КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2023 року місто Київ №640/31043/21
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Білоноженко М.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в місті Києві
провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо застосування у 2021 році при переведенні ОСОБА_1 з пенсії з пенсії по інвалідності, призначеної у 2010 році, як особі, яка після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менше як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі на пенсію за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати по країні за 2014-2016 роки та у здійсненні перерахунку пенсії з 01.04.2020 по інвалідності станом на 29.02.2020 у 2021 році;
- скасувати здійснений Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.04.2020 станом на 29.02.2020;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити ОСОБА_1 обчислення, нарахування та виплату пенсії за віком у відповідності до частини першої статті 27, та частин першої, другої статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як особі, яка після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2018-2020 роки, з дня призначення пенсії за віком - з 11.06.2021.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач всупереч вимог частини першої статті 27, та частин першої, другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", протиправно при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком не здійснив обчислення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2018-2020 роки, з дня призначення пенсії за віком - з 11.06.2021.
Окружним адміністративним судом міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення учасників справи.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
На виконання вимог Закону №2825-IX cупровідним листом від 03.01.2023 №03-19/455/23 матеріали справи №640/31043/21 передано до Київського окружного адміністративного суду.
Згідно відмітки про прийняття матеріалів справи, позовна заява надійшла до суду 30.10.2023 (вх.№49532). За результатами автоматизованого розподілу справ між суддями Київського окружного адміністративного суду, справа №640/31043/21 передана 01.11.2023 до розгляду судді Білоноженко М.А.
Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду Білоноженко М.А від 06.11.2023 прийнято справу до свого провадження.
Відповідач позов не визнав, надав до суду письмовий відзив в якому зазначив, що позивач не має права на виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2018-2020 роки, оскільки у період з 05.06.2006 по 28.03.2010 позивач отримувала пенсію за вислугу років. Також відповідачем вказано, що оскаржуваний позивачем лист від 10.08.2021 не є рішенням суб'єкта владних повноважень, так як не породжує для неї будь яких прав та обов'язків, тому відповідач вважає, що позов задоволенню не підлягає.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив на позовну заяву, згідно якої він вважає, що доводи відповідача, які викладені у відзиві на позов є необґрунтованими, а позов таким, що підлягає до повного задоволення.
Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розпочато через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивачу з 05.06.2006 була призначена пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
29.03.2010 ОСОБА_1 була переведена на пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
11.06.2021 позивача згідно заяви від 11.06.2021 було переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
12.07.2021 ОСОБА_1 подала до відповідача заяву, у якій вказала про незаконність обрахунку розміру її пенсії та просила скасувати попередній розрахунок пенсії, як такий, що суперечить абзацу п'ятому частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За наслідками розгляду вищезазначеної заяви відповідач листом від 10.08.2021 №20724-20339/Ж-02/8-2600/21 повідомив позивача про те, що вона не має права на виплату пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії за 2018-2020 роки, оскільки у період з 05.06.2006 по 28.03.2010 позивач отримувала пенсію за вислугу років.
Вважаючи вищевказану відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Під час вирішення спору по суті суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини першої статті 9 Закону №1058-ІV, за рахунок коштів ПФУ в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно з приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-IV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
В свою чергу, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058-ІV. Виняток становить лише перше переведення особи з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, за умови наявності у особи страхового стажу, набутого після виходу на пенсію за віком не менш як 24 місяці.
Матеріалами справи підтверджено, що 29.03.2010 ОСОБА_1 була переведена на пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а з 11.06.2021 її було переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Після призначення пенсії по інвалідності (з 29.03.2010 по 11.06.2021) позивач продовжувала працювати та сплачувати страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. При переведенні позивача на пенсію за віком їй був врахований стаж по 01.03.2021, що ставить більше 24 місяців.
Отже, ОСОБА_1 набула право на врахування показника середньої заробітної плати (доходу) за 2018-2020 роки під час призначення пенсії за віком (переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком) з 11.06.2021, як особа, яка після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та її додатково набутий стаж становить 24 місяці.
Таким чином, належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні при призначенні з 11.06.2023 позивачу пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не застосуванні середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2018-2020 роки, як наслідок, зобов'язати відповідача здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11.06.2021, як особі, яка після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме, за 2018-2020 роки.
Не підлягає до задоволення позовна вимога позивача про скасування здійсненого відповідачем перерахунку пенсії по інвалідності позивача з 01.04.2020 станом на 29.02.2020, оскільки вищезазначена позовна вимога є необґрунтованою та не підтверджується жодними доказами, оскільки такий перерахунок проведення відповідачем автоматично відповідно до частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до страхового стажу періодів роботи з відповідно до даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Посилання відповідача у відзиві на позовну заяву про те, що оскаржуваний позивачем лист від 10.08.2021 не є рішенням суб'єкта владних повноважень, так як не породжує для неї будь яких прав та обов'язків - судом не приймається до уваги, оскільки позивачем не оскаржується лист відповідача від 10.08.2021 №20724-20339/Ж-02/8-2600/21 та нею не подавалась заява про перерахунок пенсії, так як її заява від 12.07.2021 стосувалась невірного розрахунку та застосування показника середньої заробітної плати під час призначення їй 11.06.2021 пенсії за віком.
Згідно частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, позовні вимоги суд вважає частково обґрунтованими, в зв'язку із чим адміністративний позов належить задовольнити частково.
Оскільки позивач, як особа з інвалідністю ІІ групи, на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», звільнений від сплати судового збору та не надав доказів понесення інших судових витрат, то підстави для їх розподілу відсутні.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу) по Україні при призначенні з 11.06.2023 ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та не застосуванні середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення, тобто за 2018-2020 роки.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11.06.2021, як особі, яка після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме, за 2018-2020 роки.
4. У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Позивач: ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (ідентифікаційний код: 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Білоноженко М.А.