Справа № 199/5388/23
(1-кп/199/508/23)
ВИРОК
іменем України
27 грудня 2023 року м. Дніпро
Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська у складі:
Головуючий - суддя ОСОБА_1
За участі секретаря судового засідання ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
захисника ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia) кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань під № 12023052770000186, за обвинуваченням:
ОСОБА_5 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Гранітне, Володарського р-ну, Донецької обл., громадянки України, раніше не судимої, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України,
ВСТАНОВИВ:
24 жовтня 1945 року набув чинності Статут Організації Об'єднаних Націй, підписаний 26 червня 1945 року, яким фактично створено Організацію Об'єднаних Націй (далі - ООН), до складу якої входять Україна, Російська Федерація та ще 49 країн-засновниць, а також інші країни світу.
Відповідно до частини 4 статті 2 Статуту ООН, усі Члени вказаної організації утримуються в своїх міжнародних відносинах від погрози силою або її застосування як проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним із Цілями Об'єднаних Націй.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав і резолюціями: від 16.12.1970 № 2734 (XXV), що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; від 21.12.1965 № 2131 (XX), що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав і про обмеження їх незалежності і суверенітету від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), що містить визначення агресії, визначено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію або втручання у будь-якій формі або з якої б то не було причини у внутрішні і зовнішні справи інших держав. Закріплені обов'язки держав утримуватися від: збройної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації; надання сприяння, заохочення або підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на своїй території навчання, фінансування і вербування найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - України.
У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада УРСР проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах.
Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначає адміністративно-територіальний устрій та порядок утворення національно-адміністративних одиниць.
Статтями 1, 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно- територіального устрою України входить АР Крим, області, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
Згідно з вимогами ст. ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Згідно з пунктами 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05 грудня 1994 року РФ, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтвердили Україні своє зобов'язання згідно з принципами Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01 серпня 1975 року поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України, зобов'язалися утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони, або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом ООН.
Всупереч вказаним нормам Президент Російської Федерації, а також інші представники влади Російської Федерації, діючи всупереч вимогам п. п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки, у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (XXV), від 21.12.1965 № 2131 (XX), від 14.12.1974 № 3314 (XXIX), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України.
Упродовж 2013 року у зв'язку з демократичними процесами, які відбувалися на території України, у представників влади РФ та службових осіб з числа керівництва Збройних Сил РФ, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, виник злочинний умисел на вчинення протиправних дій, спрямованих на порушення суверенітету і територіальної цілісності України, зміну меж її території та державного кордону на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Мотивами зазначеного умислу стали євроінтеграційний курс розвитку України, підготовка до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, які розцінені представниками влади і Збройних Сил РФ як безпосередня загроза економічним та геополітичним інтересам РФ, що сприятиме втраті впливу над політичними процесами в Україні та позбавить контролю над її економічною діяльністю, призведе до поглиблення співпраці України з Організацією Північноатлантичного договору з метою досягнення критеріїв, необхідних для набуття членства у цій організації та можливої денонсації угод щодо тимчасового розташування Чорноморського флоту РФ на території України - в АР Крим та м. Севастополі.
Свою злочинну мету співучасники з числа представників влади та Збройних Сил РФ вирішили досягти шляхом ведення агресивної війни проти України з використанням підпорядкованих підрозділів і військовослужбовців Збройних Сил РФ, у тому числі дислокованих на підставі міжнародних угод на території АР Крим і м. Севастополя, а також залучення до виконання злочинного плану інших осіб, у тому числі громадян України та Російської Федерації, створення і фінансування незаконних збройних формувань та вчинення інших злочинів.
При цьому вони усвідомлювали, що такі протиправні дії призведуть до порушення суверенітету і територіальної недоторканості України, незаконної зміни меж її території та державного кордону, заподіяння значних матеріальних збитків та інших тяжких наслідків, передбачали і прагнули їх настання.
З метою реалізації вказаного умислу впродовж 2013 року на території РФ службові особи Генерального штабу Збройних Сил Російської Федерації (далі - ПІТ ЗС РФ), на виконання наказів та під безпосереднім керівництвом представників влади та службових осіб Збройних Сил РФ, досудове розслідування та судовий розгляд щодо яких здійснюється в інших кримінальних провадженнях, розробили злочинний план, яким передбачалося для досягнення військово-політичних цілей РФ, що на думку співучасників були прямо пов'язані із необхідністю незаконної окупації та подальшої анексії АР Крим, м. Севастополя та південно-східних регіонів України, поряд із застосуванням політичних, дипломатичних, економічних та інформаційних заходів, використання протестного потенціалу населення південно-східних регіонів України для організації сепаратистських референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.
Вказаний план у повній мірі відповідав та був розроблений з урахуванням принципів та підходів, викладених у виступі начальника ГШ ЗС РФ ОСОБА_6 перед Академією військових наук РФ з доповіддю про гібридну війну в лютому 2013 року, яка у подальшому отримала назву « ІНФОРМАЦІЯ_2 », де зазначалося, що з метою досягнення цілей повинна надаватися перевага невоєнним заходам (політичним, економічним, інформаційним, гуманітарним), які застосовуються з використанням протестного потенціалу населення, інформаційним протиборством та воєнним заходам прихованого характеру.
У подальшому, з грудня 2013 року до лютого 2014 року, для забезпечення схвалення та підтримки громадянами РФ і мешканцями південно-східних регіонів України злочинних діянь, направлених на порушення суверенітету і територіальної цілісності України та встановлення впливу і вагомості РФ на світовій арені, представники влади та Збройних Сил РФ, на виконання спільного злочинного плану, організували із застосуванням засобів масової інформації розпалювання в Україні національної ворожнечі шляхом ведення інформаційно-пропагандистської підривної діяльності.
Так, із грудня 2013 року за допомогою різних видів медіа-ресурсів РФ здійснювалось викривлення подій Революції Гідності, вказувалося на хибність європейського вектору розвитку зовнішніх відносин України. При цьому шляхом перекручування, постійного нав'язування хибного тлумачення, компонування інформації для зміни свідомості та ставлення громадян РФ і місцевих мешканців південно-східних регіонів України щодо дійсності та значення подій, які насправді відбувалися в Україні, представники опозиційних до тодішнього політичного режиму в Україні сил висвітлювалися як прихильники радикально націоналістичних поглядів, учасники національно-визвольного руху середини XX століття (ОУН, УПА) - як прибічники та послідовники фашизму, пропагувалась їх неповноцінність за ознаками ідеологічних та політичних переконань.
Одночасно за допомогою засобів масової інформації здійснювалося спотворення свідомості частини населення України з метою зміни світоглядних основ, зародження сумніву в необхідності та доцільності спільного існування в рамках самостійної, унітарної, суверенної держави Україна з європейським вектором розвитку, підбурювання до міжетнічних конфліктів, розпалювання сепаратистських настроїв серед населення окремих регіонів України (АР Крим і м. Севастополя та південно-східних областей), провокування національних зіткнень, формування хибного образу частини українського населення як «націонал-фашистів», які мають інші духовні та моральні цінності, пропагують культ насильства та знущання над російськомовним населенням України.
Ураховуючи, що територія АР Крим та м. Севастополя мала найбільше військово-стратегічне значення для представників влади та Збройних Сил РФ серед інших територій України, які були об'єктом їх злочинного посягання, а також те, що на вказаній території дислокувалися підрозділи Чорноморського флоту Російської Федерації (далі - ЧФ РФ), що сприяло найбільш прихованому використанню регулярних військ Збройних Сил РФ поряд з іншими елементами гібридної війни, а тому її ведення проти України співучасники злочинного плану вирішили розпочати з території півострова Крим.
Також, представниками влади і Збройних Сил РФ вчинялися дії щодо зміни меж території та державного кордону України на іншій території держави.
У березні - квітні 2014 року в м. Донецьк та інших населених пунктах Донецької області розпочалася збройна агресія Російської Федерації шляхом неоголошених та прихованих вторгнень підрозділів збройних сил та інших силових відомств Російської Федерації, організації та підтримки терористичної діяльності та діяльності, направленої на окупацію Донецької області та порушення територіальної цілісності України.
В окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України 06 квітня 2014 року проведено незаконний референдум з питання «Про підтримку акту про державну самостійність Донецької народної республіки», за результатами якого 07.04.2014 проголошено створення незаконного псевдодержавного утворення «Донецька народна республіка» (далі - «ДНР»).
З метою забезпечення діяльності самопроголошеної «ДНР» представниками Російської Федерації з числа своїх громадян та місцевого населення Донецької області сформовані підрозділи політичного (так звані «органи державної влади «ДНР») та силового блоків (до складу яких увійшли представники так званих правоохоронних органів та незаконних збройних формувань), які мали стабільний склад лідерів, підтримували між собою тісні стосунки, забезпечували централізоване підпорядкування учасників політичного та силового блоку лідерам організації, а також розробили план злочинної діяльності та чіткий розподіл функцій учасників щодо його досягнення. В цей же день Президент Російської Федерації, з метою надання видимості законності дій по нападу на Україну, направив до Ради Федерації Федеральних Зборів Російської Федерації звернення про використання Збройних Сил Російської Федерації за межами Російської Федерації, яке було задоволено.
Керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей 23.02.2022 звернулися до Президента Російської Федерації з проханням надати допомогу у відбитті надуманої ними воєнної агресії «українського режиму щодо населення» так званих «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки».
Президент Російської Федерації 24.02.2022 оголосив про своє рішення почати військову операцію в Україні, після чого був відданий наказ на вторгнення підрозділів Збройних Сил Російської Федерації на територію України.
Після цього, 24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці Збройних Сил Російської Федерації шляхом збройної агресії, незаконно вторглись на територію України через лінію державного кордону України, розташовану в Автономній Республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Київській, Сумській, Чернігівській та інших областях та шляхом застосування зброї здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об'єкти, а також здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується до теперішнього часу та призводить до тяжких наслідків.
Указані дії супроводжуються бойовим застосуванням авіації, артилерійськими та ракетними ударами, а також застосуванням броньованої техніки та іншого озброєння. При цьому вогневі удари здійснюються по об'єктам, які захищені нормами міжнародного гуманітарного права. Зазначені дії призвели до тяжких наслідків у вигляді загибелі людей, у тому числі дітей, отримання ними тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості та заподіяння матеріальних збитків у вигляді знищення будівель, майна та інфраструктури.
Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і Російською Федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна і міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
24 лютого 2022 року указом президента України Володимира Зеленського № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України.
07.03.2022 військовослужбовці збройних сил Російської Федерації, шляхом збройної агресії, спільно з представниками так званої «ДНР», які є частиною окупаційної адміністрації РФ, здійснили тимчасову окупацію території Маріупольського району Донецької області з державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, іншими об'єктами.
Згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих території України від 25 квітня 2022 року № 75 ( у редакції Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 14 липня 2022 року № 152, Кальчицька сільська територіальна громада входить до «Переліку громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 8 липня 2022 року».
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 після окупації російськими військовими Нальчицької сільської громади Маріупольського району Донецької області, залишилась на окупованій території с. Зоря. У невстановлений у ході досудового розслідування час, у ОСОБА_7 виник злочинний умисел, спрямований на здійснення дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у вказаному вищому навчальному закладі.
Реалізуючи свій злочинний умисел, ОСОБА_7 , у порушення вимог ст. 1, 2, 17 Конституції України, зрадила українській державі та всьому Українському народові, добровільно здійснюючи дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто вчинила злочин проти основ національної безпеки України за наступних обставин.
В подальшому, у ОСОБА_7 , яка перебувала у тимчасово окупованому с. Зоря Кальчицької сільської громади Маріупольського району Донецької області, усвідомлюючи, що в Україні введено воєнний стан, керуючись ідеологічними та корисливими мотивами, виник злочинний умисел, спрямований на здійснення дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора, реалізуючи який, усвідомлюючи злочинний характер та суспільну небезпечність своїх дій, діючи з прямим умислом, ОСОБА_7 надала свою згоду невстановленим у ході досудового розслідування представникам окупаційної адміністрації на те, що вона обійме посаду, пов'язану з організацією освітнього процесу, а саме посаду директора так званого «Муниципального бюджетного общеобразовательного учреждения «Кальчикская школа» администрации Володарского района», який розташований за адресою: Донецька область, Маріупольський район, с. Кальчик, вул. Центральна, 50, яке підпорядковується "Министерству образования и науки» т.зв. «ДНР».
Добровільно погоджуючись на зайняття вказаної посади, ОСОБА_7 усвідомлювала, що її подальші дії будуть спрямовані на шкоду державі України та на впровадження стандартів освіти держави-агресора у даному закладі освіти.
Продовжуючи виконувати свій злочинний умисел, спрямований на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, ОСОБА_7 , після того, як пройшла співбесіду з представниками так званої «ДНР», які є частиною окупаційної адміністрації РФ, на предмет її подальшої діяльності, надавши при цьому добровільну згоду впроваджувати стандарти освіти держави-агресора у даному закладі освіти, зайняла посаду директора так званого «Муниципального бюджетного общеобразовательного учреждения «Кальчикская школа» администрации Володарского района ДНР», який розташований на території Комунального опорного закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів села Кальчик Нальчицької сільської ради Донецької області, за адресою: Донецька область, Маріупольський район, с. Кальчик, вул. Центральна, 50.
Згідно т.зв. Розпорядження голови адміністрації Новоазовського району ДНР № 446 від 13.07.2022 «О наделении муниципальных бюджетных общеобразовательных учреждений администрации Новоазовского района, расположенных на освобожденных территориях, ранее временно находившихся под контролем Украины, полномочиями по выдаче дубликатов документов об основном общем и среднем общем образовании», «Коммунальное учреждение общего среднего образования І-ІІІ ступеней села Кальчик Кальчикского сельского совета Донецкой области» було перейменовано на «Муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение «Кальчикская школа» администрации Новоазовского района ДНР».
Також, згідно т.зв. «Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб т.зв. «ДНР» керівником так званого «Муниципального бюджетного общеобразовательного учреждения «Кальчикская школа» администрации Володарского района ДНР» призначено ОСОБА_7 .
Згідно так званої «Должностной инструкции директора общеобразовательной организации МБОУ «Кальчикская школа» администрации Володарского района», узгодженої т.зв. «Председателем ПУ МБОУ «Кальчикская школа» администрации Володарского района И.В.Терендий» та затвердженої т.зв. «Директором МБОУ «Кальчикская школа» администрации Володарского района ОСОБА_7 », на останню, серед інших покладено наступні обов'язки та повноваження:
- директор школи керується Конституцією та законами Російської Федерації, указами Президента Російської Федерації, рішеннями Уряду Російської Федерації та органів управління освітою всіх рівнів з питань освіти та виховання учнів, Федеральним Законом "Про освіту в Російській Федерації";
- директор школи повинен знати пріоритетні напрямки розвитку освітньої системи Російської Федерації, Федеральний Закон «Про освіту в Російській Федерації»;
- директор школи здійснює загальне керівництво за всіма напрямками діяльності школи відповідно до її Статуту та законодавства Російської Федерації, формує контингент учнів, забезпечення охорони їх життя здоров'я під час навчально-виховної діяльності, дотримання прав і свобод дітей та працівників освітньої установи відповідно до порядку встановленого законодавством Російської Федерації;
- директор школи несе відповідальність за життя, здоров'я, дотримання прав і свобод школярів та працівників установи під час освітньої діяльності у встановленому законодавством Російської Федерації порядку.
Після чого, використовуючи отримані повноваження, ОСОБА_7 , спланувала та організувала освітній процес, у так званому «Муниципальном бюджетном общеобразовательном учреждении «Нальчикская школа» администрации Володарского района ДНР», у відповідності до вимог «Закона об образовании» від 19.06.2015, прийнятим Постановою народної Ради так званої «ДНР», за освітніми стандартами та навчальними планами так званої «ДНР», із повним виключенням з освітнього процесу вимог до обов'язкових результатів навчання, визначених державними стандартами повної загальної середньої освіти України, який повністю протирічить меті як початкової так і базової середньої освіти в Україні та який формуватиме знання, інші компетентності та світогляд здобувачів освіти спрямовані на возвеличення Російської Федерації та так званої «ДНР», її історичної ролі та відповідно заперечення існування культурних цінностей українського народу, його історико-культурних надбань і традицій, української мови, що має своєю кінцевою метою збуджувати агресію та ненависть до України, тим самим вчинила дії, направлені на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти та підтвердила своє добровільне зайняття вказаної посади у вищезгаданому закладі освіти на тимчасово окупованій території Донецької області.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про освіту» освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства.
Згідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про освіту», невід'ємними складниками системи освіти є: дошкільна освіта; повна загальна середня освіта; позашкільна освіта; спеціалізована освіта; професійна (професійно- технічна) освіта; фахова передвища освіта; вища освіта; освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.
Відповідно до вимог статті 1 частини 1 Закону України «Про освіту» мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно- технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.
Частиною 2 статті 1 Закону України «Про освіту» передбачено, що заклади освіти забезпечують обов'язкове вивчення державної мови.
У відповідності до вимог частини 1 статті 7 Закону «Про освіту» мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.
Частиною 2 статті 7 Закону України Закону України «Про освіту» передбачено, що заклади освіти забезпечують обов'язкове вивчення державної мови, зокрема заклади середньої освіти, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти - в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням державної мови.
Статтею 1 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначено, що державні стандарти повної загальної середньої освіти - документи, що визначають загальні обсяги навчального навантаження здобувані в початкової, базової середньої, профільної середньої освіти, вимоги до їх компетентностей і до згрупованих за відповідними освітніми галузями обов'язкових результатів навчання, яких вони мають досягти на відповідному рівні повної загальної середньої освіти.
Так, Державним стандартом початкової освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 21 лютого 2018 року № 87 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 липня 2019 року № 688) передбачено, що метою початкової освіти є всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей та наскрізних умінь. До ключових компетентностей, серед іншого належать: вільне володіння державною мовою, спроможність діяти як відповідальний громадянин та брати повноцінну участь у громадському та суспільному житті, спираючись на критичне оцінювання основних подій національної, європейської та світової історії, а також повагу до прав людини та верховенства права, цінування культурного розмаїття різних народів та ідентифікацію себе як громадянина України.
Також, Державним стандартом базової середньої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від ЗО вересня 2020 року № 898, визначено, що метою базової середньої освіти є розвиток природних здібностей, інтересів, обдарувань учнів, формування компетентностей, необхідних для їх соціалізації та громадянської активності, виховання відповідального, шанобливого ставлення до родини, суспільства, навколишнього природного середовища, національних та культурних цінностей українського народу. Реалізація мети базової середньої освіти ґрунтується на таких ціннісних орієнтирах, як формування в учнів активної громадянської позиції, патріотизму, поваги до культурних цінностей українського народу, його історико-культурного надбання і традицій, державної мови, плекання в учнів любові до рідного краю.
Всупереч діючим нормам законодавства України, ОСОБА_7 , добровільно обійнявши посаду директора так званого «Муниципального бюджетного общеобразовательного учреждения «Кальчикская школа» администрации Володарского района ДНР», який розташований за адресою: Донецька область, Маріупольський район, с.Кальчик, вул. Центральна, 50, яке підпорядковується "Министерству образования и науки» т.зв. «ДНР», очолила вказаний навчальний заклад під час окупації і впровадила освітній процес російською мовою, а також впровадила методику навчання за російськими підручниками.
ОСОБА_7 в порядку ч. 3 ст. 323 КПК України була сповіщена про час та місце розгляду справи шляхом надсилання судових викликів (повісток) за останнім відомим місцем її проживання з публікацією змісту таких повісток у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», та на офіційному веб-сайті суду, однак в судове засідання не з'явилася.
Попри неявку обвинуваченої до суду, вина останньої у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення доведена наданими стороною обвинувачення доказами, які були досліджені судом з дотриманням умов змагальності.
Допитана судом у якості свідка ОСОБА_8 показала, щодо повномасштабного вторгнення була заступником директора в Новогригорівській школі, а ОСОБА_7 була директором ЗОШ с. Кальчик. Зустрічалися на нарадах у відділі освіти. Вона виїхала з тимчасово окупованої території у листопаді 2022 року. До цього часу в період окупації спілкувалася з обвинуваченою на робочі теми, також остання розповідала про свою родину. Коли почалася війна обвинувачена майже одразу почала займати посаду директора Кальчицької школи. Обговорювали робочі теми, тому що вона сама деякий час ще працювала на минулій посаді при окупаційній владі і були наради, які проводив ОСОБА_9 , обговорювалися питання розвитку освіти за законодавством спочатку т.з. днр, потім росії. Після 24.02.2022 в Кальчицькій школі викладають виключно російською мовою, за російським підручниками, предмету Історія України немає. Загальна направленість освіти на промивання мізків дітей. Розповідають дітям, що ті території були тимчасово окуповані Україною. Тісно з ОСОБА_7 не спілкувалася, але їй відомо, що син останньої ще до війни жив у москві, ОСОБА_7 до нього їздила, тому, на її думку, вже тоді в останньої були проросійські погляди. Вважає, що обвинувачена добровільно отримала посаду. Вона була присутня на нараді, де пропонували перейти на російські та «днр-івські» стандарти. ОСОБА_7 була однією з тих, хто добровільно погодився, інших пізніше примусили. На стадії слідства вона впізнала ОСОБА_7 за фотокартками.
Свідок ОСОБА_10 показала суду, що до 24.02.2022 працювала вчителем у Кальчинській ЗОШ вчителем історії. На сьогодні цей заклад працює за російськими програмами. ОСОБА_7 до 24.02.2022 була директором вказаної школи. Їй відомо, що після 24.02.2022 обвинувачена не виїхала, залишилася на окупованій території. Вона сама виїхала десь на початку квітня 2022 року. За період з 24.02.2022 по квітень 2022 року ОСОБА_7 приходила до неї та пропонувала вийти на роботу в школу під контролем рф. Пропонували перекваліфікуватися на територіїї рф та викладати історію росії. Знає, що ОСОБА_7 таку перекваліфікацію пройшла в москві. Наразі освітній процес в школі здійснюється російською мовою, за російськими підручниками з таганрогу. Предмету Історія України в школі зараз немає, є "история отчества". Обвинувачена спілкувалася з ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , зараз вона виїхала в москву, працює в міністерстві. Після 24.02.2022 обвинувачена зайняла посаду директора абсолютно добровільно. На стадії слідства вона упізнала обвинувачену ОСОБА_7 за фотознімками. Ще до вторгнення ОСОБА_7 висловлювалася на підтримку росії, завжди була проросійська, на цьому ґрунті навіть виникали конфлікти.
За протоколом огляду, 03 березня 2023 року слідчим поліції оглянуто публікацію у телеграм-каналі « ІНФОРМАЦІЯ_3 » від 26 листопада 2022 року, яка містить відео сюжет щодо проведення жінкою, зовні схожою на ОСОБА_7 , зустрічі з представниками уряду т.з. «ДНР». В тексті вказаної публікації зазначено, що вказана жінка є директором Кальчинської школи ОСОБА_13 , яка раніше займала посаду вчителя-організатора молодших класів ЗОШ № 50 та яка після окупації активно співпрацює з окупантами. За результатами огляду було здійснено повне збереження Web-сторінки, архівацію публікації та скопійовано оглянуті текстові повідомлення і відеофайл з телеграм-каналу.
Зміст Web-сторінки, заархівованої публікації та скопійовані текстові повідомлення і відеофайл досліджено в судовому засіданні.
У відповідності до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 03 травня 2023 року, свідок ОСОБА_10 впізнала за фотознімком ОСОБА_7 , яку вона знає особисто.
Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 05 травня 2022 року, свідок ОСОБА_8 впізнала за фотознімком ОСОБА_7 , яку вона знає особисто.
За протоколом огляду та аналізу електронної Інтернет сторінки в соціально-орієнтованій мережі «Telegram», 03 травня 2023 року оперуповноваженим СБУ на підставі доручення слідчого з залученням спеціаліста оглянуто публікацію, розміщену в «Telegram» каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », за 23 грудня 2022 року, на якій зображено директора « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ОСОБА_7 . За результатами огляду було здійснено повне збереження Web-сторінки, архівацію публікації та скопійовано оглянуті текстові повідомлення і фотознімок з телеграм-каналу.
Зміст Web-сторінки, заархівованої публікації та скопійовані текстові повідомлення і фотознімок досліджено в судовому засіданні.
У відповідності до протоколу огляду та аналізу відеохостингу «Youtube», 04 травня 2023 року, оперуповноваженим СБУ на підставі доручення слідчого з залученням спеціаліста оглянуто відео публікацію, розміщену в «Youtube» з назвою «в селе Кальчик продолжается капитальный ремонт школы», яка розміщена ІНФОРМАЦІЯ_6 . На вказаному відеозаписі присутня директор КЗ «Кальчицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Нікольської селищної ради Донецької області» ОСОБА_7 , яка дає коментар стосовно ремонту вищезазначеного учбового закладу та отримання нового обладнання. За результатами огляду було здійснено повне збереження Web-сторінки, архівацію публікації та скопійовано оглянутий відеофайл.
Зміст Web-сторінки, заархівованої публікації та відеофайл досліджено в судовому засіданні.
Згідно протоколу огляду та аналізу електронної Інтернет сторінки «dnr-news.ru», 08 травня 2023 року оперуповноваженим СБУ на підставі доручення слідчого з залученням спеціаліста оглянуто відео публікацію, розміщену 28 листопада 2022 року в інтернет мережі з назвою «dnr-news.ru», на якій зображено директора «МБОУ Кальчикська школа» ОСОБА_7 з темою: «Голова Уряду ДНР ОСОБА_14 робочим візитом відвідав Кальчикський кар'єр». За результатами огляду було здійснено повне збереження Web-сторінки, архівацію публікації та скопійовано оглянуті текстові повідомлення і відеофайл.
Зміст Web-сторінки, заархівованої публікації та скопійовані текстові повідомлення і відеофайл досліджено в судовому засіданні.
За протоколом огляду та аналізу електронної Інтернет сторінки в соціально-орієнтованій мережі «Telegram», 09 травня 2023 року оперуповноваженим СБУ на підставі доручення слідчого з залученням спеціаліста оглянуто публікацію, розміщену 24 лютого 2023 року в «Telegram» каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_7 ». Зокрема, за змістом публікації на ній розміщено фото документа, виданого директором школи «Муниципальное Бюджетное Общеообразовательное Учреждение» «Кальчикская школа» «Администрации Володарского Района» ОСОБА_7 щодо надання копій документів у зв'язку з перереєстрацією та затвердження нового статуту т.зв. муниципального бюджетного общеообразовательного учреждения «Кальчикская школа» администрации володарского района. За результатами огляду було здійснено повне збереження Web-сторінки, архівацію публікації та скопійовано оглянутий документ з телеграм-каналу.
Зміст Web-сторінки, заархівованої публікації та документ досліджено в судовому засіданні.
У відповідності до протоколу огляду та аналізу електронної Інтернет сторінки в соціально-орієнтованій мережі «Telegram», 09 травня 2023 року оперуповноваженим СБУ на підставі доручення слідчого з залученням спеціаліста оглянуто публікацію, розміщену 20 грудня 2023 року в «Telegram» каналі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_7 ». Зокрема, за змістом публікації на ній розміщено посадову інструкцію директора «Общеообразовательное ОРГАНИЗАЦИИ МБОУ Кальчикская школа администрации Володарского района». За результатами огляду було здійснено повне збереження Web-сторінки, архівацію публікації та скопійовано оглянутий документ з телеграм-каналу.
Зміст Web-сторінки, заархівованої публікації та документ досліджено в судовому засіданні.
Згідно протоколу огляду та аналізу електронної Інтернет сторінки « ІНФОРМАЦІЯ_8 », 15 травня 2023 року оперуповноваженим СБУ на підставі доручення слідчого з залученням спеціаліста оглянуто Інтернет сторінку з електронною адресою « ІНФОРМАЦІЯ_8 », яка є офіційним сайтом «федеральной служби рф». При отриманні відомостей з «ЕГРЮЛ/ЕГРИП» в електронному вигляді за запитом «Кальчикская школа» сервіс формує витяг, в якому керівником «МБОУ Кальчикская школа администрации Володарского района» зазначено ОСОБА_7 . За результатами огляду було здійснено повне збереження Web-сторінки, архівацію публікації та скопійовано оглянутий витяг.
Зміст Web-сторінки, заархівованої публікації та витяг досліджено в судовому засіданні.
За протоколом огляду та аналізу електронної Інтернет сторінки «https://docs.cntd.ru/», 22 травня 2023 року оперуповноваженим СБУ на підставі доручення слідчого з залученням спеціаліста оглянуто публікацію, розміщену в інтернет мережі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_9 », де розміщено « ІНФОРМАЦІЯ_10 », який регламентує взаємовідносини, що виникають у сфері освіти, загальні правила функціонування системи освіти та здійснення освітньої діяльності. За результатами огляду було здійснено повне збереження Web-сторінки, архівацію публікації та скопійовано оглянутий документ.
Зміст Web-сторінки, заархівованої публікації та документ досліджено в судовому засіданні.
У відповідності до протоколу огляду та аналізу електронної Інтернет сторінки «https://novoaz-rajon.ru», 23 травня 2023 року оперуповноваженим СБУ на підставі доручення слідчого з залученням спеціаліста оглянуто публікацію, розміщену 25 липня 2022 року в інтернет мережі з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_11 », де розміщено розпорядження так званого «главы администрации новоазовского района от 13.07.2022 № 466» «О наделении муниципальных бюджетных общеобразовательных учреждений администрации Новоазовского района, расположенных на освобождённых территориях, ранее временно находившихся под контролем Украины, полномочиями по выдаче дубликатов документов об основном общем и среднем образовании», яке передбачає перейменування КЗ «Кальчицька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Нікольської селищної ради Донецької області» на «МБОУ Кальчикская школа администрации Володарского района». За результатами огляду було здійснено повне збереження Web-сторінки, архівацію публікації та скопійовано оглянутий документ.
Зміст Web-сторінки, заархівованої публікації та документ досліджено в судовому засіданні.
За довідкою Покровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, актові записи про розірвання шлюбу, зміну імені та смерть на ім'я ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , відсутні.
З копії паспорту ОСОБА_7 , який підтверджує її анкетні дані, вбачається, що остання є громадянкою України.
Всі докази, покладені судом в обґрунтування винуватості ОСОБА_7 , визнаються судом належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою як в цілому, так і в деталях, та доповнюють один одного.
Вищенаведені докази в їх сукупності та взаємозв'язку поза всяким розумним сумнівом достатньо доводять винуватість ОСОБА_7 у вчиненні злочину в обсязі обвинувачення, яке було підтримане прокурором, і суд кваліфікує дії обвинуваченої за ч. 3 ст. 111-1 КК України, як дії громадянина України, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.
Також, на виконання вимог ч. 5 ст. 374 КПК України суд враховує, що повідомлення про підозру від 25 травня 2023 року ОСОБА_7 , яка перебуває на тимчасово окупованій території України, з дотриманням вимог ч. 1 ст. 278, ч. 8 ст. 135 КПК України 25 травня 2023 року було опубліковане у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, а також вручено її захиснику.
У зв'язку з переховуванням ОСОБА_7 від органу досудового розслідування, постановою слідчого від 09 червня 2023 року ОСОБА_7 було оголошено у міждержавний та міжнародний розшук.
12 червня 2023 року ОСОБА_7 було призначено захисника в порядку ст. 49 КПК України.
Ухвалою слідчого судді від 19 червня 2023 року було надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_7 .
Виклик підозрюваної ОСОБА_7 до слідчого на стадії досудового розслідування з дотриманням вимог ч. 8 ст. 135, ч. 1 ст. 297-5 КПК України здійснювався шляхом надсилання повісток за останнім відомим місцем проживання, публікації у засобі масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Наведені обставини в своїй сукупності доводять, що стороною обвинувачення були здійсненні всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав ОСОБА_7 на доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження. Відповідно до ст. 50 КК України покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових кримінальних правопорушень як засудженими, так і іншими особами.
Згідно зі ст. 65 КК України особі, яка вчинила кримінальне правопорушення, має бути призначено покарання, необхідне й достатнє для її виправлення та попередження вчиненню нових кримінальних правопорушень. При цьому під час вибору заходу примусу суд повинен ураховувати ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, дані про особу винного й обставини, що пом'якшують і обтяжують покарання. З огляду на принципи справедливості, співмірності та індивідуалізації, покарання має бути адекватним характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу винного.
Визначаючи покарання ОСОБА_7 , суд враховує характер і ступінь тяжкості скоєного кримінального правопорушення, яке є умисним, закінченим нетяжким злочином, обставини вчинення ОСОБА_7 в тяжкий для країни час, в умовах воєнного стану та повномасштабного вторгнення держави агресора кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, виконуючи особливу роль особи, яка вчинила колабораційну діяльність шляхом здійснення впливу на нестійку свідомість учнів, що спричинило негативні наслідки для повноцінного освітнього процесу в Україні, відомості про особу обвинуваченої, яка до кримінальної відповідальності притягується вперше, на психіатричному та наркологічному обліках не перебуває, за місцем попередньої роботи характеризується негативно.
На обставини, що як пом'якшують, так і обтяжують покарання ОСОБА_7 , сторони не посилаються і такі обставини судом у межах висунутого обвинувачення не встановлені.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що основним покаранням, необхідним та достатнім для виправлення ОСОБА_7 та попередження вчинення нових кримінальних правопорушень як самою обвинуваченою, так і іншими особами, є покарання у вигляді позбавлення волі у межах санкції відповідної частини статті Особливої частини КК України, оскільки більш м'які види покарання не зможуть забезпечити досягнення його мети і саме таке покарання буде необхідним та достатнім для виправлення обвинуваченої, досягнення інших цілей покарання, буде відповідати тяжкості правопорушення, не буде становити «особистий надмірний тягар для особи» та відповідатиме справедливому балансу між загальними інтересами суспільства і вимогами захисту основоположних прав особи.
Суд враховує, що санкції ч. 3 ст. 111-1 КК України передбачає обов'язкове додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю.
Згідно із п. 17 Постанови Пленуму ВСУ «Про практику призначення судами кримінального покарання» в редакції від 06 листопада 2009 року рішення про позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю має бути чітко сформульоване в резолютивній частині вироку, для того щоб не виникло жодних сумнівів під час виконання останнього. Якщо в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини КК зазначено характер посад або вид діяльності (наприклад, статті 286, 287), рішення про призначення додаткового покарання, наведене в резолютивній частині вироку, повинне відповідати змісту цієї санкції.
Вказане узгоджується з правовою позицією ВС викладеною у Постанові від 02 лютого 2022 року у справі №344/16025/18, якою визначено, що у разі визначення санкцією статті характеру посади або виду діяльності, формулювання покарання у вироку має точно відповідати змісту цієї санкції. Більш того, покарання має формулюватися таким, чином щоб засуджений не мав права обіймати зазначені у вироку посади або займатись забороненою діяльністю в будь-якій галузі або займатись такою діяльністю, які за змістом і обсягом повноважень є аналогічними тим, з якими було пов'язане вчинення кримінального правопорушення.
Оскільки ОСОБА_7 визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, об'єктивна сторона якого була пов'язана із виконанням обвинуваченим організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у сфері освіти, суд, призначаючи покарання, має сформулювати зміст резолютивної частини вироку таким чином, аби обвинувачена не мала права обіймати посади або займатись забороненою діяльністю в будь-якій галузі або займатись такою діяльністю, які за змістом і обсягом повноважень є аналогічними тим, з якими було пов'язане вчинення кримінального правопорушення.
На переконання суду необхідним та достатнім буде додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у закладах освіти, а також обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги у сфері освіти, у межах санкції відповідної частини статті Особливої частини КК України.
Запобіжний захід ОСОБА_7 у виді тримання під вартою (обраний в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України) до набрання вироком законної слід залишити без змін.
Докази на підтвердження наявності судових витрат, які підлягають розподілу за вироком суду, сторонами не надавалися.
Керуючись ст.ст. 7-29, 94, 368, 323, 374 КПК України,
УХВАЛИВ:
ОСОБА_15 визнати винуватою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, та призначити їй покарання у виді позбавлення волі строком на 2 (два) роки з позбавленням права обіймати посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у закладах освіти, а також обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування чи органах, що надають публічні послуги у сфері освіти, строком на 10 (десять) років.
До набрання вироком законної сили залишити ОСОБА_7 раніше обраний в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України запобіжний захід у виді тримання під вартою.
Строк відбування ОСОБА_7 основного покарання у виді позбавлення волі обраховувати з часу приведення вироку до виконання.
Вирок може бути оскаржений шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду через Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення зазначеного строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору. Інші учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду за їх зверненням.
Головуючий:
27.12.2023