Справа № 201/15487/23
Провадження № 1-кс/201/5351/2023
УХВАЛА
Іменем України
18 грудня 2023 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання виконувача обов'язків керівника Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023130000000803 від 16.10.2023 відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, уродженця м. Лисичанська Луганської області, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор звернувся з клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, на обґрунтування якого зазначив, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях за процесуального керівництва Лисичанської окружної прокуратури Луганської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22023130000000803 від 16.10.2023 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у добровільному обранні до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У березні-квітні 2014 року у м. Луганську та в інших населених пунктах Луганської області розпочалася збройна агресія рф шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств рф, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Луганської області та порушення територіальної цілісності України.
В окремих містах та районах Луганської області, всупереч законодавству України, 11.05.2014 проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність луганської народної республіки», за результатами якого 12.05.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «Луганська народна республіка» (далі - «лнр»).
З метою забезпечення діяльності самопроголошеної «лнр» представниками рф з числа своїх громадян та місцевого населення Луганської області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади «лнр») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення.
У результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Луганської області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань рф, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів РФ на території Луганської області так званої «лнр», які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями, а органи державної та місцевої влади України та бюджетні установи, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 595 від 07.11.2014, припинили свою діяльність на вказаних територіях та переміщені на підконтрольну органам державної влади України територію.
Усупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент рф, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів зс рф на територію України.
Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил рф, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування зброї та її фактичним застосуванням, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин вказаної території, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, №451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023 із затвердженням Верховною Радою України шляхом прийняття відповідних Законів України.
У результаті вищезазначених подій, значна частина території Луганської області, починаючи з 24.02.2022 по теперішній час опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій російської федерації на території Луганської області.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Відповідно до вказаного переліку м. Лисичанськ Лисичанської міської територіальної громади Сєвєродонецького району Луганської області від 03.07.2022 перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку РФ та незаконних збройних формувань так званої «луганської народної республіки».
Відповідно до п. п. 6, 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Внаслідок ведення агресивної війни з боку російської федерації проти України Лисичанська міська територіальна громада Сєвєродонецького району Луганської області захоплена збройними силами російської федерації спільно з незаконними збройними формуваннями так званої «лнр», та на її території створено ланку незаконних органів влади, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, зокрема, створено та організовано роботу незаконного окупаційного органу - адміністрації міста Лисичанська луганської народної республіки (мовою оригіналу: «администрации города Лисичанска луганской народной республики»), та у подальшому законом невизнаної держави лнр № 428-ІІІ від 13.03.2023 «Про утворення на території луганської народної республіки міських округів і муніципальних округів, встановлення їх кордонів» - створено муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки» (мовою оригіналу «Об образовании на территории Луганской Народной Республики городских округов и муниципальных округов, установлении их границ» - «муниципальное образование городской округ город Лисичанск луганской народной республики»).
В ході досудового розслідування встановлено, що у 2023 році (більш точного часу встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим) громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме в м. Лисичанську Сєвєродонецького району Луганської області, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась приблизно о 04 годині ранку 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, будучи обізнаним про незаконність органів влади, створених представниками окупаційних військ держави-агресора та підконтрольних їй незаконних збройних формувань так званої «луганської народної республіки» на тимчасово окупованій території України, усвідомлюючи незаконність процедури його обрання в депутати органів місцевого самоврядування на території України поза межами її Конституції та законодавства, маючи умисел на добровільне обрання до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, зареєструвався кандидатом в депутати підконтрольного окупаційній владі рф незаконно створеного органу, що здійснює повноваження органів влади та самоуправління - «ради міського округу муніципальне утворення місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование город Лисичанск луганской народной республики первого созыва», висунутого від всеросійської політичної партії «єдина росія» (мовою оригіналу: «всероссийской политической партии «единая россия»).
У період з 01.09.2023 по 10.09.2023 на тимчасово окупованій території Луганської області незаконними органами влади підконтрольними країні-агресору - рф, у відповідності до законодавства рф та так званої «луганської народної республіки» були проведені незаконні заходи щодо призначення осіб на представницькі посади в органах окупаційної влади - так звані «вибори депутатів народної ради луганської народної республіки першого скликання і вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «выборы депутатов народного совета луганской народной республики первого созыва и выборы депутатов представительных органов муниципальных образований луганской народной республики первого созыва»).
За результатами зазначених заходів, представниками незаконних органів влади - так званої «виборчої комісії міста Лисичанська луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «избирательной комиссии города Лисичанска луганской народной республики») вибори обраних поза межами законодавства України депутатів до так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование город Лисичанск луганской народной республики первого созыва»), визнані такими, що відбулися та всеросійська політична партія «єдина росія» (мовою оригіналу: «всероссийская политичческая партия «единая россия») отримала 20 (двадцять) мандатів, один з яких отримав ОСОБА_5 , 1990 року народження.
19.09.2023 на території міста Лисичанська Луганської області відбувся черговий нелегітимний захід - перше пленарне засідання першого скликання так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование город Лисичанск луганской народной республики первого созыва»), на якому прийняте рішення № 1, в наслідок чого розпочав свою діяльність незаконний орган влади, створений на тимчасово окупованій території - так звана «рада міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование город Лисичанск луганской народной республики первого созыва»).
Згідно з додатком до вказаного рішення, до вищезазначеного незаконного органу влади, створеного окупаційними органами на тимчасово окупованій території, обраний депутатом ОСОБА_5 , 1990 року народження, від партії «єдина росія».
19.09.2023 ОСОБА_5 рішенням незаконного та не маючого юрисдикції на території України, але підконтрольного країні - окупанту рф органу, так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование городской округ город Лисичанск луганской народной республики первого созыва») № 3 обрано на посаду голови незаконно створеної та незаконно діючої на території суверенної держави України так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «должность председателя совета городского округа муниципальное образоване городской округ город Лисичанск луганской народной республики первого созыва»).
В подальшому, 25.09.2023, ОСОБА_5 взяв участь у прийнятті незаконних рішень у складі незаконно утвореного окупаційною владою органу - під час другого пленарного засідання так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование город Лисичанск луганской народной республики первого созыва»), щодо порядку обрання так званого «Голови муніципального утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки», а також обрання та складення повноважень так званого «заступника Голови Ради».
Правова кваліфікація кримінального правопорушення: громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у добровільному обранні до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до Розділу ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України» Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 за № 309 (із змінами, внесеними згідно з Наказами Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 14 від 13.01.2023, № 41 від 09.02.2023, №56 від 20.02.2023), Лисичанська міська територіальна громада Луганської області, включаючи м. Лисичанськ, віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України з датою початку окупації - 03.07.2022.
Таким чином, факт тимчасової окупації території м. Лисичанська є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження.
Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй "Агресія проти України" A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано, що Російська Федерація вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, тобто є державою-агресором.
В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.
Згідно з даними Інтегрованої системи обліку інформації внутрішньо переміщених осіб (далі - ІСОІ ВПО) у Луганській області станом на 16.10.2023 відомості щодо реєстрації в ІСОІ ВПО громадянина ОСОБА_5 , відсутні.
Крім того, відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті АТ «Укрпошта» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 в умовах правового режиму воєнного стану, введеного у країні відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 (зі змінами), затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, тимчасово не працюють ВПЗ у тих населених пунктах, де відбуваються бойові дії та обстріли, ВПЗ, які зруйновані внаслідок цього, та ВПЗ, що розташовані на території, що тимчасово окупована ворогом.
Таким чином, є достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, введенням воєнного стану в Україні, захопленням м. Лисичанська Луганської області та проведенням бойових дій на вказаній території, перебуванням м. Лисичанська під тимчасовою окупацією збройних сил РФ та НЗФ, підконтрольних політичному та військовому керівництву РФ, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» від 22.11.2023 №234 (7632), яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковані повістки про виклик ОСОБА_5 на 10 годину 00 хвилин на 26.11.2023, 27.11.2023 28.11.2023, за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні за №22023130000000803 від 16.10.2023, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.
Разом з тим, жодного разу у вказаний час та місце громадянин України ОСОБА_5 до прокурора не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомив.
Так, 29.11.2023 стосовно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України (у добровільному обранні до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території) та у зв'язку з неявкою останнім за викликом до прокурора і неможливості йому безпосереднього вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, в газеті «Урядовий кур'єр» № 239 (7637) від 29.11.2023, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та повістку про виклик до прокурора у якості підозрюваного ОСОБА_5 на 03.12.2023, 04.12.2023, 05.12.2023 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22023130000000803 для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного та виконання слідчих, процесуальних дій в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження.
Разом з тим, жодного разу у вказаний час та місце підозрюваний ОСОБА_5 не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомив.
Враховуючи вищевикладене, прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_5 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України.
Таким чином, 29.11.2023 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_5 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Постановою прокурора від 07.12.2023 на підставі ст. 281 КПК України оголошено розшук підозрюваного ОСОБА_5 .
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, дією на території України режиму воєнного стану, проведенням бойових дій та захопленням м. Лисичанська Луганської області, конкретне фактичне місцезнаходження підозрюваного ОСОБА_5 на цей час не відомо.
Проте, зібрані в ході досудового розслідування докази та інформація дають достатні підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області, де переховується від органів слідства з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Враховуючи зазначені обставини до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська подано клопотання в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного ОСОБА_5 .
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколом допиту свідка, який особисто знайомий з ОСОБА_5 та підтверджує факт перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області та обрання ОСОБА_5 депутатом від політичної партії «єдина росія» на так званих «виборах депутатів представницьких органів муніципальних утворень першого скликання в лнр»;
- протоколом допиту свідка, який підтверджує факт обрання ОСОБА_5 депутатом так званої «ради міського округу м. Лисичанська лнр» та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколами пред'явлення особи для впізнання із вказаними свідками, які впізнають ОСОБА_5 ;
- протоколами огляду публікації із вищевказаними свідками, якими підтверджується факт обрання ОСОБА_5 депутатом від політичної партії «єдина росія» до так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 23.10.2023, в ході якого оглянуто опубліковану в мережі Інтернет публічну інформацію, а саме - фотоматеріал під назвою мовою оригіналу «25 сентября в Лисичанске прошла вторая сессия первого созыва». Вказаним оглядом підтверджується факт обрання ОСОБА_5 депутатом від політичної партії «єдина росія» до так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 23.10.2023, в ході якого оглянуто опубліковану в мережі Інтернет публічну інформацію, а саме - фотоматеріал під назвою мовою оригіналу «Партия «Единая Россия» первая пришла на помощь Донбассу». Вказаним оглядом підтверджується факт обрання ОСОБА_5 депутатом від політичної партії «єдина росія» до так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 16.11.2023, в ході якого оглянуто опубліковану в мережі Інтернет публічну інформацію, а саме - фотоматеріал під назвою мовою оригіналу «Вестник Лисичанска № 24 от 25.08.2023». Вказаним оглядом підтверджується факт реєстрації ОСОБА_5 кандидатом у депутати від політичної партії «єдина росія» до так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 16.11.2023, в ході якого оглянуто опубліковану в мережі Інтернет публічну інформацію, а саме - фотоматеріал під назвою мовою оригіналу «Вестник Лисичанска № 28 от 22.09.2023». Вказаним оглядом підтверджується факт обрання ОСОБА_5 депутатом від політичної партії «єдина росія» до так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- іншими доказами, що наявні в матеріалах кримінального провадження.
З урахуванням викладеного, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у добровільному обранні до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного ОСОБА_5 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
На час звернення до суду з даним клопотанням м. Лисичанськ Луганської області є тимчасово окупованою територією України.
Під час досудового розслідування встановлені та забрані достатні докази вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 перебуває саме на тимчасово окупованій території Луганської області.
Так, факт перебування підозрюваного ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території України підтверджується:
- протоколом допиту свідка, який особисто знайомий з ОСОБА_5 та підтверджує факт перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області та обрання ОСОБА_5 депутатом від політичної партії «єдина росія» на так званих «виборах депутатів представницьких органів муніципальних утворень першого скликання в лнр»;
- протоколом допиту свідка, який підтверджує факт обрання ОСОБА_5 депутатом так званої «ради міського округу м. Лисичанська лнр» та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколами пред'явлення особи для впізнання із вказаними свідками, які впізнають ОСОБА_5 ;
- протоколами огляду публікації із вищевказаними свідками, якими підтверджується факт обрання ОСОБА_5 депутатом від політичної партії «єдина росія» до так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 23.10.2023, в ході якого оглянуто опубліковану в мережі Інтернет публічну інформацію, а саме - фотоматеріал під назвою мовою оригіналу «25 сентября в Лисичанске прошла вторая сессия первого созыва». Вказаним оглядом підтверджується факт обрання ОСОБА_5 депутатом від політичної партії «єдина росія» до так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 23.10.2023, в ході якого оглянуто опубліковану в мережі Інтернет публічну інформацію, а саме - фотоматеріал під назвою мовою оригіналу «Партия «Единая Россия» первая пришла на помощь Донбассу». Вказаним оглядом підтверджується факт обрання ОСОБА_5 депутатом від політичної партії «єдина росія» до так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 16.11.2023, в ході якого оглянуто опубліковану в мережі Інтернет публічну інформацію, а саме - фотоматеріал під назвою мовою оригіналу «Вестник Лисичанска № 24 от 25.08.2023». Вказаним оглядом підтверджується факт реєстрації ОСОБА_5 кандидатом у депутати від політичної партії «єдина росія» до так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 16.11.2023, в ході якого оглянуто опубліковану в мережі Інтернет публічну інформацію, а саме - фотоматеріал під назвою мовою оригіналу «Вестник Лисичанска № 28 от 22.09.2023». Вказаним оглядом підтверджується факт обрання ОСОБА_5 депутатом від політичної партії «єдина росія» до так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;
- іншими доказами, що наявні в матеріалах кримінального провадження.
Крім того, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.
Згідно з даними Інтегрованої системи обліку інформації внутрішньо переміщених осіб (далі - ІСОІ ВПО) у Луганській області станом на 16.10.2023 відомості щодо реєстрації в ІСОІ ВПО громадянина ОСОБА_5 , відсутні.
Так, в ході досудового розслідування не отримано жодних доказів того, що підозрюваний ОСОБА_5 виїхав з тимчасово купованої території та знаходиться на території, яка підконтрольна органам державної влади України.
Вказане свідчить про те, що кримінальне правопорушення, інкриміноване ОСОБА_5 , останній вчинив на тимчасово окупованій території Луганської області - у м. Лисичанськ Сєвєродонецького району Луганської області.
Про те, що підозрюваний ОСОБА_5 переховується від слідства та суду свідчить таке:
- підозрюваний ОСОБА_5 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.
За вказаною адресою підозрюваний зареєстрований, доказів виїзду з тимчасово окупованої території та перебування на території України, підконтрольній органам державної влади України, в ході досудового розслідування не отримано;
- підозрюваний ОСОБА_5 протягом 2023 року неодноразово викликався до прокурора для проведення слідчих та інших процесуальних дій у даному кримінальному провадженні шляхом опублікування повісток у загальнодоступних засобах масової інформації загальнодержавного значення - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, які доступні для перегляду у мережі інтернет, доступ до яких не обмежений. Разом з тим, на виклики підозрюваний ОСОБА_5 не відреагував, жодного разу до прокурора не з'явився, про причини та неможливість неявки за вказаними телефонами чи будь-яким іншим способом не повідомив. Зокрема, повістки про виклик публікувались в газеті «Урядовий кур'єр» від 22.11.2023 №234 (7632), яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та № 239 (7637) від 29.11.2023, а також на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 22.11.2023 та 29.11.2023.
Враховуючи те, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно з відомостями, здобутими в ході досудового розслідування, перебуває на тимчасово окупованій території, є достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_5 переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України з метою ухилення кримінальної відповідальності.
Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що підозрюваний ОСОБА_5 :
- обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України;
- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик прокурора, зокрема, не прибув на виклик без поважної причини шість разів, у тому числі тричі у статусі підозрюваного та не повідомив прокурору про причини та неможливість прибуття на виклик);
- перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22023130000000803 від 16.10.2023 стосовно підозрюваного ОСОБА_5 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Враховуючи викладене, просив надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у кримінальному провадженні № 22023130000000803 від 16.10.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.
Захисник в судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, оскільки вважає, що дане клопотання заявлено передчасно, оскільки не має доказів вини його підзахисного.
Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України факт перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а також встановлено, що ОСОБА_5 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України, а саме в м. Лисичанську Сєвєродонецького району Луганської області, яке натепер фактично є тимчасово окупованою територією і не підконтрольною державній владі України.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у т.ч. передбачених ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Наведені докази в своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території, приймає участь в протиправних діях, а саме, у 2023 році (більш точного часу встановити з об'єктивних причин не виявилось можливим) громадянин України ОСОБА_5 , перебуваючи на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме в м. Лисичанську Сєвєродонецького району Луганської області, маючи умисел на добровільне обрання до незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, зареєструвався кандидатом в депутати підконтрольного окупаційній владі рф незаконно створеного органу, що здійснює повноваження органів влади та самоуправління - «ради міського округу муніципальне утворення місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование город Лисичанск луганской народной республики первого созыва», висунутого від всеросійської політичної партії «єдина росія» (мовою оригіналу: «всероссийской политической партии «единая россия»).
У період з 01.09.2023 по 10.09.2023 на тимчасово окупованій території Луганської області незаконними органами влади підконтрольними країні-агресору - рф, у відповідності до законодавства рф та так званої «луганської народної республіки» були проведені незаконні заходи щодо призначення осіб на представницькі посади в органах окупаційної влади - так звані «вибори депутатів народної ради луганської народної республіки першого скликання і вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «выборы депутатов народного совета луганской народной республики первого созыва и выборы депутатов представительных органов муниципальных образований луганской народной республики первого созыва»).
За результатами зазначених заходів, представниками незаконних органів влади - так званої «виборчої комісії міста Лисичанська луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «избирательной комиссии города Лисичанска луганской народной республики») вибори обраних поза межами законодавства України депутатів до так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование город Лисичанск луганской народной республики первого созыва»), визнані такими, що відбулися та всеросійська політична партія «єдина росія» (мовою оригіналу: «всероссийская политичческая партия «единая россия») отримала 20 (двадцять) мандатів, один з яких отримав ОСОБА_5 , 1990 року народження.
19.09.2023 на території міста Лисичанська Луганської області відбувся черговий нелегітимний захід - перше пленарне засідання першого скликання так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование город Лисичанск луганской народной республики первого созыва»), на якому прийняте рішення № 1, в наслідок чого розпочав свою діяльність незаконний орган влади, створений на тимчасово окупованій території - так звана «рада міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование город Лисичанск луганской народной республики первого созыва»).
Згідно з додатком до вказаного рішення, до вищезазначеного незаконного органу влади, створеного окупаційними органами на тимчасово окупованій території, обраний депутатом ОСОБА_5 , 1990 року народження, від партії «єдина росія».
19.09.2023 ОСОБА_5 рішенням незаконного та не маючого юрисдикції на території України, але підконтрольного країні - окупанту рф органу, так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование городской округ город Лисичанск луганской народной республики первого созыва») № 3 обрано на посаду голови незаконно створеної та незаконно діючої на території суверенної держави України так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «должность председателя совета городского округа муниципальное образоване городской округ город Лисичанск луганской народной республики первого созыва»).
В подальшому, 25.09.2023, ОСОБА_5 взяв участь у прийнятті незаконних рішень у складі незаконно утвореного окупаційною владою органу - під час другого пленарного засідання так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки першого скликання» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование город Лисичанск луганской народной республики первого созыва»), щодо порядку обрання так званого «Голови муніципального утворення міський округ місто Лисичанськ луганської народної республіки», а також обрання та складення повноважень так званого «заступника Голови Ради».
Про факт переховування підозрюваного ОСОБА_5 від слідства та суду свідчить те, що він не з'явився на виклики для проведення слідчих та процесуальних дій, вручення підозри, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Відомості про переховування підозрюваного підтверджуються опублікованими повістками про виклик, наведеними у цьому клопотанні опублікованими в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Підозрюваний належним чином викликався для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що ОСОБА_5 проживає та перебуває на території м. Лисичанську Сєвєродонецького району Луганської області, тобто на території, яка на цей час непідконтрольна владі України, оскільки тимчасово окупована РФ та незаконними збройними формуваннями, з урахуванням наведеного є підстави вважати, що підозрюваний переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 р. № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.
Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.
Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.
У цьому випадку, достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:
1.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;
2.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Відповідно до вказаного переліку м. Лисичанськ Лисичанської міської територіальної громади Сєвєродонецького району Луганської області від 03.07.2022 перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку РФ та незаконних збройних формувань так званої «луганської народної республіки».
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).
Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.
Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.
Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Статутом Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол, а саме п. 3, зазначено, що «Організації категорично забороняється здійснювати будь-яке втручання або діяльність політичного, військового, релігійного чи расового характеру», у зв'язку з чим співпраця каналами Інтерполу щодо вказаної особи є неможливою.
Офіційно оголосити підозрюваного ОСОБА_5 в міжнародний розшук не надається можливим через вказані правила Інтерполу.
Підозрюваний ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності; перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного ОСОБА_5 спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України.
На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись ст.ст. 2, 3, 7, 139, 2971-2975, 309, 372, 376, 532 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023130000000803 від 16.10.2023 відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст оголошений 18 грудня 2023 року о 18 год. 50 хв.
Слідчий суддя ОСОБА_1