Справа №295/14322/23
Категорія 146
3/295/4496/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26.12.2023 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Кузнецов Д.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління патрульної поліції в Сумській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
ВСТАНОВИВ:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №607130 від 17.10.2023, ОСОБА_1 29.09.2023 о 12 год. 00 хв., керуючи транспортним засобом Mitsubishi номерний знак НОМЕР_1 , по пр. Незалежності, 172 в м. Житомирі, рухаючись заднім ходом, не впевнився в безпечності та здійснив зіткнення з автомобілем Volkswagen номерний знак НОМЕР_2 , в результаті чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження з матеріальними збитками. ОСОБА_1 ставиться у провину порушення вимог п.10.9 Правил дорожнього руху України та вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №607131 від 17.10.2023, ОСОБА_1 29.09.2023 о 12 год. 00 хв., керуючи транспортним засобом Mitsubishi номерний знак НОМЕР_1 , по пр. Незалежності, 172 в м. Житомирі, став учасником дорожньо-транспортної пригоди, місце якої залишив. ОСОБА_1 ставиться у провину порушення вимог п.2.10а Правил дорожнього руху України та вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 122-4 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився.
Адвокат Поліщук Р.М., який діє в інтересах ОСОБА_1 , просив закрити провадження по справі, посилаючись на відсутність доказів про причетність його підзахисного до ДТП. Заперечував участь його клієнта до ДТП та залишення місця пригоди. Зазначав, що потерпілим не надано жодних доказів в підтвердження обґрунтованості протоколу, свідки події відсутні.
Потерпілий ОСОБА_2 в судовому засіданні зазначив, що 17.10.2023 вийшов на вулицю та побачив на своєму припаркованому автомобілі вм'ятину. Поруч був магазин, де він попросив запис з відеокамер. На відео побачив, що ДТП сталося за участю автомобіля білого кольору Mitsubishi Pajero. Водія та державний номер транспортного засобу він не бачив та на відеозаписі не видно. Звернувся до поліції.
Між тим, потерпілим ОСОБА_2 жодних відеозаписів в якості доказів надано не було.
Суддя, вислухавши учасників процесу, дослідивши письмові матеріали справи, дійшов висновку про наступне.
Відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Таким чином, суд вважає необхідним об'єднати матеріли про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 в одне провадження.
Так, положеннями статті 9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно з ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 КУпАП.
Згідно із статтею 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Так, адміністративна відповідальність за ст. 124 КУпАП настає у випадку порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Об'єктом даного адміністративного правопорушення є суспільні відносини у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та у сфері власності.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у порушенні учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна (матеріальний склад).
Стаття 122-4 КУпАП передбачає відповідальність за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні.
Відповідно до вимог п.10.9 Правил дорожнього руху України під час руху транспортного засобу заднім ходом водій не повинен створювати небезпеки чи перешкод іншим учасникам руху. Для забезпечення безпеки руху він у разі потреби повинен звернутися за допомогою до інших осіб.
Відповідно до п.2.10а Правил дорожнього руху України у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди.
Для вирішення питання про притягнення особи до відповідальності за ст.124 та ст.122-4 КУпАП першочерговим є доведення належними та допустимим доказами та встановлення в діях особи виконання нею функцій водія та причетності до дорожньо-транспортної пригоди. При цьому обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Наявні матеріли справи не містять достатніх доказів причетності ОСОБА_1 до вчинення інкримінованих йому адміністративних правопорушень.
Так, на фото, долученому до матеріалів справи працівниками поліції, зображена задня частина автомобіля Mitsubishi білого кольору з подряпиною, номерні знаки на даному фото не відображено. Безпосереднього факту зіткнення, проїзду поруч або наїзду на автомобіль потерпілого долучені фото та матеріали справи не містять.
Пояснення потерпілого ОСОБА_2 , також не підтверджують винуватість ОСОБА_1 або причетність його транспортного засобу (Mitsubishi номерний знак НОМЕР_1 ) до вчинення ДТП.
При складанні протоколу відносно ОСОБА_1 працівниками поліції не було встановлено будь-яких свідків дорожньо-транспортної пригоди, які б підтвердили, що саме ОСОБА_1 керував транспортним засобом. Фото- та відео доказів причетності ОСОБА_1 або належного йому автомобіля до пригоди та залишення місця пригоди, до якої він причетний, суду не надано та в ході судового розгляду їх також не здобуто.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні правопорушення. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Таким чином, сукупність вказаного свідчить, що матеріали справи не містять достатніх доказів, які б беззаперечно (поза розумним сумнівом) підтверджували всі обставини, викладені в протоколі про адміністративне правопорушення, а саме причетність ОСОБА_1 та належного йому автомобіля до дорожньо-транспортної пригоди, яка відбулась 29.09.2023 о 12:00 год. по пр. Незалежності, 172 в м. Житомирі, що є обов'язковою умовою для притягнення ОСОБА_1 до відповідальності.
Зважаючи на вказане, суд дійшов висновку, що наданими матеріалами не доведено наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ст.124, ст. 122-4 КУпАП.
Згідно з ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо встановлено, що в діях особи відсутні подія і склад адміністративного правопорушення.
Виходячи з наведеного, вважаю що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, 124 КУпАП, а тому провадження в даній справі необхідно закрити в зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 36, 122-4, 124, 247, 284 КУпАП, суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Об'єднати в одне провадження справу (№295/14322/23, 3/295/4496/23) про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.124 КУпАП України та справу (№295/14326/23, 3/295/4497/23) про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.122-4 КУпАП України, присвоїти номер провадження 3/295/4496/23 (295/14322/23).
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.ст. 122-4, 124 КУпАП закрити, внаслідок відсутності складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд м. Житомира протягом 10 днів з моменту її винесення.
Суддя: Д.В.Кузнецов