Справа № 686/24799/23
Провадження № 2/686/6037/23
ЗАОЧНЕ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2023 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої судді Мазурок О.В.,
при секретарі Колісник Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Хмельницького, в порядку ст.. 247 ЦПК України, за правилами спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна страхова компанія «Оранта» до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, -
ВСТАНОВИВ:
ПАТ «НАСК «ОРАНТА» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок ДТП у розмірі 40500,00 грн., посилаючись на те, що 18.10.2021 року між ОСОБА_2 та ПАТ «Національна акціонерна страхова компанія «Оранта» був укладений договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (поліс №206377296), згідно якого забезпеченою є цивільно-правова відповідальність водія транспортного засобу «Opel Omega», дн.з. НОМЕР_1 .
Даний договір укладено на пільгових умовах (на 50% зменшено розмір страхового платежу), оскільки страхувальник ( ОСОБА_2 ) є пенсіонером (згідно посвідчення № НОМЕР_2 ).
20 серпня 2022 року о 18 год. 20 хв. по вул.. Бандери, 5/1А в м. Хмельницькому, сталася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля «Opel Omega», дн.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 та автомобіля «BMW 523-5/D» д.р.н. НОМЕР_3 .
Відповідно до постанови Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 12.09.2022 року - вина відповідача у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.. 124 КУпАП, вважається доведеною повністю.
19.09.2022 року до ПАТ «НАСК «ОРАНТА» із заявою звернувся власник пошкодженого транспортного засобу «BMW 523-5/D» д.р.н. НОМЕР_3 , з приводу виплати страхового відшкодування в порядку регресу в зв'язку із дорожньо-транспортною пригодою, яка є страховим випадком відповідно до умов договору страхування.
Оскільки цивільно-правова відповідальність відповідача, як водія автомобіля «Opel Omega», дн.з. НОМЕР_1 , була застрахована в ПАТ «НАСК «ОРАНТА» за договором обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, ПАТ «НАСК «ОРАНТА» виплатило за даним страховим випадком страхове відшкодування в розмірі фактично завданих збитків (з врахуванням франшизи та узгодження), а саме -81000 грн.).
Відповідно до п.38.1.1 ст. 38 «у разі якщо страховик здійснив страхове відшкодування за шкоду, заподіяну під час використання забезпеченого транспортного засобу, у сфері, що передбачає більше значення коригую чого коефіцієнта, ніж зазначено договором страхування, чи з порушенням умов, передбачених пунктом 13.2 ст. 13 цього Закону (при укладенні договору страхування із застосуванням такого пункту), то особа, відповідальна за шкоду, заподіяну внаслідок ДТПА, зобов'язана компенсувати страховику 50% виплаченого страхового відшкодування.
З матеріалів справи не вбачається, що відповідач належить до вищевказаного переліку пільгової категорії громадян.
01.12.2022 року ПАТ «НАСК «ОРАНТА» звернулося до відповідача із заявою про компенсацію страхового відшкодування в розмірі 40500 грн. (вих.. №08-03-14/1-04/6325).
В судове засідання представник позивача не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Відповідач в судове засідання не з'явився, по часта місце слухання справи повідомлений належним чином,про що свідчить розписка про вручення судової повістки, до суду не направив відзив на позов. Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав: судом об'єктивно встановлено, що 18.10.2021 року між ОСОБА_2 та ПАТ «Національна акціонерна страхова компанія «Оранта» був укладений договір обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (поліс №206377296), згідно якого забезпеченою є цивільно-правова відповідальність водія транспортного засобу «Opel Omega», д.н.з. НОМЕР_1 .
Даний договір укладено на пільгових умовах (на 50% зменшено розмір страхового платежу), оскільки страхувальник ( ОСОБА_2 ) є пенсіонером (згідно посвідчення № НОМЕР_2 ).
20 серпня 2022 року о 18 год. 20 хв. по вул.. Бандери, 5/1А в м. Хмельницькому, сталася дорожньо-транспортна пригода за участю автомобіля «Opel Omega», дн.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 та автомобіля «BMW 523-5/D» д.р.н. НОМЕР_3 .
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 12.09.2022 року - ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.. 124 КУпАП.
19.09.2022 року до ПАТ «НАСК «ОРАНТА» із заявою звернувся власник пошкодженого транспортного засобу «BMW 523-5/D» д.р.н. НОМЕР_3 , з приводу виплати страхового відшкодування в порядку регресу в зв'язку із дорожньо-транспортною пригодою, яка є страховим випадком відповідно до умов договору страхування.
Відповідно до розрахунку страхового відшкодування від 08.11.2022 року сума страхового відшкодування становить 81000,00 грн.
ПАТ «НАСК «ОРАНТА» виплатило за даним страховим випадком страхове відшкодування в розмірі фактично завданих збитків (з врахуванням франшизи та узгодження), а саме -81000 грн.), що підтверджується платіжним дорученням №51594 від 10.11.2022 року.
Статтею 13 «Про обов'язкове страхування цивільно-правої відповідальності власників наземних транспортних засобів» визначено, що учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та особи з інвалідністю внаслідок війни, що визначені законом, особи з інвалідністю I групи, які особисто керують належними їм транспортними засобами, а також особи, що керують транспортним засобом, належним особі з інвалідністю I групи, у її присутності, звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності на території України. Відшкодування збитків від дорожньо-транспортної пригоди, винуватцями якої є зазначені особи, проводить МТСБУ у порядку, визначеному цим Законом.
Розмір страхового платежу за одним внутрішнім договором страхування зменшується на 50 відсотків, за умови, що страхувальником є громадянин України - учасник війни, особа з інвалідністю II групи, особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, віднесена до I або II категорії, пенсіонер, а забезпечений транспортний засіб має робочий об'єм двигуна до 2500 сантиметрів кубічних включно та належить цьому громадянину на праві власності. Зазначена пільга надається за умови особистого керування таким транспортним засобом особою, яка належить до визначених у цьому пункті категорій громадян України, без мети надання платних послуг з перевезення пасажирів або вантажу.
П. 38.1.1 ст. 38 Закон України «Про обов'язкове страхування цивільно-правої відповідальності власників наземних транспортних засобів» передбачено, що у разі якщо страховик здійснив страхове відшкодування за шкоду, заподіяну під час використання забезпеченого транспортного засобу, у сфері, що передбачає більше значення коригуючого коефіцієнта, ніж визначено договором страхування, чи з порушенням умов, передбачених пунктом 13.2 статті 13 цього Закону (при укладенні договору страхування із застосуванням такого пункту), то особа, відповідальна за шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, зобов'язана компенсувати страховику 50 відсотків виплаченого страхового відшкодування.
Згідно ст. 1188 ЦК України шкода завдана внаслідок взаємодії кількох джерел підвищеної небезпеки, відшкодовується на загальних підставах, а саме: шкода, завдана одній особі з вини іншої особи, відшкодовується винною особою.
Відповідно до ст. 993 ЦК України - до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором страхового страхування, у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.
Статтею 1191 ЦК України передбачено, що особа, яка відшкодувала шкоду, зав¬дану іншою особою, має право зворотної вимо¬ги (регресу) до винної особи у розмірі випла¬ченого відшкодування, якщо інший розмір не встановлений законом.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.ст. 77, 79, 80 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування. . Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідачем не надано до суду доказів на спростування розрахунку страхового відшкодування, наданого позивачем та обставин викладених в позові.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що з відповідача, як з особи, що спричинила збитки на користь позивача підлягає стягненню сума сплаченого страхового відшкодування в розмірі 40500 грн. страхових витрат.
На підставі ст. 141 ЦПК України стягненню з відповідача на користь позивача підлягають судовий збір, сплачений позивачем при зверненні до суду в розмірі 2684 грн.
Керуючись ст. ст. 993, 1188 ЦК України, Законом України «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», Законом України «Про страхування», ст.ст. 10,13,18, 81, 258, 259, 263-265, 280, 354 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна страхова компанія «ОРАНТА» суму страхового відшкодування в розмірі 40500,00 грн. та судовий збір в розмірі 2684 грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Хмельницького апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30 денний строк з дня складання повного судового рішення апеляційної скарги.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач: публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна страхова компанія «ОРАНТА» - код ЄДРПОУ 00034186, м. Київ, вул. Здолбунівська, 7Д, розрахунковий рахунок АТ «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО» НОМЕР_4 , ЄДРПОУ 00034186.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
АДРЕСА_1 .
Повний текст рішення суду складено 12.12.2023 року.
Суддя