Справа № 201/15240/23
Провадження 1-кс/201/5216/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 року Жовтневий районний суд
м. Дніпропетровська
У складі: головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участі: секретаря судового засідання - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3 ,
захисника - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу 2-го управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023050000004622, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.12.2023, за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Слідчий звернувся до суду із вищевказаним клопотанням.
В обґрунтування заявленого клопотання слідчий посилався на те, що 08.05.2022, ОСОБА_6 , перебуваючи на території м. Маріуполь Донецької області, діючи умисно, за власною ініціативою, з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України прийняв рішення про добровільне зайняття однієї із посад в структурі так званої «Администрации города Мариуполь Донецкой народной республики», надавши при цьому згоду на виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій в незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території.
Так, 08.05.2022, ОСОБА_6 , діючи умисно, знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , добровільно, за власною ініціативою обійняв посаду так званого «Заведующего организационно-протокольным сектором отдела по вопросам внутренней политики администрации города Мариуполь» та, наказом «Главы администрации города Мариуполя Донецкой Народной республики» ОСОБА_7 від 08.05.2022 № 208 був прийнятий на «государственную гражданскую службу Донецкой Народной Республики» та призначений на посаду так званого «Заведующего организационно-протокольным сектором отдела по вопросам внутренней политики администрации города Мариуполь с 08.05.2022».
Так, у невстановлений період часу але не пізніше 08.05.2022, на ОСОБА_6 , як на так званого «Заведующего организационно-протокольным сектором отдела по вопросам внутренней политики администрации города Мариуполь» покладено функціональні обов'язки: - організовувати роботу сектора, забезпечувати виконання покладених на сектор завдань з організаційно-технічної діяльності відповідно до специфіки діяльності сектора; - брати участь у розробці планів організаційно-технічної діяльності та організувати їх виконання за напрямами, що належать до компетенції сектора; - організовувати підготовку документів з листування та звітності зі службових питань та контролювати строки їх виконання; - регулювати роботу з ефективної взаємодії сектора з органами та їх структурними підрозділами під час вирішення питань, що належать до сфери діяльності сектора; -вживати необхідних заходів щодо вдосконалення організації роботи сектору; - подавати відповідно до чинного законодавства пропозиції керівництву про призначення на посади, звільнення з посад та переміщення особового складу, своєчасного заміщення вакансій, заохочення та накладення стягнень; - підтримувати у секторі виробничу та трудову дисципліну, вимагати виконання правил трудового розпорядку; -забезпечувати високий рівень професійної підготовки особового складу, планувати, організовувати та контролювати проведення занять із професійного навчання особового складу сектору; - проводити виховну роботу з особовим складом сектора з урахуванням його ділових якостей та морально-психологічного стану, створювати умови для зміцнення його здоров'я та фізичного розвитку; - слідкувати за змістом та правильною експлуатацією приміщень, відведених для сектора, контрольно-вимірювальної, спеціальної та електронно-обчислювальної техніки; - контролювати виконання правил та норм охорони праці, техніки безпеки та протипожежного захисту; - організовувати підбиття підсумків виконання планів організаційно-виконавчої діяльності, дисципліни, об'єктивно оцінювати досягнуті підлеглими результати; - проводити роботу з підбору кадрів; -організовувати роботу з документами відповідно до чинного законодавства.
Місцем роботи ОСОБА_6 , який займає посаду так званого «заведующего организационно-протокольным сектором отдела по вопросам внутренней политики администрации города Мариуполь» було визначено адміністративну будівлю адміністрації м. Маріуполь», розташованої за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, Центральний район, пр-т Металургів, буд. 84б.
Отже, громадянин України ОСОБА_6 у період часу 08.05.2022 по теперішінй час, перебуваючи на вищевказаній посаді, виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функцій у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації м. Маріуполь, Донецької області, а саме у так званій «администрации города Мариуполя ДНР» в адміністративній будівлі адміністрації м. Маріуполь», розташованої за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, Центральний район, пр-т Металургів, буд. 84б.
Отже, громадянин України ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайняті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Слідчим за погодженням з прокурором 17.11.2023, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, ОСОБА_6 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України, повідомлення про підозру вручено ОСОБА_4 , який є захисником підозрюваного ОСОБА_6 за призначенням.
Таким чином, 17.11.2023 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, а саме у колабораційній діяльності, тобто у добровільному зайняті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_6 до слідчого 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях до будівлі за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, площа Шевченко, буд. 7 на 21.11.2023, 22.11.2023, 23.11.2023, які було розміщено 17.11.2023 у засобах масової інформації газеті «Урядовий кур'єр» №231 (7629), а також, на 05.12.2023, 06.12.2023, 07.12.2023, які було розміщено 01.12.2023 у засобах масової інформації газеті «Урядовий кур'єр» № 241 (7639) та на офіційному сайті «Офісу генерального прокурора», однак, ОСОБА_6 у визначений час не з'явився та не повідомив причини неявки.
Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_6 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
Згідно з матеріалами оперативного підрозділу, на даний час підозрюваний ОСОБА_6 , за отриманою інформацією, перебуває на території м. Маріуполь, Донецької області, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Постановою слідчого від 08.12.2023 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваний ОСОБА_6 оголошений в розшук.
В матеріалах кримінального провадження мається інформація, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав, на його задоволенні наполягав.
Захисник у судовому засіданні заперечував проти задоволення клопотання.
Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII передбачено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом.
Згідно з ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями в тому числі ст. 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Крім того, ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII встановлено, що порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у кримінальному провадженні № 22023050000004622 від 08.12.2023стосовно підозрюваного ОСОБА_6 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Вислухавши думку учасників судового провадження, а також дослідивши матеріали клопотання, суд вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки за сукупністю обставин та наявних в матеріалах кримінального провадження доказів, є всі підстави для здійснення спеціального досудового розслідування.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 297-1, 297-2,297-3, 297-4, 297-5 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023050000004622, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.12.2023, стосовно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Маріуполь, Донецької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 .
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1