Справа № 277/1748/23
ПОСТАНОВА
іменем України
28 грудня 2023 року смт Ємільчине
Суддя Ємільчинського районного суду Житомирської області Заполовський В.В., розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянин України, гранатометник 3 піхотного відділення 2 піхотного взводу 2 піхотної роти в/ч НОМЕР_1
за ч.3 ст.172-20 КУпАП
ВСТАНОВИВ:
До Ємільчинського районного суду Житомирської області надійшов протокол про військове адміністративне правопорушення №20 від 08.12.2023 року, зі змісту якого вбачається, що 08.12.2023 року о 22 год. 15 хв. солдат ОСОБА_1 під час особливого стану перебував на території військової частини в стані алкогольного сп'яніння, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 на з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив. До матеріалів справи долучено заяву ОСОБА_1 , в якій він просив справу розглянути без його участі.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано виписку із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого №108 від 08.12.2023 року, з якої вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння; витяг із наказу командира в/ч НОМЕР_1 №16 від 02.08.2023 року, згідно якого солдата ОСОБА_1 призначено на посаду гранатометника 3 піхотного відділення, 2 піхотного взводу 2 піхотної роти в/ч НОМЕР_1 ; письмові пояснення ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 08.12.2023 року про те, що 08.12.2023 року під час перевірки особового складу виявили ознаки алкогольного сп'яніння у солдата ОСОБА_1 , якого було доставлено до Ємільчинської лікарні для проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, однак в лікарні ОСОБА_1 відмовився проходити огляд.
Згідно зі ст.245 КУпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, потерпілих, а також іншими документами.
Як зазначено в ст.252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст.255 КУпАП.
Статтею 172-20 ч. 3 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність за вчинення в умовах особливого періоду дій, передбачених частинами першою або другою цієї статті, а саме:
- розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння;
- участь начальників (командирів) та інших керівників у розпиванні з підлеглими військовослужбовцями, а також військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів під час виконання ними обов'язків військової служби, або невжиття ними заходів для відсторонення від обов'язків військової служби осіб, які перебувають у нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або приховування випадків розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів, появи на території військової частини в нетверезому стані, стані наркотичного чи іншого сп'яніння підлеглих військовослужбовців, а також військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів.
Як вбачається з протоколу про військове адміністративне правопорушення, заступник командира батальйону з МПЗ капітан ОСОБА_4 склав вказаний протокол відносно ОСОБА_1 за те, що останній 08.12.2023 року о 22 год. 15 хв. під час дії особливого стану перебував на території військової частини в стані алкогольного сп'яніння.
Відповідно до ст.266-1 КУпАП військовозобов'язані та резервісти під час проходження зборів, а також військовослужбовці Збройних Сил України, щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Огляд військовозобов'язаних та резервістів під час проходження зборів, а також військовослужбовців Збройних Сил України на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, щодо яких є підстави вважати, що вони у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, виконують обов'язки військової служби або перебувають на території військових частин, проводиться посадовою особою, уповноваженою на те начальником органу управління Військової служби правопорядку у Збройних Силах України або командиром (начальником) військової частини (установи, організації, підприємства, закладу, підрозділу), іншого утвореного відповідно до законів України військового формування, а також правоохоронного органу спеціального призначення, з використанням спеціальних технічних засобів та тестів.
У разі незгоди військовозобов'язаного та резервіста під час проходження зборів, а також військовослужбовця Збройних Сил України на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, уповноваженими особами з використанням спеціальних технічних засобів та тестів або у разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Таким чином виявивши ознаки алкогольного сп'яніння у солдата ОСОБА_1 , посадова особа, уповноважена на те командиром військової частини, повинна була провести огляд ОСОБА_1 на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. У разі його незгоди на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння уповноваженою особою з використанням спеціальних технічних засобів або у разі незгоди з його результатами такий огляд мав бути проведений в закладі охорони здоров'я. Якщо за результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння, який проведений посадовою особою, уповноваженою на те командиром військової частини або в закладом охорони здоров'я було б встановлено, що ОСОБА_1 перебуває в стані алкогольного сп'яніння в протоколі про адміністративне правопорушення можливо було б вказати, що ОСОБА_1 08.12.2023 року на території військової частини перебував у стані алкогольного сп'яніння.
Однак, як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення та доданих до нього матеріалів ОСОБА_1 08.12.2023 року в приміщенні лікарні відмовився від проходження огляду, а отже в даному випадку особа, яка складала протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 повинна була зазначити про те, що у нього є ознаки алкогольного сп'яніння, однак він відмовився від огляду на стан алкогольного сп'яніння, як уповноваженою особою з використанням спеціальних технічних засобів так і в лікарні, за що також передбачена адміністративна відповідальність ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Таким чином протокол про військове адміністративне правопорушення №20 від 08.12.2023 року не може вважатися належним та допустимим доказом вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Отже матеріали справи про військове адміністративне правопорушення не містять доказів того, що солдат ОСОБА_1 08.12.2023 року о 22 год. 15 хв. перебував на території військової частини в стані алкогольного сп'яніння.
Згідно ч.2 ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.245, 247, 251, 256, 266-1, 280, 283-285 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Провадження в справі відносно ОСОБА_1 про вчинення військового адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП - закрити за відсутністю в його діях події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Ємільчинський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя:В. В. Заполовський