Рішення від 28.12.2023 по справі 161/22745/23

Справа № 161/22745/23

Провадження № 2-о/161/578/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2023 року Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:

головуючого - судді Кихтюка Р.М.,

секретаря - Авдійчук О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, -

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернулася до суду із заявою про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України.

Свою заяву мотивує тим, що 13.11.2015 року між нею та ОСОБА_2 укладений шлюб, який зареєстрований відділом державної реєстрації актів цивільного стану Генічеського районного управління юстиції у Херсонській області, актовий запис №230.

Вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дитину - хлопчика, вагою 4500 гр. в м. Генічеськ Херсонської області, що підтверджується індивідуальною карткою вагітної та породіллі № 21, виданої КПН Генічеська ЦП.

27 грудня 2023 року було видано свідоцтво про народження дитини серії НОМЕР_1 на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, що у свою чергу унеможливлює реєстрацію народження дитини в установленому законом порядку, у зв'язку із чим заявник звернулася до суду із вказаною заявою.

Враховуючи вищевикладене, просить встановити факт народження нею громадянкою України ОСОБА_1 дитини чоловічої статті ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Генічеськ Херсонської області, Україна. Батьком дитини є громадянин України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Представник заявника ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилася, подала суду клопотання про слухання справи у її відсутності та відсутності заявника. Заяву підтримує та просить її задовольнити.

Представник заінтересованої особи - Луцького відділу ДРАЦС у Луцькому районі Волинської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з'явився, проте подав заяву про слухання справи у його відсутності. При вирішенні справи покладається на думку суду.

Враховуючи, що розгляд даної справи відповідно до вимог частини другої статті 317 ЦПК України, здійснюється невідкладно, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши представлені письмові докази, суд прийшов до висновку, що заява підставна та підлягає до задоволення з наступних підстав.

Згідно копії паспорта громадянина України НОМЕР_2 встановлено, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в с. Софіївка Новотроїцького району Херсонської області та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а. с. 4-5).

З копії паспорта громадянина України НОМЕР_3 вбачається, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в смт. Новоолексіївка Генічеського району Херсонської області та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 6-7).

Відповідно до свідоцтва про шлюб, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану Генічеського районного управління юстиції у Херсонській області, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 перебувають у зареєстрованому шлюбі з 13 листопада 2015 року, актовий запис № 230 (а.с. 8).

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила дитину - хлопчика, вагою 4500 гр. в м. Генічеськ Херсонської області, що підтверджується індивідуальною карткою вагітної та породіллі № 21, виданої КПН Генічеська ЦП» (а.с. 10-11).

У своїй заяві заявник вказує, що встановлення факту народження сина необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах РАЦСу України і отримання відповідного свідоцтва про народження та забезпечення реалізації прав як самої дитини так і її батьків.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст.315ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Згідно ч.1 ст. 317ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.

Відповідно до ч. 2 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Частиною 3 даної статті Закону передбачено, що будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Згідно з ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який неодноразово продовжувався.

Після 24 лютого 2022 року ознак тимчасово окупованих територій набули окремі райони Київської, Чернігівської, Харківської, Сумської, Луганської, Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Херсонської областей. Частина цих територій тимчасово контролюється російською армією, а відтак функціонування звичних механізмів реєстрації актів цивільного стану, зокрема, народження або смерті особи, там не відбувається.

Згідно переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25 квітня 2022 року, Генічеська міська територіальна громада розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій, перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Таким чином, м. Генічеськ Херсонської області розташоване в районі проведення воєнних (бойових) дій, перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні).

Згідно з ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.

Згідно зі ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження.

За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Разом з тим, суд враховує, що ч. 4 ст.263ЦПК України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 22.10.2018 у справі № 235/2357/17 викладено правову позицію згідно з якою документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.

За змістом ч. 4 ст. 10 ЦПК України суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.

В рішенні ЄСПЛ від 10.05.2001 у справі «Cyprus v. Turkey» (заява № 25781/94) ЄСПЛ вказав, що зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів далеке від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним від влади de facto, включаючи й їхні суди; і саме в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які стосуються сказаного, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, зокрема і цим. Думати інакше означало б зовсім позбавити людей, які проживають на цій території, всіх їхніх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, це також означало б позбавити їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать (§ 96).

Частиною 3 ст. 317 ЦПК України передбачено, що у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

Як вбачається з Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 № 52/5, якщо державна реєстрація народження дитини проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження, дані про дату і місце народження дитини зазначають відповідно до рішення суду. У разі встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України підставою для внесення відомостей про батька дитини є відповідне рішення суду, яким встановлені такі дані. У разі відсутності в рішенні суду про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території України даних про підстави запису відомостей про батька або в такому рішенні суду зазначено, що шлюб зареєстровано на тимчасово окупованій території України, відповідна графа актового запису не заповнюється. У графі «Для відміток» зазначаються, що відомості про батька внесені згідно з рішенням суду, дата та номер рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація народження дитини в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась з посиланням на те, що для проведення державної реєстрації надано документ, виданий на тимчасово окупованій території.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що заявник позбавлений можливості здійснити державну реєстрацію народження дитини у позасудовому порядку.

Таким чином, зважаючи на вище викладене та враховуючи той факт, що заявник не має можливості в іншому, ніж у судовому порядку, встановити факт народження дитини, яка народилась на тимчасово окупованій території України, оцінюючи належність, допустимість, достовірність зібраних у справі доказів, суд приходить до висновку про обґрунтованість даної заяви та наявність підстав для її задоволення.

У частині 4 ст. 317 ЦПК України передбачено, що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Аналогічні положення містяться в п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України.

На підставі ст.ст. 3, 9, 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 263-265, 315-317 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт народження громадянкою України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , дитини чоловічої статті ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Генічеськ Херсонської області, Україна. Батьком дитини є громадянин України, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Рішення суду є підставою для реєстрації факту народження в установленому законом порядку і підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду може бути оскаржено до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Повний текст рішення складений 28 грудня 2023 року.

Суддя Луцькогоміськрайонного суду

Волинської області Р.М. Кихтюк