ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2023 року м. Житомир справа № 240/26082/23
категорія 106020000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівського міського голови Кохана Івана Михайловича Коростишівської міської ради про визнання протиправним, скасування розпорядження,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 , із позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Коростишівського міського голови від 30.08.2023 №249-к, в частині відсторонення від роботи на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради на період службового розслідування;
- стягнути з Коростишівської міської ради середній заробіток за час вимушегого прогулу.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржуване розпорядження не містить жодної із передбачених законом підстав для відсторонення його, як працівника, від роботи. Посилання в оскаржуваному розпорядженні на пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №950 від 13.06.2000 не обґрунтовує його законність, оскільки таким пунктом передбачені лише дві умови, наявність яких може слугувати відстороненню від виконання повноважень за посадою, зокрема: повідомлення про підозру у вчиненні злочину у сфері службової діяльності; щодо такої особи складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією. Також вказує, що на момент винесення оскаржуваного розпорядження повідомлення про підозру у вчиненні злочину у сфері службової діяльності йому не вручалось, протокол про вчинення корупційного адміністративного правопорушення, в тому числі і у зв'язку із невжиттям заходів щодо забезпечення стану доріг місцевого значення відносно нього, не складався.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 26.09.2023 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
13.10.2023 через відділ документального забезпечення суду від Коростишівської міської ради надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог повністю. В обґрунтування своїх заперечень зазначає, що 16.08.2023 року за №10309/24-2023, слідчий відділ поліції №2 Головного управління Національної поліції в Житомирській області звернувся до Голови Коростишівської міської ради з листом, в якому вказано, що у провадженні даного відділу перебувають матеріали досудового розслідування, які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12023060420000265 від 07.06.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого 4.4 ст. 191 КК України та встановлено, що захисна протирадіаційна споруда за адресою: АДРЕСА_1 не приведена у готовність та зроблено висновок про непридатність для укриття населення. 3 метою проведення поточного ремонту захисної споруди цивільного захисту посадовими особами Коростишівської міської ради було укладено договір об від 18.10.2022 з ФОП ОСОБА_2 на проведення відповідних робіт. На виконання договору позивачем було підписано два акти приймання виконаних будівельних робіт на суму 235347,00грн. Однак, ремонтні роботи не були проведені та відбулося заволодіння грошовими коштами виділеними на ремонт захисної споруди, тому було вирішено провести стосовно позивача службове розслідування. Дана інформація стала підставою для проведення службового розслідування відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 М«950 (далі - Порядок №950).
У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами із прийняттям рішення відповідно до ч.5 ст.250 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - позивач) з 26 січня 2021 року займає посаду заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, що не оспорюється сторонами.
Відповідно до розпорядження міського голови Коростишівської міської ради №249-к від 30.08.2023 ОСОБА_3 відсторонений від роботи на займаній посаді на період службового розслідування.
Вказане розпорядження видане міським головою Коростишівської міської ради відповідно до статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21 травня 1997 року (далі - Закон №280/97-ВР) та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення службового розслідування стосовно осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» №950 від 13 червня 2000 року (далі - Порядок №950), з підстав невиконання або неналежного виконання особою службових обов'язків, у зв'язку з недотриманням вимог чинного законодавства на території Коростишівської міської ради із замовниками тимчасових споруд.
Зазначеним розпорядженням утворено та затверджено комісію щодо проведення службового розслідування стосовно позивача, яка складалася з посадових осіб Коростишівської міської ради, а саме: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 .
Відповідно до пункту 2 оскаржуваного розпорядження комісії доручено провести службове розслідування у двомісячний термін з дня підписання розпорядження (не включаючи часу тимчасової втрати працездатності, часу перебування у відпустці або службовому відрядженні чи відсутності з інших причин ОСОБА_1 ) та подати на розгляд міському голові, за її результатами, відповідний акт.
Згідно з пунктом 3 вказаного розпорядження вирішено відсторонити ОСОБА_1 від роботи на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради на період службового розслідування.
Вважаючи протиправним розпорядження відповідача щодо відсторонення його від роботи на посаді першого заступника міського голови на період службового розслідування, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулює закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07 червня 2001 року №2493-III (далі - Закон №2493-III).
Відповідно до ст.1 Закону №2493-III служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Положеннями ст.2 Закону №2493-III та з ст.2 Закону №280/97-ВР визначено, що посадова особа місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Статтею 3 Закону №2493-III передбачено, що посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Служба в органах місцевого самоврядування здійснюється на таких основних принципах: служіння територіальній громаді; поєднання місцевих і державних інтересів; верховенства права, демократизму і законності; гуманізму і соціальної справедливості; гласності; пріоритету прав та свобод людини і громадянина; рівних можливостей доступу громадян до служби в органах місцевого самоврядування з урахуванням їх ділових якостей та професійної підготовки; професіоналізму, компетентності, ініціативності, чесності, відданості справі; підконтрольності, підзвітності, персональної відповідальності за порушення дисципліни і неналежне виконання службових обов'язків; дотримання прав місцевого самоврядування; правової і соціальної захищеності посадових осіб місцевого самоврядування; захисту інтересів відповідної територіальної громади; фінансового та матеріально-технічного забезпечення служби за рахунок коштів місцевого бюджету; самостійності кадрової політики в територіальній громаді (ст.4 Закону №2493-III).
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон №280/97-ВР.
Так, статтею 42 Закону №280/97-ВР передбачені, в тому числі і повноваження міського голови, до яких серед інших належить (п.п.2, 7, 10, 20) організація в межах, визначених цим Законом, роботи відповідної ради та її виконавчого комітету, здійснення керівництва апаратом ради та її виконавчого комітету, призначення на посади та звільнення з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України "Про культуру" та видає розпорядження у межах своїх повноважень.
Відповідно до ч. 8 ст.59 Закону №280/97-ВР сільський, селищний, міський голова, голова районної у місті, районної, обласної ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Як свідчать матеріали справи спірні правовідносини виникли з приводу прийняття розпорядження №249-к від 30.08.2023 "Про службове розслідування щодо ОСОБА_1 " від 16.08.2023 року за №10309/24-2023 на підставі звернення слідчого відділу поліції №2 Головного управління Національної поліції в Житомирській області до Голови Коростишівської міської ради з листом, в якому вказано, що у провадженні даного відділу перебувають матеріали досудового розслідування, які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань №12023060420000265 від 07.06.2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого 4.4 ст. 191 КК України та встановлено, що захисна протирадіаційна споруда за адресою: м. Коростишів, вул. Соборна Площа, 18 не приведена у готовність та зроблено висновок про непридатність для укриття населення. 3 метою проведення поточного ремонту захисної споруди цивільного захисту посадовими особами Коростишівської міської ради було укладено договір об від 18.10.2022 з ФОП ОСОБА_2 на проведення робіт. На виконання договору позивачем було підписано два акти приймання виконаних будівельних робіт на суму 235347,00грн. Однак, ремонтні роботи не були проведені та відбулося заволодіння грошовими коштами виділеними на ремонт захисної споруди, тому було вирішено провести стосовно ОСОБА_1 службове розслідування.
Суд зазначає, що процедуру проведення службового розслідування стосовно осіб, на яких поширюється дія Закону України “Про запобігання корупції” визначає Порядок проведення службового розслідування, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №950 від 13.06.2000 (далі - Порядок №950).
Пунктом 2 Порядку №950 передбачено, що службове розслідування може бути проведено в разі:
- невиконання або неналежного виконання особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чи особою, яка для цілей Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, службових обов'язків, перевищення своїх повноважень, а також недодержання вимог законодавства;
- внесення подання спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції або припису Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) з метою виявлення причин та умов, що сприяли вчиненню корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення чи невиконанню вимог Закону в інший спосіб;
- вимоги особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чи особи, яка для цілей Закону прирівнюється до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щодо зняття безпідставних, на її думку, звинувачень або підозри.
У випадку, передбаченому абзацом третім цього пункту, службове розслідування проводиться за фактом виявленого порушення або стосовно особи, яка вчинила таке порушення.
За анонімними повідомленнями, заявами та скаргами службове розслідування не проводиться, крім випадків, коли анонімне повідомлення стосується порушення вимог Закону та наведена в ньому інформація стосується конкретної особи, містить фактичні дані, які можуть бути перевірені.
Дія цього Порядку не поширюється на: державних службовців, крім випадку, визначеного абзацом п'ятим цього пункту; осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, права та обов'язки яких в частині додержання службової дисципліни, види заохочення та дисциплінарні стягнення і порядок їх застосування щодо яких встановлюються дисциплінарними статутами або іншими нормативними актами.
Згідно з п.2 Порядку №950 рішення щодо проведення службового розслідування приймається керівником органу, в якому працює особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або особа, яка для цілей Закону прирівнюється до особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, стосовно якої планується проведення службового розслідування (далі - особа, стосовно якої проводиться службове розслідування).
Пунктом 5 Порядку №950 передбачено, що рішенням щодо проведення службового розслідування визначаються голова комісії з проведення службового розслідування, інші члени комісії, предмет і дата початку та закінчення службового розслідування. Строк службового розслідування не може перевищувати двох місяців. Період проведення службового розслідування не охоплює час тимчасової втрати працездатності особою, стосовно якої проводиться службове розслідування, час її перебування у відпустці або службовому відрядженні чи відсутності з інших поважних причин, час отримання інформації, що стосується предмета службового розслідування, від установ, підприємств, організацій іноземних держав, а також час ознайомлення такої особи з актом службового розслідування.
Приписами п. 6 Порядку №950 визначено, що службове розслідування проводиться із відстороненням особи, стосовно якої проводиться службове розслідування, від здійснення повноважень на посаді або без такого відсторонення. Рішення про відсторонення приймає відповідно суб'єкт призначення або керівник органу.
Особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Особа, стосовно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, якщо інше не передбачено Конституцією та законами України, може бути відсторонена від виконання службових повноважень за рішенням суб'єкта призначення або керівника органу, де вона працює, до закінчення розгляду справи судом.
У разі закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, у зв'язку з відсутністю події або складу адміністративного правопорушення особі, відстороненій від виконання службових повноважень, відшкодовується середній заробіток за час вимушеного прогулу, пов'язаного з таким відстороненням.
З огляду на викладене, положеннями Порядку №950 передбачено, що службове розслідування може проводитися як із відстороненням особи від здійснення повноважень на посаді, за наявності певних підстав, або без такого відсторонення.
Матеріали справи свідчать, що міський голова Коростишіської міської ради видав розпорядження №249-к від 30.08.2023, згідно з яким, зокрема, позивача відсторонено від роботи на посаді заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради на період службового розслідування
Приписами пункту 11 Порядку №950 визначено, що особа, стосовно якої проводиться службове розслідування, має право:
1) отримувати інформацію про підстави проведення такого розслідування;
2) надавати усні або письмові пояснення, робити заяви, подавати документи, необхідні для проведення службового розслідування;
3) звертатися з клопотанням про опитування інших осіб, яким відомі обставини, що досліджуються під час проведення службового розслідування, а також про залучення до матеріалів розслідування додаткових документів, інших матеріальних носіїв інформації стосовно предмета службового розслідування;
4) подавати у письмовій формі зауваження щодо проведення службового розслідування, дій або бездіяльності осіб, які його проводять;
5) звертатися до керівника органу у письмовій формі з обґрунтованим клопотанням про виведення із складу комісії з проведення службового розслідування осіб, в яких наявний реальний чи потенційний конфлікт інтересів. Про прийняте за результатами розгляду клопотання рішення письмово повідомляється особа, стосовно якої проводиться службове розслідування.
6) користуватися правовою допомогою адвоката або іншого уповноваженого нею представника.
Згідно з п.12 Порядку №950 за результатами службового розслідування комісія з проведення службового розслідування складає акт, у якому зазначаються: факти, які стали підставою для проведення службового розслідування, прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), найменування посади, строк перебування на займаній посаді особи, стосовно якої проведено службове розслідування (якщо службове розслідування проводилося стосовно особи); заяви, клопотання, пояснення щодо предмета службового розслідування; висновки службового розслідування, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, причини та умови, що призвели до порушення, заходи, вжиті або запропоновані до його усунення, чи обставини, що знімають з особи, стосовно якої проведено службове розслідування, безпідставні звинувачення або підозру; обґрунтовані пропозиції про усунення виявлених порушень та притягнення (за наявності підстав) винних осіб до відповідальності згідно із законом.
У разі наявності обґрунтованих пропозицій про притягнення особи, стосовно якої проведено службове розслідування, до відповідальності комісія з проведення службового розслідування пропонує вид дисциплінарного стягнення, передбаченого законом.
Під час визначення виду дисциплінарного стягнення комісія з проведення службового розслідування повинна враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку та заподіяну шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу особи, стосовно якої проведено службове розслідування.
Пунктом 13 Порядку №950 визначено, що акт службового розслідування підписує голова, інші члени комісії з проведення службового розслідування, і він подається на розгляд суб'єкту призначення або керівнику органу в одному примірнику.
Відповідно до п.14 акт службового розслідування на вимогу особи, стосовно якої проведено службове розслідування, повинен розглядатися в її присутності.
З контексту викладених норм слідує висновок, що міський голова має право приймати розпорядження про проведення службового порядку з підстав, визначених Порядком №950 проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як вже зазначалося, розпорядженням Коростишівського міського голови №249-К від 30.08.2023 призначено службове розслідування стосовно неналежного виконання позивачем службових обов'язків у зв'язку із невжиттям заходів забезпечення стану доріг місцевого значення, утворено комісією з проведення службового розслідування, встановлено термін проведення розслідування (двомісячний термін з дня підписання розпорядження, не включаючи часу тимчасової втрати працездатності, часу перебування у відпустці або службовому відряджені чи відсутності з інших причин). На час проведення службового розслідування, позивача відсторонено від здійснення повноважень на посаді першого заступника міського голови на період службового розслідування та зобов'язано на період службового розслідування здати електронну перепустку для входу в приміщення міської ради.
Разом з тим, розглядаючи підстави для видання оскаржуваного розпорядження в частині відсторонення позивача від виконання повноважень за посадою суперечить положенням п.6 Порядку №950, яким визначений перелік випадків, коли особа може бути відсторонена від роботи, зокрема: у разі повідомлення про підозру у вчиненні злочину у сфері службової діяльності або щодо такої особи складено протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією.
У ході судового розгляду справи не встановлено наявності судових рішень або інших, встановлених законодавством підстав, зокрема, повідомлення про підозру у вчиненні злочину у сфері службової діяльності або протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, які б підтверджували відомості, згідно листа слідчого відділу поліції №2 Головного управління Національної поліції в Житомирській області, на підставі якого видано оскаржуване розпорядження.
З огляду на що, на думку суду, прийняття міським головою оскаржуваного розпорядження в частині відсторонення позивача від роботи на посаді першого заступника міського голови на час проведення службового розслідування, не узгоджуються із приписами Порядку №950, якими передбачені умови за наявності яких особа може бути відсторонена від роботи.
За таких обставин, суд вважає, що відсторонення ОСОБА_1 від виконання повноважень за посадою першого заступника міського голови в період службового розслідування, у зв'язку з відсутністю підозри у вчиненні злочину у сфері службової діяльності або протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, є необґрунтованим та невмотивованим, а отже є протиправним.
Щодо позовної вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача середнього заробітку за час вимушеного прогулу, тобто за весь період відсторонення його від роботи згідно з розпорядженням Коростишівського міського голови від 30.08.2023 №249-к, суд зазначає наступне.
В межах розгляду даної справи судом встановлено порушення прав позивача та визнано протиправним і скасовано розпорядження Коростишівського міського голови від 30.08.2023 №249-к в частині відсторонення ОСОБА_1 від роботи на посаді першого заступника міського голови Коростишівської міської ради на період службового розслідування.
Суд зазначає, що саме в процесі виконання рішення суду відповідачем, в порядку встановленому чинними нормами права, буде визначено складові грошового забезпечення, з яких слід здійснити обрахунок середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Підсумовуючи наведене, суд дійшов висновку, що заявлені вимоги позивача щодо стягнення з відповідача на користь позивача середнього заробітку за час вимушеного прогулу, є передчасними.
Враховуючи вищезазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по даній справі, суд дійшов висновку щодо відсутності необхідності надання відповіді на інші аргументи сторін, оскільки судом були досліджені усі основні питання, які є важливими для прийняття даного судового рішення.
Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову.
Питання про розподіл судових витрат, судом вирішується відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, КАС України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Коростишівського міського голови Кохана Івана Михайловича (вул. Дарбіняна, 11, м. Коростишів, Житомирський район, Житомирська область, 12501., Коростишівської міської ради (вул. Дарбіняна, 11, м. Коростишів, Житомирський район, Житомирська область, 12501. РНОКПП/ЄДРПОУ: 04053660) про визнання протиправним, скасування розпорядження - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Коростишівського міського голови від 30.08.2023 №249-к в частині відсторонення ОСОБА_1 від роботи на посаді першого заступника міського голови Коростишівської міської ради на період службового розслідування.
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.Г. Попова
25 грудня 2023 р.