Рішення від 25.12.2023 по справі 420/28641/23

Справа № 420/28641/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 грудня 2023 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Радчука А.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) до Державного підприємства «Дослідне господарство «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» (вул. Центральна, буд. 80, с. Богунове, Березівський р-н, Одеська обл., 67252, код ЄДРПОУ 00850307) про надання дозволу на погашення загальної суми податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС в Одеській області до Державного підприємства «Дослідне господарство «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення», у якій позивач просить надати дозвіл на погашення загальної суми податкового боргу за рахунок майна державного підприємства «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» (Код ЄДРПОУ: 00850307), що перебуває у податковій заставі.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що державне підприємство «Дослідне господарство «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» перебуває на обліку як платник податків у Головному управлінні ДПС в Одеській області, Іванівській державній податковій інспекції за №29 від 18.09.1991 року.

Відповідно до п. 15.1. ст. 15 та пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України державне підприємство «Дослідне господарство «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» є платником податків та зобов'язане сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Головне управління ДПС в Одеській області зазначає, що станом на 17.04.2023 року, відповідно до довідок про суми податкового богу, що підлягає стягненню та інтегрованих карток платника (ІКП), податкова заборгованість державного підприємства «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційногенетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» перед бюджетом по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості; по податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності; по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг); по земельному податку з юридичних осіб; по єдиному податку з юридичних осіб; по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків та по частині чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону становить всього 6 603 406 гривень 59 копійок.

Позивач вказує, що податковою вживались заходи погашення вказаної заборгованості, передбачені податковим законодавством.

Так, податковим органом було винесено податкову вимогу форми «Ю» №185823-54 від 09.09.2020 року, яку було направлено платнику податків рекомендованим листом.

Також, позивач звертався до суду з позовом про стягнення податкової заборгованості з рахунків у банках, обслуговуючих платника.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.02.2021 року по справі №420/13989/20 з державного підприємства «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» було вирішено стягнути на користь держави суму податкового боргу у сумі 958 863 гривень 12 копійок.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.05.2023 року по справі №420/3628/23 з державного підприємства «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» було вирішено стягнути на користь держави суму податкового боргу у сумі 2 423 240 гривень 79 копійок.

Надалі, податковий орган звернувся до банків обслуговуючих державне підприємство «Дослідне господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» щодо списання з розрахункових рахунків відповідача суму податкового боргу, проте платіжні інструкції на примусове списання (стягнення) були повернуті без виконання.

Позивач вказує, що скориставшись своїм правом та відповідно до ст. 89 Податкового кодексу України, Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято рішення про опис майна платника у податкову заставу №297/15-32-13-08 від 02.05.2023 року.

На підставі вищезазначеного рішення про опис майна у податкову заставу, був складений акт опису майна державного підприємства «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» №130/15-32-13-02-35 від 20.06.2023 року.

Враховуючи те, що за державним підприємством «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» обліковується податковий борг у розмірі 6 603 406,59 грн, а кошти у підприємства на які можливо було б пред'явити стягнення відсутні, контролюючий орган звернувся до суду з позовною завою про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна державного підприємства «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення», що перебуває у податковій заставі згідно акту опису майна №130/15- 32-13-02-35 від 20.06.2023 року.

Ухвалою суду від 24.10.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі з розглядом справи без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. Відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачу копія ухвали суду про відкриття провадження у справі № 420/28641/23 направлялась засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням, на адресу: Одеська область, Березівський район, село Богунове, вул. Центральна, 80, та відповідно до трекінгу поштових відправлень отримана особисто відповідачем 08.11.2023 року.

Електронний примірник ухвали суду від 24.10.2023 року було направлено на електронну адресу відповідача 27.10.2023 року.

Окрім того, Головним управлінням ДПС в Одеській області при зверненні до суду з даним позовом, на виконання вимог ч. 2 ст. 161 КАС України, копія позовної заяви була направлена відповідачу.

Відповідно до ч. 5 ст. 162 КАС України, відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дасть змогу відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив до початку першого підготовчого засідання у справі.

Відповідач відзив на позовну заяву та/або заяву про продовження процесуальних строків, а також будь-яких доказів до суду не надав.

У відповідності з ч. 6 ст. 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

З урахуванням вищенаведеного, справу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, судом встановлено наступне.

Відповідно до пп. 20.1.19 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право, зокрема, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідач - Державне підприємство «Дослідне господарство «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення», код ЄДРПОУ 00850307, є юридичною особою та зареєстроване як суб'єкт господарювання Іванівською районною державною адміністрацією Одеської області за №15341050001000050 від 30.07.1996 року.

Державне підприємство «Дослідне господарство «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення» перебуває на обліку як платник податків в Іванівській державній податковій інспекції Головного управлінні ДПС в Одеській області.

Згідно розрахунку податкового боргу, довідки про податкову заборгованість станом на 24.09.2023 року та інтегрованих карток платника (ІКП), податковий борг Державного підприємства «Дослідне господарство «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення» перед бюджетом по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості; по податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності; по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг); по земельному податку з юридичних осіб; по єдиному податку з юридичних осіб; по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків та по частині чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону становить всього 6 603 406 гривень 59 копійок.

Заборгованість, по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості виникла в результаті:

нарахування по податковій декларації №9066591629 від 31.03.2023 року на загальну суму 2 448,01 грн (основний платіж).

Відповідно до п.п. 129.1.2 ст. 129 Податкового кодексу України платнику податків була нарахована пеня на загальну суму - 68,61 грн,

Заборгованість, по податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності виникла в результаті:

нарахування по податковій декларації №9432305169 від 22.02.2022 року на загальну суму 4 644,00 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9432305169 від 22.02.2022 року на загальну суму 18 576,00 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9311519592 від 05.06.2023 року на загальну суму 3 060,00 грн (основний платіж).

Заборгованість, по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) виникла в результаті:

нарахування по податковій декларації №9268586129 від 16.10.2020 року на загальну суму 76 286,00 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9303045072 від 17.11.2020 року на загальну суму 164 537,00 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9331106139 від 13.12.2020 року на загальну суму 22 699,00 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9131135745 від 19.05.2021 року на загальну суму 183 468,00 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9163389353 від 18.06.2021 року на загальну суму 3 263,00 грн (основний платіж);

нарахування по податковому повідомленню-рішенню (форми «ПС») №31231/15- 32-18-10 від 22.12.2021 року на загальну суму 124 347,18 грн (штрафна санкція).

Заборгованість, по земельному податку з юридичних осіб виникла в результаті:

нарахування по податковій декларації №9025237516 від 14.02.2020 року на загальну суму 4 851,43 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9026143501 від 15.02.2021 року на загальну суму 645,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9038603023 від 26.02.2021 року на загальну суму 61 120,91 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9045671050 від 10.03.2021 року на загальну суму 6 232 ,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9026143501 від 15.02.2021 року на загальну суму 645,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9038603023 від 26.02.2021 року на загальну суму 61 120,91 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9045671050 від 10.03.2021 року на загальну суму 6 232 ,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9026143501 від 15.02.2021 року на загальну суму 645,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9038603023 від 26.02.2021 року на загальну суму 61 120,91 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9045671050 від 10.03.2021 року на загальну суму 6 232 ,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9026143501 від 15.02.2021 року на загальну суму 645,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9038603023 від 26.02.2021 року на загальну суму 61 120,91 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9045671050 від 10.03.2021 року на загальну суму 6 232 ,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9026143501 від 15.02.2021 року на загальну суму 645,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9038603023 від 26.02.2021 року на загальну суму 61 120,91 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9045671050 від 10.03.2021 року на загальну суму 6 232 ,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9026143501 від 15.02.2021 року на загальну суму 645,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9038603023 від 26.02.2021 року на загальну суму 61 120,91 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9045671050 від 10.03.2021 року на загальну суму 6 232 ,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9026143501 від 15.02.2021 року на загальну суму 645,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9038603023 від 26.02.2021 року на загальну суму 61 120,91 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9045671050 від 10.03.2021 року на загальну суму 6 232 ,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9026143501 від 15.02.2021 року на загальну суму 645,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9038603023 від 26.02.2021 року на загальну суму 61 120,91 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9045671050 від 10.03.2021 року на загальну суму 6 232 ,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9026143501 від 15.02.2021 року на загальну суму 645,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9038603023 від 26.02.2021 року на загальну суму 61 120,91 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9045671050 від 10.03.2021 року на загальну суму 6 232 ,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9026143501 від 15.02.2021 року на загальну суму 645,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9038603023 від 26.02.2021 року на загальну суму 61 120,91 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9045671050 від 10.03.2021 року на загальну суму 6 232 ,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9026143501 від 15.02.2021 року на загальну суму 645,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9038603023 від 26.02.2021 року на загальну суму 61 120,91 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9045671050 від 10.03.2021 року на загальну суму 6 232 ,66 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9026143501 від 15.02.2021 року на загальну суму 645,71 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9038603023 від 26.02.2021 року на загальну суму 61 120,89 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9045671050 від 10.03.2021 року на загальну суму 6 232 ,63 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9032883807 від 16.02.2022 року на загальну суму 72 361,77 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9032883807 від 16.02.2022 року на загальну суму 72 361,77 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9032883807 від 16.02.2022 року на загальну суму 72 361,77 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9032883807 від 16.02.2022 року на загальну суму 72 361,77 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9032883807 від 16.02.2022 року на загальну суму 72 361,77 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9032883807 від 16.02.2022 року на загальну суму 72 361,77 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9032883807 від 16.02.2022 року на загальну суму 72 361,77 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9032883807 від 16.02.2022 року на загальну суму 72 361,77 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9032883807 від 16.02.2022 року на загальну суму 72 361,77 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9032883807 від 16.02.2022 року на загальну суму 72 361,77 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9032883807 від 16.02.2022 року на загальну суму 72 361,77 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9032883807 від 16.02.2022 року на загальну суму 72 361,81 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9030966360 від 22.02.2023 року на загальну суму 72 361,79 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9030966360 від 22.02.2023 року на загальну суму 72 361,79 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9030966360 від 22.02.2023 року на загальну суму 72 361,79 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9030966360 від 22.02.2023 року на загальну суму 72 361,79 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9030966360 від 22.02.2023 року на загальну суму 72 361,79 грн (основний платіж);

нарахування по податковому повідомленню-рішенню (форми «ПС») №13155/15- 32-04-09 від 08.06.2023 року на загальну суму 1 020,00 грн (штрафна санкція);

нарахування по податковій декларації №9030966360 від 22.02.2023 року на загальну суму 72 361,79 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9030966360 від 22.02.2023 року на загальну суму 72 361,79 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9030966360 від 22.02.2023 року на загальну суму 72 361,79 грн (основний платіж).

Заборгованість, по єдиному податку з юридичних осіб виникла в результаті:

нарахування по податковій декларації №9015929768 від 07.02.2023 року на загальну суму 2 950,00 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9052140802 від 16.03.2023 року на загальну суму 1 425,60 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9082478128 від 17.04.2023 року на загальну суму 1 769,46 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9310922906 від 02.05.2023 року на загальну суму 3 012 343,60 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9105119972 від 09.05.2023 року на загальну суму 5 445,02 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9138178792 від 13.06.2023 року на загальну суму 2 548,80 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9172823204 від 14.07.2023 року на загальну суму 1 714,00 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9211868832 від 21.08.2023 року на загальну суму 61 012,74 грн (основний платіж).

Заборгованість, по підлягає сплаті по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків виникла в результаті:

нарахування по податковій декларації №9025239665 від 14.02.2020 року на загальну суму 390 379,03 грн (основний платіж);

нарахування по податковій декларації №9025236995 від 14.02.2020 року на загальну суму 234 227,41 грн (основний платіж).

Заборгованість, по частині чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону в результаті:

нарахування по розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями №9154877415 від 11.08.2022 року на загальну суму 76 000,00 грн (основний платіж);

нарахування по розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями №9308149080 від 21.02.2023 року на загальну суму 4 800,00 грн (основний платіж).

Відповідно до корінця податкової вимоги форми “Ю” №185823-54 від 09.09.2020 року, Головне управління ДПС в Одеській області склало та виставило відповідачу вимогу про сплату податкового боргу, сума якого складала 387 190,32 грн. за платежем 14010100.

Згідно зворотного повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, вимога отримана 30.09.2020 року.

Головне управлінням ДПС в Одеській області зверталось до Одеського окружного адміністративного суду з позовними заявами про стягнення коштів за податковим боргом з Державного підприємства «Дослідне господарство «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення» з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих підприємство.

Так, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.02.2021 року по справі №420/13989/20 з державного підприємства «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» було вирішено стягнути на користь держави суму податкового боргу у сумі 958 863 гривень 12 копійок.

Рішення суду від 12.02.2021 року по справі №420/13989/20 набрало законної сили 16.03.2021 року.

На підставі рішення суду від 12.02.2021 року по справі №420/13989/20 податковий орган звернувся до банків обслуговуючих державне підприємство «Дослідне господарство «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» з платіжними інструкціями на примусове списання (стягнення), які були повернуті без виконання, а саме:

платіжна інструкція на примусове списання (стягнення) №170-13-08 від 28.12.2022 року на суму 697 грн 65 коп. - у зв'язку з тим, що платіжна інструкція стягувача надійшла з призначенням платежу за іншим документом про арешт коштів, ніж той, для забезпечення виконання якого накладено арешт, і на цьому рахунку немає інших (крім арештованих) коштів;

платіжна інструкція на примусове списання (стягнення) №171-13-08 від 28.12.2022 року на суму 1 524 грн 71 коп. - у зв'язку з тим, що на зазначеному рахунку платника кошти відсутні;

платіжна інструкція на примусове списання (стягнення) №172-13-08 від 28.12.2022 року на суму 190 599 грн 29 коп. - у зв'язку з тим, що відсутні кошти на рахунку платника;

платіжна інструкція на примусове списання (стягнення) №174-13-08 від 28.12.2022 року на суму 4 901 євро 00 євроцентів - у зв'язку з тим, що відсутні кошти на рахунку платника;

платіжна інструкція на примусове списання (стягнення) №175-13-08 від 28.12.2022 року на суму 192 421 грн 44 коп. - у зв'язку з тим, що кошти на рахунку відсутні;

платіжна інструкція на примусове списання (стягнення) №176-13-08 від 28.12.2022 року на суму 192 421 грн 44 коп. - у зв'язку тим, що платіжна інструкція надійшла за іншим документом про арешт коштів, ніж той, для забезпечення виконання якого накладено арешт, і на цьому рахунку немає інших (крім арештованих) коштів

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.05.2023 року по справі №420/3628/23 з державного підприємства «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» було вирішено стягнути на користь держави суму податкового боргу у сумі 2 423 240 гривень 79 копійок.

Рішення суду від 15.05.2023 року по справі №420/3628/23 набрало законної сили 15.06.2023 року.

02.05.2023 року Головним управлінням ДПС в Одеській області прийнято Рішення №297/15-32-13-08 про опис майна державного підприємства «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» у податкову заставу. Згідно зворотного повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, рішення отримано 06.05.2023 року.

На підставі вищезазначеного рішення про опис майна у податкову заставу, був складений акт опису майна державного підприємства «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» №130/15-32-13-02-35 від 20.06.2023 року.

Акт опису майна підписаний заступником директора державного підприємства «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення».

Опис проведено на підставі інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію обтяження №84841901 від 30.06.2023 року, до Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесений запис про обтяження №30650915 від 30.06.2023 року, документ-підстава: стаття 89 Податкового кодексу України, обтяжувач: Головне управління ДПС в Одеській області, вид обтяження: публічне обтяження, тип обтяження: податкова застава.

На підставі викладеного, Головне управління ДПС в Одеській області, посилаючись на те, що за Державним підприємством «Дослідне господарство «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення» обліковується податковий борг, а кошти, на які можливо було б пред'явити стягнення відсутні, звернулось до суду в порядку пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України, з позовною заявою про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України).

Відповідно до ст.15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно з п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Пунктом 36.1 статті 36 Податкового кодексу України визначено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи (п. 36.5 ст. 36 Податкового кодексу України).

Виконанням податкового обов'язку, згідно з п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України, є сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

За змістом п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

У разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України).

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідно до корінця податкової вимоги форми “Ю” №185823-54 від 09.09.2020 року, Головне управління ДПС в Одеській області склало та виставило відповідачу вимогу про сплату податкового боргу, сума якого складала 387 190,32 грн. за платежем 14010100.

Згідно зворотного повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, вимога отримана 30.09.2020 року.

Звертаючись до суду з даним позовом, Головне управління ДПС в Одеській області заявляє, що відповідач має податковий борг в розмірі 6 603 406, 59 грн., а саме:

по податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплачений юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості;

по податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності;

по податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг);

по земельному податку з юридичних осіб;

по єдиному податку з юридичних осіб;

по єдиному податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків;

по частині чистого прибутку (доходу) господарських організацій (державних унітарних підприємств та їх об'єднань), що вилучається до державного бюджету відповідно до закону.

Податковий орган стверджує, що ним вжито усіх заходів щодо стягнення з відповідача податкового боргу за рахунок коштів на рахунках у банках та направлення платіжних інструкцій про примусове стягнення, однак це не призвело до погашення боргу. Відтак, наявні підстави для погашення податкового боргу за рахунок майна державного підприємства «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення», що перебуває у податковій заставі.

Згідно з пунктом 87.2 статті 87 ПК України (в редакції, чинній на момент звернення до суду із цим позовом) джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Не можуть бути використані як джерела погашення податкового боргу платника податків, зокрема майно платника податків, надане ним у заставу іншим особам (на час дії такої застави), якщо така застава зареєстрована згідно із законом у відповідних державних реєстрах до моменту виникнення права податкової застави (підпункт 87.3.1 пункту 87.3 статті 87 ПК України).

Стаття 88 Податкового кодексу України визначає зміст податкової застави.

Так, відповідно до пунктів 88.1, 88.2 статті 88 ПК України, з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.

Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення.

Стаття 89 Податкового кодексу України регламентує виникнення права податкової застави.

Як визначено пунктом 89.1 ст. 89 Податкового кодексу України, право податкової застави виникає:

89.1.1. у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку;

89.1.2. у разі несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу;

89.1.3. у випадку, визначеному в пункті 100.11 статті 100 цього Кодексу, - з дня укладання договору про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань.

Згідно з пунктом 89.2 ст. 89 Податкового кодексу України, з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.

У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.

Відповідно до п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.

Згідно з п. 89.3 ст. 89 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

За приписами п. 89.8 ст. 89 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний безоплатно зареєструвати податкову заставу у відповідному державному реєстрі.

Статтею 93 Податкового кодексу України визначені підстави припинення податкової застави.

Порядок продажу майна, що перебуває у податковій заставі, врегульовано положеннями статті 95 Податкового кодексу України.

Пунктами 95.1 та 95.2 статті 95 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зміст наведених законодавчих положень дає підстави для висновку, що податковий борг платника податків може бути погашений за рахунок будь-якого майна такого платника, переданого у податкову заставу, при цьому рішення про погашення усієї суми податкового боргу шляхом продажу майна, яке перебуває у податковій заставі приймається на підставі рішення суду.

Обов'язковими умовами (обставинами), наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у контролюючого органу права на звернення до суду із даним позовом є:

наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов'язкових платежів);

сума заборгованості платника податків на момент звернення контролюючого органу до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку;

відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків;

наявність майна платника податків - боржника у податковій заставі.

Сукупність вказаних обставин наділяє контролюючого орган правом на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.

Тобто, звернення контролюючого органу до суду з позовними вимогами щодо надання дозволу на погашення суми податкового боргу за рахунок майна платника податків має відбуватись після звернення про погашення податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у власності платника податку, зокрема, шляхом стягнення коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податку. І лише в разі недостатності коштів податковий орган має право звернутись до суду з вимогами про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податку, що перебуває у податковій заставі.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, в постановах Верховного Суду від 15.11.2022 (807/675/16), від 06.12.2022 (справа №813/4632/16) та від 24.02.2023 (справа №826/17041/14).

Отже, Податковим кодексом України встановлено черговість вжиття податковим органом заходів для погашення податкового боргу: спочатку вчиняються дії для стягнення коштів з платника податків, а у разі їх недостатності погашення податкового боргу здійснюється за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі.

Судом встановлено, що Головне управлінням ДПС в Одеській області зверталось до Одеського окружного адміністративного суду з позовними заявами про стягнення коштів за податковим боргом з Державного підприємства «Дослідне господарство «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національний центр насіннєзнавства та сортовивчення» з усіх відкритих рахунків в банках, обслуговуючих підприємство.

Так, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12.02.2021 року по справі №420/13989/20 з державного підприємства «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» було вирішено стягнути на користь держави суму податкового боргу у сумі 958 863 гривень 12 копійок.

Рішення суду від 12.02.2021 року по справі №420/13989/20 набрало законної сили 16.03.2021 року.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15.05.2023 року по справі №420/3628/23 з державного підприємства «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» було вирішено стягнути на користь держави суму податкового боргу у сумі 2 423 240 гривень 79 копійок.

Рішення суду від 15.05.2023 року по справі №420/3628/23 набрало законної сили 15.06.2023 року.

Здійснюючи касаційний перегляд справ №818/909/16, №П/811/203/16, Верховний Суд сформував правовий висновок за яким обов'язковими умовами (обставинами), наявність яких в своїй сукупності зумовлює виникнення у податкового органу права на звернення до суду із даним позовом є: наявність у платника податків боргу зі сплати податків (зборів, обов'язкових платежів); сума заборгованості платника податків на момент звернення податкової служби до суду із позовом про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна платника має бути узгодженою у встановленому законодавством порядку; відсутність коштів на рахунках платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків; наявність майна платника податків - боржника у податковій заставі.

Лише сукупність вказаних обставин наділяє податковий орган правом на звернення до суду із позовом про надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків.

При цьому, процедура стягнення з платника податків податкового боргу за рахунок грошових коштів у судовому порядку передує виникненню права податкового органу на звернення до суду щодо надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна, що перебуває у податковій заставі.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23 березня 2023 року по справі № 520/15977/2020.

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що контролюючий орган, заявивши вимоги про надання дозволу на погашення боргу за рахунок майна, попередньо виконав свій обов'язок щодо стягнення такого боргу за рахунок грошових коштів платника податків, що свідчить про наявність підстав для задоволення позовних вимог про надання дозволу на погашення податкового боргу відповідача у зазначеній сумі за рахунок його майна, що перебуває у податковій заставі, оскільки наявність відповідних передумов, які згідно статті 95 ПК України є підставою для прийняття судом такого рішення, у даному випадку доведено позивачем.

Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У відповідності з ч. 2 ст. 74 КАС України, обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 76 КАС України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Враховуючи, що відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, розподіл судових витрат зі сплати судового збору на користь позивача не здійснюється. Інші судові витрати не заявлені.

Керуючись ст.ст. 2, 5-9, 72, 74-77, 90, 124, 126, 139, 159, 162, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС в Одеській області (вул. Семінарська, 5, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166) до Державного підприємства «Дослідне господарство «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» (вул. Центральна, буд. 80, с. Богунове, Березівський р-н, Одеська обл., 67252, код ЄДРПОУ 00850307) про надання дозволу на погашення загальної суми податкового боргу, - задовольнити.

Надати Головному управлінню ДПС в Одеській області дозвіл на погашення загальної суми податкового боргу за рахунок майна державного підприємства «Дослідного господарства «Богунівська еліта» Селекційно-генетичного інституту - Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення» (код ЄДРПОУ: 00850307), що перебуває у податковій заставі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя А.А. Радчук