Справа № 761/27265/23
Провадження № 3/761/5936/2023
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2023 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Голуб О.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого у Науково-дослідному інституті соціальної політики Міністерства соціальної політики України і Національної академії наук України на посаді виконуючого обов'язків директора, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ч.1 ст. 41 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
07 липня 2023 року о 14 год. 00 хв. головним державним інспектором Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праціскладено протокол про адміністративне правопорушення відносно виконуючого обов'язків директора Науково-дослідному інституті соціальної політики Міністерства соціальної політики України і Національної академії наук України ОСОБА_1 , у порушення вимог ч.1 ст.10 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», заробітну плату працівникам не виплачено на умовах, визначених трудовим договором. У порушення вимог ч.1 ст.115 КЗпП України, ч. 1 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» виплата заробітної плати не проводиться регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективним органом (в разі відсутності таких органів - представниками, ораними і уповноваженими трудовим колективом), рідше двох разів на перевищує шістнадцяти календарних днів, пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. Відповідно до даних НДІ СП МІНСОЦПОЛІТИКИ І НАН УКРАЇНИ встановлено заборгованість з виплати заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку при звільненні станом на 07.07.2023 складає 372,3 тис грн.., з яких заборгованість з виплати заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку при звільненні звільненим працівникам (11 осіб) складає 111,4 тис. грн.., заборгованість з виплати заробітної плати працюючим (9 осіб) - 260,9 тис. грн.
Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 245 КУпАП серед ряду завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності із законом.
Відповідно до ст. 252 КУпАП оцінка доказів здійснюється органом (посадовою особою) за своїм внутрішнім переконанням, яке повинно ґрунтуватися на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати, чи винна дана особа у вчиненні правопорушення.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Так, матеріалами справи про адміністративне правопорушення встановлено, що посадовою особою при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в якості доказів взято за основу акт складений за результатами проведення позапланового заходу державного контролю щодо додержання вимог законодавства у сферах праці щодо Науково-дослідному інституті соціальної політики Міністерства соціальної політики України і Національної академії наук України від 07.07.2023 за №Ц/КВ/15100/7, виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо НДІ СП МІНСОЦПОЛІТИКИ І НАН УКРАЇНИ, наказ від 26.12.2018 за №68кс, довідки про стан заборгованості НДІ СП МІНСОЦПОЛІТИКИ І НАН УКРАЇНИ, письмові пояснення в.о. директора НДІ СП МІНСОЦПОЛІТИКИ І НАН УКРАЇНИ Ільчука Л.
Однак, як убачається з матеріалів справи, а саме з письмових пояснень в.о. директора НДІ СП МІНСОЦПОЛІТИКИ І НАН УКРАЇНИ Ільчука Л., відповідно до розпорядження КМУ від 14.10.2022 №910-р (Деякі питання управління об'єктами державної власності), НДІ СП Мінсоцполітики і НАН України передано із сфері управління Мінсоцполітики до сфери управління ФДМ України з 01 січня 2023 року. Станом на день перевірки Інститут діяв на підставі Статуту, затвердженого наказом Міністерства соціальної політики 31.08.2021 року №480 і погодженого Національною академією наук України, відповідно до якого мали статус бюджетної, неприбуткової установи, що фінансується за рахунок бюджетних асигнувань.
Доказів того, що на момент перевірки Інститут має інший затверджений Статут, та має наявні рахунки у Казначействі матеріали справи не містять.
Таким чином, дослідивши докази, наявні в розпорядженні суду, суд дійшов висновку про відсутність даних на підтвердження обставин зазначених у протоколі.
Так, відповідно до ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
У відповідності із ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Враховуючи положення ст. 6 Конвенції про захист людини і основоположних свобод, а також беручи до уваги висновки ЄСПЛ у справах «Малофаєва проти Росії», рішення від 30.05.2013р., та «Карелін проти Росії», рішення від 20.09.2016р., ЄСПЛ серед іншого зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшуковувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготовитися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Частина 1 ст. 7 КУпАП передбачає, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом.
Згідно п. 1) ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що провадження у справі слід закрити за відсутністю подій і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, за обставинами, викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст. 41 ч.1, п. 1) ст. 247, ст. 251, ст. 252, ст. 256, ст. 280, ст. 283, ст. 284, ст. 285 КУпАП, ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.41 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю подій і складу адміністративного правопорушення за обставинами, викладеними в протоколі про адміністративне правопорушення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд міста Києва.
Суддя: