Ухвала від 21.12.2023 по справі 201/15589/23

Справа № 201/15589/23

Провадження № 1-кс/201/5384/2023

УХВАЛА

Іменем України

21 грудня 2023 року м. Дніпро

Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

за участю прокурора ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023132600000015 від 21.07.2023 відносно

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця РФ, громадянина України, який проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся з клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, на обґрунтування якого зазначив, що слідчим відділом 3 Управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023132600000015 від 21.07.2023 за фактом добровільного зайняття громадянином України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме посади «начальника відділу житлово-комунального господарства, транспорту, зв'язку та міського будівництва адміністрації Станично-Луганського району лнр» в смт Станиця Луганська, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що 24.02.2022 російською федерацією здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який у подальшому продовжувався із затвердженням відповідними законами України.

У зв'язку із веденням агресивної війни з боку російської федерації проти України, у лютому 2022 року Станично-Луганська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області, захоплена збройними силами рф спільно з незаконними збройними формуваннями так званої «лнр».

Згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 територія Станично-Луганської селищної територіальної громади від 24.02.2022 по теперішній час перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку рф та незаконного збройного формування т.зв. «лнр».

У лютому-липні 2023 року (встановити більш точну дату в ході досудового розслідування не виявилося за можливе) ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області в смт Станиця Луганська Станично-Луганської селищної територіальної громади Луганської області, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалася приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, достовірно знаючи про незаконність дій співучасників збройних формувань т.зв. «лнр» та окупаційної адміністрації рф на тимчасово окупованій території Луганської області, діючи з єдиним злочинним умислом з мотивів заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, з метою зміни меж території України та поширення на неї впливу рф, перешкоджання євроінтеграційному курсу розвитку України, встановлення контролю рф над політичними та економічними процесами в Україні, маючи умисел на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території в смт Станиця-Луганська Луганської області, надав свою добровільну згоду на призначення його на посаду «начальника отдела жилищно-комунального хозяйства, транспорта, связи, архитектуры и градостроительства администрации Станично-Луганского района лнр» (мовою оригіналу).

Реалізуючи вказаний умисел, ОСОБА_5 , у лютому-липні 2023 року (встановити більш точну дату в ході досудового розслідування не виявилося можливим), будучи громадянином України, перебуваючи на території смт Станиця Луганська Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, погоджуючись на пропозицію представників окупаційної влади держави-агресора - російської федерації та представників незаконних збройних формувань т.зв. «лнр», приступив до виконання обов'язків «начальника отдела жилищно-комунального хозяйства, транспорта, связи, архитектуры и градостроительства администрации Станично-Луганского района лнр» (мовою оригіналу), тобто зайняв посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора - в т.зв. «администрации Станично-Луганского района лнр», що діє на території Станично-Луганської селищної територіальної громади Луганської області.

Отже, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- повідомленням ІНФОРМАЦІЯ_2 про виявлення кримінального правопорушення, з якого вбачається, що ОСОБА_5 зайняв посаду «начальника відділу ЖКГ, транспорту, зв'язку та міського будівництва адміністрації Станично-Луганського району лнр»;

- протоколами огляду в мережі Інтернет від 21.08.2023, від 22.08.2023, від 22.08.2023, від 04.09.2023, відповідно до яких в соціальній мережі «Вконтакте» оглянуто сторінку спільноти « ІНФОРМАЦІЯ_3 », де виявлено публікації з фото- та відеоматеріалами, що підтверджують протиправну діяльність ОСОБА_5 ;

- протоколами допитів свідків, які пояснили, що з мережі Інтернет їм відомо, що ОСОБА_5 в смт Станиця Луганська зайняв посаду «начальника відділу ЖКГ, транспорту, зв'язку та міського будівництва адміністрації Станично-Луганського району лнр»;

- протоколом огляду в мережі Інтернет від 30.08.2023 за участю свідка, відповідно до якого мессенджері «Телеграм» оглянуто телеграм-канал « ІНФОРМАЦІЯ_3 », де виявлено публікації з фото- та відеоматеріалами, на яких свідок впізнав ОСОБА_5 ;

- висновком експерта № СЕ-19/112-23/11758-ФП від 12.12.2023 за результатами портретної експертизи, згідно якого на фотозображенні в документах з Державної міграційної служби на ім'я ОСОБА_5 та на зафіксованих з мережі Інтернет фото і відео (протоколи огляду від 21.08.2023, від 22.08.2023, від 22.08.2023, від 04.09.2023) зображена одна і та ж особа, тобто ОСОБА_5 ;

- повідомленням про підозру ОСОБА_5 (складено 31.08.2023 та опубліковано 02.09.2023).

З 24.02.2022 збройні формування російської федерації та незаконні збройні формування т.зв. лнр встановили та здійснюють фактичний контроль території смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, тобто вказана територія знаходиться під окупацією збройних формувань російської федерації.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 Станично-Луганська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області, включаючи смт Станиця Луганська, віднесена до тимчасово окупованої російською федерацією території України з датою початку окупації 24.02.2022.

У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, окупацією смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України в газеті «Урядовий кур'єр» НОМЕР_3 від ІНФОРМАЦІЯ_5 та НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_4, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора 22.08.2023 та 31.008.2023 опубліковано повістки про виклик ОСОБА_5 на 28.08.2023, 29.08.2023, 30.08.2023 та на 11.09.2023, 12.09.2023, 13.09.2023 відповідно за вказаною в повістці адресою за місцезнаходженням органу досудового розслідування для проведення слідчих та процесуальних дій у даному кримінальному провадженні, вручення письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного.

Однак у жодний із призначених дати та часу ОСОБА_5 за викликом не з'явився, про неможливість та/або причини неприбуття не повідомляв.

Також під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 зареєстрований та знаходиться в смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, яке у зв'язку зі збройною агресією рф було захоплено представниками військових формувань рф та незаконних збройних формувань лнр.

При цьому з АТ «Укрпошта» отримано інформацію, що, оскільки Луганська область перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), відділення поштового зв'язку, що розташовані на цій території тимчасово припинили своє функціонування та пересилання поштових відправлень до тимчасово окупованої Луганської області, зокрема до адресатів, що знаходяться на території Щастинського та Сєвєродонецького районів цієї області тимчасово не є можливим.

Крім того, з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України отримано відомості про перетин державного кордону України, в'їзд на тимчасово окуповану територію України і виїзд з такої території ОСОБА_5 станом на 23.08.2023, у яких відсутні дані про в'їзд останнього на підконтрольну Україні територію з початку збройної агресії рф проти України 24.02.2022.

31 серпня 2023 року у вказаному кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_5 складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, яке опубліковано на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора 31.08.2023 та в газеті «Урядовий кур'єр» НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Враховуючи наведені вище обставини, з дотриманням вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України.

У зв'язку із збройною агресією рф, воєнним станом в Україні, бойовими діями, захопленням та окупацією смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_5 на цей час не встановлено, проте факт перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами та матеріалами, зокрема наведені відомості і докази в своїй сукупності дають достатньо підстав вважати, що він знаходиться в смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності та фактично продовжує протиправну діяльність.

У зв'язку з викладеним постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 14.09.2023 на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_5 оголошено в розшук.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:

1) сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих російською федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.

Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і в такому випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.

У даному випадку достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:

1. частина території України, в межах якої збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;

2. частина території України, в межах якої збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.

Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування, продовжуючи свою протиправну діяльність.

Враховуючи наведене, з метою досягнення завдань кримінального провадження, дотримання належної правової процедури необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.

Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що ОСОБА_5 :

- обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України;

- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклики прокурора, зокрема двічі не прибув на виклик на три дати без поважної причини);

- перебуває на тимчасово окупованій території України.

Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, спеціального досудового розслідування.

У даному кримінальному провадженні на підставі постанови процесуального керівника дорученням Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Кіровоградській та Миколаївській областях № 014-140005795 від 13.12.2023 підозрюваному призначено захисника - адвокат ОСОБА_6 (тел. НОМЕР_1 ).

Враховуючи викладене, просив надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №42023132600000015 від 21.07.2023 стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.

Захисник в судовому засіданні просив вирішити клопотання на розсуд суду.

Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України факт перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а також встановлено, що ОСОБА_5 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме в смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, яке натепер фактично є тимчасово окупованою територією і не підконтрольною державній владі України.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у т.ч. передбачених ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Наведені докази в своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території, приймає участь в протиправних діях, а саме, у лютому-липні 2023 року (встановити більш точну дату в ході досудового розслідування не виявилося за можливе) ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області в смт Станиця Луганська Станично-Луганської селищної територіальної громади Луганської області, маючи умисел на зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території в смт Станиця-Луганська Луганської області, надав свою добровільну згоду на призначення його на посаду «начальника отдела жилищно-комунального хозяйства, транспорта, связи, архитектуры и градостроительства администрации Станично-Луганского района лнр» (мовою оригіналу).

Реалізуючи вказаний умисел, ОСОБА_5 , у лютому-липні 2023 року (встановити більш точну дату в ході досудового розслідування не виявилося можливим), будучи громадянином України, перебуваючи на території смт Станиця Луганська Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання, погоджуючись на пропозицію представників окупаційної влади держави-агресора - російської федерації та представників незаконних збройних формувань т.зв. «лнр», приступив до виконання обов'язків «начальника отдела жилищно-комунального хозяйства, транспорта, связи, архитектуры и градостроительства администрации Станично-Луганского района лнр» (мовою оригіналу), тобто зайняв посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора - в т.зв. «администрации Станично-Луганского района лнр», що діє на території Станично-Луганської селищної територіальної громади Луганської області.

Про факт переховування підозрюваного ОСОБА_5 від слідства та суду свідчить те, що він не з'явився на виклики для проведення слідчих та процесуальних дій, вручення підозри, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Відомості про переховування підозрюваного підтверджуються опублікованими повістками про виклик, наведеними у цьому клопотанні опублікованими в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Підозрюваний належним чином викликався для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що ОСОБА_5 проживає та перебуває на території смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області, тобто на території, яка на цей час непідконтрольна владі України, оскільки тимчасово окупована РФ та незаконними збройними формуваннями, з урахуванням наведеного є підстави вважати, що підозрюваний переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 р. № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:

1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.

Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.

У цьому випадку, достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:

1.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;

2.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 територія Станично-Луганської селищної територіальної громади від 24.02.2022 по теперішній час перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку рф та незаконного збройного формування т.зв. «лнр».

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).

Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).

Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.

Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.

Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Статутом Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол, а саме п. 3, зазначено, що «Організації категорично забороняється здійснювати будь-яке втручання або діяльність політичного, військового, релігійного чи расового характеру», у зв'язку з чим співпраця каналами Інтерполу щодо вказаної особи є неможливою.

Офіційно оголосити підозрюваного ОСОБА_5 в міжнародний розшук не надається можливим через вказані правила Інтерполу.

Підозрюваний ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності; перебуває на тимчасово окупованій території України.

Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного ОСОБА_5 спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України.

На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 139, 2971-2975, 309, 372, 376, 532 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023132600000015 від 21.07.2023 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст оголошений 21 грудня 2023 року о 18 год. 00 хв.

Слідчий суддя ОСОБА_1