ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2023 року м. Житомир справа № 240/9433/21
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Черняхович І.Е., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України (далі - відповідач), в кому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо відмови у складанні та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на ОСОБА_1 довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії;
- зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статтей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" із обов'язковим зазначенням всіх відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу за посадою, окладу за військовим (спеціальним) званням (полковник), надбавки за вислугу років (40 %), надбавки за виконання особливо важливих завдань (50 %), надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15 %), премії (33,3 %).
На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що після 05.03.2019 - дати набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, у нього виникло право на перерахунок пенсі з урахування у складі грошового забезпечення, з якого визначається розмір пенсії, не тільки посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а ще й з щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених в розмірах, передбачених постановою Кабінетом Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704. Зазначає, що перерахунок пенсії здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі довідки про складові грошового забезпечення для перерахунку пенсії, наданої уповноваженим органом, яким по відношенні до нього є Міністерство внутрішніх справ України. З огляду на що, він звернувся до відповідача із заявою, в якій просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, однак отримав лист з відмовою. Вважаючи такі дії Міністерства внутрішніх справ України протиправними, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою суду провадження в адміністративній справі №240/9433/21 за позовом ОСОБА_1 було відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Міністерство внутрішніх справ України подало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувало проти заявлених позовних вимог у зв'язку з їх безпідставністю. Аргументуючи свою позицію відповідач зазначив, що Міністерство внутрішніх справ України подало до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечувало проти заявлених позовних вимог у зв'язку з їх безпідставністю. Аргументуючи правомірність своєї відмови у видачі позивачу нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 Міністерство внутрішніх справ України зазначило, що порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, визначений Порядком №45, а умови та розмір останнього перерахунку - постановою КМУ №103. Вищезазначений Порядок №45 передбачає, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію, в тому числі й Міністерству внутрішніх справ України. Згідно з положеннями пункту 3 Постанови КМУ № 45 уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, лише після отримання від головних управлінь Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Водночас, на даний час територіальними органами Пенсійного фонду України списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, до Міністерства внутрішніх справ України не надсилались. Відсутність зазначених списків унеможливлюють підготовку оновлених довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій, в тому числі й довідки для позивача, оскільки Міністерство внутрішніх справ України не володіє інформацією про грошове забезпечення, з якого йому була призначена пенсія. Зауважило, що за відсутності рішення Кабінету Міністрів України щодо перерахунку пенсій, Міністерство внутрішніх справ України не наділено повноваженнями самостійно приймати рішення стосовно підготовки та надсилання довідок про грошове забезпечення до територіальних органів Пенсійного фонду України для перерахунку пенсій.
Крім того, у відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що до спірних правовідносин застосуванню підлягає постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", а не постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", на яку посилається позивач.
Враховуючи вищезазначені обставини, Міністерство внутрішніх справ України просило відмовити в задоволені позову ОСОБА_2 в повному обсязі.
Відповідно до положень ст.ст. 257, 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та 30.11.2006 був звільнений у запас з посади начальника відділу роботи з персоналом Управління МВС України в Житомирській області на підставі пункту "б" (через хворобу) статті 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Із грудня 2006 року ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", та на даний час перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області.
02 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), якою збільшено розміри грошового забезпечення поліцейських.
У зв'язку з підвищення Постановою №988 грошового забезпечення поліцейських, Кабінет Міністрів України в пункті 3 постанови від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова №103) прийняв рішення перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
Матеріалами справи підтверджується, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок №45) Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Житомирські області виготовила та надіслала до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку від 21.03.2018 №85/10568 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на січень 2016 року відповідно до Постанови №988 (а.с.20). Вказана довідка включала такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання та процентну надбавку за вислугу років, надбавка за службу в умовах режимних обмежень та премія, які були визначені в розмірах, передбачених Постановою №988.
На виконання вимог статті 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та норм Постанови №103 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснило в травні 2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 з урахуванням грошового забезпечення, зазначеного у вказаній довідці, що підтверджується відповідним протоколом перерахунку пенсії (а.с.21).
23 березня 2021 року ОСОБА_1 звернувся із заявою, адресованою одночасно голові ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області та Міністерству внутрішніх справ України, в якій просив виготовити та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019 у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку його пенсії (а.с.23).
За наслідками розгляду вказаної заяви, Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" надіслала позивачу листа від 07.04.2021 №619/33/26-2021, в якому повідомила, що після проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №103 та визнання судами її окремих положень нечинними, Урядом не було прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови та розміри перерахунку пенсій. Крім того, підготовка та надсилання територіальними органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, є однією з умов для підготовки уповноваженим органом відповідних довідок про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії. З огляду на викладене, Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" вказала, що для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на будь-яку іншу дату підстави відсутні. Крім того, в листі Державна установа "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Житомирській області" зауважила, що органом, уповноваженим на видачу довідок про розмір грошового забезпечення є Міністерство внутрішніх справ України, а саме Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України, оскільки це визначено наказом МВС України від 25.02.2019 №129 (а.с.24).
В свою чергу, Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України у відповідь на заяву ОСОБА_1 від 23.03.2021 надіслав йому лист від 15.04.2021 №А-9286/22 в якому вказав, що після проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови №103 Урядом не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Крім того, підготовка та надсилання територіальними органами Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, є однією з умов для підготовки відповідних довідок уповноваженим органом. Вказав, що на сьогодні, списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, від територіальних органів Пенсійного фонду України до МВС не надходили. З огляду на викладене, Департамент персоналу Міністерства внутрішніх справ України зазначив, що для виготовлення нових довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на будь-яку іншу дати підстави відсутні (а.с.25).
Вважаючи протиправною відмову Міністерства внутрішніх справ України у видані йому нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", ОСОБА_1 звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, врегульовані Законом України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Відповідно до статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма статті 43 Закону №2262-ХІІ безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій.
Натомість питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Зі змісту положень статті 63 Закону №2262-XII вбачається, що право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для такого перерахунку, надано Кабінету Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45).
Відповідно до пункту 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, згідно з ст. 63 Закону №2262-XII та згідно з п. 1 Порядку №45 підставою для перерахунку пенсій, призначений відповідно до Закону №2262-XII, є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Водночас, порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, врегульовано правовими нормами пунктів 2-5 Порядку №45, якими визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони.
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Довідки на осіб, які звільнені із служби в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) видаються МВС.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-XII.
02 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), якою збільшено розміри грошового забезпечення поліцейських, а 01 березня 2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - Постанова №704), якою збільшено розміри складових грошового забезпечення військовослужбовців.
У зв'язку із прийняттям вищезазначених нормативно правових актів та збільшенням розмірів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, Кабінет Міністрів України на реалізацію частини 4 статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” Кабінет Міністрів України прийняв постанову від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" пунктами 1, 2 якої було встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
В свою чергу, пунктом 3 Постанови №103 було передбачено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Пунктом 5 Порядку № 45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103) було передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
В свою чергу, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.
12 грудня 2018 року Окружним адміністративним судом міста Києва було прийнято рішення у справі у справі №826/3858/18, залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб та зміни, внесені вказаною постановою до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати особа має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.
Однак суд зауважує, що пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, якій були визнані протиправними та нечинними на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18, було врегульоване питання перерахунку пенсій військовослужбовцям, звільненим зі служби із Збройних Сил України, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби, Управління державної охорони, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, органах і підрозділах цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, податкової міліції, оскільки Постановою №704, яка визначена у вказаних пунктах, підвищувалось грошове забезпечення саме вказаним категоріям військовослужбовцям.
Таким чином, прийняття рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 та визнання протиправними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 обумовило виникнення права на перерахунок пенсій з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення у військовослужбовців, звільнених зі служби із Збройних Сил України, Національної гвардії, Державної прикордонної служби та Державної спеціальної служби, Управління державної охорони, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, органах і підрозділах цивільного захисту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, податкової міліції,
Водночас, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ. Згідно ст. 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Суд наголошує, що грошове забезпечення поліцейського виплачується відповідно до Постанови №988, тому прийняття рішення у справі №826/3858/18 та визнання протиправними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 не породжує для позивача виникнення права на перерахунок його пенсії
з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, передбачених Постановою №704.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що позивач не мав правових підстав для оформлення та видачі йому нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, з врахуванням складових грошового забезпечення, визначених Постановою №704.
Згідно з частиною 1, 2 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Відтак, суд повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку, позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601; код ЄДРПОУ 00032684) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.Е.Черняхович