КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 грудня 2023 року м. Кропивницький Справа № 340/9809/23
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , без врахування 5 відсотків надбавки, передбаченої п."в" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" (в редакції, чинній станом на жовтень 2005р.);
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 10 червня 2023 року в розмірі 84% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням 5 відсотків надбавки, передбаченої ц."в" ч.1 ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення
військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ" (в редакції, чинній станом на жовтень 2005р.) та виплачувати перераховану пенсію з урахуванням рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 червня 2023р. по справі 340/2975/23, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 гривень відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих осіб” від 14 липня 2021 року №713.
Ухвалою судді від 04.12.2023 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження (а.с.19).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він перебуває на обліку у відповідача та йому призначено пенсію за вислугою років на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” у розмірі 84% грошового забезпечення, як учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час проходження служби (категорія 2). Вказує, що він звернувся до відповідача з приводу зменшення йому розміру грошового забезпечення з 84% до 79%. ГУ ПФУ в області йому відмовило. Вважає, що дії Головного управління щодо перерахунку йому пенсії виходячи із розміру 79% від грошового забезпечення, замість 84%, є протиправними та порушують його право на соціальний захист.
Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву (а.с.24-25), в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначає, що з 29.04.2006 року відповідно до Закону України від 04.04.2006 №3591-ІV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» було внесено зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ, яким виключено положення щодо збільшення розміру пенсії на 5% - особам, віднесеним до 2-ї та 3-ї категорії учасників ЧАЕС. Тому перерахунок здійснювався з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого на 01.01.2008 для відповідних категорій осіб, та чинної на цю дату редакції Закону та пенсія позивачу перерахована виходячи з розміру 79 % грошового забезпечення. Також зазначено, що з квітня 2021 року Головне управління позбавлене функції фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат. Фінансування зазначених виплат здійснюється централізовано - Пенсійним фондом України.
Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (категорія 2), про що свідчить посвідчення Серія НОМЕР_1 . (а.с.13) Проходив службу в органах внутрішніх справ, з якої у 2005 році був звільнений. Вислуга років для призначення пенсії склала 28 років.
З 04.10.2005 року позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 79 % відповідних сум грошового забезпечення та + 5%, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС під час проходження служби (категорія 2) (а.с.26зв.).
З 2007 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Кіровоградській області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідачем у 2008 році здійснено перерахунок пенсії позивача, виходячи із 79% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.33зв.).
У зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців УМВС України в Кіровоградській області з метою перерахунку пенсії позивача складена та направлена до ГУ ПФУ в Кіровоградській області довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 01.01.2016 року (а.с.44зв.).
На підставі цієї довідки ГУ ПФУ в Кіровоградській області у квітні 2018 року здійснено з 01.01.2016 року перерахунок пенсії, призначеної позивачу за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", обчислено її основний розмір, виходячи з 79% відповідних сум грошового забезпечення, тобто застосовано відсоток менший ніж при призначенні пенсії (а.с.44зв.)
Згодом за заявою позивача державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" оформила нову довідку №8328 від 11.05.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, за прирівняною посадою поліцейського за нормами, чинними на листопад 2019 року. (а.с.45зв.)
Проте відповідач відмовився провести перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року, останній звернувся до суду з відповідним позовом та рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 29 вересня 2021 року по справі № 340/4808/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області” №8328 від 11.05.2021 року з 01.12.2019 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
У листопаді 2021 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це рішення суду, здійснило з 01.12.2019 року перерахунок пенсії позивача на підставі довідки №8328 від 11.05.2021. Основний розмір пенсії позивача обчислений, виходячи з 79 % відповідних сум грошового забезпечення, вказаних у цій довідці та визначено у розмірі 15498,83 грн. (а.с.46).
Крім того, встановлено, що рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 червня 2023 року по справі № 340/2975/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 17.11.2022 щомісячну доплату у розмірі 2 000,00 грн. відповідно до постанови №713 постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 “Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб” в повному обсязі.
Позивач 07.11.2023 року звертався до ГУ ПФУ в Кіровоградській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії, виходячи із 84 % грошового забезпечення. (а.с.16)
На цю заяву відповідач надав позивачу відповідь від 17.11.2023 року, у якій повідомив, що з 29.04.2006 року відповідно до Закону України від 04.04.2006 №3591-ІV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» внесено зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ, яким виключено положення щодо збільшення розміру пенсії на 5% - особам, віднесеним до 2-ї та 3-ї категорії учасників ЧАЕС. Тому перерахунок здійснювався з урахуванням розміру грошового забезпечення, встановленого з 01.01.2008 для відповідних категорій осіб, та чинної на цю дату редакції Закону та пенсія перерахована виходячи з розміру 79 % грошового забезпечення. (а.с.17)
Не погоджуючись із діями суб'єкта владних повноважень при перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі за текстом - Закон №2262-ХІІ) визначені умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.11 Закону №2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідно до статті 10 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч.ч.3, 18 ст.43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частин 1, 2, 3 ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
З огляду на ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно зі статтею 11 Закону №2262-XII умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і цим Законом.
Ключовим питанням у цій справі є правомірність дій відповідача щодо зменшення відсоткового значення грошового забезпечення при перерахунках пенсії позивача, пов'язаних із зміною розміру грошового забезпечення за відповідною (прирівняною) посадою, та не врахування збільшення основного розміру пенсії, встановленого позивачу при призначенні пенсії за вислугу років як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Суд установив, що відповідач у квітні 2008 року здійснив перерахунок пенсії, призначеної позивачу за вислугу років на підставі Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) з 01.01.2008 року. У березні 2018 року здійснив перерахунок пенсії, призначеної позивачу за вислугу років на підставі Закону №2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення поліцейських, з 01.01.2016 року. Виконуючи у листопаді 2021 року рішення суду в адміністративній справі № 340/4808/21, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, з 01.12.2019 року.
При цих перерахунках відповідач, визначаючи розмір пенсії, належної до виплати з 01.01.2008 року, з 01.01.2016 року та з 01.12.2019 року, обчислив основний розмір пенсії у розмірі 79 % відповідних сум грошового забезпечення, проти 84 %, які застосовувалися від моменту призначення позивачу пенсії з 04.10.2005 року.
При цьому відповідач, як свідчить зміст його відзиву на позов, керувався статтею 13 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент здійснення перерахунків).
Стаття 13 Закону №2262-XII визначає розміри пенсій, які призначаються за вислугу років.
Відповідно до вказаної статті (в редакції, яка була чинною на час призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;
б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ або служба в державній пожежній охороні (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);
в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Як свідчать матеріали справи, позивачу, який у 2005 році був звільнений зі служби в органах внутрішніх справ за віком та мав вислугу 28 роки, пенсія за вислугу років була призначена відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону №2262-XII у розмірі 79 % відповідних сум грошового забезпечення (55 % + (28-20) х 3%), відповідно до пункту "в" частини 1 статті 13 Закону №2262-XII розмір пенсії був збільшений на 5% як особі, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесена до категорії 2, а загалом розмір пенсії склав 84% відповідних сум грошового забезпечення. Під обмеження, установлені частиною 2 статті 13 Закону №2262-XII, пенсія позивача на момент її призначення не підпадала.
В подальшому до статті 13 Закону №2262-XII неодноразово вносилися зміни.
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців" №3591-IV від 04.04.2006 року, який набрав чинності 29.04.2006 року, пунктом 9 було внесено зміни до статті 13 Закону №2262-XII, зокрема пункт "в" частини першої викладено в такій редакції: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 15 років - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 2 проценти за кожний повний рік вислуги понад 15 років, але не більше ніж 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43)".
Тобто цими змінами виключено можливість збільшення основної пенсії на 5% відповідних сум грошового забезпечення для осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи категорії 2.
Крім того, цим Законом частину 2 статті 13 Закону №2262-XII викладено в такій редакції: "Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів".
Згодом до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII знову були внесені зміни, зокрема пунктом 8 розділу II Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VI від 08.07.2011 року цифри "90" замінено цифрами "80", а пунктом 23 розділу II Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" №1166- VII від 27.03.2014 року цифри "80" замінено цифрами "70".
Тобто, скасування збільшення розміру пенсії за вислугу років учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та зміна максимального розміру пенсії за вислугу років відбулася вже після призначення позивачу пенсії за вислугу років.
Суд зазначає, що передбачені Законом №2262-ХІІ процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом та механізмом їх проведення. Стаття 13 Закону №2262-XII регулює саме порядок призначення пенсії за вислугу років. Відтак, зміни, внесені до цієї статті, поширюються на правовідносини щодо призначення пенсій за вислугу років, які виникли після набрання чинності цими змінами, але не стосуються перерахунку раніше призначених пенсій. При перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі статті 63 Закону №2262-ХІІ її розмір має обчислюватися, виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію, і їх розмір не може бути зменшений наступними змінами в законодавстві.
Отже при перерахунках пенсії позивача відповідно до статті 63 Закону №2262-XII не було підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії за нормами частини 1 статті 13 цього Закону, яка застосовується саме при першому призначенні пенсії. При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке було визначене при її призначенні, є незмінним.
Такий висновок відповідає правовій позиції, наведеній у судових рішеннях Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/58/18 (№240/5401/18) щодо зменшення відсоткового значення грошового забезпечення при перерахунку пенсій військовослужбовцям та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.02.2022 року у справі №200/7786/19-а у подібних правовідносинах.
З огляду на викладене, суд прийшов до висновку, що відповідач, здійснюючи перерахунки пенсії позивача з 01.01.2008 року, з 01.01.2016 року, з 01.12.2019 року, протиправно зменшив основний розмір пенсії за вислугу років, призначеної у розмірі 84 % відповідних сум грошового забезпечення, до 79 % відповідних сум грошового забезпечення, не врахувавши збільшення розміру пенсії позивача як особи, яка брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження військової служби (категорія 2), що призвело до порушення права позивача на отримання пенсії у розмірі, установленому Законом. Такі дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача слід визнати протиправними.
Визначаючи спосіб відновлення порушеного права позивача, суд виходить з того, що цей спір не стосується виплати вже нарахованих сум пенсій на минулий час, а тому підстави для виплати доплати до пенсії без обмеження будь-яким строком відповідно до статті 55 Закону №2262-XIІ відсутні. До спірних правовідносин також не застосовуються норми частин 2, 3 статті 51 Закону №2262-XII щодо періоду, за який можливий перерахунок раніше призначеної пенсії, та щодо перерахунку пенсії без обмеження строком, оскільки цей спір не пов'язаний з перерахунком пенсії при виникненні підстави для її підвищення, зокрема у зв'язку з поданням пенсіонером додаткових документів чи зміною складових грошового забезпечення.
Суд вважає, що у спірних правовідносинах з огляду на строки виплати пенсій, установлені статтею 52 Закону №2262-XIІ (щомісяця, не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія), та строк звернення до адміністративного суду, установлений частиною 2 статті 122 КАС України, враховуючи, що позов поданий до суду 06.11.2023 року, судовому захисту підлягають порушені права позивача у межах останніх шести місяців, що передують даті звернення до суду, тобто починаючи з 27.05.2023 року.
Такий висновок відповідає правовій позиції щодо застосування шестимісячного строку звернення до суду у спорах з приводу перерахунку та виплати пенсії за вислугу років, які наведені у постанові Верховного Суду від 15.09.2023 року у справі №1340/5990/18.
Позовні вимоги про перерахунок пенсії з 10.06.2023 року заявлені у межах цього строку.
Тому порушене право позивача підлягає відновленню шляхом зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії з 10.06.2023 року, виходячи із 84 % відповідних сум грошового забезпечення. При перерахунку слід використати розмір грошового забезпечення, вказаний у довідці №8328 від 11.05.2021 року, врахувати рішення судів від 29 вересня 2021 року по справі № 340/4808/21 та від 21 червня 2023 року по справі № 340/2975/23.
Судові витрати сторони у справі не понесли.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м.Кропивницький, вул. Соборна, 7а, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення основного розміру пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з 84 % до 79 % відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 10.06.2023 року перерахунок пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виходячи з 84 % відповідних сум грошового забезпечення, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА