Ухвала від 27.12.2023 по справі 463/2729/23

Справа №463/2729/23

Провадження №1-кс/463/9497/23

УХВАЛА

про тимчасовий доступ до речей і документів

27 грудня 2023 року слідчий суддя Личаківського районного суду м. Львова ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотанняслідчого відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Львівського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором Галицької окружної прокуратури м.Львова ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, -

ВСТАНОВИВ:

слідчий відділення розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Львівського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 , за погодженням прокурора Галицької окружної прокуратури м.Львова ОСОБА_4 ,звернувся з клопотанням до слідчого судді Личаківського районного суду м. Львова про надання тимчасового доступу до договору від 23.03.2020 за №01/03-20 на постачання дизельного пального надати оригінали актів надання послуг ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також документи проведеної оплати ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 233916 грн за надані послуги та документи про відображення вказаних операцій у бухгалтерському обліку АТП №1; до договору від 18.12.2022 за №2-ДП на постачання дизельного палива документи, а саме: накладні та документи про проведення оплати за поставлене дизельне пальне по вказаному договору; з приводу преміювання працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно наказу директора ІНФОРМАЦІЯ_3 № 1 № 337/1 від 30.08.2018 «Про пошук водіїв автобусів для працевлаштування їх на підприємство» та наказу № 536/1 від 19.08.2019 «Про внесення змін до наказу № 337/1 від 30.08.2018 року «Про пошук водіїв автобусів для працевлаштування їх на підприємство» на суму 233216,1 грн надати документb, а саме: розрахункові листки працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким нараховувалася та виплачувалася премія, відповідно до переліку працівників за 2019-2021 роки.

Клопотання мотивує тим, що в провадженні Львівського районного управління поліції №1 Головного управління Національної поліції у Львівській області перебуває кримінальне провадження за №42023142040000025 від 08 березня 2023 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.

Клопотання мотивує тим, що протягом 2019-2022 років в ході здійснення фінансово-господарської діяльності та виконанні укладених договорів службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 може мати місце службова недбалість, тобто неналежне виконання службовими особами своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.

На підставі та п. 1.2.4.4 Плану проведення заходів державного ІНФОРМАЦІЯ_5 на I квартал 2023 року на підставі направлення виданого начальником ІНФОРМАЦІЯ_6 від 16.01.2023 №43 проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_4 (далі -Підприємство, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), за період з 01.08.2019 по 31.12.2022 року.

Львівське комунальне автотранспортне підприємство № НОМЕР_1 створене ухвалою ІНФОРМАЦІЯ_7 (Власник) від 07.11.1995 № 652, яке у ревізійному періоді було підпорядковане ІНФОРМАЦІЯ_7 , а з грудня 2021 року - ІНФОРМАЦІЯ_8 . ІНФОРМАЦІЯ_8 є Представником ІНФОРМАЦІЯ_9 і є органом, до сфери управління якого входить комунальне підприємство.

У ревізійному періоді підприємство здійснювало свою діяльність на підставі Статуту, затвердженого наказом департаменту житлового господарства та інфраструктури від 09.07.2019 No16 (із змінами), остання реєстрація Статуту Підприємства затверджена наказом директора ІНФОРМАЦІЯ_8 від 11.03.2022 №.23.

Вказаною ревізією встановлено окремі порушення та недоліки, що відображені в акті ревізії від 10.02.2023 №131306-24/4, який підписаний 15.02.2023 без заперечень.

Також, в ході ревізії контролем охоплено відкриті торги з публікацією англійською мовою на закупівлю у 2020 році дизельного палива €BPO-5 (UA-2020-01-3-000728-с) очікуваною вартістю 200 000 000,00 гривень.

Відповідно до оприлюдненої інформації для участі у торгах свої пропозиції подали наступні учасники: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », TOB « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ПП « ОСОБА_5 ».

Згідно з протоколом розгляду тендерних пропозиції від 06.02.2020 пропозицію учасника ПП « ОСОБА_5 » відхилено, як таку що не відповідала умовам тендерної документації, а пропозиції ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » допущено до оцінки.

Ревізією підтверджено правомірність відхилення пропозиції учасника ПП « ОСОБА_5 », як такої, що не відповідала умовам тендерної документації.

Слід вказати, що ПП « ОСОБА_5 » звернулось зі скаргою до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель (далі - Колегія) на дії тендерного комітету ІНФОРМАЦІЯ_12 в частині допущення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » до оцінки. За результатами розгляду скарги колегією відмовлено ПП « ОСОБА_5 » в задоволенню його скарги.

Відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій ціна пропозиції ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » становила 177 487 151,0 грн, ціна пропозиції учасника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » становила 193 367 580,30 гривень.

За результатами проведеної оцінки тендерних пропозицій переможцем обрано пропозицію ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ціна якої становила та була найбільш економічно вигідною.

Ревізією пропозицію учасника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » на відповідність умовам тендерної документації порушень не встановлено.

За результатами вищевказаних торгів 23.03.2020 ЛК ІНФОРМАЦІЯ_12 в особі директора ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 (Покупець) з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (Постачальник) укладено договір №01/03-20 на постачання дизельного пального ЄВРО-5 в кількості 9 931 429 л ціною 19,0 грн/л (з ПДВ) на загальну суму 177 487 151,0 гривень (з ПДВ).

Відповідно до умов договору товар постачається Покупцю автомобільним транспортом (бензовозами) на умовах DDP - склад покупця ( АДРЕСА_1 ) відповідно до Міжнародних правил інтерпретації термінів « ІНФОРМАЦІЯ_13 ».

Даний договір набирає чинності з дня його укладення Сторонами та діє протягом одного року з дня укладення, і завершується не раніше ніж після повного виконання Постачальником умов договору щодо обсягу (кількості) поставки товару, а в частині фінансових зобов?язань - до повного ох виконання сторонами.

Перевіркою умов вказаного договору на відповідність умовам тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) учасника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » порушень не встановлено.

Також, пунктом 4.5 договору передбачено, що у разі зменшення ціни на Товар (за одиницю товару) на ринку. Постачальник та Покупець укладають додаткову угоду до Договору, та встановлюють меншу ціну за одиницю товару.

Пунктом 4.6 договору передбачено, що у разі збільшення ціни на Товар на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі, Постачальник та Покупець переглядають вказану у договорі вартість за одиницю товару, та вносять зміни до Договору, шляхом укладення додаткової угоди. При зміні ціни за одиницю Товару в сторону збільшення, згідно п.2 частини четвертої ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (не більш як на 10 %), Постачальник у якості обґрунтування зміни ціни Товару надає Покупцю відповідну довідку органу статистики або інших уповноважених органів.

Пунктом 9.3 договору визначено, що зміна істотних (основних) умов договору може здійснюватися за згодою сторін у випадках, які передбачені ч.4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», про що укладається відповідна додаткова угода.

Слід вказати, що протягом дії договору додатковими угодами вносились зміни до його умов.

Так, ревізією встановлено, що відповідно до п. 4.5, п. 4.6, п. 9.3 Договору між ЛК ATП №l та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » укладено 83 додаткові угоди на зміну ціни за одиницю товару (дизельного пального), згідно з якими ціна товару змінювалась як в сторону збільшення в межах 10% так і в сторону зменшення.

На підтвердження наявності коливання ціни дизельного пального на ринку та відповідно наявності підстав для збільшення ціни за одиницю товару до ревізії надано довідки ІНФОРМАЦІЯ_14 та ІНФОРМАЦІЯ_15 .

Ревізією не встановлено фактів безпідставного збільшення піни за одиницю товару (дизельного пального) в ході виконання договору від 23.03.2020 No01/03-20.

Як вказано вище, відповідно до пункту 4.6 договору від 23.03.2020 №01/03-20 Постачальник зобов'язаний надавати Покупцю у якості обґрунтування зміни ціни Товару відповідну довідку органу статистики або інших уповноважених органів.

Аналогічно умовами договору від 30.09.2021 No1-ДП на постачання дизельного пального, укладеного ІНФОРМАЦІЯ_3 з TOB « ІНФОРМАЦІЯ_11 » за результатами відкритих торгів ID:UA-2021-07-27-010597-b, передбачено надання постачальником у якості обґрунтування зміни ціни Товару відповідну довідку органу статистики або інших уповноважених органів.

Пунктами 1 та 2 ст. 193 Господарського кодексу України визначено, що суб?єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов?язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов?язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов?язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов?язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Проте, в ході ревізії встановлено, що в порушення умов договорів на постачання дизельного пального в окремих випадках вартість інформаційних довідок про середньоринкові ціни дизельного пального на ринку оплачувалась ЛК АТП No1 (Покупцем) на підставі укладених договорів з ІНФОРМАЦІЯ_1 , чим також не дотримано п.п.1, 2 ст. 193 Господарского кодексу України.

Загалом в ревізійному періоді внаслідок зайвої оплати вартості послуг щодо надання інформації про середньо ринкові ціни дизельного пального замість ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » ІНФОРМАЦІЯ_2 понесло зайвих витрат в сумі 233 916,0 грн, чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Підприємству на цю ж суму.

Також, за результатами проведених відкритих торгів з публікацією англійською мовою на закупівлю дизельного палива (d:UA-2022-10-18-010303-2) з переможцем торгів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » укладено договір від 18.12.2022 №2-ДП на постачання дизельного палива Євро-5 в кількості 5 660 378 л. ціною 50.5 грн/л загальною вартістю 285 849,09 тис.гривень.

Слід вказати, що ІНФОРМАЦІЯ_16 проведено моніторинг вищевказаної процедури закупівлі на предмет її відповідності вимогам законодавства про закупівлі та встановлено порушення вимог пунктів 2 та 5 частини п?ятої статті 41 Закону №922. 3 результатами моніторингу зобов?язано ІНФОРМАЦІЯ_12 здійснити заходи щодо усунення виявленого порушення шляхом приведення умов Договору в частині збільшення обсягу закупівлі дизельного палива у відповідності до норм Закону з урахуванням фактично поставленого обсягу дизельного палива та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття таких заходів.

На виконання вказаних зобов' язань щодо усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_12 з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » укладено додаткову угоду до договору від 18.12.2022 №02-ДП, якою збільшено обсяг закупівлі дизельного палива з урахуванням фактично поставленого обсягу дизельного палива. Вказану додаткову угоду оприлюднено в електронній системі закупівель відповідно до вимог законодавства.

В ході ревізії проведено дослідження питання правомірності внесення змін до договору від 18.12.2022 №2-ДП в частині збільшення вартості за одиницю товару.

Так додатковою угодою №1 від 19.12.2022 внесено зміни до договору від 18.12.2022 №2-ДП, а саме збільшено ціну за одиницю товару (дизельного пального) з 50,5 грн/літр до 51,5 грн/літр.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону №922 істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов?язань сторонами в повному обсязі. Також, передбачено, що одним із випадків, що надають можливість вносити зміни до таких договорів є збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, природного газу та електричної енергії.

Також, згідно з листом-роз?ясненням Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 27.10.2016 №3302-06/34307-06 «Шодо зміни істотних умов договору про закупівлю» у залежності від коливання ціни на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього. Водночас внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обґрунтованим та документально підтвердженим.

На підтвердження наявності коливання ціни дизельного пального на ринку, та відповідно наявності об?єктивних підстав для збільшення ціни за одиницю товару до ревізії надано висновок ІНФОРМАЦІЯ_15 від 19.12.2022 N° ЦД-1 про результати цінового моніторингу (далі Висновок).

При цьому наданий Висновок містить інформацію про зміну рівня мінімальних та максимальних цін дрібногуртових партій дизельного палива без урахування дизельного палива Арктика на території Волинської, Львівської та Чернівецької областей станом на 16.12.2022 - 49,00-52,00 грн./л. з ПДВ та інформацію щодо зміни рівня мінімальних та максимальних цін дрібногуртових партій дизельного палива без урахування дизельного палива Арктика на території Волинської., Львівської та Рівненської областей станом на 19.12.2022 - 49,50-53,00 грн./л. з ПДВ. Станом на 17-18 грудня інформація щодо рівня цін не формувалась.

Враховуючи те, що Висновок не містить інформації по наявність коливання ціни на ринку товару, який є предметом закупівлі, з дати укладення Договору (18.12.2022) до дати укладення додаткової угоди (19.12.2022) документально не підтверджено наявності підстав для збільшення ціни за одиницю товару та відповідно додатковою угодою М°1 від 19.12.2022 внесено зміни до договору від 18.12.2022 No2-ДП, а саме збільшено ціну за одиницю товару (дизельного пального), безпідставно в порушення вимог п. 2 ч. 5 ст. 41Закону №922.

Відповідно до наданих до ревізії видаткових накладних на виконання договору від 18.12.2022 №2-ДП з врахуванням додаткової угоди №l від 19.12.2022 ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » в періоді з 19.12.2022 по 03.01.2023 поставлено ІНФОРМАЦІЯ_12 дизельного пального в кількості 320 453,0 л ціною 51,5 грн/л на загальну суму 16 503 329,5 гривень.

Враховуючи обсяг поставленого ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » дизельного пального на виконання вищевказаного договору ціною, що була безпідставно збільшена, ІНФОРМАЦІЯ_12 понесено зайвих витрат (збитків) на суму 320 453,0 гривень.

Ревізією встановлено, що на Підприємстві відповідно до наказів директора від 30.08.2018 №337/1 «Про пошук водіїв автобусів для працевлаштування їх на підприємство» та від 19.08.2019 №536/1 «Про внесення змін до наказу №337/1 від 30.08.2018 року «Про пошук водіїв автобусів для працевлаштування їх на підприємство» працівникам Підприємства протягом 2019-2021 років виплачено премії на загальну суму 193 500,0 грн та проведено нарахування ЄСВ в сумі 39 716,10 гривень. При цьому, Положенням про преміювання працівників ЛК АТП №l від 12.03.2018 (Додаток №2, До Колективного договору) виплату такої премії не передбачено.

Враховуючи вищенаведене, внаслідок недотримання вимог ст. 97 Кодексу Законів про працю України, ч.1 ст. 15 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 № 108/95-ВР, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про колективні договори та угоди» від 01.07.1993 № 3356-XII, умов, визначених Колективним договором на 2007-2009 роки (зі змінами та доповненнями), Підприємством нараховано одноразових премій (матеріального заохочення) на суму 193 500,0 грн та проведено нарахування ЄСВ - 39 716,10 грн, що призвело до матеріальної шкоди (збитків) Підприємству на 233 216,10 гривень.

27.11.2023 слідчим у даному провадженні призначено судово-економічну експертизу.

Разом з тим, у ІНФОРМАЦІЯ_17 надійшло клопотання експерта від 06.12.2023 щодо надання додаткових матеріалів та роз'яснень щодо проведення та нарахування збитків за наслідком проведеної ревізії ІНФОРМАЦІЯ_18 протягом 2019-2022 років в ході здійснення фінансово-господарської діяльності та виконанні укладених договорів службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Іншим способом встановити відповідні обставини неможливо.

Прокурор та слідчий в судове засідання не з'явилися, просили справу слухати у їх відсутності.

Представник володільця інформації тимчасовий доступ до якої просить слідчий в судове засідання не з'явився, про день та час судового засідання був повідомлений належним чином, про причини неявки не повідомив, відповідно до ч.4 ст.163 КПК України, вважаю можливим розглядати клопотання у відсутності представника особи, у володінні якої знаходяться речі та документи, тимчасовий дозвіл на доступ до яких просить слідчий.

У відповідності до вимог ч.4 ст.107 КПК України, фіксування кримінального провадження за допомогою технічних засобів в суді не здійснюється.

Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, слідчий суддя встановив наступне.

Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених КПК України. Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Згідно з ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Як вбачається із змісту п. 4, 8 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься у речах і документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю та персональні дані особи.

Частиною 6 ст.163 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Згідно з ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Зважаючи на вищевказані обставини, та те, що речі та документи, дозвіл на тимчасовий доступ до яких, просить надати прокурор, знаходяться у володінніІНФОРМАЦІЯ_2 , а також те, що вони мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні№42023142040000025, відомості, що містяться в цих речах і документах можуть бути використані як доказ, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів неможливо, приходжу до висновку, що клопотання підставне та його слід задовольнити.

Керуючись вимогами статей 131, 159, 160, 163, 164 КПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

клопотання - задовольнити.

Надатитимчасовий доступ слідчому СВ ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області лейтенанту поліції ОСОБА_3 , слідчому СВ ЛРУП №1 ГУНП у Львівській області лейтенанту поліції ОСОБА_7 , з наданням можливості огляду, з метою вилучення наступних речей та документів:

- по договору від 23.03.2020 за №01/03-20 на постачання дизельного пального надати оригінали актів надання послуг ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також документи проведеної оплати ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі 233916 грн за надані послуги та документи про відображення вказаних операцій у бухгалтерському обліку АТП №1;

- по договору від 18.12.2022 за №2-ДП на постачання дизельного палива документи, а саме: накладні та документи про проведення оплати за поставлене дизельне пальне по вказаному договору;

- з приводу преміювання працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно наказу директора ІНФОРМАЦІЯ_3 № 1 № 337/1 від 30.08.2018 «Про пошук водіїв автобусів для працевлаштування їх на підприємство» та наказу № 536/1 від 19.08.2019 «Про внесення змін до наказу № 337/1 від 30.08.2018 року «Про пошук водіїв автобусів для працевлаштування їх на підприємство» на суму 233216,1 грн надати документb, а саме: розрахункові листки працівників ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким нараховувалася та виплачувалася премія, відповідно до переліку працівників за 2019-2021 роки.

Дані документи перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 , що розташований за адресою: АДРЕСА_2 .

Строк дії ухвали становить два місяці з дня її винесення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 166 КПК України, слідчий суддя за клопотанням слідчого, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених вище речей.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1