Постанова від 20.12.2023 по справі 212/8956/23

Справа № 212/8956/23

3/212/3472/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 грудня 2023 року м. Кривий Ріг

Суддя Жовтневого районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області Пустовіт О.Г., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Державної податкової служби України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , працюючої головним бухгалтером ПрАТ «Суха Балка», юридична адреса: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Конституційна, буд. 5,

за ч.1ст.163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення № 711/32-00-04-04-02-08 від 31 жовтня 2023 року, ОСОБА_1 , будучи головним бухгалтером ПрАТ «Суха Балка» вчинила адміністративне правопорушення: порушено встановлений законом порядок ведення податкового обліку, а саме п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6, ст.198, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-IV (із змінами та доповненнями), що призвело до завищення суми податкового кредиту по декларації з ПДВ за червень 2023 року на суму 125011 грн.; вищезазначене призвело до порушення п.200.1, абз.б п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-IV (із змінами та доповненнями, діючими в період, що охоплений перевіркою), внаслідок чого завищено суму, що підлягає бюджетному відшкодування за червень 2023 року в розмірі 27262 грн.; п.200.1, абз.в п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-IV (із змінами та доповненнями, діючими в період, що охоплений перевіркою), внаслідок чого завищено від'ємне значення з ПДВ, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за червень 2023 року в розмірі 97749 грн.; абз.б п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України та у відповідності до абз.в п.200.14 ст.200 Податкового кодексу України у ПрАТ «Суха Балка» відсутнє право на бюджетне відшкодування за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки по деклараціях з податку на додану вартість за червень 2023 року (р. 20.2 Декларації) на суму ПДВ 23539 грн.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала заперечення в яких зазначив, що протокол про адміністративне правопорушення № 711/32-00-04-04-02-08 від 31 жовтня 2023 року було складено на підставі акту документальної позапланової невиїзної перевірки № 932/32-00-04-04-02-06-00191329 від 05 вересня 2023 року, з яким ПрАТ «Суха Балка» не погодилось та направило на адресу СМУ ДПС заперечення № 61.6/2202 від 05 жовтня 2023 року. Листом СМУ ПДС ПрАТ Суха Балка повідомлено, що висновки щодо порушень в акті перевірки № 932/32-00-04-04-02-06-00191329 від 05 вересня 2023 року є об'єктивними, задокументованими та відповідають нормам чинного законодавства. На підставі вказаного акту СУ ДПС були винесені податкові повідомлення-рішення: № 0009800402 від 27.10.2023 року, № 0009780402 від 27.10.2023 року та № 0009790402 від 27.10.2023 року. 10 листопада 2023 року ПрАТ «Суха Балка» оскаржило вищевказані податкові повідомлення-рішення шляхом звернення до Дніпропетровського окружного адміністративного суду та ухвалою від 156 листопада 2023 року судом відкрито провадження у справі № 160/29620/23. Обставини, що викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, що у відношенні неї вважає протиправними та такими, що не базуються на фактичних обставинах справи. Всупереч ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення не вказаний час та суть правопорушення, не зазначені конкретні дії головного бухгалтера ПрАТ «Суха Балка», які призвели до порушення податкового законодавства. На підставі податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрація яких не була зупинена органом ДПС ПрАТ «Суха Балка» правомірно сформовано податковий кредит в податковій декларації з податку на додану вартість за червень 2023 року. Порушення щодо реквізитів податкових накладних, порядку складання та реєстрації в акті № 932/32-00-04-04-02-06-00191329 від 05 вересня 2023 не зазначено. Також, СМУ ДПС у матеріалах справи не надає жодного доказу щодо не надання аудиторських висновків, відсутність податкового обліку або порушення ведення податкового обліку, а також доказів того, що під час проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Суха Балка» було надано запит щодо надання аудиторських висновків та відмови ПрАТ «Суха Балка» в наданні таких висновків. У зв'язку із наведеним просить закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Згідност.278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення суд, в тому числі, перевіряє правильність складання протоколу інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, належно з'ясовує обставини справи.

З аналізу ст.ст.251,252 КУпАП слідує, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

На підтвердження провини ОСОБА_1 до суду надано: протокол про адміністративне правопорушення № 711/32-00-04-04-02-08 від 31 жовтня 2023 року; витяг з акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Суха Балка» з питань законності декларування від'ємного значення податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис.грн., по декларації з податку на додану вартість за червень 2023 року № 932/32-00-04-04-02-06-00191329 від 05 вересня 2023 року; акт щодо неявки у визначений у запрошенні час ОСОБА_1 для складання, ознайомлення, підписання та отримання протоколу про адміністративне правопорушення № 205/32-00-04-04-02-20 від 31 жовтня 2023 року.

Відповідно до п.п.3, 4 Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 02 липня 2016 року № 566 (далі- Інструкція), посадові особи органів доходів і зборів при виявленні адміністративного правопорушення складають протокол про адміністративне правопорушення на бланку за формою згідно з додатком 1 до цієї Інструкції. Зміст Протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 КУпАП.

При цьому, згідно вимог ч.ч.1, 2 ст.254 КУпАП, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Натомість, всупереч зазначеним вимогам закону, уповноваженою посадовою особою СМП ДПС по роботі з великими платниками податків протокол № 711/32-00-04-04-02-08 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.163-1 КУпАП був складений лише 31 жовтня року ,тобто більше як через місяць після складання акту від 05 вересня 2023 року № 932/32-00-04-04-02-06-00191329 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Суха Балка» з питань законності декларування від'ємного значення податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис.грн., по декларації з податку на додану вартість за червень 2023 року. Зміст вказаного протоколу також свідчить про те, що його було складено за відсутності ОСОБА_1 без роз'яснення особі її процесуальних прав, передбачених ст.268 КУпАП, зокрема, права на захист, без отримання від неї пояснень щодо обставин події та без вручення особі копії протоколу.

При цьому, надіслання протоколу поштою особі, стосовно якої складено за її відсутності протокол про адміністративне правопорушення за ч.1ст.163-1 КУпАП, суперечить вимогам діючого КУпАП, оскільки можливість надіслання протоколу чітко визначена ст.257 КУпАП.

Акт про неявку особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у визначений у запрошенні час, фіскальний чек поштового відправлення, додані до протоколу не свідчать про дотримання вимогст.256 КУпАП, оскільки не є підтвердженням вручення особі протоколу про адміністративне правопорушення, роз'яснення їй прав, надання можливості надати пояснення, скористуватись правовою допомогою.

Частина 1 статті 163-1 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.

У протоколі про адміністративне правопорушення від 31 жовтня 2023 року зазначено, що головний бухгалтер ПрАТ «Суха Балка» ОСОБА_1 порушила встановлений законом порядок ведення податкового обліку, чим порушила п.198.1, п.198.2, п.198.3, п.198.6, ст.198, п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-IV (із змінами та доповненнями), п.200.1, абз.б п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-IV (із змінами та доповненнями, діючими в період, що охоплений перевіркою), п.200.1, абз.в п.200.4 ст.200 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-IV (із змінами та доповненнями, діючими в період, що охоплений перевіркою), абз.б п.200.4, п.200.14 ст.200 Податкового кодексу України.

Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Відповідно до положень п.6 Розділу ІІ Інструкції у Протоколі під час його складання обов'язково зазначається стаття КУпАП, згідно з якою передбачено адміністративну відповідальність. При викладенні обставин правопорушення у протоколі вказуються місце та час його вчинення, суть адміністративного правопорушення, які саме протиправні дії чи бездіяльність вчинила особа, стосовно якої складається протокол, та які положення законодавства порушено. Якщо є свідки правопорушення та потерпілі, до протоколу вносяться їх прізвища, імена та по батькові (за наявності), а також місце проживання.

Всупереч зазначеним вимогам закону, у протоколі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 не зазначено, у чому конкретно полягають порушення, які їй інкримінуються, зокрема дії чи бездіяльність, які вчинені саме ОСОБА_1 та містять ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП, при цьому посилання на норми Податкового кодексу України не розкривають суті конкретного порушення, яке ставиться у провину останньої, чим порушується його право на захист.

З огляду на встановлені вище обставини протокол про адміністративне правопорушення не містить викладення об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.163-1 КУпАП із викладом фактичних даних, на основі яких у визначеному законом порядку суд може встановити наявність чи відсутність у діях особи адміністративного правопорушення, її винуватість у вчиненні інкримінованого правопорушення та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

При цьому, дані про подію є істотними складовими формулювання обставин правопорушення, що ставляться у вину особі, та є частинами складу адміністративного правопорушення, що, відповідно, підлягає обов'язковому доказуванню. Обставини, які мали місце і стали підставою для складення протоколу про адміністративне правопорушення, повинні бути достатніми для повного розуміння суті правопорушення. Конкретність пред'явленого особі складу адміністративного правопорушення забезпечує можливість організувати ефективний захист своїх інтересів та дозволяє суду належним чином перевірити твердження органу, який склав протокол, про вчинення особою адміністративного правопорушення.

Суддя не вправі у своїй постанові за підсумками розгляду справи вказувати на ті ознаки правопорушення, в скоєнні яких особа не обвинувачується в протоколі, тобто які не зазначались у протоколі про адміністративне правопорушення, адже у цьому випадку він виходить за межі своєї компетенції.

В своїх судових рішеннях Європейський Суд з прав людини неодноразово вказував на те, що формулювання обвинувачення є важливою умовою справедливого та об'єктивного судового розгляду.

Зокрема, в рішенні у справі «Ващенко проти України» Європейський суд вказав, що «обвинувачення» для цілей п. 1 ст. 6 може бути визначене як офіційне доведення до відома особи компетентним органом твердження про вчинення цією особою правопорушення, яке нормою загального характеру визнається осудним і за яке встановлюється відповідальність карного та попереджувального характеру».

Таким чином, за відсутності у протоколі відомостей щодо конкретних дій чи бездіяльності ОСОБА_1 у відповідності з її діяннями, які викладені у диспозиції ч.1 ст.163-1 КУпАП, з огляду на долучений до протоколу акт перевірки як доказ, неможливо встановити фактичні обставини вчиненого адміністративного правопорушення та наявність у її діях складу, а саме об'єктивної сторони інкримінованого ОСОБА_1 правопорушення.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення ґрунтується на акті про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Суха Балка» з питань законності декларування від'ємного значення податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис.грн., по декларації з податку на додану вартість за червень 2023 року № 932/32-00-04-04-02-06-00191329 від 05 вересня 2023 року. Будь-які інші докази на підтвердження вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 в матеріалах справи відсутні.

Відповідно до правової позиції, викладеної в постанові КАС ВС від 08 вересня 2020 року по справі № П/811/2893/14, висновки, викладені в акті перевірки, є відображенням дій працівників податкових органів і самі собою не породжують правових наслідків для платника податків та, відповідно, такий акт не порушує прав останнього.

Податковий орган не позбавлений права викладати в акті перевірки власні суб'єктивні висновки щодо зафіксованих обставин, та в подальшому, у разі виникнення спору щодо рішень про визначення грошових зобов'язань, що приймаються на підставі такого акту, обґрунтовувати ними власну позицію щодо наявності певних допущених платником податків порушень, а оцінка акту перевірки, в тому числі і оцінка дій посадових осіб податкового органу щодо його складання, викладення у ньому висновків перевірки, а також щодо самих висновків перевірки, надається при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акту.

Згідно до вимог ст.56 Податкового Кодексу України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. П.56.18 цієї статті визначено, що при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу, грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

З наданих ОСОБА_1 документів вбачається, що протокол про адміністративне правопорушення був складений на підставі акту про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ПрАТ «Суха Балка» з питань законності декларування від'ємного значення податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис.грн., по декларації з податку на додану вартість за червень 2023 року від 05 вересня 2023 року, який також став підставою для прийняття податковим органом податкових повідомлень рішень від 27.10.2023 року № 0009800402, від 27.10.2023 року № 0009780402, від 27.10.2023 року № 0009790402.

Використовуючи надане законом право, ПрАТ «Суха Балка» звернулось з адміністративним позовом про скасування цих податкових повідомлень-рішень (справа 160/29620/23).

Отже, з урахуванням того, що триває процедура оскарження та існує ймовірність скасування рішення податкового органу, а тому відсутні достовірні підстави вважати, що дійсно головним бухгалтером ПрАТ «Суха Балка» - ОСОБА_1 , було порушено порядок ведення податкового обліку, тобто вчинено правопорушення, передбачене ч.1 ст.163-1 КУпАП.

У відповідності до положень ст.62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

З урахуванням встановлених обставин, суддя дійшов висновку, що в діях посадової особи головного бухгалтера ПрАТ «Суха Балка» ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачено ч.1 ст.163-1 КУпАП.

Згідно п.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин - відсутність подіїі складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст.ст.247,280,283 КУпАП, суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.163-1 КУпАП.

Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її прийняття до Дніпровського апеляційного суду через Жовтневий районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області.

Суддя: О. Г. Пустовіт