Постанова від 21.12.2023 по справі 725/8911/23

Єдиний унікальний номер 725/8911/23

Номер провадження 3/725/4089/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.12.2023 року.Суддя Першотравневого районного суду м.Чернівці Вольська-Тонієвич О.В., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Чернівецької митниці Державної митної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.6 ст.470 Митного Кодексу України громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , непрацюючого, місце проживання: АДРЕСА_1 ,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається із матеріалів справи, 25.09.2023 о 03:05год. на територію п/п «Порубне-Сірет» Чернівецької митниці в зону митного контролю заїхав мікроавтобус марки Mercedes-Benz Sprinter 318, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який слідував з України до Румунії під керуванням громадянина Молдови ОСОБА_2 . У даному транспортному засобі в якості пасажира також слідував громадянин України ОСОБА_1 .

За результатами здійснення митних процедур системою АСАУР ПІК «Інспектор» було згенеровано обов'язкові митні формальності, внаслідок чого встановлено, що 15.02.2016 громадянин України ОСОБА_1 ввіз на митну територію України через автомобільний пункт пропуску «Порубне-Сірет» Чернівецької митниці, у митному режимі транзит, автомобіль марки «BMW 530», реєстраційний номерний знак Болгарії НОМЕР_2 , кузов НОМЕР_3 .

Втім станом на 30.09.2023 ОСОБА_1 вказаний транспортний засіб за межі території України не вивіз.

Таким чином, на думку митного органу, громадянин України ОСОБА_1 перевищив встановлений ст. 95 МК України строк доставки транспортного засобу, що перебуває під митним контролем, до митного органу призначення у митному режимі транзит на митній території України більше ніж на тридцять діб,тим самим вчинив правопорушення, передбачене ч.6 ст.470 МК України.

20.11.2023 захисник ОСОБА_1 - адвокат Роздорський Р.А. подав до суду клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку із відсутністю в діях його підзахисного складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.470 МК України. Вказував на те, що ОСОБА_1 не може бути притягнутий до відповідальності за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Також звертав увагу на процесуальні порушення, які були допущенні працівниками митниці під час скадання протоколу про порушення митних правил. Просив провадження у справі закрити.

Розгляд справи відбувався у відсутність представника Чернівецької митниці, який для розгляду справи не з'явився. Причини неявки суду не повідомив, жодних заяв, клопотань до суду не подав.

Дослідивши та проаналізувавши наявні у матеріалах справи письмові докази, суд приходить до наступного висновку:

Так, відповідно до ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону.

Згідно ст.487 МК України провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

За змістом ст. 489 МК України, посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею90 МК України передбачено, що транзит це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома митними органами України або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Пунктом 1 ч.1 ст. 95 МК України, передбачено, що для автомобільного транспорту встановлюється строк транзитних перевезень у 10 діб, у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці 5 діб.

Як було встановлено судом, громадянин України ОСОБА_1 не вивіз за межі митної території України у визначений законом строк транспортний засіб марки «BMW 530», реєстраційний номерний знак Болгарії « НОМЕР_2 », кузов НОМЕР_3 .

Такі дії ОСОБА_1 . Чернівецькою митницею кваліфіковано за ч.6 ст. 470 МК України.

Втім, на думку суду, Чернівецькою митницею не правильно кваліфіковано дії ОСОБА_1 за ч.6 ст.470 МК України, виходячи з наступного:

Так, станом на 15.02.2016, тобто на момент ввезення ОСОБА_1 транспортного засобу, диспозицією ст.470 МК України була передбачена відповідальність, зокрема, за перевищення встановленого статтею 95 Митного Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що перебувають під митним контролем, до органу доходів і зборів призначення.

Зазначена норма закону складалась із трьох частин та санкція будь-якої із них в тій редакції була більш м'якою, ніж санкція ч.6 ст. 470 МК України у діючій редакції.

Законом України №2612-VII від 08 листопада 2018 року внесено зміни до ст. 470 МК України, яка наразі містить 6 частин.

Відповідно до Закону України №2725-VIII від 16 травня 2019 року, редакція ч.6 ст. 470 МК України набула чинності 22 серпня 2019 року.

Диспозицією ч.6 ст. 470 МК України встановлена відповідальність за перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

За вчинення цього правопорушення передбачене накладення стягнення у виді штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскації таких транспортних засобів.

Відповідно до ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися як правопорушення.

За приписами ст. 3 МК України, при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються виключно норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день прийняття митної декларації органом доходів і зборів України. У разі, якщо законодавством України передбачена можливість виконання митних формальностей без подання митної декларації, застосовуються норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, чинні на день виконання таких формальностей.

Норми законів України, які пом'якшують або скасовують відповідальність особи за порушення митних правил, передбачені цим Кодексом, мають зворотну дію в часі, тобто їх норми поширюються і на правопорушення, вчинені до прийняття цих законів.

Норми законів України, які встановлюють або посилюють відповідальність за такі правопорушення, зворотної дії в часі не мають.

Конституційний Суд України у рішенні № 1-рп/99 від 9 лютого 1999 року у справі про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів вказує, що до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Акти адміністративного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ним чинності.

Оскільки ч. 6 ст. 481 МК України передбачає відповідальність за перевищення

встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування,то дана норма не має зворотної дії в часі.

Беручи до уваги те, що ч. 6 ст. 470 МК України набула чинності 22 серпня 2019 року, ОСОБА_1 не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за вказаною статтею, оскільки згідно до ст. 58 Конституції України ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Таким чином, відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 8 КУпАП, облік сукупного терміну тимчасового ввезення, наявність якої передбачена диспозицією ч. 6 ст. 470 МК України, починається з моменту введення в дію ч.6 ст. 470 МК України.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 470 МК України.

Відповідно до ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з постанов, зокрема про закриття провадження у справі.

Згідно ст. 487 МК України провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

При цьому суд не вбачає підстав для закриття провадження у справі з підстав, викладених адвокатом Роздорським Р.А. у своєму клопотанні щодо допущення працівниками митниці процесуальних порушень під час складання протоколу про порушення митних правил, оскільки вони були усунуті під час повернення справи для проведення додаткової перевірки.

На підставі наведеного, та керуючись ст. 58 Конституції України, ст.ст. 90, 268, 458, 460 МК України, ст.ст. 247, 294 КУпАП ,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 закрити у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 470 МК України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти діб, з дня винесення постанови до Чернівецького апеляційного суду, через Першотравневий районний суд м. Чернівці.

Суддя Першотравневого

районного суду м.Чернівці О. В. Вольська-Тонієвич