КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
21 грудня 2023 року м. Київ 320/12580/21
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жукової Є.О., ознайомившись з матеріалами адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1
доДепартаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації
провизнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
06 жовтня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту соціальної захисту населення Київської обласної державної адміністрації, в якому просить:
- визнати протиправними дії Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації щодо нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня, яка передбачена статтею 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, у розмірі 1491,00 грн;
- зобов'язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації нарахувати та виплатити недоотриману щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2021 рік, відповідно до статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020, у розмірі 7 354 грн.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08 жовтня 2021 року адміністративну справу №320/12580/21 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.11.2021 відкрито провадження у справі.
Відповідно до Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-ІХ ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва; утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві; визначено територіальну юрисдикцію Київського міського окружного адміністративного суду, яка поширюється на місто Київ.
Пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ установлено, що з дня набрання чинності цим Законом: до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ, справа №320/12580/21 надіслана до Київського окружного адміністративного суду за належністю.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.10.2023 справа розподілена судді Жуковій Є.О.
02 листопада 2023 року зазначену справу фактично передано судді Жуковій Є.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.11.2023 прийнято справу №320/12580/21 до провадження судді Жукової Є.О.Розгляд справи розпочато спочатку. Суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленими ст. ст. 257-262 КАС України без повідомлення (виклику) учасників справи. 11 грудня 2023 року від представника Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації (Київської військової адміністрації) надійшла заява про заміну неналежного відповідача.
На обґрунтування поданої заяви відповідач зазначає, позивач ОСОБА_1 перебував на обліку та отримував допомогу за місцем реєстрації Чернігівська область, Чернігівський район, смт. Гончарівське, тобто був зареєстрований як отримувач допомоги в управлінні соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації.
Чернігівська обласна державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території Чернігівської області, а також реалізує повноваження, делеговані їй обласною радою.
Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області це окрема юридична особа, відповідної адміністративно-територіальної одиниці яка є самостійним структурним підрозділом Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області. Утворюється головою Чернігівської райдержадміністрації та підпорядковане голові Чернігівської райдержадміністрації, заступнику голови Чернігівської райдержадміністрації, відповідно до розподілу обов'язків, а також підзвітний та підконтрольний департаменту соціального захисту населення Чернігівської обласної державної адміністрації у галузі соціального обслуговування населення.
Відповідно до приписів частини третьої-сьомої статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
Після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті. Заміна відповідача допускається до ухвалення рішення судом першої інстанції.
Враховуючи характер заявлених предмету та підстав позову, суд дійшов до висновку про необхідність залучення Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації в якості другого відповідача у справі №320/12580/21.
Відповідно до частини третьої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Керуючись статтями 48, 77, 80, 165, 243 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд -
УХВАЛИВ:
1. Залучити до участі у справі №320/12580/21 в якості другого відповідача - Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації (14028, Чернігівська область, місто Чернігів, проспект Миру, будинок 116а, код ЄДРПОУ 03196179).
2. Розгляд справи розпочати спочатку.
3. Зобов'язати позивача направити примірник позовної заяви на адресу залученого відповідача та надати до суду підтверджуючі докази такого направлення.
4. Зобов'язати Управління соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації упродовж п'ятнадцяти днів з дня отримання від позивача примірника позовної заяви подати відзив на позовну заяву з доказами надіслання відзиву на адресу учасників справи, всі матеріали, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов.
Ухвала окремо не оскаржується.
Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Суддя Жукова Є.О.