Ухвала від 25.12.2023 по справі 380/1571/23

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 380/1571/23

УХВАЛА

з питань встановлення судового контролю

25 грудня 2023 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши в письмовому проваджені заяву про встановлення судового контролю у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -

встановив:

у провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.04.2023, Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 чинного станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які фактично виплачуються за відповідною посадою, для перерахунку із 01 лютого 2022 та з 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 чинного станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ“Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які фактично виплачуються за відповідною посадою, для перерахунку із 01 лютого 2022 та з 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

18.12.2023 на адресу суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення від 20.04.2023 у відповідності до положень статті 382 КАС України. Обґрунтовуючи вказану заяву позивач зазначає, що отримав копії довідок про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, які також були направлені відповідачем на адресу ГУ ПФУ у Львівській області. Зі змісту таких довідок позивач з'ясував, що Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій суттєво занижено окремі види грошового забезпечення позивача, так приміром розмір за особливості проходження служби (ПО+ОВЗ+НВР) визначено відповідачем, виходячи з 41%, премії (ПО) - з 10%, тоді як наказом Головним управлінням ДСНС України у Львівській області від 13.02.2023р. №55 «Про преміювання осіб рядового і начальницького складу ГУ» розмір надбавки за особливості проходження служби і премії за рівнозначною посадою позивача були встановленими в січні 2023р. в розмірах 50% та 238% відповідно.

Позивач не погоджується з діями відповідача щодо зменшення окремих видів його грошового забезпечення при видачі оновлених довідок, тому у поданій заяві просить суд встановити судовий контроль за виконанням рішення суду від 20.04.2022 шляхом зобов'язання суб'єкта владних повноважень Головне управління ДСНС України у Львівській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення у справі №380/1571/23.

Визначаючись стосовно поданої позивачем заяви, суд виходить із наступного.

Згідно з частиною першою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частини 2 статті 382 КАС України).

Таким чином, аналіз положень статті 382 КАС України свідчить про те, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які б свідчили про ухиляння відповідача від виконання судового рішення чи/або відсутність у нього наміру його виконувати.

Так, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 20.04.2023, Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 чинного станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які фактично виплачуються за відповідною посадою, для перерахунку із 01 лютого 2022 та з 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нові довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 чинного станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ“Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які фактично виплачуються за відповідною посадою, для перерахунку із 01 лютого 2022 та з 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Яку слідує з долучених до заяви документів на виконання вказаного судового рішення відповідач видав та направив до ГУ ПФУ у Львівській області серед іншого довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 за нормами чинними на 01 січня 2023 року, №59-ДВ/5807 від 25.05.2023. При цьому, як вказує заявник, у вказаній довідці ГУ ДСНС у Львівській області суттєво занижено окремі види грошового забезпечення позивача, так приміром розмір за особливості проходження служби (ПО+ОВЗ+НВР) визначено відповідачем, виходячи з 41%, а премія (ПО) становить - 10%.

Позивач не погоджується з діями відповідача, вчиненими на виконання рішення суду та просить встановити судовий контроль за виконанням рішення у справі №380/1571/23.

Суд з цього приводу вказує, що згідно з статтею 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до частини 1 статті 372 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.

Виконання судового рішення може відбуватися у добровільному та примусовому порядку, а судовий контроль за виконанням рішення суду здійснює суд, що його ухвалив.

Зі змісту заяви слідує, що відповідачем рішення суду у цій справі виконано добровільно, зокрема відповідачем видано та направлено до ГУ ПФУ у Львівській області оновлені довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , серед іншого станом на 01.01.2023, однак позивач фактично не погоджується із зменшенням відсоткового розміру певних видів грошового забезпечення визначеного у відповідній довідці.

Між тим, визначення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення ОСОБА_1 не було предметом розгляду у справі №380/1571/23. Предметом розгляду у межах цієї справи було питання щодо наявності підстав для видачі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 та 01.01.2023, виходячи із розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня календарного року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які фактично виплачуються за відповідною посадою, для перерахунку із 01 лютого 2022 та з 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду від 20.04.2023 у справі №380/1571/23.

Одночасно суд роз'яснює, що подальші дії відповідача після виконання судового рішення можуть свідчити про наявність нового спору між сторонами і позивач не позбавлений права звернутись до суду за захистом таких своїх прав та інтересів з окремим адміністративним позовом щодо визнання протиправними дій Головного управління ДСНС у Львівській області.

Керуючись ст.ст. 248, 256, 382 КАС України, -

ухвалив:

У задоволенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по адміністративній справі від 20.04.2023 у справі №380/1571/23 відмовити.

Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Грень Н.М.