СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 грудня 2023 року Справа № 480/9968/23
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/9968/23 за позовом ОСОБА_1 до виконуючого обов'язки голови Середино- Будської міської ради - секретар міської ради Загорського Олега Станіславовича про визнання протиправним та скасування розпорядження,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 просить суд:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження секретаря Середино-Будської міської ради Шосткинського району Сумської області Загорського О.С., який здійснює повноваження голови даної міської ради, за № 124-К від 16.08.2023 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 ".
Вимоги мотивує тим, що розпорядженням міського голови Середино-Будської міської ради № 29-К від 02.03.2023 її призначено па посаду заступника голови Середино-Будської міської ради, яку продовжує займати.
Розпорядженням міського голови Середино-Будської міської ради № 127-К від 21.08.2023, відповідно до положень частини другої статті 42 пункту першого частини третьої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", у зв'язку із неможливістю здійснення повноважень безпосередньо міським головою ОСОБА_2 , починаючи з 24.07.2023 та до 22.09.2023 включно відповідні повноваження (з правом першого підпису фінансових та розпорядчих документів) були надані секретарю Середино-Будської міської ради Загорському Олегу Станіславовичу.
Розпорядженням секретаря міської ради Загорського О.С. № 124-К від 16.08.2023 позивачку притягнуто до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани.
Зі змісту даного розпорядження вбачається, що її притягнуто до дисциплінарної відповідальності на підставі статей 19, 23 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", пункту першого частини першої статті 147, статті 147-1, статей 148-149 Кодексу законів про працю України: догана оголошена за порушення трудової дисципліни у вигляді невиконання безпосереднього доручення керівника у вигляді протокольного доручення робочої паради при секретарі Середино-Будської міської ради № 14 від 07.08.2023.
Позивачка зазначає що 07.08.2023 дійсно відбулася робоча нарада при секретарі Середино-Будської міської ради та за участю заступників міського голови, керуючого справами виконавчого комітету міської ради, начальників та заступників начальників відділів, а також директора Комунального некомерційного підприємства "Середино-Будська міська лікарня" Середино-Будської міської ради. На даній робочий нараді вирішувалася низка організаційно - розпорядчих питань, зокрема, створення комісії з метою проведення службового розслідування щодо виявлення обставин відсутності договорів оренди приміщень, в яких розташовані фельдшерько-акушерські пункти (далі - ФАП) (в селах Чернацьке та Стара Гута), крім цього порушено питання щодо повного виконання доручення, передбаченого протоколом робочої паради № 13 від 31.07.2023 щодо перерахування ПДФО тими військовими частинами, які розташовані на території Середино- Будської міської ради.
Виконання саме цих двох пунктів було покладено на позивачку у якості першого заступника міського голови (із відповідним терміном виконання), а результати проведення самої робочої наради при секретарі Середино-Будської міської ради від 07.08.2023 були оформлені протоколом № 14.
У той же час, ознайомившись із аргументацією письмового розпорядження про накладення дисциплінарного стягнення, яка зведена до невиконання безпосереднього протокольного доручення керівника, позивачка вважає, що останнє не є мотивованим достатньо, прийняте поза межами компетенції відповідача та з порушенням порядку притягнення до дисциплінарної відповідальності, таким чином, підлягає своєму скасуванню.
Пояснює, що повноваження сільського, селищного, міського голови визначені статтею 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", якою не передбачено притягнення до дисциплінарної відповідальності виборних посадових осіб органу місцевого самоврядування, зокрема і заступника голови ради.
Ухвалою суду від 15.09.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач копію ухвали отримав 22.09.2023, у встановлений судом строк письмового відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив, тому суд визнає можливим вирішити справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України, яка передбачає, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами, а також враховуючи положення ч. 4 ст. 159 КАС України, відповідно до якої подання заяв по суті справи є правом учасників справи, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 15.03.2021 розпорядженням голови Середино-Будської міської ради № 174-К було прийнято ОСОБА_3 на посаду першого заступника міського голови Середино-Будської міської ради, що підтверджується трудовою книжкою.
Розпорядженням секретаря міської ради Середино-Будської міської ради від 16.08.2023 № 124-К "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 " притягнуто першого заступника міського голови Середино-Будської міської ради, за порушення трудової дисципліни (невиконання безпосереднього доручення керівника, а саме невиконання протокольного доручення робочої наради при секретареві Середино-Будської міської ради від 07 серпня 2023 року № 14) до дисциплінарної відповідальності, шляхом оголошення догани. Підстава: статі 19, 23 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", пункт 1 частини 1 статті 147, стаття 147- 1, стаття 148, стаття 149 КЗпП України.
Дослідивши обставини по справі, суд приходить до наступних висновків.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування є Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (далі Закон 2493-III).
Відповідно до ст.1 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-ІІІ (далі - Закон № 2493-ІІІ, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Згідно ст.2 Закону № 2493-ІІІ посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Відповідно до статті 7 частини 3 Закону України № 2493-ІІІ на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Згідно з абзацом 5 частини 1 статті 10 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
За змістом статті 19 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" особливості дисциплінарної відповідальності посадових осіб місцевого самоврядування, вирішення інших питань, пов'язаних із службою в органах місцевого самоврядування, забезпечуються у порядку, передбаченому законом.
Згідно частини 1 статті 20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).
За змістом статті пункту 1 частини 1 статті 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом лише у випадках змін в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.
Статтею 147 КЗпП України передбачено, що за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення.
Згідно з частиною 1 статі 147-1 КЗпП України дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника.
Відповідно до статті 148 КЗпП України дисциплінарне стягнення застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.
Порядок застосування дисциплінарних стягнень унормований статтею 149 КЗпП України, відповідно до якої до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.
Відповідно до пунктів 22, 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 06.10.1992 № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів" у справах про поновлення на роботі осіб, звільнених за порушення трудової дисципліни, судам необхідно з'ясувати, в чому конкретно проявилось порушення, що стало приводом до звільнення, чи могло воно бути підставою для розірвання трудового договору за пунктами 3, 4, 7, 8 ст. 40 і п. 1 ст. 41 КЗпП, чи додержані власником або уповноваженим ним органом передбачені статтями 147-1, 148, 149 КЗпП правила і порядок застосування дисциплінарних стягнень, зокрема, чи не закінчився встановлений для цього строк, чи застосовувалось вже за цей проступок дисциплінарне стягнення, чи враховувались при звільненні ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяна ним шкода, обставини, за яких вчинено проступок, і попередня робота працівника.
Частиною 8 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР визначено, що сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Розпорядженням міського голови Середино-Будської міської ради № 127-К від 21.08.2023, відповідно до положень частини другої статті 42 пункту першого частини третьої статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", у зв'язку із неможливістю здійснення повноважень безпосередньо міським головою ОСОБА_2 , починаючи з 24.07.2023 та до 22.09.2023 включно відповідні повноваження (з правом першого підпису фінансових та розпорядчих документів) були надані секретарю Середино-Будської міської ради Загорському Олегу Станіславовичу.
Пунктом 1, 10 ч. 4 ст. 42 Закону України "Про місцеве самоврядування" передбачено, що сільський, селищний, міський голова забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України "Про культуру".
Розпорядженням секретаря міської ради Середино-Будської міської ради від 16.08.2023 № 124-К "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 " притягнуто першого заступника міського голови Середино-Будської міської ради, за порушення трудової дисципліни (невиконання безпосереднього доручення керівника, а саме невиконання протокольного доручення робочої наради при секретареві Середино-Будської міської ради від 07 серпня 2023 року № 14) до дисциплінарної відповідальності, шляхом оголошення догани. Підстава: статі 19, 23 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", пункт 1 частини 1 статті 147, стаття 147-1, стаття 148, стаття 149 КЗпП України.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Беручи до уваги те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у розмірі 1073,60 грн, вказана сума судових витрат підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до виконуючого обов'язки голови Середино-Будської міської ради - секретар міської ради Загорського Олега Станіславовича про визнання протиправним та скасування розпорядження задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження секретаря Середино-Будської міської ради Загорського О.С., який здійснює повноваження голови Середино-Будської міської ради Шосткинського району Сумської області № 124-К від 16.08.2023 "Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 ".
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Середино-Будської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 1073,60 гривень.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.М. Шаповал