Справа № 420/11571/20
УХВАЛА
01 січня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення за позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці Держмитслужби про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
В Одеському окружному адміністративному суді перебувала справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Одеської митниці Держмитслужби в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати:
- рішення про відмову у митному оформленні автомобіля Chevrolet Volt, VIN НОМЕР_1 , за поданою митною декларацією UA500500/2020/239919 від 01.06.2020 року, яке оформлено у вигляді картки відмови в митному оформленні (випуску) товарів №UA500500/2020/01187 від 01.06.2020 з причин прийняття рішення про визначення коду товару №КТ-UA500500-0016-2020 від 01.06.2020 року;
- рішення про відмову у митному оформленні автомобіля Chevrolet Volt, VIN # НОМЕР_2 , за поданою митною декларацією UA500500/2020/242402 від 10.06.2020 року, яке оформлено у вигляді картки відмови в митному оформленні (випуску) товарів №UA500500/2020/01227 від 11.06.2020 з причин прийняття рішення про визначення коду товару №КТ-UA500500-0017-2020 від 11.06.2020 року, мотивуючи це тим, що він придбав у США транспортні засоби та у графі №33 обох митних декларацій зазначив код товару 8703901090, транспортні засоби оснащені електричними двигунами: інші, проте за результатами розгляду митної декларації та поданих до відповідача документів складені картки відмови у митному оформленні товарів з причин прийняття рішення про визначення коду товару №КТ-UA500500-0016-2020 від 01.06.2020 яким змінено код товару за УКТЗЕД з 8703901090 (електро:інші) на 8703229010 (тз оснащені двигуном внутрішнього згоряння).
Рішенням суду від 24.02.2021 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано рішення Одеської митниці Держмитслужби про відмову у митному оформленні автомобіля Chevrolet Volt VIN № НОМЕР_1 , за поданою митною декларацією UA500500/2020/239919 від 01.06.2020 року, яке оформлено у вигляді картки відмови в митному оформленні (випуску) товарів №UA500500/2020/01187 від 01.06.2020 з причин прийняття рішення про визначення коду товару №КТ-UA500500-0016-2020 від 01.06.2020 року та визнано протиправним та скасувати рішення Одеської митниці Держмитслужби про відмову у митному оформленні автомобіля Chevrolet Volt №1G1RC6S54HU211998, за поданою митною декларацією UA500500/2020/242402 від 10.06.2020 року, яке оформлено у вигляді картки відмови в митному оформленні (випуску) товарів №UA500500/2020/01227 від 11.06.2020 з причин прийняття рішення про визначення коду товару №КТ-UA500500-0017-2020 від 11.06.2020 року.
04.12.2023 року від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконання судового рішення в порядку ст.382 КАС України.
В обґрунтування поданої заяви заявник зазначив, що 29.11.2021 року та 24.10.2023 року позивач звернувся до Відповідача з заявою про внесення змін до митних декларацій №UA500500/2020/242724 та №UA500500/2020/240156, на підставі якої авто Позивача були випущені у вільний обіг на територію України.
Мету, яку переслідував Позивач: зазначення у митних деклараціях вірного коду товару (авто) згідно УКТ ЗЕД та перерахування митних платежів, які підлягають сплаті, та які підлягають поверненню.
Проте відповідач відповіді на вказані звернення не надав.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду з огляду на наступне.
За змістом частини сьомої ст. 269 МК України порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.ст. 257, 260 та 269 МК України та п.п. 195.1.1 п. 195.1 ст. 195, п. 200.8 ст. 200 Податкового кодексу України постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 року № 450 затверджено Положення про митні декларації (далі Положення № 450).
Пунктом 37 цього Положення встановлено, що після завершення митного оформлення зміни до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа можуть вноситися шляхом:
- подання з метою продовження строку тимчасового ввезення товарів з частковим звільненням від оподаткування митними платежами, для сплати рівними частинами податку на додану вартість у разі надання розстрочення сплати податку на додану вартість під час ввезення на митну територію України устаткування та обладнання на підставах, визначених Податковим кодексом України, а також у випадках, визначених Митним кодексом України, декларантом або уповноваженою ним особою додаткової митної декларації та оформлення її митним органом;
- заповнення та оформлення митним органом аркуша коригування за формою згідно з додатком 4.
Внесення змін до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа шляхом оформлення аркуша коригування здійснюється в порядку, що встановлюється Мінфіном. Після оформлення аркуша коригування його електронний примірник засвідчується електронним цифровим підписом посадової особи митного органу, вноситься до локальних баз даних митного органу і Єдиної автоматизованої інформаційної системи митних органів України посадовою особою митного органу, що його оформила, та передається спеціалізованим митним органом до відповідного органу державної податкової служби згідно з пунктом 32 цього Положення.
Оформлений митним органом аркуш коригування є невід'ємною частиною відповідної митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа.
Аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі:
необхідності виправлення відомостей, пов'язаних з доплатою або поверненням митних платежів, у тому числі у зв'язку із скасуванням рішення митного органу;
необхідності виправлення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи відомостей, пов'язаних з коригуванням ціни товару, що вивозиться за межі митної території України, для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням, якщо таке коригування не призведе до зменшення суми податків, що підлягає сплаті до бюджету;
необхідності виправлення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи помилково зазначених в оформленій митній декларації на бланку єдиного адміністративного документа відомостей про товари, не пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів за такою митною декларацією;
необхідності відображення за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи відомостей про товари, що стали відомі після закінчення митного оформлення товарів, не пов'язаних з перерахуванням сум митних платежів за митною декларацією на бланку єдиного адміністративного документа.
Таким чином, згідно приписів п.37 Положення №450 аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі необхідності виправлення відомостей, пов'язаних з доплатою або поверненням митних платежів, у тому числі у зв'язку із скасуванням рішення митного органу.
Суд зазначає, що скасування карток відмов рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 року по справі №420/11571/20 є підставою для внесення змін до митних декларацій при належному виконанні такого рішення суду та не вимагає будь-яких додаткових дій збоку позивача.
Аналогічного висновку дійшов П'ятий апеляційний адміністративний суд у постанові від 25.05.2022 по справі №420/25075/21
Таким чином, належним виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 року по справі №420/11571/20 буде внесення змін до митних декларацій №UA500500/2020/242724 від 12.06.2020 року та №UA500500/2020/240156 від 01.06.2020 року, на підставі яких авто позивача були випущені у вільний обіг на територію України.
Разом з цим, як встановлено судом, відповідних змін до митних декларацій №UA500500/2020/242724 від 12.06.2020 року та №UA500500/2020/240156 від 01.06.2020 року внесено не було.
При цьому суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду по справі №800/592/17, відповідно до якої встановлення судового контролю може здійснюватися й після завершення розгляду справи.
Конституційний Суд України у рішенні від 30.06.2009 року №16-рп/2009 зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 року по справі №806/2143/15 звернув увагу, що ст.ст.382, 383 КАС України, мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Суд, під час вирішення питання щодо встановлення судового контролю враховує, що згідно приписів п.37 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 450 аркуш коригування заповнюється та оформлюється митним органом у разі необхідності виправлення відомостей, пов'язаних з доплатою або поверненням митних платежів, у тому числі у зв'язку із скасуванням рішення митного органу.
Суд зазначає, що скасування картки відмови рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 року по справі №420/11571/20 є підставою для внесення змін до митної декларації при належному виконанні такого рішення суду.
На підставі викладеного, беручи до уваги відсутність доказів на підтвердження повного виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 24.02.2021 року по справі №420/11571/20, яке набрало законної сили, суд приходить до висновку про доцільність встановлення судового контрою у даній справі шляхом зобов'язання Одеську митницю у 30-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 24.02.2021 року по справі №420/11571/20.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241, 248, 256, 382 КАС України суд,-
УХВАЛИВ:
Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення - задовольнити.
Зобов'язати Одеську митницю подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення від 24.02.2021 року по справі №420/11571/20 у 30-ти денний строк з моменту набрання ухвалою законної сили.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст.256 КАС України.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Е.А.Іванов