Ухвала від 27.12.2023 по справі 440/9104/21

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

27 грудня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/9104/21

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гіглави О.В.,

за участю:

секретаря судового засідання - Рябухи Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчому листі у справі №440/9104/21 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

14.12.2023 до суду через систему "Електронний суд" надійшла заява адвоката Дашка М.В., як представника фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , про заміну боржника у виконавчому листі від 09.11.2023 у справі №440/9104/21 з Управління Держпраці у Полтавській області на Північно-Східне Міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (код ЄДРПОУ 44730367).

В обґрунтування вказаної заяви зазначено, що ФОП ОСОБА_1 в особі свого представника звернувся до Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області із заявою про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці у Полтавській області витрат зі сплати судових витрат згідно з виконавчим листом Полтавського окружного адміністративного суду від 09.11.2023 №440/9104/21. Листом Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області від 27.11.2023 №04-22-06/8029 ФОП ОСОБА_1 повернуто пакет документів по справі №440/9104/21 у зв'язку з тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2022 №14 «Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці» закріплена норма про його ліквідацію та утворення натомість юридичної особи публічного права - Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці з передачею майна. Відповідно до Положення про Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці останнє є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується. Повноваження Міжрегіонального управління поширюється на територію Сумської, Полтавської та Харківської областей. Також зазначено, що 10.03.2023 рахунки Управління Держпраці у Полтавській області з кодом ЄДРПОУ 39777136 закриті. Таким чином, для належного виконання рішення суду відповідно до вимог Порядку ФОП ОСОБА_1 рекомендовано звернутися до суду із заявою про заміну боржника у виконавчому документі.

Вказану заяву передано на розгляд судді Гіглави О.В. 18.12.2023, що підтверджується протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 18.12.2023.

Ухвалою суду від 19.12.2023 призначено заяву представника фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчому листі у справі №440/9104/21 до розгляду у судовому засіданні на 27.12.2023 об 11:00 год. в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду.

19.12.2023 до суду через систему "Електронний суд" надійшли заперечення Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці, в яких представник Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці просить відмовити у задоволенні заяви представника фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчому листі у справі №440/9104/21, посилаючись на те, що запис про припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Управління Держпраці у Полтавській області не внесено та Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці не є правонаступником Управління Держпраці у Полтавській області. При цьому, враховуючи, що спірні правовідносини виникли задовго до внесення запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про реєстрацію Міжрегіонального управління, Міжрегіональним управлінням права позивача не може бути порушено.

Представник позивача у судове засідання 27.12.2023 з розгляду заяви про заміну боржника у виконавчому листі у справі №440/9104/21 не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Представники відповідача та Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці у судове засідання 27.12.2023 також не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання повідомлені в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до приписів частини другої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно з частиною четвертою статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Оцінюючи обґрунтованість заяви про заміну боржника у виконавчому листі у справі №440/9104/21, суд виходить з наступного.

Як слідує з матеріалів справи, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 18.07.2022 у справі №440/9104/21 позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу задоволено. Визнано протиправними та скасовано постанови Управління Держпраці у Полтавській області про накладення штрафу на фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 від 26.07.2021 №№016, 017, 018, 019, 020, 021, 022, 023, 024, 025, 026, 027, 028, 029, 030, 031, 032, 033, 034, 035, 036, 037, 038, 039, 040, 041, 042, 043, 044, 045, 046, 047, 048. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці у Полтавській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 11350,00 грн (одинадцять тисяч триста п'ятдесят гривень нуль копійок) та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 20000,00 грн (двадцять тисяч гривень нуль копійок).

Рішення суду набрало законної сили 18.08.2022.

09.11.2023 Полтавським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №440/9104/21 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці у Полтавській області на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судових витрат зі сплати судового збору у розмірі 11350,00 грн (одинадцять тисяч триста п'ятдесят гривень нуль копійок) та витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 20000,00 грн (двадцять тисяч гривень нуль копійок).

Боржником у виконавчому листі Полтавського окружного адміністративного суду від 09.11.2023 №440/9104/21 є Управління Держпраці у Полтавській області.

Відповідно до частини першої статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Частиною четвертою статті 379 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Згідно з положеннями статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Таким чином, процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв'язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб'єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов'язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

Публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому, обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувались ліквідованим органом, не можуть бути припинені і підлягають передачі іншим державним органам, за виключенням того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому випадку також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама по собі має бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

Отже, коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення вибувшого з публічних правовідносин суб'єкта владних повноважень як юридичної особи.

Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 30.12.2020 у справі №805/4361/17-а.

Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, встановлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністра економіки, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

За приписами пункту 3 цього Положення основними завданнями Держпраці є:

1) реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;

2) здійснення комплексного управління охороною праці та промисловою безпекою на державному рівні;

3) здійснення державного регулювання і контролю щодо охорони праці та промислової безпеки у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки;

4) організація та здійснення державного нагляду (контролю) у сфері функціонування ринку природного газу в частині підтримання належного технічного стану систем, вузлів і приладів обліку природного газу на об'єктах його видобутку та забезпечення безпечної і надійної експлуатації об'єктів Єдиної газотранспортної системи.

Згідно з пунктом 7 цього Положення Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №100 "Про утворення територіальних органів Державної служби з питань праці та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці за переліком згідно з додатком, реорганізувавши шляхом злиття територіальні органи Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки і Державної інспекції з питань праці.

Зокрема, згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №100 утворено Управління Держпраці у Полтавській області внаслідок реорганізації Територіального управління Держгірпромнагляду у Полтавській області, Територіальної державної інспекції з питань праці у Полтавській області.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання територіальних органів Державної служби з питань праці" від 12.01.2022 №14 (надалі - Постанова №14) ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з питань праці за переліком згідно з додатком 1, зокрема, Управління Держпраці у Полтавській області.

Утворено як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці за переліком згідно з додатком 2 (пункт 2 цієї Постанови №14).

Підпунктами 1, 3 пункту 3 Постанови №14 установлено, що:

територіальні органи Державної служби з питань праці, які ліквідуються згідно з пунктом 1 цієї постанови, продовжують здійснювати повноваження та функції, покладені на зазначені органи, до завершення здійснення заходів, пов'язаних з утворенням міжрегіональних територіальних органів Державної служби з питань праці і прийняттям рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною службою з питань праці після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворені згідно з пунктом 2 цієї постанови, затвердження положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій;

міжрегіональні територіальні органи Державної служби з питань праці, що утворюються згідно з пунктом 2 цієї постанови, виконують завдання і функції територіальних органів Державної служби з питань праці, які ліквідуються згідно з пунктом 1, а саме: Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці - завдання і функції Управління Держпраці у Сумській області, Управління Держпраці у Полтавській області, Головного управління Держпраці у Харківській області.

За приписами пункту 5 Постанови №14 постановлено Державній службі з питань праці забезпечити передачу майна територіальних органів Державної служби з питань праці, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, міжрегіональним територіальним органам Державної служби з питань праці, утвореним згідно з пунктом 2 цієї постанови.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Управління Держпраці у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39777136) перебуває в стані припинення у зв'язку із внесенням 20.01.2022 рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

У листі Головного управління Державної казначейської служби України у Полтавській області від 27.11.2023 №04-22-06/8029 на заяву представника ФОП ОСОБА_1 - адвоката Дашка М.В. щодо виконання виконавчого листа Полтавського окружного адміністративного суду від 09.11.2023 №440/9104/21 зазначено, що 10.03.2023 рахунки Управління Держпраці у Полтавській області з кодом ЄДРПОУ 39777136 закриті, відтак поданий пакет документів по справі №440/9104/21 повернено, оскільки боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства.

У свою чергу, 29.09.2022 зареєстровано як юридичну особу Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (ідентифікаційний код 44730367), місцезнаходження - м. Полтава, вул. Пушкіна, 119, Полтавська область, 36014, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці на цей час виконує завдання і функції таких територіальних органів Державної служби з питань праці: Управління Держпраці у Сумській області, Управління Держпраці у Полтавській області, Управління Держпраці у Харківській області.

Отже, в спірних правовідносинах належним боржником за виконавчим листом Полтавського окружного адміністративного суду від 09.11.2023 №440/9104/21 повинно бути Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (ідентифікаційний код 44730367, вул. Пушкіна, 119, м. Полтава, 36014) як правонаступник вибувшого Управління Держпраці у Полтавській області, яке на цей час виконує завдання і функції територіального органу Управління Держпраці у Полтавській області.

Відтак, враховуючи відсутність доказів перебування виконавчого листа №440/9104/21 на виконанні, наявні правові підстави для заміни боржника у виконавчому листі - Управління Держпраці у Полтавській області на його правонаступника - Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (ідентифікаційний код 44730367, місцезнаходження - м. Полтава, вул. Пушкіна, 119, Полтавська область, 36014).

Отже, заява представника фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчому листі у справі №440/9104/21 підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 243, 248, 256, 294, 379 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Заяву представника фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про заміну боржника у виконавчому листі у справі №440/9104/21 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу - задовольнити.

Замінити у виконавчому листі №440/9104/21, виданому 09.11.2023 Полтавським окружним адміністративним судом у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Держпраці у Полтавській області про визнання протиправними та скасування постанов про накладення штрафу, боржника Управління Держпраці у Полтавській області (код ЄДРПОУ 39777136, місцезнаходження: м. Полтава, вул. Пушкіна, 119, Полтавська область, 36014) на його правонаступника - Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці (ідентифікаційний код 44730367, місцезнаходження - м. Полтава, вул. Пушкіна, 119, Полтавська область, 36014).

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду, в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.В. Гіглава