ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/20683/23
провадження № 2-а/753/197/23
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" грудня 2023 р. Дарницький районний суд міста Києва у складі судді Гусак О.С., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у м. Києві, інспектора СП ДН ВП Дарницького управління поліції Головного управління національної поліції у м. Києві лейтинанта поліції Сьоміна Сергія Юрійовича, старшого лейтинанта поліції Дарницького управління поліції Головного управління національної поліції у м. Києві Атаманенка Владислава Миколайовича, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
у листопаді 2023 року ОСОБА_1 звернулась до Дарницького районного суду міста Києва з позовом до Головного управління національної поліції у м. Києві лейтинанта поліції Сьоміна Сергія Юрійовича, старшого лейтинанта поліції Дарницького управління поліції Головного управління національної поліції у м. Києві Атаманенка Владислава Миколайовича, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Позовна заява не містить обґрунтування підсудності справи саме Дарницькому районному суду м. Києва.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.
За даними електронного реєстру територіальної громади м. Києва «ГІОЦ/КМДА» позивач ОСОБА_1 не значиться зареєстрованою ні за зазначеною у позові адресою: АДРЕСА_1 , ні за будь-якою іншою адресою на території м. Києва.
Місцезнаходженням відповідача Головного управління Національної поліції в Київській області є: м. Київ, вул. Володимирська, 15, що територіально відноситься до Шевченківського району м. Києва.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, іншого суб'єкта при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини першої статті 4 КАС України).
Як передбачено статтею 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають, зокрема, справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами першою, другою, третьою, п'ятою, шостою, восьмою, десятою і одинадцятою статті 121, частинами першою, другою і четвертою статті 126 КУпАП.
Частиною третьою статті 288 КУпАП, якою визначено порядок оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення передбачено, що постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення, постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване в автоматичному режимі, можна оскаржити у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення посадові особи відповідного органу діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені органу, який уповноважений такі стягнення накладати.
Отже, відповідні посадові особи не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Наведений висновок викладений у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 17 вересня 2020 року у справі № 742/2298/17 (адміністративне провадження № К/9901/4436/17).
Таким чином, адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 не підсудна Дарницькому районному суду міста Києва, оскільки подана з порушенням територіальної юрисдикції адміністративних справ.
Відповідно до ч. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи наведене адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у м. Києві, інспектора СП ДН ВП Дарницького управління поліції Головного управління національної поліції у м. Києві лейтинанта поліції Сьоміна Сергія Юрійовича, старшого лейтинанта поліції Дарницького управління поліції Головного управління національної поліції у м. Києві Атаманенка Владислава Миколайовича, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення, необхідно передати на розгляд до Шевченківського районного суду міста Києва.
Керуючись статтями 25, 29, 248 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у м. Києві, інспектора СП ДН ВП Дарницького управління поліції Головного управління національної поліції у м. Києві лейтинанта поліції Сьоміна Сергія Юрійовича, старшого лейтинанта поліції Дарницького управління поліції Головного управління національної поліції у м. Києві Атаманенка Владислава Миколайовича, про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення передати на розгляд до Шевченківського районного суду міста Києва.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі його оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Передачу справи на розгляд до Шевченківського районного суду міста Києва здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Суддя О.С. Гусак