Справа № 508/202/21
Номер провадження 1-кп/508/4/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 грудня 2023 року смт. Миколаївка
Миколаївський районний суд Одеської області
у складі:
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора - ОСОБА_3
обвинуваченого - ОСОБА_4
під час судового розгляду у кримінальному провадженні № 42020160000000763 від 28.08.2020 року стосовно ОСОБА_4 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 368 КК України,
встановив:
На розгляді Миколаївського районного суду Одеської області перебуває зазначене кримінальне провадження.
Прокурор заявив клопотання про витребування відомостей від Державної прикордонної служби України про перетин державного кордону України свідками ОСОБА_5 , ОСОБА_6 і ОСОБА_7 , а також відомостей від ІНФОРМАЦІЯ_1 інформацію про проходження військової служби у Збройних Силах України свідками ОСОБА_5 і ОСОБА_6 . Своє клопотання мотивував тим, що стороною обвинувачення вживалися заходи направлені на забезпечення явки в судове засідання зазначених свідків для їх допиту, але вручити їм повістки про виклик до суду не вдалося. В матеріалах кримінального провадження також наявні конверти адресовані свідкам, які повернулися на адресу суду з відміткою «Адресат відсутній за вказаною адресою». Враховуючи зазначене, з метою встановлення місця перебування свідків та визначення подальшого обсягу доказів, які підлягають дослідженню судом, а також з метою сприяння стороні обвинувачення для реалізації процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків, просив клопотання задовольнити.
В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав, наполягав на його задоволенні з підстав викладених у клопотанні.
Обвинувачений ОСОБА_4 не заперечував проти задоволення клопотання.
Захисники обвинуваченого ОСОБА_8 і ОСОБА_9 в судове засідання не з'явилися. Обвинувачений ОСОБА_4 висловив свою думку про можливість розгляду клопотання прокурора за відсутності його захисників.
Заслухавши думку сторін кримінального провадження, оглянувши наявні матеріали кримінального провадження, суд приходить до наступного висновку.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).
Відповідно до вимог ч.ч. 2, 6 ст. 22 КПК України сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом. В свою чергу суд, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов'язків.
Згідно ст. 350 КПК України, клопотання учасників судового провадження розглядаються судом після того, як буде заслухана думка щодо них інших учасників судового провадження, про що постановляється ухвала. Відмова в задоволенні клопотання не перешкоджає його повторному заявленню з інших підстав.
Як вбачається з копій рапортів Ст. оперуповноваженого Южного МРВ УСБУ в Одеській області від 26.07.2023 і 16.12.2023 (долучені прокурором до клопотання), вручити повістки свідкам ОСОБА_5 , ОСОБА_6 і ОСОБА_7 не вдалося, а також не вдалося встановити їх місцезнаходження та контактні данні.
В матеріалах справи наявні поштові конверти з судовими викликами адресовані зазначеним свідкам, які повернулися на адресу суду. Згідно довідок про причини повернення/досилання, вбачається, що кореспонденція не була вручена з причин «Адресат відсутній за вказаною адресою».
24 лютого 2022 року у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022 введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, строк дії якого неодноразово продовжувався.
Враховуючи зазначені обставини та період часу, протягом якого свідки до суду не з'являються, відсутність даних про їх місце перебування, суд припускає, що свідки мали можливість покинути територію України, або могли бути призвані на військову службу до лав ЗСУ (вважаючи на їх вік).
Як вбачається з Положення про базу даних «Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території» затвердженого Наказом МВС України від 27.09.2022 року № 614: метою ведення Бази даних є: 1) обробка (збирання, реєстрація, накопичення, зберігання, адаптування, зміна, поновлення, використання і поширення (розповсюдження, реалізація, передача), знеособлення, знищення) інформації про: осіб, які перетнули державний кордон України, їх паспортні документи (інші документи, передбачені законодавством); осіб, які в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території, їх паспортні документи (інші документи, передбачені законодавством); біометричні дані іноземців та осіб без громадянства, отримані під час під час проходження ними прикордонного контролю; 2) автоматичне обчислення дозволеного іноземцю, який є громадянином держави з безвізовим порядком в'їзду, строку перебування на території України (пункт 3 положення); база даних ведеться засобами інформаційних та інформаційно-комунікаційних систем Державної прикордонної служби України із застосуванням комплексної системи захисту інформації з підтвердженою відповідністю (пункт 4 положення); інформація (відомості) про осіб, які перетнули державний кордон України, в'їхали на тимчасово окуповану територію України або виїхали з такої території, що обробляється в Базі даних, є інформацією з обмеженим доступом, а саме конфіденційною інформацією (персональними даними). Збирання, зберігання, використання та захист інформації, що міститься в Базі даних, здійснюються відповідно до законодавства. У Базі даних не допускається обробка таємної та службової інформації (пункт 13 положення); інформація з Бази даних державним органам та органам місцевого самоврядування надається безоплатно з дотриманням вимог Законів України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних», «Про оперативно-розшукову діяльність», «Про контррозвідувальну діяльність», Кримінального процесуального кодексу України та за наявності визначених законом підстав, судовим органам - на підставі ухвали суду (пункт 16 положення).
Згідно п. 8 Положення «Про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 року за № 154, завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов'язків є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в місцевих органах виконавчої влади, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та Служби зовнішньої розвідки), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.
До персональних даних відносяться відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована (ст. 2 Закону України «Про захист персональних даних»).
Витребування зазначених у клопотанні відомостей зумовлене необхідністю встановлення обставин, які мають значення по кримінальному провадженню, витребувана інформація має безпосереднє значення для розгляду справи, а іншим способом довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих відомостей, є неможливим, у зв'язку з чим суд вважає, що клопотання прокурора обґрунтоване і підлягає задоволенню.
Тому, з метою встановлення місця перебування свідків і причин їх неявки, суд вважає необхідним сприяти прокурору у встановленні їх місця знаходження.
Судом також враховано, що інформація містить персональні данні і є конфіденційною інформацією.
Щодо періоду надання інформації, суд вважає за необхідне, визначити такий період починаючи з 01.04.2021 до 20.12.2023, тобто, період зазначений в процесуальних документах наявних в матеріалах справи.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 2, 9, 22, 24, 350,
постановив:
Клопотання прокурора ОСОБА_3 - задовольнити.
Витребувати від Державної прикордонної служби України (01601, вул. Володимирівська, 26, м. Київ, електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_2 ) наступну інформацію:
- відомості про перетин державного кордону України (на виїзд та в'їзд) в період з 01.04.2021 до 20.12.2023 громадянином України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- відомості про перетин державного кордону України (на виїзд та в'їзд) в період з 01.04.2021 до 20.12.2023, громадянином України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
- відомості про перетин державного кордону України (на виїзд та в'їзд) в період з 01.04.2021 до 20.12.2023 громадянином України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Витребувати від ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ) інформацію про проходження військової служби у Збройних Силах України:
- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;
- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти цієї ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення.
Повний текст ухвали складено 21 грудня 2023 року.
Суддя: ОСОБА_1