Справа №461/7099/23
Провадження №2-а/463/90/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2023 року Личаківський районний суд м. Львова
у складі: головуючого судді Рудаков Д. І.
з участю секретаря судового засідання Метеллі Б.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Львові за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Львівського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції України у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Львівського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції України у Львівській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ГБВ № 201434 від 28 серпня 2023 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що 28 серпня 2023 року щодо неї була винесена оскаржувана постанова № 201434, у змісті якої містяться нормативно не підтверджені абревіатури. Опис обставин є однобічним, оскільки не міститься інформації про те, що позивач здійснив оплату за належним тарифом, на що кондуктор (інспектор) не погодився, проігнорувавши аргументи ОСОБА_1 .
За вказаних вище обставин позивач стверджує, що постанова про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ГБВ № 201434 від 28 серпня 2023 року прийнята з порушенням КУпАП, є однобічною, необґрунтованою та протиправною, а тому підлягає скасуванню.
Ухвалою судді Личаківського районного суду м.Львова від 15 листопада 2023 року відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Львівського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції України у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Як вбачається з оскаржуваної постанови, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення та винесення постанови в справі про адміністративне правопорушення серії ГБВ № 201434 від 28 серпня 2023 року, позивач 28 серпня 2023 року близько 18 год. 50 хв. здійснила безквитковий проїзд у автобусі № 45а з зупинки «Вул. Стрийська» до зупинки «Вул. Підвальна» у м. Львові, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 135 КУпАП.
Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 було встановлено, що остання дійсно здійснила безквитковий проїзд, що було виявлено контролером ОСОБА_2 , однак сам проїзд вона оплатила, не отримавши квитка, а тому в подальшому відмовилася оплатити штраф за безквитковий проїзд у розмірі 300 грн., у зв'язку з чим контролером було викликано працівників поліції.
Прибувши за місцем виклику, працівники поліції з'ясували, що у ОСОБА_1 відсутній належний документ, який би підтверджував право останньої на проїзд. Крім того, на місці позивач пояснила, що відмовляється оплачувати штраф, оскільки сам проїзд оплатила, проте не отримала квитка за проїзд за встановленою вартістю. Від оплати штрафу за безквитковий проїзд остання відмовилася у категоричній формі.
Згідно зі ст. 135 КУпАП безквитковий проїзд у громадському транспорті є адміністративним правопорушенням, а штраф за безквитковий проїзд - видом стягнення за таке адміністративне правопорушення.
Транспорт є однією з найважливіших галузей суспільного виробництва і покликаний задовольняти потреби населення та суспільного виробництва в перевезеннях (частина перша статті 1 Закону України "Про транспорт").
Відповідно до частини восьмої статті 4 Закону України "Про міський електричний транспорт" та частини сімнадцятої статті 35 Закону України "Про автомобільний транспорт" правила користування міським електричним транспортом та міським пасажирським автомобільним транспортом затверджуються відповідним органом місцевого самоврядування. Вони визначають порядок проїзду і його оплати, права та обов'язки пасажирів, а також взаємовідносини перевізників і пасажирів під час надання транспортних послуг, враховуючи особливості транспортної інфраструктури та наявність автоматизованої системи обліку оплати проїзду.
Контролер - це особа, що здійснює контроль оплати проїзду і перевезення багажу. Згідно останніх змін, а саме 19.06.2022 року було прийнято ЗАКОН УКРАЇНИ "Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки національного музичного продукту та обмеження публічного використання музичного продукту держави-агресора" в якому зазначається , що Водію автобуса забороняється відтворювати в салоні автобуса музику, звуки фільмів чи інші звукові сигнали, крім інформації про поїздку (передача звуку може здійснюватися на індивідуальні навушники пасажирів, а на салон - лише під час нерегулярних перевезень за згодою всіх пасажирів).
Під час виконання своїх обов'язків контролер зобов'язаний: мати при собі службове посвідчення, нагрудний знак (жетон, картка тощо) прикріплений на лицьовій частині верхнього одягу з особистим номером контролера, квитанції встановленого зразка, а також діючий транспортний термінал (встановлений у рухомому складі наземного транспортного засобу або інтегрований з турнікетом спеціалізований комплект обладнання (зокрема і валідатори), що призначений для реєстрації електронного квитка, перевірки транспортного ресурсу й оплати проїзду та взаємодіє з іншим бортовим електронним інформаційним обладнанням і центром обробки транспортних транзакцій); починати здійснення контролю після повідомлення про це пасажирів; при стягненні штрафу за проїзд без реєстрації електронного квитка або за порушення Правил видати порушнику квитанцію встановленого зразку;на першу вимогу пасажира пред'явити своє службове посвідчення, повідомити про місце роботи, телефон та місцезнаходження перевізника.
Контроль оплати проїзду здійснюється контролерами на шляху прямування під час руху транспортного засобу. Контроль оплати проїзду здійснюється шляхом піднесення електронного квитка до транспортного терміналу контролера, який підтверджує або спростовує реєстрацію електронного квитка у відповідному транспортному засобі під час виконання відповідного рейсу (пункт 6.1 розділу 6 Правил).
Контролер має право розглядати справи про адміністративні правопорушення та відповідно до статті 309 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) стягувати штрафи за адміністративні порушення, передбачені частиною третьою статті 119, частиною другою статті 134, абзацами четвертим та восьмим статті 135 КУпАП.
Пасажир - особа, якій надається послуга з перевезення транспортним засобом та яка не бере участь у керуванні ним (пункт 2 розділу І Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року № 176).
Громадянин може бути позбавлений права на поїздку в громадському транспорті, адже водії мають право не допускати до поїздки пасажирів, які не мають квитків або не пред'являють посвідчення встановленого зразка, що підтверджує право на пільги щодо оплати проїзду, перебувають у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, порушують громадський порядок, мають при собі небезпечні вантажі, зокрема легкозаймисті, вибухонебезпечні і такі, що можуть забруднити транспортний засіб чи одяг пасажирів.
У разі, коли пасажир все ж потрапив до транспортного засобу без проїзного документа або посвідчення встановленого зразка, що дає право на відповідну пільгу, і це виявив контролер, особа повинна сплатити штраф у порядку та спосіб, передбачений законодавством України.
Так, відповідно до статті 135 КУпАП безквитковий проїзд пасажира, в тому числі проїзд без реєстрації або компостування проїзного документа, а так само провезення без квитка дитини віком від семи до шістнадцяти років, тягне за собою в залежності від виду транспорту та сполучення накладення штрафу в розмірі від десяти- до двадцятикратного розміру від вартості проїзду.
Якщо пасажир не оспорює допущене порушення і адміністративне стягнення, що на нього накладається, то уповноважена особа, наприклад, контролер відразу виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення, один екземпляр якої вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У випадку сплати штрафу на місці, контролер зобов'язаний видати квитанцію про оплату встановленого зразка. Для продовження поїздки пасажир, крім сплати штрафу, повинен сплатити вартість проїзду.
Якщо порушник оспорює стягнення, що на нього накладається за вчинення правопорушення, то відповідно до статті 285 КУпАП складається протокол про адміністративне правопорушення.
Ухвалою судді позовну заяву прийнято до розгляду, а провадження по справі відкрито з призначенням справи до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
З'ясувавши обставини справи, оглянувши матеріали справи, ухвалюючи рішення відповідно до вимогст.246 КАС України, суд вважає, що позов слід задоволити виходячи з наступних підстав.
Згідно ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що містяться у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається із постанови по справі про адміністративне правопорушення серії ГБВ № 201434 від 28 серпня 2023 року, яка складена повноваженою особою Львівського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції України у Львівській області, 28 серпня 2023 року ОСОБА_1 здійснила безквитковий проїзд у автобусі № 45а з зупинки «Вул. Стрийська» до зупинки «Вул. Підвальна» у м. Львові, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 135 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція відповідно до покладених на неї завдань здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події, у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність (ст. 9 КУпАП).
Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, чого в даному випадку інспектором дотримано не було.
Згідно ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
За вказаних обставин, беручи до уваги, що обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень покладається на відповідача, який не спростував доводів позивача щодо неправомірності складення оскаржуваної постанови в частині кваліфікації дій ОСОБА_1 , суд приходить до висновку, що прийняте рішення про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є необґрунтованим, прийнятим без повного та всебічного з'ясування усіх обставин справи, а тому підлягає скасуванню із закриттям справи про адміністративне правопорушення.
Судовий збір стягнути з відповідача на користь держави.
На підставі ст. 55 Конституції України, ст. 9, 22, 121, 251, 258, 289, 293 КУпАП, та керуючись ст.ст. 9, 72-77, 242, 244-246, 257, 271, 286 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Львівського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції України у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Постанову про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення серії ГБВ № 201434 від 28 серпня 2023 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 135 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення на неї адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 300 гривень.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Львівського районного управління поліції №1 Головного управління національної поліції України у Львівській області на користь держави в особі повноважного органу 536,8грн. судового збору, не сплаченого позивачем за подання позовної заяви.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів, з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування (ім'я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Позивач: ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1 , (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Львівське районне управління поліції №1 Головного управління національної поліції України у Львівській області (службова адреса: 79005, м.Львів, вул.Романчука, 18)
Суддя Д.І. Рудаков