ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 грудня 2023 рокусправа № 380/26679/23
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач) з такими вимогами: - визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області щодо відмови у встановленні та виплаті з 01.10.2023 року щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області установити та виплатити з 01.10.2023 року щомісячну доплату у розмірі 2000 грн. до призначеної пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» із врахуванням раніше виплачених сум.
Позивачка стверджує, що при проведенні перерахунку її пенсії по втраті годувальника на підставі рішення суду у справі №380/11146/23 (за період починаючи з 01.12.2019, в т.ч. з 01.07.2021 і далі) відповідач при визначенні розміру пенсійної виплати безпідставно не врахував (припинив враховувати) раніше призначену позивачу надбавку у розмірі 1214,05 грн. на підставі Постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021.
Відповідач копію ухвали про відкриття провадження у цій справі отримав 22.11.2023, відзиву на позов не подав, позовних вимог не спростував. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку частини сьомої статті 262 КАС України від учасників справи не надходило. Суд на підставі частини шостої статті 162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.
Суд з'ясував зміст заяв по суті спору, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію по втраті годувальника на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
В серпні 2021 року ГУ ПФУ у Львівській області призначило позивачці з 01.07.2021 щомісячну доплату до пенсії на підставі постанови Кабінет Міністрів України від 14 липня 2021р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі - Постанова №713), визначивши її розмір в сумі 1214,05 грн.
28.06.2023 суд прийняв рішення у справі №380/11146/23 та зобов'язав ГУ ПФУ у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 №6075 від 31.03.2023, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Львівській області», з урахуванням усіх складових грошовою забезпечення та з урахуванням виплачених сум.
На виконання рішення суду у справі №380/11146/23 ГУ ПФУ у Львівській області провело перерахунок пенсії позивачки, при обчисленні розміру пенсійної виплати: - при розрахунку суми, що підлягала виплаті після перерахунку пенсії, не враховувало доплату на підставі Постанови №713 з 01.07.2021, тобто розмір перерахованої цей період пенсії не включав цієї доплати; - після здійснення перерахунку почало виплачувати позивачці пенсію, розмір якої не включав доплати на підставі Постанови №713.
При прийнятті рішення у цій справі суд керується такими мотивами:
позивачка отримує пенсію по втраті годувальника на підставі Закону №2262-ХІІ, така призначена до 01.03.2018. У зв'язку із набранням чинності Постановою №988 та прийняттям Урядом Постанови №103 було проведено так званий «масовий» перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), призначених на підставі Закону №2262-XII, за період починаючи з 01.01.2016, виходячи з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського відповідно до Постанови №988, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. В межах цього масового перерахунку ГУ ПФУ у Львівській області на виконання вимог статті 63 Закону №2262-XII, Постанов №№ 988, 103 перерахувало розмір пенсії позивачки з 01.01.2016.
ГУ ПФУ призначило з 01.07.2021 позивачці як особі, якій пенсія на підставі Закону №2262-ХІІ призначена до 01.03.2018, доплату до пенсії на підставі Постанови №713.
25.09.2023 ГУ ПФУ перерахувало розмір пенсії позивачки за період з 01.12.2019, при цьому для визначення її розміру враховувало відомості про розмір грошового забезпечення за відповідною/прирівняною посадою позивача на підставі Постанови №988 за листопад 2019 року, і це суттєво збільшило розмір розрахункової величини для визначення основного розміру пенсії. Описаний перерахунок пенсії ГУ ПФУ провело на виконання рішення суду у справі №380/11146/23, оскільки попередньо відмовлялося провести такий перерахунок добровільно за заявою позивачки. Внаслідок проведеного перерахунку пенсії з 01.12.2019 ГУ ПФУ у Львівській області розпочало виплату позивачці суттєво більшої пенсії, водночас припинило виплату з 01.07.2021 доплати до пенсії на підставі Постанови №713. Такі дії ГУ ПФУ обґрунтовує тим, що в процесі описаного вище перерахунку пенсії на виконання рішення суду її основний розмір після 01.03.2018 зріс більше ніж на 2000 грн.
Спір у цій справі стосується застосування норми абзацу третього пункту 1 Постанови №713 такого змісту: «Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру».
Буквальне тлумачення норми абзацу третього пункту 1 Постанови №713 щодо припинення виплати щомісячної доплати, котра сформульована чітко та недвозначно, дозволяє зробити такі висновки щодо її застосування: 1) дія цієї норми поширюється на коло осіб, що відповідають таким ознакам: - отримують пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, а розмір їх пенсії визначений відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р. - тобто внаслідок «масового» перерахунку призначених на підставі Закону №2262-ХІІ пенсій, що був проведений в квітні-травні 2018 року на виконання Постанови №103; - отримують призначену з 01.07.2021 доплату до пенсії на підставі положень пункту 1 Постанови №713; 2) підставою для застосування цієї норми є здійснення перегляду (перерахунку) цим особам згаданих пенсій після 1 березня 2018 р., а єдиним винятком з цього правила - якщо перерахунок пенсії здійснено на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. №2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»; 3) наслідком застосування цієї норми є припинення виплати переліченим особам щомісячної доплати, встановленої абзацами першим і другим пункту 1 Постанови №713 та призначеної їм з 01.07.2021: - якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) досягала/перевищила 2000 гривень, - в повному обсязі; - якщо розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень, - в частині. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим пункту 1 Постанови №713 встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру. Наведене буквальне тлумачення абзацу третього пункту 1 Постанови №713 при оцінці фактичних обставин цієї справи дозволяє зробити висновок, що відповідач правомірно припинив виплату позивачу щомісячної доплати, оскільки внаслідок проведеного на виконання рішення суду перерахунку пенсії її основний розмір зріс більше ніж на 2000 грн.; - перерахунок проведено не у зв'язку із виконанням Закону України від 24 березня 2022 р. №2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника», а у зв'язку із суттєвим збільшенням з листопада 2019 року (порівняно з 01.01.2016) розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється основний розмір пенсії.
Разом з тим, розглядаючи аналогічний за фактичними обставинами спір за позовом отримувача пенсії за вислугу років до ГУ ПФУ, Верховний Суд в постанові від 08.11.2022 у справі № 420/2473/22 сформував інші висновки щодо вибору та застосування норм права до спірних правовідносин: « 48. Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018». Отже, Верховний Суд, здійснюючи тлумачення абзацу третього пункту 1 Постанови №713, фактично виснував, що окрім наведеного безпосередньо в тексті цієї норми винятку [«крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. №2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»] існує ще один вид перерахунку пенсії, який проводиться після 01.03.2018 та збільшує її розмір, проте не призводить до припинення виплати доплати до пенсії на підставі пункту 1 Постанови №713, а саме - перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, оскільки такий не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії. Для суду залишається незрозумілим спосіб тлумачення, що має наслідком висновок щодо застосування норми права, наведений в пункті 46 постанови Верховного Суду від 08.11.2022 у справі №420/2473/22. Суд вважає, що наведені Верховним Судом міркування дозволяють зробити прямо протилежний за змістом висновок, оскільки досліджений касаційним судом перерахунок пенсії позивача на виконання рішення суду: - був проведений з 01.12.2019 (після 01.03.2018); - з використанням відомостей про грошове забезпечення за прирівняною посадою станом на листопад 2019 року; - грошове забезпечення станом на листопад 2019 було істотно більшим за розмір грошового забезпечення заявника станом на 01.01.2016, з якого було визначено розмір його пенсії на підставі пункту 3 Постанови №103. Разом з тим, описаний вище правовий висновок Верховного Суду продубльовано в хронологічно пізніше прийнятих постановах касаційного суду №600/870/22-а від 02.03.2023, № 140/10795/21 від 26.04.2023, тому такий підхід до правозастосування слід визнати усталеним.
Відповідно до частини шостої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», частини п'ятої статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд повинен враховувати висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Тому суд, керуючись наведеними нормами процесуального закону, застосовує норми абзацу третього пункту 1 Постанови №713 відповідно до висновків Верховного Суду. Як наслідок такого правозастосування позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити повністю.
На підставі ст.ст. 9, 245 КАС України при формулюванні резолютивної частини рішення суд обирає спосіб захисту прав, свобод, інтересів особи, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Суд не здійснює розподілу судових витрат, оскільки позивачка є особою з інвалідністю І групи та звільнена від сплати судового збору згідно пункту 9 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI.
Керуючись ст.ст. 19-20,22,25-26,90,139,229,241-246,250,251,255,295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо неврахування доплати в сумі 2000 грн. на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» при перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, вул. Митрополита Андрея,10, м. Львів; код ЄДРПОУ 13814885) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.10.2023 з урахуванням при обчисленні її розміру 2000 грн. доплати на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», та виплатити перераховану пенсію (з врахуванням раніше виплачених сум).
Судові витрати не розподіляти.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Суддя Москаль Ростислав Миколайович