МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
26 грудня 2023 р. № 400/15164/23
м. Миколаїв
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Мельник О.М., ознайомившись з
адміністративним позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідача:Миколаївського міського голови Сєнкевича Олександра Федоровича, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001, Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна в особі голови першого заступника міського голови Лукова В.Д., вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001,
про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії; притягнення до адміністративної відповідальності,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Миколаївського міського голови ОСОБА_2 та Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна в особі голови першого заступника міського голови Лукова В.Д. з вимогами
- визнати протиправними дії Миколаївського міського голови ОСОБА_2 , який під час виконання наданих йому владних повноважень діяв всупереч встановленим нормам чинного законодавства, а саме вчинив бездіяльність в організації дій своїх підлеглих щодо розгляду заяви про надання компенсації за зруйноване майно, що в свою чергу призвело до порушення прав передбачених Конституцією України ст. 47, 48, 21, 24, тощо;
- притягнути Миколаївського міського голову ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності;
- визнати протиправними дії Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженої наказом від 15.08.2023 № 1 (зі змінами), в особі голови даної комісії першого заступника міського голови Лукова В.Д., яка під час виконання наданих їй владних повноважень діяла всупереч встановленим нормам чинного законодавства, а саме вчинила бездіяльність щодо розгляду заяви про надання компенсації за моє зруйноване майно, що в свою чергу призвело до порушення моїх прав передбачених Конституцією України ст. 47, 48, 21, 24, тощо;
- притягнути голову комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженої наказом від 15.08.2023 № 1 (зі змінами) до адміністративної відповідальності;
- зобов'язати комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженої наказом від 15.08.2023 № 1 (зі змінами) невідкладно розглянути заяву про надання компенсації за зруйноване майно та повідомити про даний розгляд відповідно до норм чинного законодавства;
- розглянути та задовольнити клопотання (додаток 11) про звільнення від сплати судового збору по справі у зв'язку з дуже тяжким майновим станом.
- розгляд справи здійснювати за участю позивача.
Ознайомившись із матеріалами позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, і частині вимог щодо
- притягнути Миколаївського міського голову ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності.
- притягнути голову комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженої наказом від 15.08.2023 № 1 (зі змінами) до адміністративної відповідальності.
Відповідно до частини другої статті 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
За частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист у передбачені цією нормою способи.
За визначеннями пунктів 1, 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір. Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку з порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України,).
За правилами пункту 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є наявність публічно-правового спору, тобто спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції і який виник у зв'язку з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2019 у справі № 813/1596/18.
Відповідно до пункту 2 частини другої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, що мають вирішуватися в порядку іншого судочинства (КУпАП).
За приписами пункту першого частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Отже, у відкритті провадження у справі належить відмовити.
Керуючись пунктом першим частини першої статті 170, статтями 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі в частині позовних вимог щодо притягнення Миколаївського міського голову ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності та притягнення голови комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженої наказом від 15.08.2023 № 1 (зі змінами) до адміністративної відповідальності.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.М. Мельник