Ухвала від 28.12.2023 по справі 260/3742/22

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про встановлення нового строку подання звіту

28 грудня 2023 рокум. Ужгород№ 260/3742/22

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луцович М.М., розглянувши у порядку письмового провадження звіт Територіального управління Служби судової охорони у Закарпатській області про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року в адміністративній справі №260/3742/22 за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Територіального управління Служби судової охорони у Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року у справі №260/3742/22 задоволено позов ОСОБА_1 : визнано протиправною бездіяльність Територіального управління Служби судової охорони у Закарпатській області щодо ненарахування і невиплати ОСОБА_1 з 24 лютого 2022 року додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану»; зобов'язано Територіальне управління Служби судової охорони у Закарпатській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 додаткову винагороду, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в розмірі 30000 грн. на місяць, починаючи з 24 лютого 2022 року.

Вказаним судовим рішенням встановлено судовий контроль за його виконанням шляхом зобов'язання Територіального управління Служби судової охорони у Закарпатській області протягом одного місяця з дня набрання чинності цим рішенням подати звіт про його виконання.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року у справі №260/3742/22 набрало законної сили 04.12.2023 року.

27 грудня 2023 року Територіальне управління Служби судової охорони у Закарпатській області подало до суду звіт про виконання рішення від 02 листопада 2023 року у справі №260/3742/22, в якому повідомило, що з метою виконання цього судового рішення територіальне управління 16 листопада 2023 року зверталося до центрального управління Служби судової охорони з проханням виділити додаткові кошторисні призначення на суму 445564,52 грн. для виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди. Проте станом на 27 грудня 2023 року додаткові кошторисні призначення для виплати додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, Територіальне управління Служби судової охорони у Закарпатській області від центрального управління Служби не отримало.

За повідомленням відповідача, Міністерство фінансів України в листі від 08.11.2023 №08020-09-7/30608 (доданий до звіту) проінформувало Службу судової охорони про те, що з урахуванням фінансового ресурсу державного бюджету у проєкті Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» (реєстр. №10000 від 15.09.2023), поданому до другого читання на розгляд Верховної Ради України, Державній судовій адміністрації України за бюджетною програмою за КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів, працівників органів і установ системи правосуддя» передбачено обсяг видатків в сумі 10,0 млн грн., що на 9,0 млн грн більше проти показників 2023 року.

Підсумовуючи, відповідач зазначив, що для врегулювання ситуації Урядом здійснюються відповідні кроки для збільшення видатків на забезпечення виконання рішень судів для виплати додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, тому виконання судового рішення у цій справі потребує значного часу та виконання дій, які не залежать безпосередньо від територіального управління.

Розглянувши поданий відповідачем звіт про виконання рішення суду та дослідивши матеріали справи, з огляду на необхідність продовження строку для подання звіту, суд вважає за можливе розглянути такий в порядку письмового провадження.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Статтею 14 КАС України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно зі статтею 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Підстави та порядок встановлення судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначений статтею 382 КАС України.

Частиною першою статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України. (частини друга і третя статті 382 КАС України).

Отже, в разі невиконання суб'єктом владних повноважень рішення суду у повному обсязі та/або у спосіб, визначений таким рішенням, або неподання ним звіту про виконання судового рішення суд може встановити новий строк подання звіту та/або накласти штраф на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.

Судом встановлено, що у поданому звіті Територіальне управління Служби судової охорони у Закарпатській області зазначає про причини невиконання ним рішення суду від 02 листопада 2023 року у справі №260/3742/22, що зумовлені недостатнім фінансуванням територіального управління та Служби судової охорони в цілому з Державного бюджету України. Вказує про вжиті заходи щодо зміни бюджетних асигнувань в обсязі, достатньому для виконання рішення суду.

Таким чином, звіт Територіального управління Служби судової охорони у Закарпатській області про виконання рішення суду від 02 листопада 2023 року у справі №260/3742/22 є фактично письмовим повідомленням відповідача про причини невиконання цього судового рішення, що не дає підстав вважати рішення суду виконаним, а звіт про його виконання - поданим.

Водночас, зважаючи на повідомлені відповідачем причини невиконання судового рішення, вжитті ним заходи для його належного виконання та закладення в проєкті Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» збільшеної суми видатків на забезпечення виконання рішень судів на користь працівників органів та установ системи правосуддя, суд не вбачає наразі підстав для накладення на начальника Територіального управління Служби судової охорони у Закарпатській області штрафу, але вважає необхідним установити Територіальному управлінню Служби судової охорони у Закарпатській області новий строк для подання звіту про виконання судового рішення.

Керуючись статтями 248, 256, 382 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Встановити Територіальному управлінню Служби судової охорони у Закарпатській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 листопада 2023 року у справі №260/3742/22 - до 31 березня 2024 року.

2. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Суддя М.М. Луцович