КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/9632/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Хилько Л.І., розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом та просить суд визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати його провести з 01.12.2019 перерахунок і виплату пенсії виходячи з 70 % відповідних сум грошового забезпечення (до яких входить 10 % як особі, яка під час проходження служби брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС).
Обґрунтовуючи зазначив, що відповідач всупереч вимог закону зменшив відсоткове значення розміру пенсії під час здійснення її перерахунку на підставі довідки про розмір грошового забезпечення.
Ухвалою суду від 21 листопад 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні).
Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог відповідач у відзиві вказує, що оскільки на момент проведення перерахунку пенсій згідно постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу», а саме січень 2016, діяла редакція статі 13 Закону із змінами, внесеними 29.04.2006, органи Пенсійного фонду України не мали правових підстав для застосування інших норм законодавства, які втратили чинність
Дослідивши матеріли справи, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку Управління як пенсіонер по лінії Міністерства внутрішніх справ України (працівник пожежної служби) та отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Позивач також являється до осіб ліквідаторів Чорнобильської АЄС і віднесена до першої категорії таких осіб (а.с.7).
Пенсію позивачу призначено з 01.01.2007 року в розмірі 60% відповідних сум грошового забезпечення, з яких: 50% за вислугу років (20 років служби) та 10% з урахуванням участі на ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби (І категорія).
Рішенням суду від 05 січня 2022 року № 340/7885/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 за період з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" від 07 липня 2021 року №5768, та виплатити додаткові кошти.
На виконання вказаного рішення суду відповідачем здійснено перерахунок пенсії виходячи з 60% розміру грошового забезпечення (а.с.26-зв).
Листом від 27.09.2023 у відповідь на заяву позивача про перерахунок пенсії виходячи із 70% грошового забезпечення, відповідач повідомив, що що Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції, що діяла до 29.04.2006 було передбачено збільшення розміру пенсії за вислугу років на 10% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесенні до 1 категорії постраждалих (пункт «в» статті 13 Закону). (а.с.4-5).
Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінну спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Пунктом "а" статті 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугою років, 02.12.1994) було передбачено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Згідно з положеннями пункту "в" статті 13 Закону №2262-ХІІ особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугою строків служби збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.
В подальшому, пунктом 9 Закону України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" від 04.04.2006 №3591-IV, який набрав чинності 29.04.2006, внесено зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ, зокрема, змінено редакцію пункту "в" вказаної статті, а саме виключено можливість збільшення основної пенсії на 10% та 5% відповідних сум грошового забезпечення для осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 1 та 2.
З огляду на це, нова редакція підпункту «в» статті 13 Закону N 2262-XII зазначену доплату особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, не передбачала.
Згідно статті 21 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) інвалідам війни І групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим інвалідам I групи - 70 процентів, групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Перерахунок призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій визначено статтею 63 цього Закону (у редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсії позивачу), відповідно до частин першої, третьої та четвертої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням у дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином відсотковий розмір пенсії до відповідних сум грошового забезпечення при її призначенні установлюється статтею 13 Закону №2262-ХІІ саме на час призначення пенсії. Натомість розміри складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія при її перерахунку на підставі статті 63 Закону № 2262-ХІІ, визначаються на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, складові грошового забезпечення, з яких обчислюється та перераховується пенсія, та їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.
Водночас відсоткове співвідношення раніше призначеної відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ пенсії до відповідних сум грошового забезпечення є сталим, оскільки установлюється на день призначення пенсії.
Верховний Суд України в постанові від 18.06.2014 у справі №21-38а14 у подібних правовідносинах (відсоткове збільшення визначалося для учасника ліквідації наслідків на Чорнобильської катастрофи 1 категорії) дійшов висновку про те, що оскільки на момент здійснення перерахунку пенсії, а саме з 01 січня 2008 року, стаття 13 Закону № 2262-ХІІ не передбачала 10-відсоткового збільшення пенсії для військовослужбовців, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, а інша норма, яка б установлювала таку доплату, в чинному законодавстві України відсутня, то правових підстав для нарахування наведеної 10-відсоткової доплати для зазначених військовослужбовців немає.
Аналогічного висновку в постановах від 08.05.2018 у справі № 752/17929/13-а, від 21.03.2019 у справі № 275/383/17 та від 16.08.2021 у справі № 240/5019/18 дійшов і Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду.
Натомість Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.02.2022 у справі № 200/7786/19-а (на яку посилається позивач у позові) відступила від цього висновку Верховного Суду України та Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, зазначивши, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ на основі Постанов №103 і №704 немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини першої статті 13 цього Закону, яка застосовується саме при першому призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в головному управління з 01.01.2007, а пенсія призначена з 01.08.1996 року.
Проте з матеріалів справи вбачається, що з 19.01.2015 позивач отримує інший вид пенсії, а саме пенсію призначену по інвалідності в розмірі 60% грошового забезпечення (а.с.18)
Отже, Закон №2262-ХІІ, в редакції станом на момент призначення пенсії позивачу за вислугу років передбачав, зокрема, збільшення пенсії на 10 % сум грошового забезпечення лише особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" статті 13, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, та які отримують пенсію за вислугу років згідно статті 13 Закону №2262-ХІІ.
Натомість позивач з 19.01.2015 отримує пенсію призначену як особі з інвалідністю 3 групи відповідно до статті 21 Закону №2262-ХІІ, яка не передбачає збільшення пенсії на 10 відсотків сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач не має права на отримання збільшення пенсії на 10 % сум грошового забезпечення як особа, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесена до категорії 1, позаяк отримує пенсію як особа з інвалідністю ІІІ групи відповідно до статті 21 Закону №2262-ХІІ, а не за вислугу років відповідно до статті 13 Закону №2262-ХІІ.
З огляду на встановлені обставини справи, суд вважає, що відповідач не допустило порушення прав позивача.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході розгляду справи, аргументи позивача щодо протиправності дій відповідача не знайшли свого підтвердження, а відповідач - в повній мірі довів правомірність свої дій.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Судом не встановлено судових витрат, які б підлягали розподілу.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 260-236, 295 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
В задоволені адміністративного позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені ст. ст. 255, 295 КАС України та може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції в 30-денний строк з дня отримання його копії.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Л.І. ХИЛЬКО