Рішення від 28.12.2023 по справі 300/4317/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" грудня 2023 р. справа № 300/4317/23

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовною заявою ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 )

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (надалі, також - представник позивача), який діє в інтересах ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 06.07.2023 звернувся в суд з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) (надалі, також - відповідач, ВЧ НОМЕР_1 , НОМЕР_2 прикрдонний загін, у якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність НОМЕР_2 прикордонного загону щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги після укладення 04.02.2020 першого контракту про проходження військової служби особами сержантського і старшинського (молодшого начальницького) складу у розмірі дев'яти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року;

- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу після укладення 04.02.2020 першого контракту про проходження військової служби особами сержантського і старшинського (молодшого начальницького) складу у розмірі дев'яти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 04.02.2020 №31-ОС позивача прийнято на військову службу за контрактом осіб сержантського складу та укладено контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі. У подальшому, наказом начальника НОМЕР_2 прикордонного загону від 12.10.2022 №508-ОС позивачу припинено (розірвано) контракт та звільнено з військової служби за підпуктом “б” пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу”. Відповідачу 03.06.2023 скеровано адвокатський запит про виплату ОСОБА_1 , зокрема, одноразової грошової допомоги після укладення 04.02.2020 першого контракту про проходження військової служби особами сержантського і старшинського (молодшого начальницького) складу у розмірі дев'яти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року, на який отримано відповідь про те, що ОСОБА_1 не надано жодних документів про те, що він таку допомогу не отримував за попереднім місцем служби. Представник позивача зазначену бездіяльність відповідача вважає протиправною та такою, що суперечить нормам Постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704 (надалі, також - Постанова №704). З метою захисту порушеного права позивача звернувся до суду з цією позовною заявою.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2023 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку, визначеному статтею 262 КАС України (а.с. 28-29).

Пунктом 5 резолютивної частини цієї ухвали витребувано у відповідача належним чином оформлені докази на підтвердження чи спростування доводів позивача щодо не виплати йому одноразової грошової допомоги після укладення 04.02.2020 першого контракту про проходження військової служби особами сержантського і старшинського (молодшого начальницького) складу у розмірі дев'яти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року.

Також 20.07.2023 судом постановлено ухвалу, якою витребувано в Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки належним чином оформлену інформацію: з якою військовою частиною та коли (дата укладення) у ОСОБА_1 укладено перший контракт про проходження військової служби (а.с. 31-32).

Відповідач скористався правом подання відзиву, який отримано судом 28.07.2023 (а.с. 38-39). Так, у відзиві представник відповідача вказав на безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 . На підтвердження своєї позиції зазначив, що попереднім місцем служби позивача був Прикарпатський юридичний інститут Львівського державного університету внутрішніх справ МВС України, звідки він звільнений у запас згідно наказу від 04.10.2011 №129-ОС. Тобто позивач проходив службу в правоохоронних органах, що згідно з Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України від 25.08.2018 року №558 виключає можливість на отримання одноразової грошової винагороди пісдя укладення першого контракту. На підставі викладеного, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .

На виконання вимог ухвали суду від 20.07.2023 Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки надав 04.08.2023 відповідь від 01.08.2023 №5/581, якою повідомив, що 31 прикордонний загін імені генерал-хорунжого Олександра Пилькевича відноситься до структури Державної прикордонної служби, яка не належить до Міністерства оборони України, що унеможливлює надання центром комплектування витребуваної судом інформації (а.с. 42).

Ухвалою суду від 22.08.2023 витребувано в Адміністрації Державної прикордонної служби України належним чином оформлену інформацію: з якою військовою частиною та коли (дата укладення) з сержантом ОСОБА_1 укладено перший контракт про проходження військової служби та витребувано в ОСОБА_1 належним чином засвідчені копії його трудової книжки та військового квитка (а.с. 44-45).

На виконання вимог зазначеної ухвали Адміністрація Державної прикордонної служби України надіслала 31.08.2023 на електронну адресу суду відповідь від 22.08.2023, до якої долучила копію наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону (ВЧ НОМЕР_1 ) від 04.02.2020 №31-ОС про прийняття ОСОБА_1 на військову службу за контрактом (а.с. 50, 51).

Також на поштову адресу суду 31.08.2023 надійшла заява представник позивача про виконання ухвали про витребування документів, згідно якої долучено витребувані судом документи (а.с. 52).

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.

Між начальноком НОМЕР_2 прикордонного загону (І категорії) Західного регіонального управління (І категорії) Державної прикордонної служби України полковником ОСОБА_3 та молодшим сержантом ОСОБА_1 укладено контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах осіб сержантського складу строком на 3 роки з 04.02.2020 по 03.02.2023. Контракт набирає чинності з 04.02.2020 (а.с. 24-25).

Згідно з витягом з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 04.02.2020 №31-ОС “Про особовий склад” ОСОБА_1 прийнято на військову службу за контрактом осіб сержантського складу (а.с. 7).

Відповідно до витягу з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.10.2022 №508-ОС “Про особовий склад” позивачу припинено (розірвано) контракт та звільнено з військової служби у відставку за підпуктом “б” пункту 3 частини 5 статті 26 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу” (а.с. 8).

Згідно з витягом з наказу начальника НОМЕР_2 прикордонного загону імені генерал-хорунжого Олександра Пилькевича Державної прикордонної служби України від 13.10.2022 №526-ОС “Про особовий склад” сержанта ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення (а.с. 9).

Представник позивача 03.06.2023 скерував відповідачу адвокатський запит, пунктом 16 якого просив нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу після укладення 04.02.2020 першого контракту про проходження військової служби особами сержантського і старшинського (молодшого начальницького) складу у розмірі дев'яти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року (а.с. 11-13).

Листом від 15.06.2023 відповідач повідомив, що ОСОБА_1 не надано жодних документів про те, що він не отримував одноразову грошову допомогу після укладення першого контракту за попереднім місцем служби (а.с. 14-16).

Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача, позивач через уповноваженого представника звернувся з цією позовною заявою до суду.

Надаючи оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 за №2232-XII (надалі, також - Закон №2232-XII), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.

Згідно з частинами 1, 2 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 за №2011-XII (надалі, також - Закон №2011-XII), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704, яка набрала чинності 01.03.2018.

Умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються цією постановою та іншими актами Кабінету Міністрів України (пункт 8 Постанови №704).

Згідно з пунктом 2 Постанови №704 грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 8 пункту 6 Постанови №704 передбачено виплачувати одноразову грошову допомогу військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу після укладення ними першого контракту в таких розмірах: особам рядового складу - вісім розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року; особам сержантського і старшинського (молодшого начальницького) складу - дев'ять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року; особам офіцерського (середнього, старшого та вищого начальницького) складу - десять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.

Міністерством внутрішніх справ України 25.06.2018 прийнято наказ №558, "Про затвердження Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України" (надалі, також - Інструкція №558).

Ця Інструкція визначає порядок, умови та розміри виплати грошового забезпечення військовослужбовцям, які проходять військову службу в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (Адміністрації Державної прикордонної служби України), територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону (регіональних управліннях Державної прикордонної служби України), Морській охороні, яка складається із загонів морської охорони, органах охорони державного кордону (прикордонних загонах, окремих контрольно-пропускних пунктах, авіаційних частинах), розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, навчальних закладах, підрозділах спеціального призначення та органах забезпечення Державної прикордонної служби України (далі - органи Держприкордонслужби) (пункт 1 Інструкції №558).

Главою 5 розділу IV Інструкції №558 визначено порядок виплати одноразової грошової допомоги військовослужбовцям після укладення ними першого контракту.

Пунктом 1 глави 5 розділу IV Інструкції №558 передбачено, що одноразова грошова допомога (далі - грошова допомога) виплачується військовослужбовцям після укладення ними першого контракту з особами:

які приймаються на посади рядового складу;

які приймаються на посади сержантського і старшинського складу;

офіцерського складу.

Грошова допомога виплачується в таких розмірах:

1) особам рядового складу - вісім розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01 січня календарного року;

2) особам сержантського і старшинського складу - дев'ять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01 січня календарного року;

3) особам офіцерського складу - десять розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 01 січня календарного року.

Відповідно до пункту 2 глави 5 розділу IV Інструкції №558 грошова допомога виплачується після дня набрання чинності першим контрактом, передбаченим пунктом 23 Положення про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, затвердженого Указом Президента України від 29 грудня 2009 року №1115, на підставі наказів відповідних начальників (командирів) органів Держприкордонслужби про призначення на посаду та вступ до виконання обов'язків за цією посадою.

Також пунктом 3 глави 5 розділу IV Інструкції №558 передбачено випадки, коли грошова допомога не виплачується, зокрема:

особам рядового складу, які проходять військову службу за контрактом та які уклали контракт про проходження військової служби на посадах сержантського та старшинського складу;

особам сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом, які уклали контракт про проходження військової служби на посадах офіцерського складу;

особам офіцерського складу, які проходять кадрову військову службу і в добровільному порядку виявили бажання проходити військову службу за контрактом;

військовослужбовцям, з якими укладено контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, переведеним чи звільненим з військової служби за контрактом або кадрової військової служби зі Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту. Зазначене не поширюється на осіб офіцерського складу, з якими укладено контракт для проходження військової служби в Державній прикордонній службі України після закінчення вищих військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів за програмою підготовки для проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу);

у разі повторного прийняття на військову службу за контрактом осіб, звільнених з військової служби за контрактом або кадрової військової служби.

У разі звільнення військовослужбовців, зазначених у пункті 1 цієї глави, з військової служби до закінчення строку служби за першим контрактом у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем, обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, набранням законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції», через службову невідповідність, у зв'язку з позбавленням військового звання в дисциплінарному порядку грошова допомога підлягає стягненню з них в сумі, обчисленій, ураховуючи кількість повних календарних місяців пропорційно часу, який залишився до закінчення дії контракту (пункт 4 глави 5 розділу IV Інструкції №558).

Як встановлено судом, позивач 04.02.2020 уклав контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України на посадах осіб сержантського складу (а.с. 24-25).

Водночас, ні під час проходження військової служби, ні при звільненні з такої позивачу не виплачено одноразову грошову допомогу після укладення ними першого контракту.

Також таку допомогу відповідачем не виплачено і за наслідками розгляду адвокатського запиту від 03.06.2023, мотивуючи у листі від 15.06.2023 відмову тим, що ОСОБА_1 не надано жодних документів про те, що він одноразову грошову допомогу після укладення першого контракту не отримував за попереднім місцем служби.

Суд не погоджується з такими мотивами, оскільки, як вбачається з військового квитка позивача серії НОМЕР_3 від 28.10.2011 (а.с. 56-59) та послужного списку ОСОБА_1 , останній вперше прийнятий на військову службу 04.02.2020, тобто після укладення контракту з НОМЕР_2 прикордонним загоном Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Таким чином, доводи відповідача щодо недоведення ОСОБА_1 неотримання спірної допомоги за попереднім місцем служби є безпідставними.

Також не заслуговують на увагу і мотиви невиплати позивачу одноразової грошової допомоги після укладення ними першого контракту, викладені представником відповідача у відзиві на позов, зокрема, щодо проходження позивачем раніше служби в правоохоронних органах, з огляду на таке.

Як з'ясовано судом вище, пунктом 3 глави 5 розділу IV Інструкції №558 передбачено випадки, коли грошова допомога не виплачується, зокрема, військовослужбовцям, з якими укладено контракт про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, переведеним чи звільненим з військової служби за контрактом або кадрової військової служби зі Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту.

Відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_4 від 10.04.2006 (а. с. 53-55), позивач з 01.09.2005 по 04.10.2011 проходив службу в органах внутрішніх справ в Прикарпатському юридичному інституті Львівського державного університету внутрішніх справ МВС України.

Однак проходження позивачем служби у навчальному закладі, який належить до системи органів МВС України жодним чином не підтверджує проходення ним служби у правоохоронних органах спеціального призначення.

Доказів проходження позивачем служби в правоохоронних органах спеціального призначення, Державній спеціальній службі транспорту чи в інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, що у відповідності до абзацу 5 пункту 3 глави 5 розділу IV Інструкції №558 виключало б можливість отримання ним одноразової грошової допомоги після укладення ними першого контракту, матеріали справи не містять.

Відповідно до статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

У справі Щокін проти України (рішення від 14 жовтня 2010 року п. 56-58) Європейський суд з прав людини зазначив, що на думку Суду, відсутність в національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення такого важливого фінансового питання, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, та не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади у майнові права заявника.

Із урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач допустив протиправну бездіяльність щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги після укладення 04.02.2020 першого контракту про проходження військової служби особами сержантського і старшинського (молодшого начальницького) складу у розмірі дев'яти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року.

За таких обставин, відповідача слід зобов'язати нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу після укладення 04.02.2020 першого контракту про проходження військової служби особами сержантського і старшинського (молодшого начальницького) складу у розмірі дев'яти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року.

Відтак, заявлені позивачем вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору, у зв'язку із звільненням від його сплати на підставі пункту 1 частини 1 статті 5 Закону України “Про судовий збір”. Враховуючи, що сторонами не підтверджено понесення інших судових витрат у справі, процесуальні підстави для їх розподілу відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статями 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги після укладення 04.02.2020 першого контракту про проходження військової служби особами сержантського і старшинського (молодшого начальницького) складу у розмірі дев'яти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року.

Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу після укладення 04.02.2020 першого контракту про проходження військової служби особами сержантського і старшинського (молодшого начальницького) складу у розмірі дев'яти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2020 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 ;

відповідач - Військова частина НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), адреса: вул. Герцена, буд. 2-А, м. Чернівці, 58003, код ЄДРПОУ - 14321682.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.