Рішення від 26.12.2023 по справі 400/12429/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 грудня 2023 р. № 400/12429/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, вул. Мала Морська, 19,м. Миколаїв,54001,

про:визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач- ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради про визнання протиправними дії щодо зняття з обліку в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці, зобов'язання поновити на обліку в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради з 01.11.2022, зобов'язання здійснити розрахунок пільги за грудень 2022.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідач протиправно припинив виплату пільги з 01.11.2023, оскільки правових підстав для цього не було.

Ухвалою від 10.10.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та запропоновано відповідачу надати відзив на позовну заяву.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву , в якому відповідач просить відмовити у позові, оскільки позивач був письмово повідомлений про необхідність підтвердити його фактичне проживання. Позивач письмово не повідомив про фактичне місце проживання, за подовженням надання пільг до Управління не звертався, тому автоматично був зняти в обліку в Реєстрі з 01.11.2023.

У відповіді на відзив позивач підтримав позовні вимоги та зазначив, що ніяких листів від Управління не отримував та не повинен підтверджувати своє фактичне місце проживання та звертатись додатково за подовженням надання пільг.

Відповідно до ст. 262 КАС України справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд дійшов висновку:

Рішенням комісії про надання пільг по оплаті житлово-комунальних послуг, послуг зв'язку, за адресою фактичного місце проживання від 29.11.2023 № 11 позивач перебував на обліку в Реєстрі, як учасник бойових дій, відповідно до Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та користувався пільгами з урахуванням соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами з 21.11.2019 за адресою фактичного місця проживання по АДРЕСА_2 .

В позові зазначено, що пільги по оплаті комунальних послуг на його розрахунковий рахунок надходили до грудня 2022. Останній платіж був отриманий 05.12.2022 на суму 415,43 грн.

19.09.2023 позивач звернувся до Управління із запитом, в якому просив повідомити, на якій підставі та з якої дати його було знято з обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги.

21.09.2023 відповідач надав відповідь, в якій зазначив, що позивач перебував на обліку з 21.11.2029 за адресою фактичного проживання АДРЕСА_2 згідно договору з оренди житла. У зв'язку із закінченням терміну дії зазначеного договору позивач був знятий з обліку з 01.11.2022. За подовженням надання пільг у 2022 до управління не звертався.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.

Статтею 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни.

Нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено перелік пільг, які надаються учасникам бойових дій.

Позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням.

Кабінет Міністрів України постановою від 29.01.2003 № 117 затвердив Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі по тексту - Положення).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 Міністерству соціальної політики доручено забезпечити внесення до Реєстру інформації, зокрема, про осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до п. 1 Положення, Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, - це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.

З аналізу пункту 2 Положення вбачається, що до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги щодо пільговика вносяться такі відомості:

1) прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків),

2) адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 5 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2018 р., № 37, ст. 1311), - адреса фактичного місця проживання);

3) склад сім'ї;

3) характеристика житла;

4) реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги;

5) також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право

6) інформація про те, якими пільгами фактично користується.

Пунктом 3 Положення визначено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи):

- організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю відомостей, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги, і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей;

- ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків;

- ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;

- вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги;

- надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.

Відповідно до п. 7 Положення, у разі зміни зареєстрованого (задекларованого) або фактичного місця проживання пільговик або його законний представник повинен повідомити про це письмово:

до 30 листопада 2022 р. включно - структурному підрозділу з питань соціального захисту населення.

У разі зміни зареєстрованого (задекларованого) або фактичного місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, такий підрозділ вносить відповідні зміни до Реєстру.

У разі зміни зареєстрованого (задекларованого) або фактичного місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в структурному підрозділі з питань соціального захисту населення та стає на облік за новим місцем проживання.

Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за попереднім місцем проживання пільговика закриває його персональну облікову картку та видає пільговику довідку про зняття з обліку, а за новим місцем проживання відкриває нову облікову картку з дати реєстрації пільговика;

з 1 грудня 2022 р. - органу Пенсійного фонду України.

Орган Пенсійного фонду України вносить відповідні зміни до Реєстру.

Отже, Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, передбачено лише обов'язок пільговика щодо повідомлення уповноваженому органу про зміну фактичного місця проживання особи, що в свою чергу не передбачає обов'язку такого органу самостійно здійснювати оцінку правових підстав проживання особи у певному місці на певний строк.

Суд вказує, що положенням Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не передбачено часових обмежень у наданому особі статусу учасника бойових дій та, відповідно, у наданні пільг, передбачених цим Законом.

У Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, відсутня вказівка на включення відомостей про пільговика з визначенням певного терміну його обліку.

Відповідач зняв позивача з обліку в Управлінні з 01.11.2022 та припинив виплату пільг по оплаті житлово-комунальних послуг за адресою фактичного місця проживання, в зв'язку із закінченням терміну дії договору оренди житла.

Наданий суду договір оренди житла від 01.11.2019 свідчить, що п.3.1 термін оренди складає 3 роки. Пунктом 3.3 договору передбачено, що після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі, якщо жодна в термін 30 діб до закінчення договору письмово не повідомить про намір його розірвати, то договір автоматично пролонгується на термін 1 рік.

Позивач у позові зазначив, що договір оренди не закінчений та вважається продовжений ще на 1 рік.

Також ні у відповіді позивачу, ні у відзиві на позовну заяву відповідач не зазначив, на підставі яких норм чинного законодавства позивача було знято з обліку та припинено виплату пільг.

З урахуванням наведеного, суд вважає дії відповідача щодо зняття з обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, позивача протиправними та такими, що обмежують його права на отримання пільг як учасника бойових дій у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач всупереч ст.77 КАС України, не довів суду, що діяв правомірно, тому позов належить задовольнити.

Судові витрати по справі відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради ( 54001, м. Миколаїв, вул. Мала Морська,19, код ЄДРПОУ 03194499) щодо зняття з обліку ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради,

3.Зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради ( 54001, м. Миколаїв, вул. Мала Морська,19, код ЄДРПОУ 03194499) поновити на обліку ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) в Управлінні соціальних виплат і компенсацій Заводського району Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради з 01.11.2022,

4.Зобов'язання Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради ( 54001, м. Миколаїв, вул. Мала Морська,19, код ЄДРПОУ 03194499) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , код РНОКПП НОМЕР_1 ) розрахунок та виплату пільг за грудень 2022.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Т. О. Гордієнко