Постанова від 29.12.2023 по справі 157/2260/23

Справа № 157/2260/23

Провадження №3/157/1154/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2023 року місто Камінь-Каширський

Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., розглядаючи справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від командира військової частини НОМЕР_1 , щодо

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , військовослужбовець,

за ч. 3 ст. 172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),

ВСТАНОВИВ:

У протоколі про адміністративне правопорушення № 60 від 10 листопада 2023 року зазначається, що 9 листопада 2023 року під час перевірки особового складу на місцях несення бойового чергування і районі населеного пункту АДРЕСА_2, посадовою особою військової частини НОМЕР_1 , а саме командиром ІНФОРМАЦІЯ_2 старшим лейтенантом ОСОБА_2 було виявлено солдата ОСОБА_1 , з ознаками, які вказують на можливе перебування останнього у стані алкогольного сп'яніння. В подальшому, о 19 год 35 хв 9 листопада 2023 року солдата ОСОБА_1 доставлено до КП «Камінь-Каширська центральна лікарня», де він відмовився від проходження лабораторного дослідження на предмет виявлення алкогольних речовин в організмі.

Крім того, у цьому ж протоколі зазначається, що у діях солдата ОСОБА_1 наявні кваліфікуючі ознаки військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КпАП України: поява військовослужбовців на території військової частини в нетверезому стані, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані алкогольного чи іншого сп'яніння на території військових частин, вчинене в умовах особливого періоду (воєнного стану).

Також у цьому ж зазначається: «таким чином солдат ОСОБА_3 виконував обов'язки військової служби у стані алкогольного сп'яніння, чим вчинив військове адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КпАП України.

Відповідно до статті 7 КпАП України, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами заходів адміністративного впливу провадиться у точній відповідності з законом.

Згідно із ст. 278 КпАП України орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.

Виходячи з системного аналізу положень ст. ст. 254-259 Глави 19 КпАП України, законною підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення є складений відносно особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у встановленому порядку з дотриманням вимог закону протокол про адміністративне правопорушення.

У протоколі про адміністративне правопорушення, у відповідності до вимог ст. 256 КпАП України, зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи.

Суть адміністративного правопорушення повинна не відповідати диспозиції ч. 3 ст. 172-20 КпАП України.

Частиною 3 ст. 172-20 КпАП України встановлено адміністративну відповідальність, зокрема, за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КпАП України полягає у вчиненні однієї з таких дій: 1) розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, 2) поява військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, 3) виконання військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, 4) відмова військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, - якщо такі дії вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.

Отже, поява військовослужбовця в умовах особливо періоду на території військової частини в нетверезому стані, або виконання військовослужбовцем в умовах особливого періоду обов'язків військової служби в нетверезому стані, або відмова військовослужбовця в умовах особливого періоду від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння становлять окремі склади зазначеного адміністративного правопорушення.

У протоколі про адміністративне правопорушення зазначається, що військовослужбовець ОСОБА_4 в умовах особливо періоду відмовився від проходження лабораторного дослідження на предмет виявлення алкогольних речовин в організмі (зазначене звинувачення не відповідає диспозиції ч. 3 ст. 172-20 КпАП України, якою передбачено відповідальність за відмову від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння (порядок проходження визначено ст. 266-1 КпАП України), а також зазначається, що останній перебував на території військової частини в нетверезому стані, а також і те, що він виконував обов'язки військової служби у стані алкогольного сп'яніння.

Отже, у протоколі про адміністративне правопорушення допущено суперечності, а виклад суті звинувачення у цьому протоколі щодо відмови від проходження лабораторного дослідження на предмет виявлення алкогольних речовин в організмі не відповідає диспозиції ч. 3 ст. 172-20 КпАП України.

При розгляді справ суд має бути неупередженим і безстороннім та не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладеного у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення. Відповідне формулювання належить вважати по суті викладенням обвинувачення у вчиненні адміністративного правопорушення, винуватість у скоєнні якого має бути доведено не судом, а перед судом у змагальному процесі.

Формулюючи обвинувачення щодо особи, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Згідно з Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод однією із гарантій права на справедливий суд, відповідно до пункту «а» частини третьої статті 6, є негайна і детальна поінформованість зрозумілою для обвинуваченого мовою про характер і причини обвинувачення, висунутого проти нього.

Суперечливість зазначеного у протоколі про адміністративне правопорушення звинувачення порушує право особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, на захист, а також позбавляє суд можливості роз'яснити характер (суть висунутого) звинувачення.

Крім того, матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_4 не містять доказів щодо дотримання встановленої ст. 266-1 КпАП України процедури огляду військовослужбовця, стосовно якого є достатні підстави вважати про перебування його у стані алкогольного сп'яніння, на стан алкогольного сп'яніння.

З доданого до протоколу консультаційного висновку лікаря КНП «Камінь-Каширська ЦРЛ» ОСОБА_5 № 209 від 09 листопада 2023 року, вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження обстеження на визначення стану алкогольного сп'яніння за допомогою приладу «Alcotest 6810».

В той же час, процедура проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння у медичній установі лікарем, уповноваженим на проведення огляду особи на стан алкогольного сп'яніння, передбачає не лише застосування спецзасобу, але й проведення лікарем комплексу інших дій (процедур).

Згідно з частинами 2, 4-7, 9 ст. 266-1 КпАП України огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.

У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Складення висновків у закладі охорони здоров'я за результатами огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, проводиться у присутності посадової особи, уповноваженої на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення.

Під час проведення огляду військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Порядок направлення військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, та проведення такого огляду здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Тлумачення зазначених правових норм свідчить, що огляд військовослужбовця Збройних Сил України на стан алкогольного сп'яніння, щодо якого є підстави вважати, що він у стані алкогольного сп'яніння виконує обов'язки військової служби або перебуває на території військової частини, проводиться, зокрема командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), з використанням спеціальних технічних засобів та тестів, а у разі незгоди військовослужбовця на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Під час проведення огляду військовослужбовця на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів та тестів уповноважена посадова особа застосовує спеціальні технічні засоби відеозапису, а в разі їх відсутності або неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. У випадку застосування спеціальних технічних засобів відеозапису матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

До протоколу про адміністративне правопорушення не додано належних, достовірних та достатніх доказів на підтвердження тих обставин, що військовослужбовець ОСОБА_4 відмовився від проходження на стан алкогольного сп'яніння огляду уповноваженою особою (командиром військової частини) з використанням спеціальних технічних засобів та тестів, не додано доказів дотримання встановленого ст. 266-1 КпАП України порядку проведення огляду ОСОБА_4 на стан алкогольного сп'яніння, не додано пояснень двох свідків події або відеозапису події у разі застосування спеціальних технічних засобів відеозапису.

Наведене свідчить про недоліки при оформленні матеріалів справи про адміністративне правопорушення, що перешкоджає суду своєчасно прийняти законне та обґрунтоване рішення, а тому, заслухавши думку особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, зазначені матеріали справи про адміністративне правопорушення належить повернути командиру військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_6 для належного оформлення.

Після усунення причин, що стали підставою для повернення матеріалів справи, останні можуть бути направлені до суду для їх розгляду.

Керуючись ст. ст. 268, 278 КпАП України, -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 172-20 КпАП України повернути командиру військової частини НОМЕР_1 для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Дата складення повного тексту постанови - 1 січня 2024 року.

Суддя: О. В. Антонюк