Постанова від 28.12.2023 по справі 521/26797/23

Справа №521/26797/23

Номер провадження 3/521/16574/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2023 року місто Одеса

Суддя Малиновського районного суду міста Одеси Поліщук І.О.

при секретарі Димитрової Н.І.,

розглянувши в приміщенні суду направлені Одеською митницею Держмитслужби матеріали справи за протоколом № 1615/50000/23 про притягнення до відповідальності громадянки Південно-Африканської республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_1 , посвідка на постійне провадження в Україні від 17.08.2023 № 19440908-00906, орган, що видав 8011 (місце ффактичного провадження: АДРЕСА_1 , персональний ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , за ч. 6 ст. 481 МК України

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про порушення митних правил №1615/50000/23, 25.09.2023 з метою продовження строку тимчасового ввезення транспортного засобу марки «Toyota Camry», реєстраційний номер НОМЕР_3 , VIN: НОМЕР_4 , країна реєстрації USD, до Одеської митниці звернулась громадянка Південно-Африканської республіки Denyer ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) із заявою (вх. Одеської митниці №21987/10).

Під час здійснення перевірки даних стосовно законності ввезення та знаходження на митний території України транспортного засобу марки «Toyota Camry», реєстраційний номер НОМЕР_3 , VIN: НОМЕР_4 у режимі тимчасового ввезення до 1 року ввезеного гр. ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ), встановлено наступне.

21.01.2022 року о 10 год. 27 хв. в зону митного контролю пункту пропуску «Одеський морський торговельний порт» відділу митного оформлення № 1 митного поста «Одеса-автомобільний» Одеської митниці, в напрямку із Сполучених Штатів Америки (США) до України в'їхав транспортний засіб марки «Toyota Camry», реєстраційний номер НОМЕР_3 , VIN: НОМЕР_4 , країна реєстрації USD - Сполучені Штати Амрики, під керуванням громадянки Південно-Африканської республіки Denyer ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) у митному режимі «Тимчасове ввезення до 1 року» по якому відсутні відомості, щодо подальшого вивезення.

Строк тимчасового ввезення даного автомобілю сплинув 21.01.2023 року. Станом на 09.10.2023 р. вищевказаний транспортний засіб громадянкою Південно- Африканської республіки Denyer ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) з митної території України не був вивезеним. В митний орган з метою продовження строку тимчасового ввезення вищезазначеного транспортного засобу громадянкою Південно-Африканської республіки Denyer ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) звернулася 25.09.2023, тобто вже після закінчення строку тимчасового ввезення.

Документів, що підтверджують факт аварії чи дії обставин непереборної сили, виданих компетентними органами (установами) та засвідчених в установленому порядку ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ) до митних органів не надавались.

Також була проведена перевірка згідно розділу «Автотранспортні засоби» бази даних ЄАІС Держмитслужби, відповідно до якого в базі даних ЄАІС ДМСУ відсутня інформація щодо оформлення транспортного засобу марки «Toyota Camry», реєстраційний номер НОМЕР_3 , VIN: НОМЕР_4 в будь-якому іншому митному режимі чи оформлення на нього будь-яких митних документів.

Таким чином, на думку митного органу, громадянкою Південно-Африканської республіки Denyer ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ), перевищено встановлений статтею 380 Митного кодексу України строк тимчасового ввезення транспортного засобу марки «Toyota Camry», реєстраційний номер НОМЕР_3 , VIN: НОМЕР_4 , більше ніж на тридцять діб.

У судовому засіданні гр. ОСОБА_1 участі не приймала, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена шляхом направлення смс-повідомлення на номер телефону, який зазначений в матеріалах справи та розміщення відповідної інформації на офіційному веб сайті Малиновського районного суду м. Одеси (веб - адреса сторінки: http://ml.od.court.gov.ua).

До суду надійшли письмові пояснення ОСОБА_1 в яких зазначила, що 21.01.2022 року на територію України було ввезено транспортний засіб марки «Toyota Camry», реєстраційний номер НОМЕР_3 , VIN: НОМЕР_4 . 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який надалі продовжувався і наразі триває. На час оголошення в Україні воєнного стану ОСОБА_1 вже перебувала на території України. Чоловік ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , з початком повномасштабної війни пішов служити до ТРО, а після став солдатом та перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_5 відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_5 №36. Зазначила, що станом на грудень 2023 р. має важкий стан здоров'я, а саме має онкологічне захворювання щитоподібної залози, деформацію всієї шиї, хворобливий стан, полі сегментарну пневмонію. Фізичний стан достатньо важкий та слабий, а тому вона потребує стороннього догляду, який здійснює сусідка. З огляду на те, що чоловік перебуває на військовій службі, на її тяжкий стан здоров'я та витікаючи з цього фізичну неможливість навіть доглядати за собою - у неї були перешкоди, які не надавали можливості вчасно вивезти автомобіль, та просить суд справу про адміністративне правопорушення митних правил відносно неї за ч. 6 ст. 481 МК України закрити у зв'язку із вчиненням дій у стані крайньої необхідності.

Представник Одеської митниці у судове засідання не з'явився. Через електронну пошту суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника Одеської митниці.

Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд дійшов наступних висновків.

Згідно із ст. 103 МК України тимчасове ввезення - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари, транспортні засоби комерційного призначення ввозяться для конкретних цілей на митну територію України з умовним повним або частковим звільненням від оподаткування митними платежами та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності і підлягають реекспорту до завершення встановленого строку без будь-яких змін, за винятком звичайного зносу в результаті їх використання.

Відповідно до ч. 1 ст. 380 МК України тимчасове ввезення громадянами-нерезидентами на митну територію України транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року. Цей строк може бути продовжено митними органами з урахуванням дії обставин непереборної сили та особистих обставин громадян, які ввезли такі транспортні засоби, за умови документального підтвердження цих обставин, але не більш як на 60 днів.

По справі встановлено, що 25.09.2023 з метою продовження строку тимчасового ввезення транспортного засобу марки «Toyota Camry», реєстраційний номер НОМЕР_3 , VIN: НОМЕР_4 , країна реєстрації USD, до Одеської митниці звернулась громадянка Південно-Африканської республіки Denyer ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) із заявою (вх. Одеської митниці №21987/10).

Під час здійснення перевірки даних стосовно законності ввезення та знаходження на митний території України транспортного засобу марки «Toyota Camry», реєстраційний номер НОМЕР_3 , VIN: НОМЕР_4 у режимі тимчасового ввезення до 1 року ввезеного гр. ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ), встановлено наступне.

21.01.2022 року о 10 год. 27 хв. в зону митного контролю пункту пропуску «Одеський морський торговельний порт» відділу митного оформлення № 1 митного поста «Одеса-автомобільний» Одеської митниці, в напрямку із Сполучених Штатів Америки (США) до України в'їхав транспортний засіб марки «Toyota Camry», реєстраційний номер НОМЕР_3 , VIN: НОМЕР_4 , країна реєстрації USD - Сполучені Штати Амрики, під керуванням громадянки Південно-Африканської республіки Denyer ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) у митному режимі «Тимчасове ввезення до 1 року» по якому відсутні відомості, щодо подальшого вивезення.

Строк тимчасового ввезення даного автомобілю сплинув 21.01.2023 року. Станом на 09.10.2023 р. вищевказаний транспортний засіб громадянкою Південно- Африканської республіки Denyer ОСОБА_2 ( ОСОБА_1 ) з митної території України не був вивезеним.

В матеріалах справи наявна заява ОСОБА_1 на продовження терміну тимчасового ввозу автомобіля на територію України, в якій зазначила, що приїхала в Україну разом зі своїм чоловіком ОСОБА_5 з метою постійного проживання на території України у листопаді 2021 року. На територію України везла свій приватний автомобіль 21.01.2022 року. 16 травня подала документи у Державну службу міграції на імміграцію в Україну як дружина громадянина України. 17 листопада 2022 року її чоловік був мобілізований в ЗСУ і вирішила назавжди залишитись в Україні. Дозвіл на імміграцію і право на постійне перебування в Україні отримала 17 серпня 2023 року і після цього чекала на відпусту чоловіка з ЗСУ для того щоб вирішити питання з ввезеним автомобілем. Просить продовжити термін тимчасового ввозу машину у зв'язку з форс-мажорними обставинами - а саме: війна, мобілізація її чоловіка і затримкою з вирішення дозволу на імміграцію в Україну. Громадянка ОСОБА_3 ( ОСОБА_1 ) звернулася до Одеської митниці 25.09.2023, тобто вже після закінчення строку тимчасового ввезення.

За змістом ч.2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення повинно здійснюватися на основі суворого дотримання законності, а згідно з ч. 1 ст. 7 цього ж Кодексу, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності з законом.

Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови доведеності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі вини особи у його вчиненні, на підставі належних та допустимих доказів. Висновок про наявність чи відсутність в діях особи складу адміністративного правопорушення повинен бути обґрунтований, тобто зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин та доказів, які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.

Суд дослідив надані ОСОБА_1 документи, а саме копію військового квитка ОСОБА_4 серії НОМЕР_6 ; копію довідки з військової частини НОМЕР_5 ; копію довідки про реєстрацію місця проживання особи ОСОБА_1 ; копію свідоцтва про шлюб; медичні документи підтверджуючи стан її здоров'я (комп'ютерна томограма органів грудної порожнини ОСОБА_1 ; ультразвукове дослідження щитовидної залози від 09.02.2023 року).

Судом достовірно встановлено, що чоловік ОСОБА_1 , ОСОБА_4 перебуває на військовій службі у військовій частині НОМЕР_5 відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_5 №36, що підтверджується відповідною довідкою. ОСОБА_1 має важкий стан здоров'я, а саме онкологічне захворювання щитоподібної залози, деформацію всієї шиї, хворобливий стан, полі сегментарну пневмонію. Фізичний стан достатньо важкий та слабий, а тому вона потребує стороннього догляду, який здійснює сусідка.

Відповідно до ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватись на припущеннях, а усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Приймаючи рішення по даній адміністративній справі, судом також приймається до уваги, що ОСОБА_1 є громадянкою іншої держави, є особою похилого віку, має онкологічне захворювання щитоподібної залози, деформацію всієї шиї, хворобливий стан, полі сегментарну пневмонію, те що її чоловік є військовослужбовцем ЗСУ, наведене правопорушення не спричинило значних негативних наслідків, зокрема у виді несплати митних платежів або експлуатації на території України транспортного засобу без належних дозвільних документів.

При малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням (частина 1 статті 22 КУпАП).

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами (частина 1 статті 23 КУпАП).

По справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов: 1) про накладення адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених статтею 24-1 цього Кодексу; 3) про закриття справи. Постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження (частина 1, 2 статті 284 КУпАП).

При вирішенні питання про відповідальність особи, суддя, враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності, за відсутності обтяжуючих обставин, через те, враховуючи малозначність правопорушення, вважає можливим на підставі статті 22КУпАП звільнити особу від адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 184 КУпАП, обмежившись оголошенням їй усного зауваження та закрити справу, що, з огляду на положення статті 23КУпАП буде достатньою та необхідною мірою відповідальності, яка досягне мети у вихованні особи в дусі додержання законів, й запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Крім того, у зв'язку із форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) - військовою агресією Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 год.30 хв. 24.02.2022р. строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 р. №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який на даний час є подовженим, - вільне пересування по території України є ускладненим і може становити загрозу для життя громадян.

Враховуючи, що ОСОБА_1 виповнилось 79 років, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась, в зв'язку із тяжкою хворобою, слабим фізичним станом, та потребую стороннього догляду, із наведених вище підстав, суд дійшов висновку про звільнення її від адміністративної відповідальності враховуючи малозначність правопорушення.

На підставі положень п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір стягненню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 522, 527, 528 МК України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.6 ст. 481 МК України, звільнити на підставі ст. 22 КУпАП за малозначністю вчиненого.

Провадження в справі закрити.

Роз'яснити що звільнення від адміністративної відповідальності не звільняє його від обов'язку виконання зобов'язання про зворотне вивезення транспортного засобу.

Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через Малиновський районний суд.

Суддя : І.О.Поліщук