ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 564/2397/23
13 грудня 2023 року
Костопільський районний суд Рівненської області в складі судді Грипіч Л. А. розглянувши матеріали, що надійшли від Відділення поліції № 2 Рівненського районного управління поліції ГУНП в Рівненській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого за ч. 3 ст. 126 КУпАП
ВСТАНОВИВ:
24.07.2023 року до Костопільського районного суду Рівненської області з відділення поліції №2 Рівненського РУП ГУНП в Рівненській області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №313960 від 15.07.2023 року, відносно ОСОБА_1 , з якого вбачається, що останній 15.07.2023 року о 14 год. 03 хв. в м. Костопіль по вул. Бурова, керував транспортним засобом марки «VOLKSWAGEN CADDY», д.н.з НОМЕР_1 , будучи особою відносно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами постановою Костопільського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Рівненській області №48477383 від 19.11.2019 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ №313960 від 15.07.2023 року, копією постанови серії БАА №995493 від 15.07.2023 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, копією витягу з ІПНП.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення надійшли до суду 24.07.2023 року. Відповідно до вимог ч.1 ст.277 КУпАП справа була призначена до розгляду на 10.08.2023 року, однак ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. В зв'язку із неналежним повідомленням гр. ОСОБА_1 про дату, час і місце розгляду справи (рекомендований лист був повернутий на адресу суду Укрпоштою без вручення) розгляд справи було відкладено та повторно призначено на 11.09.2023 року.
11.09.2023 року ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. В зв'язку із неналежним повідомленням гр. ОСОБА_1 про дату, час і місце розгляду справи (рекомендований лист був повернутий на адресу суду Укрпоштою без вручення) розгляд справи було відкладено та повторно призначено на 23.10.2023 року.
23.10.2023 року ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився. В зв'язку із неналежним повідомленням гр. ОСОБА_1 про дату, час і місце розгляду справи (рекомендований лист був повернутий на адресу суду Укрпоштою без вручення) розгляд справи було відкладено та повторно призначено на 13.12.2023 року.
13.12.2023 року ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлявся судом вчасно та належним чином, однак підтвердження про вручення йому судової повістки у суду відсутнє (рекомендований лист був повернутий на адресу суду Укрпоштою без вручення).
Згідно ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Відповідно до ч.1 ст.17 ЗУ "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у справі "Гурпека проти України" (п.50-55 Рішення від 06.09.2005 року) суд не має сумніву, що в силу суворості санкції справа про адміністративне правопорушення за суттю є кримінальною, а адміністративне покарання фактично носить кримінальний характер з усіма гарантіями ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, що дає підстави для застосування практики Європейського суду з прав людини з кримінальних справ у справах про адміністративні правопорушення залежно від суворості санкції статті Закону.
Таким чином, вироблення стратегії аргументованого захисту в справі про притягнення до адміністративної відповідальності - неодмінний елемент дотримання прав людини та захисту своїх законних інтересів.
За таких обставин суд дійшов висновку, що розгляд справи про вчинення адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 у відсутності останнього, який не був належним чином сповіщений про місце і час розгляду справи, порушив би його право на справедливий суд та не забезпечив його прав на захист.
Суд, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачений ч. 3 ст. 126 КУпАП, проте зважаючи на те, що строк накладення адміністративного стягнення, який згідно ч. 2 ст. 38 КУпАП становить три місяці з дня вчинення правопорушення, закінчився 15.10.2023 року, тому справа про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Відповідно до вимог ч.2 ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніше як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Згідно вимог ст.247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема, у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №313960 від 15.07.2023 року вбачається, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення 15.07.2023 року, протокол про адміністративне правопорушення складений також 15.07.2023 року. Отже, адміністративне стягнення за вчинене правопорушення може бути накладено не пізніше як 15.10.2023 року.
Таким чином, на момент розгляду справи судом (13.12.2023 року), з дня вчинення ОСОБА_1 правопорушення (15.07.2023 року), пройшов строк, який перевищує три місяці.
В зв'язку з вищенаведеним суд вважає, що провадження по справі підлягає закриттю в зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП.
На підставі наведеного та керуючись ст.38, п.7 ч.1 ст.247, ст. 284 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 126 КУпАП закрити, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення шляхом подачі скарги через Костопільський районний суд.
СуддяЛ. А. Грипіч