Ухвала від 27.12.2023 по справі 340/9165/23

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про поновлення строку звернення до суду

27 грудня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/9165/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А.,

розглядаючи за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо призначення їй пенсії у разі втрати годувальника за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року без урахування розміру та складових грошового забезпечення, визначених в довідці Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №4603/1 від 25.07.2022 року, складеної на ім'я ОСОБА_2 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити з 01.04.2019 року їй пенсію у разі втрати годувальника за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, виходячи зі складових грошового забезпечення, визначених в довідці Кіровоградського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №4603/1 від 25.07.2022 року, складеної на ім'я ОСОБА_2 .

Ухвалою судді від 21.11.2023 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову. Відповідач зокрема вказував, що позивачка пропустила шестимісячний строк звернення до суду з позовними вимогами про зобов'язання провести перерахунок пенсії, а тому вимоги у цій частині повинні бути залишені без розгляду.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що спірні правовідносини виникли у зв'язку з відмовою відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачки у разі втрати годувальника, призначеної їй на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", на підставі наданої нею довідки про підвищене грошове забезпечення за відповідною посадою, визначене за нормами, чинним станом на 05.03.2019 року. Відповідач, отримавши 27.03.2023 року від позивачки оновлену довідку №4603/1 від 25.07.2022 року про розмір грошового забезпечення, не здійснив перерахунок її пенсії на підставі цієї довідки. Про це позивачка дізналася, отримавши відповідь відповідача від 13.04.2023 року на свою заяву від 27.03.2023 року про перерахунок пенсії.

Позивачка звернулася до суду з цим позовом 02.11.2023 року та просить суд зобов'язати відповідача перерахувати їй пенсію на підставі оновленої довідки та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком, починаючи з 01.04.2019 року.

Згідно з частинами 1, 2, 3, 4 статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.

Суд зазначає, що строк звернення до адміністративного суду це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Згідно з частинами 1, 2 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII) перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно зі статтями 65, 66 Закону №2262-XII особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.

Суд зазначає, що за нормами Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, а також Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року №3-1, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ, що може бути реалізовано двома шляхами:

- через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку №45 (масовий перерахунок);

- за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами (індивідуальний перерахунок).

Органи Пенсійного фонду перераховують пенсії, обчислюючи їх розмір на підставі документів, виданих відповідними уповноваженими органами. Воднораз, органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм уповноваженими органами або пенсіонерами довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках.

Згідно з пунктом 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами 2 і 3 статті 51 Закону №2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Суд у цій справі установив, що з 05.03.2019 року виникли підстави для перерахунку пенсії позивачки, призначеної згідно із Законом №2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та премії, встановлених за посадою, відповідною тій, яку займав померлий годувальник. Обов'язковою складовою в алгоритмі перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262-XII, є довідка уповноваженого органу про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Позивачка лише 22.07.2022 року звернулася до уповноваженого органу - Кіровоградського обласного ТЦКСП - за оформленням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними станом на 05.03.2019 року. Кіровоградський ТЦКСП не відмовляв в оформленні такої довідки і невідкладно склав та видав позивачці довідку №4603/1 від 25.07.2022 року. Позивачка 27.03.2023 року подала цю довідку до ГУ ПФУ в Кіровоградській області для перерахунку пенсії. Розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, вказаний у цій довідці, є більшим від розміру грошового забезпечення, вказаного у попередній довідці, отже позивачка набула право на підвищення пенсії.

У цій справі відсутні докази наявності вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсій, у несвоєчасній видачі довідки чи несвоєчасному перерахунку пенсії позивачки, як умови для перерахунку пенсії з дати виникнення права на нього без обмеження строком відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ. До моменту отримання належної довідки уповноваженого органу у відповідача не виникав обов'язок з перерахунку пенсії позивачки.

Цей спір не стосується виплати вже нарахованих сум пенсій на минулий час (стаття 55 Закону №2262-XII).

Суд вважає, що за правилами частини 2 статті 51, частини 2 статті 63 Закону №2262-XII, пункту 4 Порядку №45 позивачка має право на перерахунок пенсії, а також на виплату різниці в пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців. Тож пенсія позивачки за її заявою від 27.03.2023 року підлягала перерахунку за період, починаючи з 27.03.2022 року (тобто за час, який передував дванадцятимісячному терміну до моменту подання позивачкою до ГУ ПФУ в Кіровоградській області додаткових документів для перерахунку пенсії).

Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.12.2020 року у справі №510/1286/16-а щодо періоду, за який можливий перерахунок пенсії за минулий час у зв'язку з поданням пенсіонером додаткових документів.

У спірних правовідносинах відповідач безпідставно відмовив позивачці у перерахунку її пенсії у разі втрати годувальника на підставі оновленої довідки. Позивачка дізналася про порушення свого права на перерахунок пенсії з листа ГУ ПФУ в Кіровоградській області від 13.04.2023 року, у якому повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії. Отже, за захистом свого права позивачка повинна була звернутися до суду у шестимісячний строк, установлений частиною 2 статті 122 КАС України, тобто до 14.10.2023 року.

Звернувшись до суду з цим позовом 02.11.2023 року, позивачка пропустила строк для звернення до суду з позовом про оскарження бездіяльності відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії на підставі її заяви та наданої нею довідки.

Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду передбачені статтею 123 КАС України.

Так, згідно з частинами 3, 4 статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Позивачка на виконання ухвали суду від 07.11.2023 року не подала заяву про поновлення строку звернення до суду з цим позовом, натомість наголошувала, що відповідно до норм частини 3 статті 51, частини 2 статті 55 Закону №2262-XII її вимоги не обмежуються будь-яким строком.

Суд визнає такі доводи помилковими, втім з огляду на похилий вік позивачки та незначну тривалість строку, який вона пропустила при поданні цього позову, суд вважає за можливе поновити цей строк.

Керуючись статтями 121, 122, 123, 248, 256 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з позовом.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ