Рішення від 27.11.2023 по справі 183/8348/23

Єдиний унікальний номер справи 183/8348/23

Провадження № 2/183/3801/23

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2023 року м. Новомосковськ Дніпропетровської області

Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді - Майної Г. Є.

з участю секретаря судового засідання - Коссовича А .О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження в залі суду цивільну справу за позовом Дніпропетровського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю,-

ВСТАНОВИВ:

У липні2023 року Дніпропетровський обласний центр в особі Новомосковської філії звернулося до суду із вищезазначеним позовом, в обґрунтування якого позивач посилається на те, що у 10 лютого 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Новомосковського міськрайонного центру зайнятості із заявою про надання йому статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, зазначивши, що через відсутність роботи не має заробітку, або інших передбачених законом видів доходів, у тому числі не забезпечує себе роботою самостійно, трудовою діяльністю не займається.

Наказом директора Новомосковського міськрайонного центру зайнятості № НТ220210 від 10 лютого 2022 року відповідачеві було надано статус безробітного з 10 лютого 2022 року та призначено допомогу по безробіттю відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" з 10 лютого 2022 року по 06 листопада 2022 року.

У ході проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання відповідачеві статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, шляхом електронного обміну даними між Пенсійним фондом України та Державним центром зайнятості, було установлено, що відповідач не повідомив про своє працевлаштування 15 квітня 2022 року на роботу в ТОВ "Грос Трейдінг" на посаду помічника оператора АЗС, що призвело до неправомірного отримання останнім 11 285,18 грн. допомоги по безробіттю.

28 жовтня 2022 року Новомосковським міськрайонним центром зайнятості було проведено розслідування страхового випадку щодо відповідача, про що складено відповідний акт № 126, до якого долучено наказ про прийняття відповідача на роботу у № 14-к від 13 квітня 2022 року.

Таким чином, відповідач, перебуваючи на обліку в центрі зайнятості, не надав інформацію про наявність трудових відносин з ТОВ "Грос Трейдінг", у зв'язку з чим у період з 15 квітня 2022 року по 22 червня 2022 року неправомірно отримав допомогу по безробіттю в сумі 11 285,18 грн.

На адресу відповідача направлялась вимога про повернення отриманої допомоги по безробіттю у вищезазначеному розмірі, однак така вимога була залишена без задоволення. Зазначену суму виплаченої допомоги по безробіттю, а також судові витрати позивач просить стягнути з відповідача на його користь.

21 липня 2023 року на адресу суду надійшла інформація щодо зареєстрованого місця проживання фізичної особи-відповідача. Ухвалою судді від 24 липня 2023 року постановлено про прийняття позовної заяви до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи у судове засідання і відкрито провадження у справі. Цією ж ухвалою сторонам були установлені строки для подання відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив на позовну заяву, а також заперечень.

У судове засідання представник позивача не з'явилась, подала суду заяву про розгляд справи за її відсутності, заявлені вимоги підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення у справі.

Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи, а також відзиву на позовну заяву не подавав,тому суд вважає можливим провести розгляд справи за його відсутності.

Згідно з ч. 4 ст. 223 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення). Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

У зв'язку з неявкою осіб, які приймають участь у справі, суд розглядає справу у відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування; безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи; зайнятість - не заборонена законодавством діяльність осіб, пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім'ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб'єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно.

Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про зайнятість населення", до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України "Про зайнятість населення", формування та реалізацію державної політики у сфері зайнятості населення забезпечують у межах своїх повноважень Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері зайнятості населення та трудової міграції, інші центральні органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим та Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адміністрації, органи місцевого самоврядування.

Згідно з Положенням про Дніпропетровський обласний центр зайнятості (надалі Центр зайнятості, позивач), затвердженим наказом Державної служби зайнятості 25 січня 2018 року за № 11, Центр зайнятості є неприбутковою державною установою підпорядкованою Державній службі зайнятості.

Відповідно до ч. 2 ст. 43 Закону України "Про зайнятість населення", статус безробітного надається зазначеним у частині першій цієї статті особам за їх особистою заявою (у тому числі поданою засобами електронної ідентифікації) у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування.

Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.

Судом установлено, що 10 лютого 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Новомосковського міськрайонного центру зайнятості із письмовою заявою про надання йому статусу безробітного, у якій інформував про те, що він не відноситься до зайнятого населення відповідно до ст.4 Закону України "Про зайнятість населення" та через відсутність роботи, заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі незабезпечення себе роботою самостійно.

У цій же заяві ОСОБА_1 підтвердив, що ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення, про що свідчить його підпис у заяві.

Крім того, 10 лютого 2022 року ОСОБА_1 підписав персональну карту № НОМЕР_1 , в якій зазначені його анкетні дані, професійний досвід, освіта, а також інформація про останній вид зайнятості в ТОВ "Грос Трейдінг" на посаді оператора заправних станцій, дата припинення останнього виду зайнятості 18 січня 2022 року, причина ст. 36 КЗпП України (за згодою сторін).

Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення" відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.

Наказом від 10 лютого 2022 року №НТ220210 ОСОБА_1 надано статус безробітного, цим же наказом йому призначено допомогу по безробіттю на період з 10 лютого 2022 року по 06 листопада 2022 року (дата закінчення дворічного періоду виплат 10 лютого 2024 року). Виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_1 розпочато з 10 лютого 2022 року.

Наказом від 29 червня 2022 року №НТ220629 було скорочено виплату по безробіттю ОСОБА_1 на строк до 90 днів з 29 червня 2022 року по 13 липня 2022 року.

Наказом від 22 липня 2022 року №НТ220722 було скорочено виплату по безробіттю ОСОБА_1 на строк до 90 днів з 14 липня 2022 року по 12 серпня 2022 року.

Наказом від 09 серпня 2022 року №НТ220809 припинено виплату ОСОБА_1 допомоги по безробіттю у зв'язку із порушенням ним обов'язку відвідування центру зайнятості без поважних причин, цим же наказом припинено його реєстрацію як безробітного.

Зазначені обставини підтверджуються Витягом із наказів про прийняті рішення по особі: ОСОБА_1 , що наданий суду у засвідченій представником позивача копії.

Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженим Наказом Міністерства правці та соціальної політики, Державної податкової адміністрації України 13 лютого 2009 року № 60/62, (далі Порядок) передбачений механізм проведення розслідування, яке проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної (пункти 2, 3 Порядку).

Пунктом 5 Порядку передбачено, що перевірка достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, проводиться центрами зайнятості шляхом:звіряння наданої особою інформації з відомостями, наявними в Державній податковій адміністрації України, Пенсійному фонді України, у державних реєстраторів;використання даних вищевказаних органів, Державного департаменту нагляду за додержанням законодавства про працю, контрольно-ревізійних органів цільового використання коштів Фонду; проведення центром зайнятості перевірки достовірності зазначених у довідках про середню заробітну плату даних та записів у трудових книжках безпосередньо на підприємствах, в установах, організаціях та у фізичних осіб, які використовують найману працю, у порядку, встановленому законодавством. За результатами звірки або перевірки оформлюється акт, який підписується посадовими особами, що її проводили.

Судовим установлено, що в ході проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання відповідачеві статусу безробітної та виплати матеріального забезпечення, шляхом електронного обміну даними між Пенсійним фондом України та Державним центром зайнятості, було отримано інформацію про те, що ОСОБА_1 починаючи з 15 квітня 2022 року почав трудові відносини з ТОВ "Грос Трейдінг".

Відповідно до акта № 126 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 28 жовтня 2022року, установлено, що ОСОБА_1 на підставі наказу (розпорядження) ТОВ "Грос Трейдінг" № 14-к від 13 квітня 2022 року, прийнятий на роботу до зазначеного підприємства з 15 квітня 2022 року на посаду помічника оператора АЗС. На підтвердження цьому до акта було долучено копію відповідного наказу (розпорядження) ТОВ "Грос Трейдінг"№ 14-к від 13 квітня 2022 року.

У суду не має підстав для сумніву в належності та допустимості таких письмових доказів, факт перебування ОСОБА_1 у трудових відносинах з ТОВ "Грос Трейдінг", отримання ним доходу, крім того зазначені обставини не спростовані відповідачем.

Таким чином, ОСОБА_1 , працевлаштувавшись у квітні 2022 року, в супереч п. 4 ч. 2 ст. 44 Закону України "Про зайнятість населення", яким передбачений обов'язок зареєстрованого безробітного інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у ч.1 ст.45 цього Закону, зокрема у разі зайнятості (п.1 ч.1 ст.45).

Аналогічна норма, якою передбачений обов'язок ОСОБА_1 інформувати Центр зайнятостіпро обставини, що впливають на умови виплати йому забезпечення та надання соціальних послуг як безробітному, закріплена у ч. 2 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Пунктом 6 Порядку встановлено, що у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.

Зважаючи на виявлені обставини, 31 жовтня 2022 року було видано наказ за № НТ221031 щодо поверненню коштів, виплачених ОСОБА_1 , як допомоги по безробіттю в сумі 11 285,18 грн., в межах цієї суми було зобов'язано провести роботу щодо її відшкодування за наказом № 44 від 28 жовтня 2022 року.

Згідно з наданим позивачем довідкою, сума неправомірно отриманої допомоги по безробіттю у період з 15 квітня 2022 року по 22 червня 2022 року становить 11 285,18 грн.

Таким чином, зазначені обставини свідчить про недобросовісну поведінку відповідача, у зв'язку з чим виплачена допомога в розмірі 11 285,18 грн. є неправомірно отриманою. У даному випадку суд вважає за необхідне зауважити, що укладаючи в квітні 2022 року трудовий договір з ТОВ "Грос Трейдінг", ОСОБА_1 мав усвідомлювати наслідки своїх дій, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 81, 82, 141, 142, 259, 263-265, 268, 272, 273, 274, 280-282ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Дніпропетровського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Дніпропетровського обласного центру зайнятості 11 285,18 грн. неправомірно отриманої допомоги по безробіттю, а також судовий збір в розмірі 2 684,00 грн., а всього в розмірі 13 969 (тринадцять тисяч дев'ятсот шістдесят дев'ять гривень) 18 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому Цивільним процесуальним кодексом України.

Учасники справи:

- позивач: Дніпропетровський обласний центр зайнятості, код ЄДРПОУ 03490909, місцезнаходження юридичної особи за адресою: 49006, м. Дніпро, вул. Ю. Савченко, 12;

- відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , остання відома адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 .

Рішення суду складено і підписано 27 листопада 2023 року.

Суддя Г.Є. Майна