Ухвала від 19.12.2023 по справі 201/15552/23

Справа № 201/15552/23

Провадження № 1-кс/201/5373/2023

УХВАЛА

Іменем України

19 грудня 2023 року м. Дніпро

Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора - начальника Міловського відділу Старобільської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022140000000053 від 14.04.2022 відносно

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Російської Федерації, громадянина України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 7 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернулась з клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, на обґрунтування якого зазначила, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені № 22022140000000053 відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 14.04.2023 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. ч. 1, 7 ст. 111-1 КК України за фактом вчинення ОСОБА_5 колабораційної діяльності, яка полягає у зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, а також у публічних закликах громадянином України до підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора, до співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією держави-агресора, до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованій території України.

У період часу протягом березня - червня 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянином України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, спрямованими на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, перебуваючи на території селища міського типу Мілове Старобільського району Луганської області, маючи умисел на зайняття посади в окупаційній владі в АДРЕСА_1 , та реалізуючи його вступив в злочинну змову з представниками окупаційних військ російської федерації та представниками так званої «луганської народної республіки», умисно, за власною ініціативою виявив бажання на зайняття посади в незаконному правоохоронному органі - «Міловському районному відділі внутрішніх справ міністерства внутрішніх справ луганської народної республіки» на тимчасово окупованій території в селищі міського типу Мілове Старобільського району Луганської області, в порушення вимог Конституції та законів України.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_5 , у липні 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, будучи громадянином України, перебуваючи на території селища міського типу Мілове Старобільського району Луганської області, керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, спрямованими на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, погоджуючись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - російської федерації та представників незаконних збройних формувань так званої «луганської народної республіки», умисно та протиправно склав присягу на вірність народу «луганської народної республіки» та добровільно зайняв посаду в незаконному правоохоронному органі - «Міловському районному відділі внутрішніх справ міністерства внутрішніх справ луганської народної республіки», що діє на тимчасово окупованій території Міловської селищної громади Старобільського району Луганської області.

Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконних правоохоронних органах, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Також досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період воєнного стану, перебуваючи на тимчасово окупованій території у смт Мілове Старобільського району Луганської області з використанням соціальної мережі «FACEBOOK» з власного інтернет акаунту, що на момент здійснення публікацій зареєстрований під нікнеймом (a nick name - особисте, переважно, вигадане ім'я, яким називають себе користувачі інтернету в різноманітних чатах, форумах, месенджерах) «Андрей Ступин», який у подальшому змінив на « ОСОБА_6 » в загальнодоступній групі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » починаючи з середини березня 2022 року, систематично вчиняв дії, спрямовані на підтримку рішень окупаційної влади держави - агресора, збройних сил російської федерації та їх представників, зміцнення їх влади на захоплених ними територіях, шляхом здійснення публічних закликів та підтримки агресора.

З метою організації різного роду заходів, ОСОБА_5 розміщував публікації про проведення представниками так званого «міністерства автотранспорту лнр» нарад для перевізників на тимчасово окупованих територіях. Так, 23 березня 2022 року користувачем « ОСОБА_7 » (мовою оригіналу) в загальнодоступній групі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » опубліковано публікацію наступного змісту: «Уважаемые жители поселка Меловое и района. Информация для автоперевозчиков, которые занимаются грузоперевозками и перевозками пассажиров. Завтра, 24.03.2022 г., в 14.00 час (время моск.), в здании администрации Меловского района, в зале заседаний, состоится совещание по вопросам автоперевозок. Совещание будут проводить Представители министерства автотранспорта ЛНР. Всем желающим, кто планирует заниматься автоперевозками, необходимо участие в совещании».

Продовжуючи реалізацію злочинного умислу, використовуючи соціальну мережу «FACEBOOK», з власного інтернет акаунту ОСОБА_5 здійснював публічні заклики до підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора здійснював пропагандистську діяльність щодо висвітлення діяльності «новостворених» державних та правоохоронних органів держави - агресора. Так, 16 березня 2022 року в загальнодоступній групі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_5 здійснено публікацію наступного змісті: «….В настоящее время поселок Меловое и Меловской район в прежних границах является административной единицей Луганской Народной Республики. Руководство района расположено в администрации Меловского района Луганской Народной Республики. На территории Меловского района применяется время третьего часового пояса UTC+3 (Московское время). В Меловском районе работает Прокуратура Меловского района и отдел полиции Меловского района Луганской Народной Республики. К сожалению, на сегодняшний день, в районе отсутствует мобильная связь операторов Водафон, Киевстар и Лайф. Мобильные операторы МТС, Билайн и Теле2 в поселке Меловое работают и имеют покрытие по всему поселку. СИМ карты можно приобрести в магазинах поселка Меловое или в поселке Чертково. Интернет оператора Укртелеком заменён на оператора ЛТК Луганск. Мережа+ работает в прежнем режиме. В с. Зориновка начато вещание в аналоговом формате телеканала "Луганск 24", а так же республиканских радиостанций "Победа" на частоте 103,3 МГц, и "Свое радио" на частоте 103,7 МГц. В ближайшее время планируется возобновление работы Пенсионного фонда Меловского района. В пос. Беловодск и гор. Старобельск отделения пенсионного фонда уже возобновили работу и проводят обслуживание клиентов».

Приводячи злочинний умисел у виконання, діючи умисно, здійснюючи публічні заклики до підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора, ОСОБА_5 18 березня 2022 року загальнодоступній групі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » розмістив публікацію наступного змісту: «Уважаемые жители посёлка Меловое и района. В поселке Меловое и на територии района действует комендантский час. С 21.00 до 5.00.»

Досудовим розслідуванням також встановлено, що 09 липня 2022 року в загальнодоступній групі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у соціальній мережі «FACEBOOK», одним із користувачів було розміщено публікацію наступного змісту: ««Приємно» зустріти знайоме неголене обличчя в мережі Інтернету. Сьогодні з ранку ще один зрадник з Мілового на сайті «Миротворець». Зустрічайте.» До вказаної публікації користувачем також додано скріншоти з означеного сайту з фотознімками та установчими даними особи. Під вказаною публікацією, мається 30 коментарів, серед яких коментар ОСОБА_5 наступного змісту: «Вот вАМ благополучие Меловсккого района не даёт спокойно жить. вЫ бы наверное хлопали в ладоши и танцевали от радости, если бы мы тут друг друга перегрызли… Ан нет… У нас всё хорошо, мы живём и процветаем. Жизнь налаживается. А вЫ завидуйте молча…»

Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у публічних закликах громадянином України до підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора, до співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією держави-агресора, до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованій території України, тобто у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 111-1 КК України.

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю російської федерації, громадянину України, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимому, не є депутатом, РНОКПП НОМЕР_1 , особа якого посвідчується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , виданого Міловським РВ УДМС України у Луганській області 30.07.2016, раніше не судимого, повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 7 ст. 111-1 КК України, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території та у публічних закликах громадянином України до підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань та окупаційної адміністрації держави-агресора, до співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та окупаційною адміністрацією держави-агресора, до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окупованій території України.

Підозра ОСОБА_5 у даному кримінальному провадженні обґрунтовується зібраними доказами:

- протоколами допитів свідків від 21.10.2022, від 21.10.2022, від 21.10.2022, від 22.04.2022;

- протоколом пред'явлення особи до впізнання за фотознімком від 22.04.2022;

- протоколами оглядів від 15.04.2022, 30.05.2022, 02.09.2022, 28.08.2023, 28.08.2023;

- іншими документами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме в смт. Мілове, Старобільського району Луганської області, що підтверджується протоколами огляду інтернет-сторінок та протоколами допитів свідків.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» (далі - Закон) тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасова окупація Російською Федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для Російської Федерації жодних територіальних прав.

Пунктом 7 частини 1 статті 1-1 Закону визначено поняття «тимчасово окупована Російською Федерацією територія України» та встановлено, що це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:

1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.

Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.

У цьому випадку, достатньо довести, що окремо визначена території відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:

1. частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;

2. частина території України в межах якої збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», від 12.05.2015 за № 389-VIII, органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження, надані їм Конституцією України, цим та іншими законами України.

Частиною 3 статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», від 12.05.2015 за № 389-VIII, військові адміністрації населених пунктів утворюються в одному чи декількох населених пунктах (селах, селищах, містах), в яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, у тому числі внаслідок фактичного саморозпуску або самоусунення від виконання своїх повноважень, або їх фактичного невиконання, або припинення їх повноважень згідно із законом.

24.02.2022 Російською Федерацію здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

Згідно з Резолюцію Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй "Агресія проти України" A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року, визнається, що Росія вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН.

Проміжним рішенням Міжнародного суду Організації Об'єднаних Націй від 16 березня 2022 року, констатовано факт вторгнення Росії на територію України.

Крім того, преамбулою Закону встановлено, що збройна агресія Російської Федерації розпочалася з неоголошених і прихованих вторгнень на територію України підрозділів збройних сил та інших силових відомств Російської Федерації, а також шляхом організації та підтримки терористичної діяльності, а 24 лютого 2022 року переросла в повномасштабне збройне вторгнення на суверенну територію України.

Російська Федерація чинить злочин агресії проти України та здійснює тимчасову окупацію частини її території за допомогою збройних формувань Російської Федерації, що складаються з регулярних з'єднань і підрозділів, підпорядкованих Міністерству оборони Російської Федерації, підрозділів та спеціальних формувань, підпорядкованих іншим силовим відомствам Російської Федерації, їхніх радників, інструкторів та іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, а також за допомогою окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України.

24 лютого 2022 року указом Президента України ОСОБА_8 № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжувався Указами Президента України (№ 133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023) із затвердженням відповідними Законами України.

У зв'язку із веденням агресивної війни з боку Російської Федерації проти України, 24.02.2022 над селищем міського типу Мілове Старобільського району Луганської області, збройними формуваннями Російської Федерації встановлено загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Пізніше, збройними формуваннями Російської Федерації спільно з незаконними збройними формуваннями ЛНР створено окупаційну адміністрацію, яка встановила та здійснює фактичний контроль над територією селища міського типу Мілове Старобільського району Луганської області.

Зокрема, на вказаній території створено та функціонує Міловська районна адміністрація ЛНР, правоохоронні органи (народна міліція ЛНР, прокуратура Міловського району Генеральної прокуратури ЛНР).

Крім того, протоколом огляду інтернет-сторінки від 06.03.2023 за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_3 встановлено, що на адміністративній будівлі відділення поліції №2 Старобільського РУП ГУНП в Луганській області, яке наразі іменовано агресором як Міловський районний відділ міністерства внутрішніх справ лнр, що за адресою: смт. Мілове, пров. Партизанський, буд. 3, мається прапор так званої «лнр».

Згідно показань свідків з кінця лютого 2022 року та до теперішнього часу територія смт. Мілове Старобільського району Луганської області окупована представниками так званої «лнр» та військовими російської федерації. Крім того, відповідно до показань свідків на території смт. Мілове Старобільського району після повномасштабного військового вторгнення, почали роботу державні органи так званої «лнр».

Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 26 вересня 2022 року № 217) Міловська селищна територіальна громада Луганської області є тимчасово окупованою територією України.

Таким чином, зібраними в ході досудового розслідування доказами доведено, що ОСОБА_5 перебуває в селищі міського типу Мілове Старобільського району Луганської області, яке відповідно до положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону вважається тимчасово окупованою територією України.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням смт. Мілове Старобільського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 26.11.2022 в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 , яка являється засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, опубліковано оголошення із повістками про виклик ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Луганської обласної прокуратури, за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Москворецька, 19 на 30.11.2022 об 11:00 год., 01.12.2022 об 11:00 год., 02.12.2022 об 11:00 год для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22022060000000114. Крім того, вказана повістка розміщена на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування».

Разом з тим на вказані дати та час ОСОБА_5 до Луганської обласної прокуратури не прибув, будь-які документи, які підтверджують поважність причин не прибуття не надав.

Враховуючи наведені вище обставини, прокурором 02.12.2022, складено повідомлення про підозру та з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 03.12.2022 повідомлено ОСОБА_5 про підозру за ч. 7 ст. 111-1 КК України у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру разом з повісткою про виклик ОСОБА_5 до Луганської обласної прокуратури, за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Москворецька, 19 на 08.12.2022 об 11:00 год., 09.12.2022 об 11:00 год., 10.12.2022 об 11:00 год для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22022060000000114 на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 257 від 03.12.2022, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

Разом з тим на вказані дати та час ОСОБА_5 до слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях знову не прибув, будь-які документи, які підтверджують поважність причин не прибуття не надав.

У зв'язку з викладеним, 12.12.2022 прокурором у кримінальному провадженні - начальником Міловського відділу Старобільської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у зв'язку з переховуванням від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, підозрюваного ОСОБА_5 оголошено в розшук, здійснення якого в подальшому доручено 3 управлінню ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.

06 лютого 2023 року процесуальним керівником у кримінальному провадженні винесено постанову про об'єднання кримінальних проваджень № 22022060000000114 від 17.06.2022 та № 22022140000000053 від 14.04.2022. Об'єднаним матеріалам досудового розслідування присвоєно реєстраційний номер 22022140000000053 від 14.04.2022. У зв'язку зі зміною номеру кримінального провадження, виникла необхідність у зміні раніше повідомленої підозри ОСОБА_5 за ч. 7 ст.111-1 КК України та повідомлення про нову підозру за ч. 1 ст. 111-1 КК України.

19.08.2023 в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_4 , яка являється засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, опубліковано оголошення із повістками про виклик ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк) ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях, за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, пл. Шевченка, буд. 7, кабінет 131, на 24.08.2023 об 11:00 год., 25.08.2023 об 11:00 год., 26.08.2023 об 11:00 год для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22022060000000114. Крім того, вказана повістка розміщена на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування».

Разом з тим на вказані дати та час ОСОБА_5 до слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях знову не прибув, будь-які документи, які підтверджують поважність причин не прибуття не надав.

Враховуючи наведені вище обставини, прокурором 30.08.2023, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_5 про зміну раніше повідомленої підозри за ч. 7 ст. 111-1 КК України та повідомлено про нову підозру за ч. 1 ст. 111-1 КК України у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення та повідомлення про нову підозру разом з повісткою про виклик ОСОБА_5 до слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк) ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях, за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, пл. Шевченка, буд. 7, кабінет 131, на 04.09.2023 об 11:00 год., 05.09.2023 об 11:00 год., 06.09.2023 об 11:00 год для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22022140000000053 на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в газеті «Урядовий кур'єр» № 174 від 30.08.2023, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22022140000000053 від 14.04.2022 стосовно ОСОБА_5 , який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 7 ст. 111-1 КК України спеціального досудового розслідування.

Враховуючи викладене, просила надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022140000000053 від 14.04.2022 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 7 ст. 111-1 КК України.

Прокурор у судовому засіданні підтримала клопотання та просила ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.

Захисник в судовому засіданні просив вирішити клопотання на розсуд суду.

Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України факт перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а також встановлено, що ОСОБА_5 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме в смт. Мілове Старобільського району Луганської області, яке натепер фактично є тимчасово окупованою територією і не підконтрольною державній владі України.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у т.ч. передбачених ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Наведені докази в своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території, приймає участь в протиправних діях, а саме, у період часу протягом березня - червня 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, ОСОБА_5 , перебуваючи на території селища міського типу Мілове Старобільського району Луганської області, маючи умисел на зайняття посади в окупаційній владі в селищі міського типу Мілове Старобільського району Луганської області, та реалізуючи його вступив в злочинну змову з представниками окупаційних військ російської федерації та представниками так званої «луганської народної республіки», умисно, за власною ініціативою виявив бажання на зайняття посади в незаконному правоохоронному органі - «Міловському районному відділі внутрішніх справ міністерства внутрішніх справ луганської народної республіки» на тимчасово окупованій території в селищі міського типу Мілове Старобільського району Луганської області, в порушення вимог Конституції та законів України.

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_5 у липні 2022 року, більш точний час встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим, будучи громадянином України, перебуваючи на території селища міського типу Мілове Старобільського району Луганської області, погоджуючись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора - російської федерації та представників незаконних збройних формувань так званої «луганської народної республіки», умисно та протиправно склав присягу на вірність народу «луганської народної республіки» та добровільно зайняв посаду в незаконному правоохоронному органі - «Міловському районному відділі внутрішніх справ міністерства внутрішніх справ луганської народної республіки», що діє на тимчасово окупованій території Міловської селищної громади Старобільського району Луганської області.

ОСОБА_5 , у період воєнного стану, перебуваючи на тимчасово окупованій території у смт Мілове Старобільського району Луганської області з використанням соціальної мережі «FACEBOOK» з власного інтернет акаунту, що на момент здійснення публікацій зареєстрований під нікнеймом (a nick name - особисте, переважно, вигадане ім'я, яким називають себе користувачі інтернету в різноманітних чатах, форумах, месенджерах) «Андрей Ступин», який у подальшому змінив на « ОСОБА_6 » в загальнодоступній групі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » починаючи з середини березня 2022 року, систематично вчиняв дії, спрямовані на підтримку рішень окупаційної влади держави - агресора, збройних сил російської федерації та їх представників, зміцнення їх влади на захоплених ними територіях, шляхом здійснення публічних закликів та підтримки агресора.

З метою організації різного роду заходів, ОСОБА_5 розміщував публікації про проведення представниками так званого «міністерства автотранспорту лнр» нарад для перевізників на тимчасово окупованих територіях.

Про факт переховування підозрюваного ОСОБА_5 від слідства та суду свідчить те, що він не з'явився на виклики для проведення слідчих та процесуальних дій, вручення підозри, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Відомості про переховування підозрюваного підтверджуються опублікованими повістками про виклик, наведеними у цьому клопотанні опублікованими в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Підозрюваний належним чином викликався для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що ОСОБА_5 проживає та перебуває на території смт. Мілове Старобільського району Луганської області, тобто на території, яка на цей час непідконтрольна владі України, оскільки тимчасово окупована РФ та незаконними збройними формуваннями, з урахуванням наведеного є підстави вважати, що підозрюваний переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 р. № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:

1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.

Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.

У цьому випадку, достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:

1.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;

2.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 26 вересня 2022 року № 217) Міловська селищна територіальна громада Луганської області є тимчасово окупованою територією України.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).

Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).

Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.

Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.

Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Статутом Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол, а саме п. 3, зазначено, що «Організації категорично забороняється здійснювати будь-яке втручання або діяльність політичного, військового, релігійного чи расового характеру», у зв'язку з чим співпраця каналами Інтерполу щодо вказаної особи є неможливою.

Офіційно оголосити підозрюваного ОСОБА_5 в міжнародний розшук не надається можливим через вказані правила Інтерполу.

Підозрюваний ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 7 ст. 111-1 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності; перебуває на тимчасово окупованій території України.

Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного ОСОБА_5 спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 7 ст. 111-1 КК України.

На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 139, 2971-2975, 309, 372, 376, 532 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022140000000053 від 14.04.2022 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 1, 7 ст. 111-1 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст оголошений 19 грудня 2023 року о 18 год. 10 хв.

Слідчий суддя ОСОБА_1