ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 грудня 2023 рокуСправа №160/25835/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В. розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - ГУ ПФУ в Житомирській області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач-2), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не зарахування до загального страхового стажу, який дає право на пенсію за віком ОСОБА_1 періоди роботи відповідно архівних довідок від 11.11.2022 463-К з 01.01.1982 по 31.12.1995 та скасувати рішення №047050019958 від 21.07.2023 про відмову у призначенні пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до загального страхового стажу, який дає право на пенсію за віком ОСОБА_1 періоди роботи, вказаний в трудовій книжці серії НОМЕР_1 з 23.09.1982 по 13.09.1995 відповідно архівних довідок від 11.11.2022 463-К з 01.01.1982 по 31.12.1995.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 14.07.2023 він звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії за віком. За принципом екстериторіальності заяву позивача розглянуло ГУ ПФУ в Житомирській області та прийняло рішення №047050019958 від 21.07.2023 про відмову у призначенні пенсії за віком. В оскаржуваному рішенні вказано, що необхідний страховий стаж, визначений статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV) становить не менше 30 років, а страховий стаж позивача за розрахунком відповідача-1 складає 22 роки 05 місяців 03 днів. За результатами розгляду поданих позивачем документів, до його страхового стажу не зараховано період роботи відповідно до архівних довідок від 11.11.2022 463-К з 01.01.1982 по 31.12.1995, оскільки ПІБ « ОСОБА_2 », « ОСОБА_1 », « ОСОБА_3 » - не відповідає паспортним даним « ОСОБА_1 » та в довідці не зазначено, чи перебували в трудових відносинах інші особи з таким ПІБ. З такою позицією позивач не погоджується та зазначає, що він працював усі вказані в трудовій книжці серії НОМЕР_1 від 08.01.1986 періоди, та сплачував усі необхідні внески. Позивач, не погодившись з рішенням відповідача-1, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Ухвалою суду від 11.10.2023 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Цією ж ухвалою суду встановлено відповідачам строк для подання відзиву на позов протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії цієї ухвали, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів.
14.11.2023 представник ГУ ПФУ в Житомирській області надав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що за результатами розгляду документів до страхового стажу позивача не зараховано періоди трудової діяльності відповідно до архівних довідок від 11.11.2022 463-К з 01.01.1982 до 31.12.1995, оскільки ПІБ « ОСОБА_4 », « ОСОБА_1 », « ОСОБА_3 » не відповідає паспортним даним « ОСОБА_1 ». Підтверджений належними документами страховий стаж позивача складає 22 роки 05 місяців 03 дні, що є недостатнім для призначення пенсії за віком, тому позивачу відмовлено в призначенні пенсії. позивач матиме право на пенсійну виплату при набуті необхідного страхового стажу.
Відповідач-2 суду відзив на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив.
На підставі частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , після досягнення 60 років, 14.07.2023 звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV.
За принципом екстериторіальності заяву позивача про призначення пенсії розглянуто ГУ ПФУ в Житомирській області.
Рішенням від 21.07.2023 №047050019958 відповідач-1 відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком. У рішенні вказано, що пенсійний вік, визначений статтею 26 Закону №1058-IV, становить 60 років. Вік заявника 60 років. Необхідний страховий стаж визначений, статтею 26 Закону №1058-IV, становить 30 років. Відповідно до частини 2 статті 26 Закону №1058-IV у разі відсутності страхового стажу, передбаченого частиною 1 цієї статті, право на призначення пенсії за віком така особа набуде після досягнення 63 років за наявності страхового стажу від 23 років. У разі відсутності страхового стажу право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення 65 років за наявності страхового стажу від 15 років. Страховий стаж особи становить 22 роки 05 місяців 03 дні. За доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди роботи відповідно архівних довідок від 11.11.2022 463-К з 01.01.1982 по 31.12.1995, оскільки ПІБ « ОСОБА_4 », « ОСОБА_1 », « ОСОБА_3 » не відповідає паспортним даним « ОСОБА_1 », та в довідці не зазначено чи перебували в трудових відносинах інші особи з таким ПІБ. Особа матиме право на пенсійну виплату з 30.06.2028 або при набутті необхідного страхового стажу.
Позивач, не погодившись з відмовою відповідача-1 у призначення йому пенсії за віком, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
У статті 46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон №1058-IV.
Відповідно до частини статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
На підставі частини 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
На підставі частини 1 статті 26 Закону №1058-IV, починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
Частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (частина 3 статті 44 Закону №1058-IV).
Також, приписами пункту 3.3 розділу 3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1) встановлено, що орган, який призначає пенсію надає: роз'яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності бланки документів; допомогу особам, зазначених у п. 1.1 і 1.2 розділу І вказаного порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.
Пунктом 4.2 розділу 4 Порядку №22-1 передбачено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
З аналізу викладених норм слід дійти висновку, що у разі сумніву органу, що призначає пенсію, у належності та обґрунтованості поданих заявником документів, в нього є право перевірити надані заявником документи шляхом звернення до установ, підприємств, організацій, де працював заявник, із відповідними запитами.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 (далі - Порядок №637) передбачено, що трудова книжка є основним документом, який підтверджує стаж роботи.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які місять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пункту 1.1. Інструкції про порядок ведення трудових книжок, яка затверджена наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року №58 (далі - Інструкція №58) трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі - підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п'ять днів, у тому числі осіб, які є співвласниками (власниками) підприємств, селянських (фермерських) господарств, сезонних і тимчасових працівників, а також позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Відповідно до пункту 2.2 Інструкції №58 заповнення трудової книжки вперше проводиться власником або уповноваженим ним органом не пізніше тижневого строку з дня прийняття працівника на роботу або прийняття студента вищого, учня професійно-технічного навчального закладу, що здобули професію (кваліфікацію) за освітньо-кваліфікаційним рівнем "кваліфікований робітник", "молодший спеціаліст", "бакалавр", "спеціаліст" та продовжують навчатися на наступному освітньо-кваліфікаційному рівні, на стажування.
На підставі пункту 2.3 Інструкції №58, до трудової книжки вносяться, зокрема, відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження.
За змістом пункту 2.4 Інструкції № 58 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Аналогічні норми були закріплені в Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, установах та організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 року №162 (далі - Інструкція №162), яка діяла під час оформлення трудової книжки позивача.
Так, пунктами 2.2, 2.3 Інструкції №162 було визначено (мовою оригіналу):
« 2.1. Заполнение трудовых книжек и вкладышей к ним производится на языке союзной, автономной республики, автономной области, автономного округа, на территории которых рас положено данное предприятие, учреждение, организация, и на официальном языке СССР.
2.2. Заполнение трудовой книжки впервые производится администрацией предприятия в присутствии работника не позднее недельного срока со дня приема на работу.
В трудовую книжку вносятся:
сведения о работнике: фамилия, имя, отчество, дата рождения, образование, профессия, специальность;».
В Основних положеннях про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників, затверджених постановою Ради Міністрів СРСР від 14.03.1975 № 310 містились наступні вимоги (мовою оригіналу):
« 1. Трудовая книжка колхозника является основным документом о трудовой деятельности членов колхозов.
2. Трудовые книжки ведутся на всех членов колхозов с момента принятия их в члены колхоза.
5. В трудовую книжку колхозника вносятся: сведения о колхознике: фамилия, имя, отчество, дата рождения, образование, профессия, специальность; сведения о членстве в колхозе: прием в члены колхоза, прекращение членства в колхозе; сведения о работе: назначение на работу, перевод на другую работу, прекращение работы; сведения о трудовом участии: принятый в колхозе годовой минимум трудового участия в общественном хозяйстве, его выполнение; сведения о награждениях и поощрениях: награждения орденами и медалями, присвоение почетных званий, награждения и поощрения за успехи в работе, предусмотренные уставом и правилами внутреннего
распорядка колхоза, другие поощрения в соответствии с действующим законодательством; сведения об открытиях, на которые выданы дипломы, об использованных изобретениях и рационализаторских предложениях и о выплаченных в связи с этим вознаграждениях.
6. Все записи в трудовой книжке заверяются во всех разделах за время работы в колхозе подписью председателя колхоза или специально уполномоченного правлением колхоза лица и печатью.
13. Ответственность за организацию работ по ведению, учету, хранению и выдаче трудовых книжек возлагается на председателя колхоза. Ответственность за своевременное и правильное заполнение трудовых книжек, за их учет, хранение и выдачу несет специально уполномоченное правлением колхоза лицо.».
В трудовій книжці колгоспника, виданої на ім'я „ ОСОБА_3 ”, серії НОМЕР_1 міститься такі записи, зокрема, (мовою оригіналу):
Колхоз «РАССВЕТ» Криничанский район Днепропетровская область:
№1: 23.09.1982 - принят в члены колхоза;
№2: 13.09.1995 - исключен с членов колхоза «РАССВЕТ» согласно поданного заявления по собственному желанию;
Колхоз «РАССВЕТ» Криничанский район Днепропетровская область:
№1: 23.09.1982 - принят на работу трактористом;
№2: 13.09.1995 - уволен согласно поданного заявления по собственному желанию.
В розділі «Трудовое участие в общественном хозяйстве» містяться наступні записи щодо виконання позивачем трудового мінімуму:
№1: 1982 рік: 280 - прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі; 37 - виконаний річний мінімум трудової участі; причина невиконання - „поступил в сентябре месяце”;
№2: 1983 рік: 280 - прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі; 66 - виконаний річний мінімум трудової участі;
№3: 1984 рік: 280 - прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі; 250 - виконаний річний мінімум трудової участі;
№4: 1985 рік: 280 - прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі; 167 - виконаний річний мінімум трудової участі;
№5: 1986 рік: 280 - прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі; 354 - виконаний річний мінімум трудової участі;
№6: 1987 рік: 280 - прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі; 346 - виконаний річний мінімум трудової участі;
№7: 1988 рік: 280 - прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі; 306 - виконаний річний мінімум трудової участі;
№8: 1989 рік: 280 - прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі; 312 - виконаний річний мінімум трудової участі;
№9: 1990 рік: 280 - прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі; 341 - виконаний річний мінімум трудової участі;
№10: 1991 рік: 280 - прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі; 109 - виконаний річний мінімум трудової участі;
№11: 1992 рік: 280 - прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі; 290 - виконаний річний мінімум трудової участі;
№12: 1993 рік: 280 - прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі; 310 - виконаний річний мінімум трудової участі;
№13: 1994 рік: 280 - прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі; 252 - виконаний річний мінімум трудової участі;
№14: 1991 рік: 180 - прийнятий колгоспом річний мінімум трудової участі; 187 - виконаний річний мінімум трудової участі.
Суд зазначає, що записи трудової книжки колгоспника містять усю необхідну інформацію про трудову участь позивача в колгоспі за період з 23.09.1982 по 13.09.1995, з якої можливо встановити наявність або відсутність у позивача права на зарахування цього періоду до страхового стажу.
Відповідач-1 в обґрунтування відмови у призначенні пенсії позивачу посилається на те, що, за доданими документами до страхового стажу не зараховано періоди роботи відповідно архівних довідок від 11.11.2022 463-К з 01.01.1982 по 31.12.1995, оскільки ПІБ « ОСОБА_4 », « ОСОБА_1 »,« ОСОБА_3 » не відповідає паспортним даним « ОСОБА_1 », та в довідці не зазначено чи перебували в трудових відносинах інші особи з таким ПІБ.
В архівній довідці КЗ «ТРУДОВИЙ АРХІВ» Криничанської селищної ради від 11.11.2022 №463-К про відпрацьовані вихододні ОСОБА_1 в колгоспі «РАССВЕТ», КСП «РАССВЕТ» Криничанського району Дніпропетровської області за період з 01.01.1982-31.12.1995 зазначено, що ОСОБА_1 відпрацьовано:
- у 1982 (липень - 15, серпень - 15);
- у 1983 (липень - 46, вересень - 17, листопад - 24);
- у 1984 (січень - 20, лютий - 8, березень - 22, квітень - 29, травень - 22, червень - 27, липень - 21, серпень - 18, вересень - 14, жовтень - 26, листопад - 23, грудень - 22);
- у 1985 (січень - 7, лютий - 11, травень - 19, червень - 27, липень - 26,серпень - 20, вересень - 20, грудень - 11);
- у 1986 (січень - 26, лютий - 26, березень - 26, квітень - 27, травень - 27, червень - 22, липень - 16,серпень - 27, вересень - 9, жовтень - 9, листопад - 31,грудень - 25);
- у 1987 (січень - 26, лютий - 26, березень - 25, квітень - 27, травень - 28, червень - 31, липень - 30, серпень - 31, вересень - 31, жовтень - 30, листопад - 31, грудень - 30);
- у 1988 (січень - 31, лютий - 31, березень - 30, квітень - 31, травень - 30, червень - 31, липень - 5, серпень - 41, вересень - 16, жовтень - 26, листопад - 28, грудень - 24);
- у 1989 (січень - 27, лютий - 28, березень - 27, квітень - 27, травень - 30, червень - 27, липень - 24, серпень - 11, вересень - 26, жовтень - 27, листопад - 31, грудень - 27);
- у 1990 (січень - 28, лютий - 30, березень - 28, квітень - 30, травень - 30, червень - 31, липень - 26, серпень - 33, вересень - 25, жовтень - 30, листопад - 31, грудень - 19);
- у 1991 (січень - 28, лютий - 26, березень - 20, квітень - 28, травень - 28, червень - 29, липень - 25, серпень - 25, вересень - 22, жовтень - 25, листопад - 31, грудень - 26);
- у 1992 (січень - 30, лютий - 29, березень - 28, квітень - 26, травень - 30, червень - 27, липень - 26, серпень - 28, вересень - 25, жовтень - 29, листопад - 28, грудень - 25);
- у 1993 (січень - 29, лютий - 27, березень - 26, квітень - 28, травень - 28, червень - 24, липень - 27, серпень - 20, вересень - 27, жовтень - 24, листопад - 25, грудень - 25);
- у 1994 (січень - 27, лютий - 26, березень - 23, квітень - 28, травень - 30, червень - 31, липень - 26, серпень - 31, вересень - 25, жовтень - 3, листопад - 21, грудень - 26);
- у 1995 (січень - 27, лютий - 25, березень - 24, квітень - 28, травень - 27, червень - 25, липень - 47, серпень - 8, жовтень - 16).
В відомостях зазначений за 1982-1983, 1988-1994 - « ОСОБА_4 », 1984-1986 - « ОСОБА_1 », 1987, 1995 - « ОСОБА_3 ».
Здійснивши співставлення інформації, зазначеної: у паспорті „ ОСОБА_1 ” серії НОМЕР_2 , виданого Криничанським РВ УМВС України в Дніпропетровській області 02.04.2001; у трудовій книжці колгоспника, виданої на ім'я „ ОСОБА_3 ”, серії НОМЕР_1 ; в архівній довідці КЗ «ТРУДОВИЙ АРХІВ» Криничанської селищної ради від 11.11.2022 №463-К з відомостями щодо за 1982-1983, 1988-1994 - « ОСОБА_4 », 1984-1986 - « ОСОБА_1 », 1987, 1995 - « ОСОБА_3 », з урахуванням того, що недоліки в оформленні документів не можуть бути підставою для обмеження особи у реалізації права на пенсійне забезпечення, суд приходить до висновку, що усі перелічені документи стосуються однієї особи - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Суд зазначає, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні документів про трудовий стаж особи.
За таких обставин, є підстави для зарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду роботи в колгоспі «РАССВЕТ» з 23.09.1982 по 13.09.1995, з урахуванням інформації щодо фактично відпрацьованого часу, зазначеної в архівній довідці КЗ «ТРУДОВИЙ АРХІВ» Криничанської селищної ради від 11.11.2022 №463-К.
Дослідивши долучені до матеріалів справи докази, суд зазначає, що відповідачем-1 відмовлено у призначенні пенсії позивачу за формальних обставин. Відповідач-1 не був позбавлений права перевірити інформацію, яка зазначена у трудовій книжці колгоспника, як того вимагає частина 3 статті 44 Закону №1058-IV.
Суд звертає увагу, що згідно з пунктом 4.7 Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
За таких обставин, суд приходить до висновку про передчасність та протиправність відмови відповідача-1 в призначенні позивачу пенсії за віком.
Відтак, відмова ГУ ПФУ в Житомирській області про призначення пенсії позивачу, яка викладена у рішенні від №047050019958 від 21.07.2023, є протиправною, а рішення підлягає скасуванню.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зарахувати до загального страхового стажу, який дає право на пенсію за віком ОСОБА_1 період з 23.09.1982 по 13.09.1995, суд зазначає таке.
ГУ ПФУ в Житомирській області як структурний підрозділ органу, що мав розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком, визначено засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності відповідно до пункту 4.2. Порядку №22-1, рішення якого про відмову в призначенні пільгової пенсії оскаржив позивач, є суб'єктом владних повноважень, який має зарахувати спірний період до страхового стажу позивача.
Викладене свідчить, що у ГУ ПФУ в Дніпропетровській області відповідно до приписів Порядку №22-1 відсутні повноваження щодо вирішення питання стосовно зарахування до страхового стажу позивача спірного періоду.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин позовні вимоги ОСОБА_1 , є такими, що підлягають задоволенню частково.
Згідно з частиною 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1073,60 грн., що документально підтверджується квитанцією до платіжної інструкції №0.0.3232917504.1 від 05.10.2023.
Отже, враховуючи часткове задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду підлягає стягненню на користь позивача в сумі 536,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Житомирській області, рішенням якого порушені права ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (адреса: вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 13559341), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (адреса: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 21910427) про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не зарахування до загального страхового стажу, який дає право на пенсію за віком ОСОБА_1 періоду роботи в колгоспі «РАССВЕТ» з 23.09.1982 по 13.09.1995 відповідно до інформації, зазначеної в трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_1 та в архівній довідці КЗ «ТРУДОВИЙ АРХІВ» Криничанської селищної ради від 11.11.2022 №463-К.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №047050019958 від 21.07.2023 про відмову у призначенні пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до загального страхового стажу, який дає право на пенсію за віком ОСОБА_1 періоду роботи в колгоспі «РАССВЕТ» з 23.09.1982 по 13.09.1995 відповідно до інформації, зазначеної в трудовій книжці колгоспника серії НОМЕР_1 та в архівній довідці КЗ «ТРУДОВИЙ АРХІВ» Криничанської селищної ради від 11.11.2022 №463-К.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області судові витрати у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривні 80 копійок.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, передбачені статтями 295,297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар