ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/14619/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2023 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/14619/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив:
- Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 в зарахуванні до пільгового стажу (стаж на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1) періоду роботи з 29.07.1997 по 15.02.2000 в Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта №5 «Великомостівська» дочірнього підприємства Західно-Українська вугільна холдингова компанія, відмови в зарахуванні часу перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням з 22.10.2018 по 19.01.2023 до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах та відмови у здійсненні перерахунку і виплати пенсії по віку на пільгових умовах на підставі статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VI «Про підвищення престижності шахтарської праці» з 19.01.2023року (день переведення на пенсію по віку на пільгових умовах).
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувавати ОСОБА_1 до пільгового стажу (стаж на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1) період роботи з 29.07.1997 по 15.02.2000 в Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта №5 «Великомостівська» дочірнього підприємства Західно-Українська вугільна холдингова компанія.
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 час перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням з 22.10.2018 (дата встановлення 3 групи інвалідності в зв'язку з професійним захворюванням) по 19.01.2023 (переведення на пенсію по віку на пільгових умовах) до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, відповідно до статті 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-УІ «Про підвищення престижності шахтарської праці».
- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по віку на пільгових умовах на підставі статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-УІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням раніше проведених виплат з 19.01.2023 (день переведення на пенсію по віку на пільгових умовах).
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач звертався до відділу обслуговування громадян №5 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області з заявою, щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії по віку на пільгових умовах відповідно до ст. 1,8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (мінімальний розмір пенсії шахтаря 80% його заробітної плати) з врахуванням періоду перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням з 22.10.2018 по 19.01.2023. Однак відповідач всупереч вимогам закону не зарахував до пільгового стажу позивача періоди перебування на інвалідності за виключенням перебування у трудових відносинах. Також відповідачем не зараховано період роботи з 29.07.1997 по 15.02.2000 на Шахті №5 «Великомостівська», не зараховано до підземного стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 у зв'язку з відсутністю наказів по підприємству про результати атестації робочих місць за зазначений період. Внаслідок чого, позивачу було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії по віку на пільгових умовах на підставі статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» у зв'язку з відсутністю необхідного стажу.
Ухвалою судді від 14.07.2023 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та відповідачу встановлено строк для подання відзиву до суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали.
Представник відповідача подав відзив на позовну заяву , просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі. Відповідач зазначає, що періоди перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням з 22.10.2018 по 31.10.2019, з 29.11.2019 по 31.12.2019, з 05.01.2020 по 31.01.2020, з 16.02.2020 по 30.09.2020, з 12.10.2020 по 31.10.2020, з 06.11.2020 по 30.04.2021, 3 05.05.2021 по 31.05.2021, з 31.01.2022, з 03.02.2022 по 28.02.2022, з 03.03.2022 по 18.01.2023 зараховано до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах та стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах та стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії відповідно до положень ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Періоди роботи з 01.11.2019 по 28.11.2019, з 01.01.2020 по 04.01.2020, з 01.02.2020 по 15.02.2020, з 01.10.2020 по 11.10.2020, з 01.08.2021 по 31.08.2021, з 01.11.2021 по 19.11.2021, з 01.12.2021 по 14.12.2021, з 01.02.2022 по 02.02.2022 та з 01.03.2022 по 02.03.2022 зараховано до страхового стажу, однак не зараховано до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах та стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах та стажу роботи, що дає право на обчислення пенсії відповідно до положень ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» , оскільки у вказаний період позивач перебував у трудових відносинах.
Період роботи з 29.07.1997 по 15.02.2000 на Шахті №5 «Великомостівська» не зараховано до пільгового (підземного) стажу за списком №1, у зв'язку з відсутністю наказів по підприємству про результати атестації робочих місць за умовами праці за зазначений період. Вказаний період зараховано до страхового стажу роботи позивача.
Стаж роботи позивача з повним робочим днем під землею за списком №1, що дає право на обчислення пенсії у розмірі, передбаченому ст.8 Закону №345 становить 12 років 07 місяців 24 дні ( в тому числі 04 місяці 12 днів-навчання за фахом та 3 роки 10 місяців 17 днів - період перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням.
Оскільки, необхідний стаж роботи позивача з повним робочим днем під землею за Списком №1, що дає право на обчислення пенсії у розмірі , передбаченому ст.8 Закону №345 має становити не менше 15 років, у позивача відсутнє право на обчислення пенсії відповідно до ст.8 Закону №345.
Судом встановлені наступні обставини:
22.10.2018 ОСОБА_1 встановлено III групу інвалідності внаслідок професійного захворювання, що підтверджується випискою з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серія 12 ААА №829359.
Позивачем первинно до матеріалів пенсійної справи для призначення пенсії в зв'язку з професійним захворюванням, як особі з інвалідністю 3 групи долучено:
Трудову книжку, згідно записам якої вбачається що ОСОБА_1 працював в Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта №5 «Великомостівська» дочірнього підприємства Західно - Українська вугільна холдингова компанія з 05.01.1994 року по 06.08.2001року (звільнений в зв'язку з ліквідацією):
05.01.1994 - прийнятий на роботу токарем четвертого розряду дільниці по ремонту гірничо шахтного обладнання.
09.03.1994 - переведений на дільницю №6 учнем гірничого робітника з повним робочим днем під землею і направлений на курси гірничих робітників підземних з відривом від виробництва при УКК.
21.04.1994 - після закінчення курсів, переведений підземним гірничим робітником другого розряду дільниці №6, з повним робочим днем під землею.
20.07.1994 - переведений підземним гірничим робітником третього розряду дільниці №6 з повним робочим днем під землею.
21.07.1994 - направлений на курси електрослюсарів підземних з відривом від роботи при УКК.
17.01.1995 - переведений підземним електрослюсарем четвертого розряду дільниці №6 з повним робочим днем під землею.
18.03.1997 - переведений підземним електрослюсарем п'ятого розряду на дільницю №6 з повним робочим днем під землею.
01.07.1997 - переведений електрослюсарем підземним п'ятого розряду на дільницю по ремонту стаціонарного устаткування з повним робочим днем під землею.
06.08.2001 - звільнений з роботи у зв'язку з переведенням в «Західно -Українську дирекцію по ліквідації шахт», п.5 ст.36 КЗпП України.
Довідку про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №2400 від 08.10.2009 року про те, що позивач працював повний робочий день під землею на шахті №5 «Великомостівська» і за період з:
- з 09.03.1994 по 15.03.1994 виконував підземні гірничі роботи в шахті за професією підземний учень гірничого робітника, що передбачено Списком №1 Постанови Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року;
- з 21.04.1994 по 20.07.1994 виконував підземні гірничі роботи в шахті за професією підземний гірничий робітник, що передбачено Списком №1 Постанови Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року;
- з 28.10.1994 по 17.01.1995 виконував підземні гірничі роботи в шахті за професією підземний учень електрослюсаря, що передбачено Списком №1 Постанови Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року;
- з 17.01.1995 по 06.08.2001 виконував підземні гірничі роботи в шахті за професією підземний електрослюсар, що передбачено Списком №1 Постанови Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року.
Накази по шахті №5 «Великомостівська» про результати (завершення) атестації робочих місць за умовами праці: наказ №240 від 20.10.1992 «Про підсумки проведеної атестації робочих місць на шахті»; наказ № 49 від 16.02.2000 «Про підсумки проведеної атестації робочих місць на шахті», де зазначені всі підземні професії на шахті, по яких ОСОБА_1 працював в період роботи на вказаному підприємстві з 05.01.1994 по 06.08.2001, в тому числі за професію підземний електрослюсар з 29.07.1997 по 15.02.2000, що передбачено Списком №1.
З 22.10.2018 позивач отримував пенсію по інвалідності, як особа з інвалідністю III групи внаслідок професійного захворювання.
19.01.2023 ОСОБА_1 звернувся до відділу обслуговування громадян №5 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області з заявою перехід на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1.
На підставі вказаної заяви позивача переведено з 19.01.2023 року на пенсію за віком на пільгових умовах Список №1, відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.2003.
06.02.2023 позивач звернувся до відділу обслуговування громадян №5 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області з заявою, щодо здійснення мені перерахунку та виплати пенсії по віку на пільгових умовах відповідно до ст. 1,8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» (мінімальний розмір пенсії шахтаря 80% його заробітної плати) з врахуванням періоду перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням з 22.10.2018 по 19.01.2023.
У відповідь на заяву від 06.02.2023року Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області надало відповідь від 07.03.2023року №5422-2957/3-52/8-1300/23 у якому зазначило:
« 19.01.2023 Ви звернулися до відділу обслуговування громадян № 5 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян та подали заяву про перехід на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
За результатами розгляду поданої Вами заяви від 19.01.2023 та наданих до неї документів рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та Харківській області Вас з 19.01.2023 переведено на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1, проте до стажу роботи зі шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах невірно зараховано період перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням.
Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області скеровано лист від 06.03.2023 до Головних управлінь про перегляд прийнятого рішення про переведення на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 зарахувавши до стажу роботи з шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, період перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням.
Про результати переглянутого рішення Вас додатково буде повідомлено листом Управлінням пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг».
10.04.2023року Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області додатково надіслало лист №1300-5307- 8/50671 у якому зазначило, що загальний страховий стаж обчислений по 02.03.2022 та становить 29 років 10 місяців 23 дні, з них 12 років 07 місяців 24 дні - пільговий підземний стаж за Списком № 1, в тому числі 04 місяці 12 днів - навчання за фахом. Період перебування на інвалідності по III групі від професійного захворювання - 03 роки 10 місяців 17 днів враховано для визначення права на пенсію за Списком № 1.
Оскільки, стаж підземної роботи в шахті по видобутку вугілля становить менше 15 років, то пенсійна виплата з 19.01.2023 розрахована відповідно до статей 27 і 28 Закону 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
09.05.2023 позивач звернувся до відділу обслуговування громадян №5 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління пенсійного фонду України у Львівській області з заявою, у якій просив врахувати до пільгового стажу за Списком №1 період роботи електрослюсарем підземним на шахті №5 «Великомостівська» з 29.07.1997по 15.02.2000 та період перебування на інвалідності внаслідок професійного захворювання з 22.10.2018 по 18.01.2023.
У відповідь на вказану заяву від 09.05.2023 Головне управління пенсійного фонду України у Львівській області надіслало на мою адресу лист від 23.05.2023року №13506-13032/3-52/8-1300/23 у якому зокрема зазначило, що пенсію обчислено при загальному стажі 37років 10 місяців 24дні (зараховано по 02.03.2022), в тому числі на підземних роботах за списком №1 - 8років 9 місяців 09 днів. До загального страхового стажу зараховано додаткові роки за списком №1 - 08років.
Період роботи з 29.07.1997 по 15.02.2000 на Шахті №5 «Великомостівська», не зараховано до підземного стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 у зв'язку з відсутністю наказів по підприємству про результати атестації робочих місць за зазначений період.
Час перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням з 22.10.2018 по 18.01.2023 враховано до стажу тільки для визначення права на призначення пенсії на пільгових умовах за списком №1.
Для обчислення розміру пенсії із зарахуванням до пільгового стажу за списком №1 періоду роботи з 29.07.1997 по 15.02.2000 та часу перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням з 22.10.2018 по 18.01.2023, підстав немає.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що у зв'язку з неврахуванням відповідачем часу роботи до пільгового стажу, відповідач порушив право позивача на належне пенсійне забезпечення.
Щодо позовної вимоги зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 час перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням з 22.10.2018р. (дата встановлення 3 групи інвалідності в зв'язку з професійним захворюванням) по 19.01.2023р. (переведення на пенсію по віку на пільгових умовах) до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах, відповідно до статті 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-УІ «Про підвищення престижності шахтарської праці», суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також регулювання порядку формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Статтею 24 Закону № 1058-VI передбачено, що час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Статтею 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 р. № 345-VI (далі - Закон № 345-VI) визначено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Статтею 8 Закону № 345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Суд звертає увагу, що статтею 8 Закону № 345-VI передбачено не окремий вид пенсії, а додаткову соціальну гарантію шахтарям.
Мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 13.11.2019 у справі № 345/763/17.
При цьому, виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону № 345-VI та встановлені пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку № 1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
Верховний Суд у постанові від 22.09.2021 р. у справі № 640/390/20 наголосив, що для призначення пенсії згідно із Законом № 345-VI необхідно мати стаж підземних робіт не менше ніж 15 років для чоловіків.
Відповідно до ч.5 ст.56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Відповідна гарантія встановлена і положеннями частини четвертої статті 9 Закону України «Про охорону праці», згідно із якими час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до стажу роботи для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах у порядку, встановленому законом.
Пунктом 6 частини четвертої статті 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення», зокрема, внесено зміни до Закону № 1058-IV шляхом доповнення частини першої статті 24 вказаного Закону абзацом четвертим такого змісту: «Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах».
Верховний Суд у постанові від 18.04.2019 р. у справі №392/17/17, за результатами аналізу наведених правових норм, дійшов висновку, що законодавець зараховує час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням до стажу роботи тільки для призначення пенсії за віком, а також до стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах відповідно до статей 13,14 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Отже, до пільгового стажу позивача зараховується період до того часу, коли позивач вийшов на пенсію за віком на пільгових умовах.
Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 05.12.2019 у справі №185/8991/16-а, від 18.04.2019 у справі №392/17/17.
Отже, до пільгового стажу особи зараховується період до того часу, коли останній вийшов на пенсію за віком на пільгових умовах.
Період перебування позивача на інвалідності у зв'язку професійним захворюванням підтверджується випискою акту огляду МСЕК до довідки серії 12ААА №829359, випискою з акта огляду МСЕК до довідки серії ААБ №351596 та довідкою до акта огляду МСЕК серія 12 ААВ №736059 від 30.11.2022 року.
Відповідно відповідачем протиправно не зараховано період перебування позивача на інвалідності у зв'язку професійним захворюванням з 22.10.2018 по 19.01.2023 до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Щодо не зарахування періоду роботи з 29.07.1997 по 15.02.2000 на Шахті №5 «Великомостівська» до підземного стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 у зв'язку з відсутністю наказів по підприємству про результати атестації робочих місць за зазначений період.
Відповідно до п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, наведені у цьому пункті, в тому числі: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Відповідно до п. 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Положеннями ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що основним документом, що підтверджує наявний трудовий стаж для призначення пенсій є трудова книжка. Така ж норма міститься і в п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Разом з тим, для підтвердження пільгового стажу лише на підставі трудової книжки існує певна вимога, визначена в абз.4, 5 п.2.14 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за № 110, а саме: якщо працівник має право на пенсію за віком на пільгових умовах, запис у трудовій книжці робиться на підставі наказу, виданого за результатами атестації робочих місць, і має відповідати найменуванню Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Відповідно до пункту 4.2 Порядку № 383 результати атестації (як уперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, упродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінились докорінні умови і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація.
Згідно з пунктом 4.3 Порядку № 383 у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах за результатами атестації, вперше проведеної до 21 серпня 1997 року (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць) до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи зі шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про охорону праці», пункту 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 № 442, роботодавці зобов'язані проводити атестацію робочих місць за умовами праці.
При цьому законодавець поклав відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць на керівників підприємств, організацій.
Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року № 442 та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 01 вересня 1992 року № 41.
Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає в регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.
Згідно з пунктом 4 Порядку № 442 та підпункту 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій атестація проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Атестація робочих місць відповідно до Порядку № 442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обґрунтування віднесення робочого місця до категорії зі шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад із пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.
За змістом пунктів 8 та 9 Порядку № 442 проведення атестації робочих місць відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоров'я України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що своєчасно проведена атестація робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах, пільгове пенсійне забезпечення тощо.
При цьому особа, яка працює на посаді, віднесеній до Списку № 1 або № 2, робоче місце по якій підлягає атестації, відповідно до Порядку № 442, не наділена жодними правами (повноваженнями, обов'язками), які б могли вплинути на своєчасність проведення атестації робочих місць.
Аналіз зазначених норм свідчить, що роботодавець, який використовує найману оплачувану працю, зобов'язаний створювати безпечні та здорові умови праці, а за неможливості цього - поінформувати працівника під розписку про такі умови праці, а саме про наявність на робочому місці, де він буде працювати, небезпечних і шкідливих виробничих факторів, які ще не усунуто, та можливі наслідки їх впливу на здоров'я. Окрім того, роботодавець зобов'язаний поінформувати працівника про пільги і компенсації за роботу в таких умовах відповідно до чинного законодавства і колективного договору, в тому числі право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років.
Виходячи з викладеного, особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 1, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах Списком № 1.
При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.
Як зазначено Великою Палатою Верховного Суду у наведеній вище постанові від 19.02.2020 у справі № 520/15025/16-а, непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.
Відповідачами не заперечується приналежність зазначеної посади до такої, що дає право на призначення пільгової пенсії за Списком № 1.
Разом з тим, наведені відповідачем мотиви щодо не зарахування вказаного періоду до пільгового стажу позивача за Списком № 1 в силу встановлених обставин та правової позиції Великої Палати Верховного Суду є протиправними, оскільки в трудовій книжці позивача та довідці № 2400 від 08.10.2009 наявні усі необхідні відомості, які визначають йому право на зарахування спірного періоду саме до пільгового стажу за Списком № 1.
Згідно із записами у трудовій книжці ОСОБА_1 у період з 29.07.1997 по 15.02.2000 працював на посаді підземного електрослюсаря шахти №5 «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» з повним робочим днем під землею.
Відповідачем не заперечується, що характер виконуваної ним роботи дає підстави для пільгового обчислення стажу роботи.
Проведені на шахті №5 «Великомостівська» атестації робочих місць, як перша у жовтні 1992 року (наказ №240 від 20.10.1992), так і наступна у лютому 2000 року (наказ №49 від 16.02.2000) підтвердили незмінність і шкідливість умов роботи на цих посадах.
Вказане свідчить про те, що у період з 29.07.1997 по 15.02.2000 умови праці ОСОБА_1 не змінювалися і були шкідливими. Тому вказаний період роботи позивача, у який не з його вини не було проведено чергової атестації робочих місць, має бути зарахований до пільгового стажу за результатами попередніх атестацій.
Суд зазначає, що наявність атестації робочого місця не може бути визначальною обставиною, яка обумовлює право позивача на пільгову пенсію, зважаючи на наявність записів у його трудовій книжці, які підтверджують факт роботи повний робочий день на посадах, які передбачено Списком №1 та характер роботи, яка дає підстави для призначення пільгової пенсії.
Даючи оцінку поведінці відповідача, яка зумовила звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що відмова ГУ ФПУ у Львівській області щодо не зарахування позивачу стаж роботи в період з 29.07.1997 по 15.02.2000 на посаді підземного електрослюсаря шахти №5 «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» до такого, що дає право на пенсію за віком па пільгових умовах не відповідає визначеним частиною 2 статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах та порушує право позивача на призначення пенсії на пільгових умовах, тому таку відмову слід визнати протиправною
Позовна вимога про зобов'язання ГУ ПФУ у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 стаж роботи в період з 29.07.1997 по 15.02.2000 на посаді підземного електрослюсаря шахти №5 «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» до такого, що дає право на пенсію за віком па пільгових умовах також підлягає до задоволенню з мотивів, викладених судом вище, як така, що є похідною від перших позовних вимог.
Щодо вимог зобов'язального характеру про здійснення ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії по віку на пільгових умовах на підставі статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням раніше проведених виплат з 19.01.2023 року (день переведення на пенсію по віку на пільгових умовах).
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом №475/97-ВР від 17.07.1997, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Статтею 58 Закону №1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та готує документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Згідно з п.п.3 п. 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, яке затверджене постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2 та зареєстроване в Міністерстві юстиції України 15 січня 2015 року за №40/26485, Управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці, допомогу на поховання та інші виплати відповідно до законодавства.
Обираючи належний спосіб захисту порушених прав позивача суд враховує, що в силу статті 58 Закону №1058-IV Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії, а відтак вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії по віку на пільгових умовах на підставі статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням раніше проведених виплат з 19.01.2023 року не підлягає задоволенню.
Таким чином, з урахуванням вищенаведених висновків та ефективності захисту прав позивача, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача у спосіб зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву позивача про здійснення перерахунку та виплати пенсії по віку на пільгових умовах на підставі статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням раніше проведених виплат з 19.01.2023.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
За змістом правил статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Суд встановив, що за подання цього позову до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 4294,40 грн.
Оскільки позов містить позовні вимоги немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає, виходячи з кількості, а не розміру задоволених/незадоволених позовних вимог.
Таким чином, поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень підлягає сума у розмірі 4294,40 грн.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 262-263, 293, 295, підп. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, - задоволити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не зарахування ОСОБА_1 періоду перебування на інвалідності у зв'язку із професійним захворюванням з 22.10.2018 до 19.01.2023 до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах та не зарахування стажу роботи в період з 29.07.1997 по 15.02.2000 на посаді підземного електрослюсаря в Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта №5 «Великомостівська» дочірнього підприємства Західно-Українська вугільна холдингова компанія до такого, що дає право на пенсію за віком па пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) зарахувати ОСОБА_1 стаж роботи в період з 29.07.1997 по 15.02.2000 на посаді підземного електрослюсаря в Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта №5 «Великомостівська» дочірнього підприємства Західно - Українська вугільна холдингова компанія до такого, що дає право на пенсію за віком па пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати ОСОБА_1 період перебування на інвалідності у зв'язку із професійним захворюванням з 22.10.2018 до 19.01.2023 до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про здійснення перерахунку та виплати пенсії по віку на пільгових умовах на підставі статті 8 Закону України від 02.09.2008 № 345-VІ «Про підвищення престижності шахтарської праці» з урахуванням раніше проведених виплат з 19.01.2023.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 4294,40 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст.ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп. 15.5. п. 15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення суду складено в повному обсязі 26.12.2023 року.
Суддя Гавдик З.В.