Постанова від 21.12.2023 по справі 475/1324/23

Доманівський районний суд Миколаївської області

вул.Центральна, 35 м. смт. Доманівка Вознесенський район Миколаївська область Україна 56400

e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua

Справа № 475/1324/23

ПОСТАНОВА

Іменем України

21.12.2023смт. Доманівка

Суддя Доманівського районного суду Миколаївської області Єгорова Н.І., за участі секретаря Маковецької Л.А., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення, який надійшов від державного інспектора праці Управління Держпраці у Миколаївській області стосовно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українець, на посаді з 30.06.2021 року , наказ №54-к, уродж.с.Башмаки м. Олександрівська Пермської обл., проживає АДРЕСА_1 ,

за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 41 КУпАП,

ВСТАНОВИЛА:

16.11.2023 року при проведенні перевірки головним держінспектором праці ліцею “Успіх” , виявлено порушення чинного законодавства про працю , а саме:

Наказом №54-к від 30.06.2023 року директором ліцею «Успіх» ОСОБА_1 проведено призупинення дії трудового договору з працівником ОСОБА_2 з 27.07.2023 року. За посадою підсобний працівник (0,25 ставки) та кухарем (0,75 ставки) структурного підрозділу дошкільної освіти «Промінець».

Наказом №57-к від 30.06.2023 року директором ліцею «Успіх» ОСОБА_1 проведено призупинення дії трудового договору з працівником ОСОБА_3 з 27.07.2023 року. За посадою машиніст по пранню (0,25 ставки) сруктурного підрозділу дошкільної освіти «Примінець».

Наказом №55-к від 30.06.2023 року директором ліцею «Успіх» ОСОБА_1 проведено призупинення дії трудового договору з працівником ОСОБА_4 з 31.07.2023 року.За посадою помічника вихователя (1 ставки) сруктурного підрозділу дошкільної освіти «Примінець».

Наказом №56-к від 30.06.2023 року директором ліцею «Успіх» ОСОБА_1 проведено призупинення дії трудового договору з працівником ОСОБА_5 з 21.08.2023 року. За посадою вихователя (1 ставки) сруктурного підрозділу дошкільної освіти «Примінець».

Наказом №59-к від 30.06.2023 року директором ліцею «Успіх» ОСОБА_1 проведено призупинення дії трудового договору з працівником ОСОБА_6 з 27.07.2023 року. За посадою помічника вихователя (1 ставки) сруктурного підрозділу дошкільної освіти « Сонечко».

Наказом №60-к від 30.06.2023 року директором ліцею «Успіх» ОСОБА_1 проведено призупинення дії трудового договору з працівником ОСОБА_7 з 28.08.2023 року. За посадою медичної сестри (0,25 ставки) сруктурного підрозділу дошкільної освіти « Сонечко».

Наказом №58-к від 30.06.2023 року директором ліцею «Успіх» ОСОБА_1 проведено призупинення дії трудового договору з працівником ОСОБА_8 з 7.08.2023 року. За посадою кухаря (0,5 ставки) та підсобного працівника (0,5 ставки ) сруктурного підрозділу дошкільної освіти « Сонечко».

Даними наказами визначено що на підставі ст.13 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» , в порушення абзацу першого частини першої статті 13 ЗУ № 2136, «Призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором».

Так в пункті 1 наказів №54-к,№57-к,№55-к,№56-к перелічених наказів «Про реалізацію норм Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 30.06.2023 року вказано, що: «З 27.07.2023 року та відповідно з 31.07.2023 року ,21.08.2023 року не визначені причини призупинення дії трудових договорів з працівниками підприємства», тобто дію трудових договорів призупинено з працівниками без зазначення причин, що виключають можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.

Головною умовою для призупинення дії трудового договору є абсолютна неможливість надання роботодавцем та виконання працівником відповідної роботи, що не було зазначено в наказі.

Перевіркою встановлено, що в порушення абзацу першого частини другої статті 13 ЗУ № 2136, «Призупинення дії трудового договору оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому, зокрема, зазначається інформація про причини призупинення, у тому числі про неможливість обох сторін виконувати свої обов'язки та спосіб обміну інформацією, строк призупинення дії трудового договору, кількість, категорії і прізвища, ім'я, по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті) відповідних працівників, умови відновлення дії трудового договору»,. Для цього в наказі повинна бути зазначена конкретна особа з якою роботодавець призупиняє дію трудового договору. Крім цього в наказі повинні бути вказані й інші данні, що ідентифікують та стосуються працівника з яким призупиняється дія трудового договору. Крім цього в п.2 Наказів №54-к,№55-к,№56-к,№57-к від 30.06.2023 року та наказів №58-к,№59- к,№60-к від 30.06.2023 року визначено спосіб ознайомлення з наказом про призупинення ,( під розпис або засобом дистанційного зв'язку) але не визначено спосіб обміну інформацією на час призупинення трудового договору.

Інспектор праці вважає, що своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.41 КупАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що накази директора Ліцею “Успіх” про призупинення дії трудових договорів із працівниками дошкільних підрозділів ліцею видано в межах повноважень директора на законних підставах. Відповідно до “Положення про ліцей”, ліцей не має права мати структурні підрозділи дошкільної освіти. На період реорганізації дошкільних закладів він зупинив дію трудових договорів з працівниками, тому що не міг забезпечити їх іншою работою.

Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи , долучені до протоколу, суддя приходить до наступних висновків.

Відповідальність за ч.1 ст.41 КУпАП передбачена за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України "Про звернення громадян", або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.

Згідно з ст.9 КУпАП України адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь які фактичні дані, на основі яких орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновків експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису чи записів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Аналізуючи письмові докази,долучені до протоколу та надані ОСОБА_1 для дослідження в судовому засіданні, судом встановлено наступні обставини.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.

Відповідно до абз. 2 частини 1 статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.

Наказами від 30 червня 2023року директора Ліцею “Успіх” ОСОБА_9 , за №№ 54-к,55-к.56-к, 57-к,58-к59-к60-к було призупинено дію трудових договорів в умовах воєнного стану із-за неможливості забезпечити працівників іншою работою.

Аналізуючи диспозицію ст.41 КУпАП - адміністративна відповідальність настає за порушення законодавства про працю, наслідками якої є несвоєчасна виплата грошових коштів.

Виходячи з обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, державний інспектор з питань праці просить притягнути до адміністративної відповідальності директора за видання немотивованих наказів та неповне зазначення всіх реквізітів, передбачених Інструкцією з діловодства. Законність призупинення та наслідки видання даних наказів інспектором не обговорюються.

На думку суду, законність та обгрунтованість даних наказів повинна вирішуватися в порядку цивільного законодавства у разі незгоди робітників з призупиненням трудових договорів.

В діях ОСОБА_1 суддя не вбачає складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч 1 ст.41 КУпАП.

Відповідно до вимог п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю. на підставі п.1 ст.247 КУпАП.

Керуючись ст. ст. 41, 247 п. 1, 283-285 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 41 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Миколаївського апеляційного суду через Доманівський районний суд Миколаївської області .

Суддя :Н. І. Єгорова