Справа № 755/18744/23
Провадження №: 3/755/8367/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" грудня 2023 р.
м. Київ
суддя Дніпровського районного суду м. Києва Бірса О.В. розглянувши справу про адміністративне правопорушення щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ст. 124 Кодексу України про адміністративне правопорушення, встановила :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД №720307 від 08 листопада 2023 року, ОСОБА_1 (далі - особа, що притягається до адміністративної відповідальності) 19 жовтня 2023 року о 16-30 год. на нерегульованому перехресті вулиць Харківське шосе та Березнева у місті Києві, під час навчального керування на автомобілі «Форд», н.з. НОМЕР_1 , під керуванням ОСОБА_2 , рухаючись другорядною дорогою не виконав вимогу дорожнього знаку «Дати дорогу», не дав дорогу автомобілю «Фольксваген», н.з. НОМЕР_2 , який рухався по головній дорозі, внаслідок чого відбулося зіткнення, після чого автомобіль «Фольксваген», н.з. НОМЕР_2 , виїхав на тротуар та здійснив наїзд на пішоходів ОСОБА_3 та ОСОБА_3 , після чого наїхав на припаркований велосипед і металеву огорожу, що призвело до пошкодження даних автомобілів, велосипеду, паркану та травмування пішоходів.
У судовому засіданні особа, що притягається до адміністративної відповідальності та її захисник адвокат Желіховський В.М. пояснили, що складений протокол вважають таким, що не відповідає вимогам КУпАП, дії викладені в протоколі, не містять в собі установлених обставин ДТП, тому враховуючи вище зазначене заявили клопотання про повернення матеріалів справи про адміністративне правлпорушення відносно ОСОБА_4 за ст. 124 КУпАП для проведення додаткової перевірки та доопрацювання.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно до положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису та інше, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 252 КУпАП висновок про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності.
Відповідно до ст. 256 КУпАП КУпАП зміст протоколу про адмінстативне правопорушення має містити обов'язково зазначення суті адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Таким чином, у даному випадку, враховуючи наявні суперечності протоколу про адміністративне правопорушення в частині суті інкримінованого правопорушення та норми КУпАП, за якою особа притягується до відповідальності, суд на даній стадії повно та об'єктивно дослідити всі обставини справи.
Відповідно до 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
З п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005р. «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» випливає, що спрощений підхід до судового розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті та ігнорування прав осіб, яких притягають до відповідальності, потерпілих, їх законних представників і захисників є неприпустимим, у зв'язку з чим практика повернення протоколів про адміністративні правопорушення, які складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення є правильною.
З урахуванням викладеного, суд позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку із чим, приходить до висновку про необхідність повернення справи для дооформлення, під час якого необхідно всебічно, повно, і об'єктивно з'ясувати всі обставини, що мають значення для прийняття правильного рішення, зокрема з наданих фотознімків з місця ДТП вбачається, що автомобіль «Фольксваген» (темного кольору, модель 2007 року випуску (перше покоління)), мав номерні знаки НОМЕР_3 , натомість в протоколі про адміністративне правопорушення та інших доданих матеріалах, вказано номерний знак автомобіля «Фольксваген» - НОМЕР_2 . Крім того, відповідно до довідки старшого інспектора з о/д ВРОМДТП УПП у м. Києві ДПП Гжибовського В. було встановлено, що автомобіль «Фольксваген», здійснив наїзд на пішохода ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а відомості викладені у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення свідчать про те, що автомобіль «Фольксваген», здійснив наїзд на двох пішоходів ОСОБА_3 та ОСОБА_3 , внаслідок чого пішоходи отримали травмування, що суперечать інформації викладеній у довідці.
Статею17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", зобов'язано суди застосовувати при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерела права, а ЄСПЛ притримується у своїх рішення позиції того, що суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа "Коробов проти України" № 39598/03 від 21.07.2011 року), тобто таких, що не залишать місце сумнівам, оскільки наявність останніх не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25).
Підстав для закриття провадження по справі, на даний час, суд, виходячи з норм ст.ст. 38, 247 КУпАП та ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, не вбачає, оскільки дана процесуальна дія не дасть змоги забезпечити виконання норм ст. ст. 1, 6, 7, 23 КУпАП.
Керуючись ст. 62 Конституції України, ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", ст. 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005р. «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», ст.ст. 1, 6, 7, 16, 23, 38, 124, 221, 245, 247, 252, 254, 256, 277, 278, 283 КУпАП, суддя постановила :
справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до УПП в м. Києві для усунення вище виявлених судом недоліків та виконання вимог Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 31.03.2015 в справі № 2-рп/2015, оскарженню не підлягає.
С у д д я Оксана БІРСА