Справа № 509/6844/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2023 року смт. Овідіополь
Суддя Овідіопольського районного суду Одеської області Кириченко П.Л., розглянувши матеріали, які надійшли від Спеціалізованої прокуратури у Сфері Оборони Південного Регіону про притягнення до адміністративної відповідальності (протокол серія 18 від 07.11.2023 року) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , офіцер ЗСУ, раніше не притягувався до кримінальної та адміністративної відповідальності
у скоєнні адміністративного правопорушення за ст. 172-15 ч.2 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
З 07.11.2022 року ОСОБА_1 проходить військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ), а з 14.01.2023 призначений на вищевказану посаду.
Крім того, 14.11.2022 р. на ОСОБА_1 покладено тимчасове виконання обов'язків начальника відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Положеннями п. 2 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що початком проходження військової служби для громадян, прийнятих на військову службу за контрактом, у тому числі військовозобов'язаних, які проходять збори та резервістів під час мобілізації вважається день зарахування до списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо).
Відповідно до вимог п. п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язок військової служби на території військової частини або в іншому місці роботи (занять) протягом робочого (навчального) часу, включаючи перерви, встановлені розпорядком (розкладом занять) чи поза військовою частиною, якщо перебування там відповідає обов'язкам військовослужбовця або його було направлено туди за наказом відповідного командира (начальника), на шляху прямування на службу або зі служби, під час службових поїздок, повернення до місця служби.
Відтак, будучи військовослужбовцем, лейтенант ОСОБА_1 , згідно вимог ст. ст. 9, 11, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України (далі - Статутом), зобов'язаний свято та непорушно додержуватися Конституції України та законів України, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути дисциплінованим, беззастережно виконувати накази командирів (начальників), виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою; бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей.
Згідно із ст. 49 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України військовослужбовці повинні постійно бути зразком високої культури, скромності й витримки, берегти військову честь, захищати свою й поважати гідність інших людей, зобов'язані завжди пам'ятати, що за їх поведінкою судять не лише про них, а й про Збройні Сили України в цілому.
Положеннями ст.ст.1,2,3,4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України визначено, що військова дисципліна досягається шляхом особистої відповідальності кожного військовослужбовця за дотримання Військової присяги, виконання своїх обов'язків, вимог військових статутів, а також зобов'язує кожного військовослужбовця додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги військових статутів та накази командирів.
Відповідно до функціональних обов'язків начальника відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_4 він зобов'язаний: організовувати та розробляти мобілізаційні документи і своєчасно уточнювати їх; організовувати роботу у відділенні з призначення офіцерів запасу і оформлення документів; організовувати своєчасне виготовлення звітів по табелю термінових донесень тат розпоряджень ОТЦК та СП щодо обліку офіцерів запасу і кадрів; відповідати за ведення і якість відпрацювання картотеки комплектування команд офіцерським складом; вести контроль за некомплектом і приймати міри щодо його ліквідування при наявності ресурсів; вести відомості по призначеним ресурсам офіцерів запасу; перевіряти внесення змін, що стались у сімейному стані, освіті, місці роботи, посади спеціальності, стану здоров'я, місця проживання військовозобов'язаних до облікових документів; контролювати військовий облік офіцерів запасу; надавати допомогу у прийомі на військовий облік, знятті і виключенні з військового обліку офіцерів запасу, виявляти порушення правил військового обліку і доповідати військовому комісару для прийняття рішення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» від 06 грудня 1991 року №1932-ХІІ зі змінами, визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Поняття особливий період міститься в абзаці 1 Закону України «Про оборону України», у якому передбачено, що особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», особливий період - це період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Обставинами (умовами), що визначають момент настання особливого періоду є: або оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової), або доведення такого рішення до виконавців стосовно прихованої мобілізації, або момент введення воєнного стану в Україні чи окремих її місцевостях.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022р.
№ 2102-IX, в Україні введено воєнний стан, строк дії якого продовжено згідно з Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023.
За викладених обставин особливий період як часовий проміжок, що охоплює у тому числі воєнний стан, на даний час не завершився.
Водночас, згідно пунктів 1.1 та 1.2 глави 1 розділу І «Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» затвердженого наказом Міністра оброни України від 14.08.2008 №402 (далі - Положення), військово-лікарська експертиза - це медичний огляд, який визначає придатність до військової служби за станом здоров'я призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних (в тому числі офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу), установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Так, пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення визначено, що для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі), які приймають постанови. Постанови ВЛК оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.
Пунктом 2.2 глави 2 розділу І Положення визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами та до них належать Центральна військово-лікарська комісія, ВЛК регіону, ВЛК евакуаційного пункту, ВЛК пересувної госпітальної бази.
При цьому, пунктом 2.4.5 глави 2 розділу І Положення визначено, що ВЛК регіону має право приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.
Відповідно до пунктів 2.6.1 глави 2 розділу І Положення у військових комісаріатах діють позаштатні постійно діючі ВЛК, які за рішенням військового комісара проводять медичний огляд військовозобов'язаних(п. 3.1 розділу ІІ Положення).
Після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: «Придатний до військової служби», «Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)», «Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» (пунктом 3.8 глави 3 розділу ІІ Положення).
Разом з цим, відповідно до п 22.5 глави 22 розділу ІІ Положення, під час дії правового режиму воєнного стану на офіцерів запасу, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, складається свідоцтво про хворобу. У всіх інших випадках у особливий період постанова ВЛК оформляється довідкою ВЛК.
У подальшому, відповідно до п. 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення свідоцтво про хворобу підлягає розгляду, а постанова ВЛК - затвердженню у воєнний час на всіх військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів
- ВЛК регіону, евакуаційного пункту (місцевого евакуаційного пункту, госпітальної бази).
Таким чином, під час дії правового режиму воєнного стану, починаючи із 24.02.2022, на всіх офіцерів запасу, яких визнано непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, складається виключно свідоцтво про хворобу, яке разом з постановою ВЛК підлягає обов'язковому направленню для розгляду та затвердження штатною ВЛК регіону.
При цьому, оформлені довідками постанови ВЛК вважаються такими, що не набрали законної сили та не можуть бути підставами для виключення офіцерів запасу з військового обліку за станом здоров'я.
Разом з цим встановлено, що у період з 22.11.2022 до 09.05.2023 ТВО начальника відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 , протиправно, всупереч інтересам служби та своїм функціональним обов'язкам, в порушення пунктів 22.5 та 22.6 глави 22 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, в період дії воєнного стану, підготував та надав начальнику ІНФОРМАЦІЯ_5 документи, без свідоцтва про хворобу затвердженого у Регіональній військово-лікарській комісії, на офіцерів запасу ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 для зняття з військового обліку за станом здоров'я.
В подальшому, на підставі підготовлених та поданих ОСОБА_1 документів безпідставно були виключені з військового обліку офіцери запасу ОСОБА_2 22.11.2022, ОСОБА_3 06.12.2022, ОСОБА_4 06.01.2023, ОСОБА_5 25.01.2023, ОСОБА_6 16.02.2023, ОСОБА_7 16.02.2023, ОСОБА_8 20.03.2023, ОСОБА_9 23.03.2023, ОСОБА_10 19.04.2023, ОСОБА_11 01.03.2023, ОСОБА_12 01.05.2023, ОСОБА_13 09.05.2023 року
З урахуванням вищевказаного суд прийшов до висновку, що лейтенант ОСОБА_1 , виконуючи обов'язки начальника відділення офіцерів запасу і кадрів ІНФОРМАЦІЯ_4 , який дислокується у смт. Овідіополь, Одеський район, Одеської області, тобто будучи військовою посадовою особою, діючи всупереч інтересам служби, недбало ставлячись до військової служби, на порушення своїх статутних обов'язків та вимог п.п. 22.5 та 22.6 глави 22 розділу 2 Положення, у період з 22.11.2022 до 09.05.2023 не забезпечив належний облік офіцерів запасу, що призвело до безпідставного виключення з військового обліку офіцерів запасу ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , в умовах особливого періоду.
Правопорушник до суду не з'явився, вину фактично визнав.
Вина правопорушника підтверджується на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи та зібраними в їх сукупності наступними доказами: протоколом, письмовими поясненнями.
Таким чином ОСОБА_1 , будучи військово-службовою особою недбало вставився до військової служби, вчинено в умовах особливого періоду, а тому повинен нести адміністративну відповідальність за ст. 172-15 ч.2 КУпАП.
В ході розгляду адміністративної справи, відповідно до ст. 34 КУпАП обставини, які пом'якшують відповідальність правопорушника - щире каяття.
В ході розгляду адміністративної справи, відповідно до ст. 35 КУпАП обставини, які обтяжують відповідальність правопорушника не встановлені.
З метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчинення нових правопорушень та з урахуванням особи правопорушника, його матеріальне та сімейне становище, адміністративне стягнення необхідно накласти у вигляді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з правопорушника підлягає стягненню судовий збір.
Керуючись ст.ст.172-15 ч.2,284,285 КУпАП,-
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення передбаченого ст. 172-15 ч.2 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 17 000 гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у сумі 536.80 грн.
Копію постанови направити зацікавленим особам.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Овідіопольський районний суд Одеської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: Кириченко П.Л.