ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
01 січня 2024 рокум. ДніпроСправа № 360/918/23
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом адвоката Гребенара Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
18.08.2023 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» надійшла позовна заява адвоката Гребенара Олексія Володимировича (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач), в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 123850002348 від 05.12.2022 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати ОСОБА_1 до його пільгового страхового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 10 років 3 місяців 20 днів за періоди роботи з 18.08.2000 по 06.10.2004 та з 11.11.2010 по 22.01.2017 та призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 24.06.2021 із зменшенням пенсійного віку на 4 роки згідно його заяви за № 4910 від 24.06.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
В обґрунтування позову зазначено, що 24.06.2021 позивач звернувся до відділу обслуговування громадян № 9 Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області №123850002348 від 01.07.2021 позивачу відмовлено в призначенні пенсії. В рішенні відповідач 1 зазначив, що необхідний пільговий стаж становить 12 років 6 місяців, а пільговий стаж заявника становить тільки 5 років 4 місяці 26 днів.
Не погодившись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/8153/21 від 16.02.2022, яке набрало законної сили 19.03.2022, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №123850002348 від 01.07.2021 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 за № 4910 від 24.06.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правових висновків суду.
Після звернення з адвокатським запитом 11.11.2022 відповідачем було формально виконане рішення суду та повторно розглянуто заяву позивача за № 4910 від 24.06.2021.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області №123850002348 від 05.12.2022 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу за Списком №2, передбаченого ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В новому рішенні, як і в попередньому рішенні, Відповідач зазначив, що необхідний пільговий стаж становить 12 років 6 місяців, а пільговий стаж заявника становить тільки 5 років 4 місяці 26 днів, який враховано за даними наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позов Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в якому заперечує проти позову та зазначає, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, що підтверджується довідкою від 11.05.2021 № 919-5000357415.
24.06.2021 позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.
За принципом екстериторіальності, після реєстрації в головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області заява ОСОБА_1 про призначення пенсії була розглянута головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області.
Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 01.07.2021 № 123850002348 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/8153/21 від 16.02.2022 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 123850002348 від 01.07.2021 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 за № 4910 від 24.06.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правових висновків суду.
Відповідач на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.02.2022 у справі № 360/8153/21 повторно розглянуло заяву та документи ОСОБА_1 надані 24.06.2021 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах по списку №2 згідно статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». та прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу за списком №2, передбаченого статтею 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Страховий стаж Позивача становить 35 років 04 місяці 11 днів. Пільговий стаж складає 05 років 04 місяці 26 днів. Пільговий стаж обчислено за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (надалі - Реєстр) та з урахуванням кодів підстав для обліку спецстажу, що визначені в розділі «відомості по спеціальному стажу».
Відповідно Довідника кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 435 від 14.04.2015 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 460/26905 від 23.04.2015, визначено код підстави:
ЗПЗ013Б1 - працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
До пільгового стажу ОСОБА_1 за списком № 2, який складає 05 років 04 місяці 26 днів, зараховано період роботи на підприємстві Луганські магістральні електроні мережі Донбаської електроенергетичної системи НЕК «Укренерго» з серпня 2000 по жовтень 2004 на посаді електрослюсаря по ремонту обладнання та з листопада 2010 року по жовтень 2017 року на посадах електрослюсаря по ремонту устаткування розподільних пристроїв та майстра виробничої дільниці з урахуванням відпрацьованих днів, зазначених в Реєстрі та сплати страхових внесків.
Інших періодів пільгової роботи за списком №2 немає. Право на пенсію позивач матиме з 20.07.2024.
В період з 11.11.2010 по 22.01.2017 позивач працював на посадах, які віднесені до Списку №2 по декілька днів чи місяців, що підтверджується даними з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та проведення сплати страхових внесків за ці дні.
Просить суд залишити заяву без розгляду.
Ухвалою суду від 22.11.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу в порядку строщеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 14.12.2023 повторно витребувано докази у відповідача.
Ухвалою суду від 19.12.2023 витребувано докази у Головного управління Пенсійного фонду в Луганській області.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив такі обставини справи.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) 24.06.2021 звернувся до відділу обслуговування громадян № 9 Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, зареєстрованою в формі № 10 за № 4910, та надав документи згідно розписки-повідомлення: військовий квиток; диплом; довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; заяву про виплату пенсії або грошової допомоги; довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру; паспорт; трудову книжку серії.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №123850002348 від 01.07.2021 позивачу відмовлено в призначенні пенсії.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/8153/21 від 16.02.2022 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 123850002348 від 01.07.2021 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 за № 4910 від 24.06.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з урахуванням правових висновків суду.
Під час розгляду справи № 360/8153/21 судом встановлено, зокрема, що 24.06.2021 позивачем надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області заяву за вх. № 2662/Д-1200-21, в якій просив додати до розгляду заяви про призначення пенсії від 24.06.2021 довідки про підтвердження трудового стажу, довідку про перейменування підприємства та завірені накази про результати атестації робочих місць за умовами праці та долучив довідки від 23.03.2021 № 15-24/2/156, №15-24/2/157 та копії завірених роботодавцем наказів № 176 від 08.10.1999, № 341 від 26.10.2009, № 166 від 27.10.2014.
Листом від 21.07.2021 № 2757-2662/Д-02/8-1200/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача, що вся документація та архіви підприємств, що видали документи, надані позивачем, залишилась в м. Луганськ, яке розташовано на тимчасово окупованої території, у зв'язку з зазначеним витребувати будь-які додаткові документи з цих підприємств або провести перевірку виданих довідок у управління відсутня можливість. З огляду на наведене, врахувати для обчислення пенсії довідки, які створені будь-якими органами, їх посадовими та службовими.
Листом від 26.08.2021 № 1200-0211-8/31951 ГУ ПФУ в Луганській області повідомило позивача, що його заява розглянута та рішенням ГУ ПФУ в Харківській області від 01.07.2021 №123850002348 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.
У листі-відповіді № 1200-0202-8/41939 від 06.10.2021 на адвокатський запит відповідач 2 конкретизував причини відмови зазначивши, що до загального страхового стажу зараховано 35 років 4 місяці 11 днів, в тому числі стаж на пільгових умовах за Списком № 2 - 5 років 4 місяці 26 днів, який враховано за даними спеціального стажу, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, з зазначенням часів та днів роботи в шкідливих умовах праці. Додатково повідомлено, що оскільки підприємство, на якому працював позивач, на теперішній час розташовано на тимчасово окупованій території, будь-які інші документи управлінням не витребувалися. Вся документація та архіви цього підприємства залишилися в м. Луганськ, та відповідно довідки, які створені будь-якими органами на тимчасово окупованій території не є дійсними.
На виконання рішення суду у справі № 360/8153/21 від 16.02.2022 рішенням про відмову у призначенні пенсії Відділ призначення пенсій управління пенсійного забезпечення, надання житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 123850002348 від 05.12.2022 позивачу відмовив в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу за списком №2, передбаченого статтею 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
В обґрунтування рішення відповідачем зазначено, що з урахуванням правової оцінки, викладеної у рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 16.02.2022 по справі № 360/8153/21, наданих документів та даних , що містять в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального, встановлено, що страховий стаж ОСОБА_1 складає 35 років 04 місяці 11 днів, у тому числі пільговий стаж за списком №2 05 років 04 місяці 26 днів. Пільговий стаж обчислено за даними Реєстру та з урахуванням кодів підстав для обліку спецстажу, що визначені в розділі «відомості по спеціальному стажу». Відповідно Довідника кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 435 від 14.04.2015 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 460/26905 від 23.04.2015, визначено код підстави: ЗПЗ013Б1 - працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. До пільгового стажу за списком №2 , який складає 05 років 04 місяці 26 днів, зараховано період роботи на підприємстві Луганські магістральні електроні мережі Донбаської електроенергетичної системи НЕК «Укренерго» з серпня 2000 року по жовтень 2004 року на посаді електрослюсаря по ремонту обладнання та з листопада 2010 року по жовтень 2017 року на посадах електрослюсаря по ремонту устаткування розподільних пристроїв та майстра виробничої дільниці з урахуванням відпрацьованих днів, зазначених в Реєстрі та сплати страхових внесків. Інших періодів пільгової роботи за списком № 2 немає.
Листом від 29.11.2022 № 2000-0302-9/85099 відповідач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в якому просив перевірити виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 16.02.2022 у справі № 360/8153/21.
Листом від 08.12.2023 № 1200-0206-8/26737 Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повідомило позивача про повторний розгляд заяви та рішення № 123850002348 від 05.12.2022 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2. Доказів належного повідомлення суду не надано.
Відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_2 від 27.07.1982 позивач працював (у межах позовних вимог):
Луганські магістральні електричні мережі Донбаської електроенергетичної системи НЕК «Укренерго»:
запис 21 18.08.2000 прийнятий електрослюсарем з ремонту устаткування ГУ 4 розряду на ПС «Побєда» - 500 кв Краснодонського РМЕС;
запис 22 19.06.2021 переведений електрослюсарем з ремонту устаткування розподільчих пристроїв 5 розряду ПС «Побєда» - 500 кв;
запис 23 01.04.2002 у зв'язку зі зміною структури підприємства переведений електрослюсарем з ремонту устаткування розподільчих пристроїв 5 розряду ПС «Побєда» - 500 кв;
запис 24 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 електрослюсаря з ремонту устаткування розподільчих пристроїв;
запис 25 07.10.2004 переведений електрослюсарем з ремонту апаратури релейного захисту і автоматики 5 розряду в службі релейного захисту автоматики;
запис 26 11.11.2010 переведено електрослюсарем з ремонту устаткування розподільних пристроїв 5 розряду ПС «Побєда» - 500 кв служби підстанцій;
запис 27 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2;
запис 28 Луганські магістральні електричні мережі перейменовані в відокремлений підрозділ «Луганські магістральні електричні мережі» ДП «НЕК «Укренерго»;
запис 29 присвоєно 6 розряд електрослюсаря з ремонту устаткування розподільних пристроїв ПС 500 кв «Побєда» служби підстанцій;
запис 30 за результатами атестації робочих місць за умовами праці підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2;
запис 31 01.12.2015 переведений електрослюсарем з ремонту устаткування розподільних пристроїв 6 розряду ПС 500 кв «Перемога» служби підстанцій;
запис 33 23.01.2017 переведений майстром виробничої дільниці І групи ПС 500 кв «Перемога» служби підстанцій.
Згідно з протоколом ПФУ форми РС-право позивачу до пільгового стажу за Списком № 2 зараховано: з 18.08.2000 до 31.12.2003, з 01.01.2004 до 06.10.2004, з 01.11.2010 до 01.11.2010, з 01.12.2010 до 04.12.2010, з 01.01.2011 до 05.01.2011, з 01.03.2011 до 03.03.2011, з 01.04.2011 до 07.04.2011, з 01.05.2011 до 06.05.2011, з 01.06.2011 до 10.06.2011, з 01.07.2011 до 07.07.2011, з 01.08.2011 до 01.08.2011, з 01.09.2011 до 04.09.2011, з 01.10.2011 до 07.10.2011, з 01.11.2011 до 05.11.2011, з 01.01.2012 до 11.01.2012, з 01.02.2012 до 07.02.2012, з 01.03.2012 до 03.03.2012, з 01.04.2012 до 05.04.2012, з 01.05.2012 до 10.05.2012, з 01.06.2012 до 05.06.2012, з 01.07.2012 до 08.07.2012, з 01.08.2012 до 08.08.2012, з 01.10.2012 до 07.10.2012, з 01.11.2012 до 12.11.2012, з 01.12.2012 до 12.12.2012, з 01.01.2013 до 12.01.2013, з 01.02.2013 до 08.02.2013, з 01.03.2013 до 07.03.2013, з 01.04.2013 до 05.04.2013, з 01.04.2013 до 05.04.2013, з 01.05.2013 до 07.05.2013, з 01.06.2013 до 07.06.2013, з 01.07.2013 до 07.07.2013, з 01.08.2013 до 09.08.2013, з 01.09.2013 до 07.09.2013, з 01.10.2013 до 01.10.2013, з 01.11.2013 до 01.11.2013, з 01.12.2013 до 01.12.2013, з 01.01.2014 до 02.01.2014, з 01.02.2014 до 07.02.2014, з 01.03.2014 до 12.03.2014, з 01.04.2014 до 07.04.2014, з 01.05.2014 до 07.05.2014, з 01.06.2014 до 01.06.2014, з 01.09.2014 до 10.09.2014, з 01.10.2014 до 05.10.2014, з 01.11.2014 до 04.11.2014, з 01.12.2014 до 04.12.2014, з 01.01.2015 до 06.01.2015, з 01.02.2015 до 06.02.2015, з 01.03.2015 до 09.03.2015, з 01.04.2015 до 06.04.2015, з 01.05.2015 до 06.05.2015, з 01.07.2015 до 03.07.2015, з 01.08.2015 до 02.08.2015, з 01.09.2015 до 03.09.2015, з 01.10.2015 до 03.10.2015, з 01.11.2015 до 05.11.2015, з 01.12.2015 до 06.12.2015, з 01.01.2016 до 02.01.2016, з 01.02.2016 до 04.02.2016, з 01.03.2016 до 06.03.2016, з 01.04.2016 до 09.04.2016, з 01.05.2016 до 03.05.2016, з 01.06.2016 до 06.06.2016, з 01.07.2016 до 08.07.2016, з 01.03.2016 до 03.08.2016, з 01.09.2016 до 05.09.2016, з 01.10.2016 до 13.10.2016, з 01.11.2016 до 07.11.2016, з 01.01.2017 до 06.01.2017.
Встановлено позивачу страховий стаж 35 років 04 місяці 11 днів, стаж за Списком № 2 05 років 04 місяці 26 днів.
Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для нарахування пенсії при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 23.03.2021 № 15-24/2/156, видана Державним унітарним підприємством лнр «Республіканська мережева компанія», позивач працював повний робочий день у відокремленому підрозділі «Луганські магістральні електричні мережі» ДП «НАК «Укренерго» та за період з 18.08.2000 до 06.10.2004 та з 11.11.2010 до 22.01.2017 виконував весь комплекс робіт, як електрослюсар з ремонту устаткування розподільних пристроїв, зайнятий на роботах в діючих електроустановках з напругою 330 кв і більше за посадою електрослюсар з ремонту устаткування розподільних пристроїв, яка передбачена Списком № 2 розділ ХІІІ підрозділ 13а, пункт 13а, код 7241.1 за період з 18.08.2000 до 06.10.2004 - 4 роки 1 місяць 10 днів, за період з 11.11.2010 до 22.01.2017 - 6 років 2 місяці 10 днів.
Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу за 1998 - 2017 роки за формою ОК-5 за персоніфікованими відомостями номер облікової картки позивача в Реєстрі застрахованих осіб (в межах предмету позову) наявні відомості про страхувальників застрахованих осіб, зокрема: про сплату страхових внесків з серпня 2000 року до жовтня 2017 року та про зарахування спеціального стажу за кодом ЗПЗ013Б1 період роботи за 2000 рік - 4 місяці 14 днів, норма тривалості 0,00;
за 2001 рік - норма тривалості 12.00;
за 2002 рік - норма тривалості 12.00;
за 2003 рік - норма тривалості 12.00;
за 2004 рік - норма тривалості 9.06;
за листопад 2010 року - норма тривалості 167, за грудень 2010 року - норма тривалості 183;
за 2011 рік: січень - 40 годин, лютий - 7 годин, березень - 25 годин, квітень - 63 години, травень - 51 годину, червень - 10 днів, липень - 7 днів, серпень - 1 день, вересень - 4 години, жовтень - 7 днів, листопад - 5 днів;
за 2012 рік: січень - 11 днів, лютий - 7 днів, березень - 3 дні, квітень - 5 днів, травень - 10 днів, червень - 5 днів, липень - 8 днів, серпень - 8 днів, жовтень - 7 днів, листопад - 12 днів, грудень - 12 днів;
за 2013 рік: січень - 12 днів, лютий - 8 днів, березень - 7 днів, квітень - 5 днів, травень - 7 днів, червень - 7 днів, липень - 7 днів, серпень - 9 днів, вересень - 7 днів, жовтень - 1 день, листопад - 1 день, грудень - 1 день;
за 2014 рік: січень - 2 дні, лютий - 7 днів, березень - 12 днів, квітень - 7 днів, травень - 7 днів, червень - 1 день, вересень - 10 днів, жовтень - 5 днів, листопад 4 дні, грудень - 4 дні;
за 2015 рік: січень - 6 днів, лютий - 6 днів, березень - 9 днів, квітень - 6 днів, травень - 6 днів, липень - 3 дні, серпень - 2 дні, вересень - 3 дні, жовтень - 3 дні, листопад - 5 днів, грудень - 6 днів;
за 2016 рік: січень - 2 дні, лютий - 4 дні, березень - 6 днів, квітень - 9 днів, травень - 3 дні, червень - 6 днів, липень - 8 днів, серпень - 3 дні, вересень - 5 днів, жовтень - 13 днів, листопад - 7 днів;
за січень 2017 року - 6 днів.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Пунктом 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV передбачено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
На момент звернення позивача із заявою про призначення пенсії (24.06.2021) позивачу виповнилось повних 56 років та має страховий стаж повних 35 років.
Працівникам, які не мають стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим п. 2 частини другої статті 114 Закону № 1058-IV, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 Закону № 1058-IV, чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Відповідачем зараховано позивачу до стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за спірні періоди - 05 років 04 місяці 26 днів, з необхідних 6 років 3 місяців для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Статтею 44 Закону № 1058-IV визначено, що:
- заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (частина перша);
- заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку (частина друга);
- органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина третя).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Згідно з частиною п'ятою статті 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IVстраховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок № 22-1).
Згідно з пунктом 1.1 розділу I Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії- додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії- додаток 2);заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування(додаток 3);заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера(додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) з використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.
Підпунктами 1, 2, 4, 5 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема: документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті), або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3до Положення; документи про місце проживання (реєстрації) особи; документи, які засвідчують особливий статус особи.
Згідно з пунктом 4.1 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1, заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку №22-1 встановлено, що при прийманні документів працівник сервісного центру:
ідентифікує заявника (його представника);
надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії;
реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта;
уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз'яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов'язкового пенсійного страхування;
з'ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат;
повідомляє про необхідність до оформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів;
сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис;
надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку;
повідомляє про можливості подавати заяви через веб портал;
видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам'ятку пенсіонеру(додаток 6). Скановані розписка та пам'ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі;
повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Згідно з пунктом 4.3 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 вбачається, що створення та обробка документів здійснюється із накладенням кваліфікованого електронного підпису працівників, відповідальних за здійснення операцій.
Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи.
Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії приймається без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Згідно з пунктом 4.7 розділу ІV Приймання, оформлення і розгляд документів Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Частиною другою статті 82 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку оскарження орган, що призначає пенсії, видає або надсилає підприємству, організації або заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення.
Тобто, відмовляючи особі в призначенні пенсії, орган, що призначає пенсію, має зазначити причини такої відмови, у тому числі обґрунтувати мотиви не зарахування до страхового стажу окремих періодів роботи.
Відповідно до статті 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 за №1451/11731 (далі-Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку № 383).
Пунктом 4.2 Порядку № 383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.
У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку № 383).
Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку № 383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Пунктом 10 Порядку № 383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Як вбачається з оскаржуваного рішення, відповідачем до страхового стажу зараховано всі періоди, до стажу роботи за Списком № 2 зараховано періоди роботи згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок №637 в редакції чинній на момент звернення із заявою про призначення пенсії), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку № 637 визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку № 637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Таким чином, страховий стаж, набутий до 01.01.2004, підтверджується трудовою книжкою та документами, визначеними Порядком № 637, а страховий стаж, набутий після 01.01.2004, підтверджується довідкою з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Суд звертає увагу, що у спірні періоди роботи позивач перебував на посадах, віднесених до Списку № 2, що не заперечується сторонами.
Щодо довідки про підтвердження наявного трудового стажу для нарахування пенсії при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 23.03.2021 № 15-24/2/156, видана Державним унітарним підприємством лнр «Республіканська мережева компанія», суд зазначає таке.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
У Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21.06.1971 «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконним і недійсним, ця недійсність не може бути застосована до таких дій як, наприклад реєстрації народжень, смертей і шлюбів. Так, у справі Лоізіду проти Туреччини (Loizidou v. Turkey 18.12.1986 &45) ЄСПЛ обмежився коротким пунктом посилання на відповідний пункт названого висновку Міжнародного суду, то, у правах Кіпр проти Туреччини (Cyprus v. Nurkey 10.05/2001) та Мозер проти Республіки Молдови та Росії (Mozer v. The Republic of Moldova and Russia 23.02.2016) приділив значну увагу аналізу цього висновку та в подальшої міжнародної практики. При цьому, ЄСПЛ констатував, що Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de fackto та інститутів (окупаційної влади) далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше, означало б зовсім позбавити людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать (Cyprus v. Turkey 10.05.2001&92).
Спираючись на сформульований у вищезазначеній справі підхід, Європейський суд з прав людини у справі "Мозер проти Республіки Молдови та Росії" (Mozer v. The Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) зауважив, що "першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]".
Україною, відповідно до Закону № 1207-VII та постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями" від 17.03.2015 № 254-VIII, територію Автономної Республіки Крим та окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської області, визнано тимчасово окупованими територіям. Таким чином, суд вважає за можливе застосувати названі загальні принципи (Намібійські винятки), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, виданої установою, що знаходяться на окупованій території, як доказ, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право на пенсійне забезпечення позивача.
Суд приймає до розгляду зазначені довідки.
Однак, зазначені висновки суду жодним чином не легалізують саму установу, що видала таку довідку.
Також суд зазначає, що вказані в довідці відомості відповідаю приписам абзацу 2 пункту 20 Порядку 637.
Враховуючи вищевикладене, а також беручи до уваги те, що подана позивачем довідка містить відомості, які підтверджуються записи трудової книжки позивача за спірні періоди, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні підстави їх не враховувати.
Суд висновує, що відповідачем надавалась оцінка вказаній довідці (справа № 360/8153/21), проте рішення прийнято без її врахування, оскільки після повторного розгляду за рішенням суду стаж роботи позивача з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці (список № 2) за спірні періоди не змінився (05 років 04 місяці 26 днів). Будь-якого обґрунтування не наведено.
Водночас, суд наголошує, що записи трудової книжки позивача містять відомості щодо призначення, переведення позивача за спірні періоди, що є підтвердженням трудової діяльності позивача.
Суд зазначає, що критеріями обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень є:
1) логічність та структурованість викладення мотивів, що стали підставою для прийняття відповідного рішення;
2) пов'язаність наведених мотивів з конкретно наведеними нормами права, що становлять правову основу такого рішення;
3) наявність правової оцінки фактичних обставин справи (поданих документів, інших доказів), врахування яких є обов'язковим у силу вимог закону під час прийняття відповідного рішення;
4) відповідність висновків, викладених у такому рішенні, фактичним обставинам справи;
5) відсутність немотивованих висновків та висновків, які не ґрунтуються на нормах права.
Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям правомірності, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відтак, невиконання суб'єктом владних повноважень законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Відповідачем за спірні період часткового зараховано стаж роботи позивача з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці (список № 2).
В оскаржуваному рішенні відповідачем взагалі не зазначено, які періоди зараховано до пільгового стажу позивача, а які не зараховано, не надано правової оцінки таким періодам роботи позивача, які не враховано до пільгового стажу, із визначенням конкретних підстав для кожного періоду.
За встановлених обставин, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах достатнім, необхідним та ефективним способом захисту є:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області №123850002348 від 05.12.2022 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 за № 4910 від 24.06.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періоди роботи з 18.08.2000 до 06.10.2004 та з 11.11.2010 до 22.01.2017, з урахуванням довідки про підтвердження наявного трудового стажу для нарахування пенсії при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 23.03.2021 № 15-24/2/156 та прийняти рішення відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, з урахуванням висновків суду.
Щодо позовних вимог призначити пенсію зі зниженням пенсійного віку суд, з мотивів викладених в рішенні, також звертає увагу, що зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача з урахуванням висновків суду у цій справі стосується виключно необхідності надання відповідачем належно мотивованої відповіді на подану заяву, зокрема з посиланням на конкретні норми законодавства та зазначенням, за наявності, недоліків поданої заяви (переліку документів, яких не вистачає тощо).
Тобто зазначена позовна вимога не підлягає задоволенню, оскільки є необґрунтованою.
Посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду, суд оцінює критично, оскільки відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не надано доказів своєчасного ознайомлення (вручення) з рішенням позивача.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З огляду на викладене, позовні вимоги належить задовольнити частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених вимог.
Як вже вказано судом, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права.
Оскільки позовні вимоги фактично підлягають задоволенню, лише з коригування обраного способу захисту, суд вважає за необхідне судовий збір у розмірі 1073,60 грн, стягнути до Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов адвоката Гребенара Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (ідентифікаційний код 14099344, місцезнаходження: майдан Свободи, Держпром, 3 під, 2 поверх, м. Харків, Харківська область) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області № 123850002348 від 05.12.2022 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 за № 4910 від 24.06.2021 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, періоди роботи з 18.08.2000 до 06.10.2004 та з 11.11.2010 до 22.01.2017, з урахуванням довідки про підтвердження наявного трудового стажу для нарахування пенсії при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 23.03.2021 № 15-24/2/156 та прийняти рішення відповідно до частини п'ятої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до Державного бюджету України судовий збір в сумі 1073,60 (одна тисяча сімдесят три грн 60 коп.) гривень.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.В. Смішлива