Постанова від 21.12.2023 по справі 348/2703/23

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 348/2703/23

Провадження № 3/348/1252/23

21 грудня 2023 року м. Надвірна

Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Бурдун Т.А.

з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ,законного представника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності,- законного представника - матері ОСОБА_2 ,захисника- адвоката Гураша М.В.,

розглянувши матеріали об'єднаної адміністративної справи,які надійшли від Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, учня 2 курсу Надвірнянського ПТУ №11, який проживає за адресою: АДРЕСА_1

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 124, ч.2 ст. 126, ч. 1 ст.126, ч.1 ст.126 КУпАП,

якому роз'яснено змістст. 63 Конституції Українита права, передбачені ст. 268 КУпАП,-

В С Т АН О В И В:

ОСОБА_1 01.10.2023 року о 02 год. 00 хв. в с. Зелена уч.Лазок Надвірнянського району Івано-Франківської області керуючи мотоциклом марки ИЖ, державний номерний знак НОМЕР_2 , не вибрав безпечної швидкості руху, не врахував дорожньої обстановки, не впорався із керуванням, в результаті чого допустив падіння із транспортного засобу. В результаті ДТП транспортний засіб отримав механічні пошкодження із матеріальними збитками, а водій ОСОБА_1 тілесні ушкодження, чим порушив п.12.1а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ст. 124 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 01.10.2023 року о 02 год. 00 хв. в с. Зелена уч.Лазок Надвірнянського району Івано-Франківської області здійснював рух на транспортному засобі мотоциклі марки ИЖ, державний номерний знак НОМЕР_2 , не маючи права керування транспортним засобом, чим порушив п.2.1а Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч.2 ст. 126 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 01.10.2023 року о 02 год. 00 хв. в с. Зелена уч.Лазок Надвірнянського району Івано-Франківської області здійснював рух на транспортному засобі мотоциклі марки ИЖ, державний номерний знак НОМЕР_2 , при цьому не мав при собі реєстраційного документу на транспортний засіб, чим порушив п.2.1Б Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч.1 ст. 126 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 01.10.2023 року о 02 год. 00 хв. в с. Зелена уч.Лазок Надвірнянського району Івано-Франківської області керував транспортним засобом мотоциклом марки ИЖ, державний номерний знак НОМЕР_2 , без чинного полісу ОСЦПВ, п.2.1ґ Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч.1 ст. 126 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 у присутності свого законного представника - матері ОСОБА_2 , вину визнав, підтвердив обставини, викладені в протоколах, щиро розкаюється за вчинене, просить суворо не карати, обіцяв, що більше такого не повториться, про що також подав письмову заяву до суду.

Законний представник- мати правопорушника ОСОБА_2 не заперечувала щодо передання їй сина під нагляд, зазначила, що з ним проводилися виховні бесіди з приводу належної поведінки.

Захисник- адвокат Гураш М.В. просив суворо не карати ОСОБА_1 , врахувати, що останній вперше притягається до адміністративної відповідальності, дуже позитивно характеризується за місцем навчання, та оскільки він є неповнолітнім, то просив передати його під нагляд законному матері ОСОБА_2 .

Суд, вислухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , законного представника ОСОБА_2 , захисника- адвоката Гураша М.В.,вважає, що винність ОСОБА_1 у вчиненому, окрім визнання ним вини, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 588372 від 31.10.2023 року, за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст.124 КупАП, протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 588354 від 31.10.2023 року, за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст.126 КупАП, протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 588307 від 31.10.2023 року, за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.126 КупАП, протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 588373 від 31.10.2023 року, за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.126 КупАП, схемою місця ДТП від 01.10.2023 року, складеної за участю ОСОБА_1 , з якої встановлено розташування транспортного засобу мотоциклу марки ИЖ, державний номерний знак НОМЕР_2 , відносно проїжджої частини вулиці та механічні пошкодження, які отримав вказаний транспортний засіб (будь-яких заперечень щодо зафіксованого вказана схема не містить), рапортом на ім'я начальника Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області від 01.10.2023 року про реєстрацію інформації про ДТП з травмованими, рапортом на ім'я начальника Надвірнянського РВП ГУНП в Івано-Франківській області від 31.10.2023 року,копією догоспітального клінічного протоколу № 1860 від 01.01.2023 року на ім'я ОСОБА_1 , копією догоспітального клінічного протоколу № 3515 від 01.01.2023 року на ім'я ОСОБА_1 , а також іншими матеріалами справи у сукупності.

Протоколи про адміністративне правопорушення відносно правопорушника ОСОБА_1 складені уповноваженою на те особою, поліцейським СРПП Надвірнянського РВП ГУ НП в Івано-Франківській області із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст.256 КУпАПта підписані уповноваженою особою.

Постановою суду від 21.12.2023 відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення щодо ОСОБА_1 об'єднані в одне провадження.

Відповідно до ст.245 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.

Згідно із ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як передбачено ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком), визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до ст.251 КУпАП України, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

На підставі ст.252 КУпАП оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

Згідно зі ст.129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Відповідно до диспозиції ст.124 КУпАП відповідальність за цією статтею настає в разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Згідно до диспозиції ч.1 ст.126 КУпАП відповідальність за цією статтею настає за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред'явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов'язкового страхування.

Відповідальність за ч.2 ст.126 КУпАП, настає у разі керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.

Враховуючи, що ч.2 ст.126 КУпАП, є бланкетною, то при розгляді такої категорії справ, необхідно ретельно з'ясовувати і зазначати, у чому саме полягали порушення, норми яких правил, інструкцій інших нормативних актів не додержано, чи є причинний зв'язок між цими порушеннями та наслідками, які настали, на що зокрема було звернуто увагу в Постанові Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року "Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті".

Згідно приписів п. 2.3.Б ПДР України визначено, що для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.

Пунктом 12.1 ПДР України передбачено, що під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку, а також особливості вантажу, що перевозиться, і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним.

У п 2.1 а ПДР України передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

Пунктом 2.1 Б ПДР України передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі реєстраційний документ на транспортний засіб (для транспортних засобів Збройних Сил, внутрішніх військ МВС, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту-технічний талон).

Пунктом 2.1 ґ ПДР України передбачено, що водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі поліс (сертифікат) обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Водії, які відповідно до законодавства звільняються від обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів на території України, повинні мати при собі відповідні підтвердні документи (посвідчення).

Даних вимог правил дорожнього руху ОСОБА_1 не дотримувався, посвідчення водія йому не видавалося.

Таким чином, дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковано за ст.124, ч.1 ст.126, ч.2 ст.126, ч.1 ст.126 КУпАП.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто на час розгляду справи і вчинення правопорушення є неповнолітньою особою.

Згідно з ч. 2 ст.13 КУпАП, у разі вчинення особами віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ст.124, 126 КУпАП, вони підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах, але з урахуванням характеру вчиненого правопорушення та особи правопорушника до зазначених осіб можуть бути застосовані заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП.

Відповідно до положень ст.24-1 КУпАП, за вчинення правопорушень до неповнолітніх у віці від шістнадцяти до вісімнадцяти років можуть бути застосовані тільки такі заходи впливу: 1) зобов'язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; 2) попередження; 3) догана або сувора догана; 4) передача неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному або трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання.

Враховуючи характер вчиненого неповнолітнім ОСОБА_1 правопорушення, його особу, як порушника, який є учнем 2 курсу Надвірнянського ПТУ №11,із багатодітної родини, за місцем проживання та навчання характеризується позитивно, ступінь його вини, визнання ним вини та щире каяття,враховуючи положенняст.13 КУпАП, суддя вважає за можливе та достатнє для його виправлення та запобігання вчинення ним нових правопорушень застосувати до неповнолітнього захід впливу, передбачений статтею 24-1 КУпАП, у вигляді передачі неповнолітнього під нагляд батькам.

Згідно ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2ст. 4 Закону України "Про судовий збір"у разі винесення суддею постанови про накладання на правопорушника адміністративного стягнення сплачується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 536,80 гривень.

Заходи впливу, передбачені ст. 24-1 КУпАП, не є адміністративними стягненнями в розумінні ст.23 КУпАП, а є альтернативними заходами впливу, які можуть бути застосовані тоді, коли виховання неповнолітнього правопорушника є можливим без накладення адміністративного стягнення у загальному порядку. Тому, при застосуванні до неповнолітнього правопорушника заходів впливу, передбачених ст.24-1 КУпАП, стягнення судового збору не допускається.

Враховуючи, що до неповнолітнього ОСОБА_1 доцільно застосувати захід впливу - передачу неповнолітнього під нагляд батькам, яке не є адміністративним стягненням, то суддя прийшов до висновку, що з неповнолітнього ОСОБА_1 не підлягає стягненню сума судового збору в розмірі 536,80 гривень.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст.13, 24-1, 36, 124, 126, 283, 284 КУпАП ,-

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.124, ч.1, 2 ст.126 КУпАП,та застосувати до нього захід впливу, передбачений ст.24-1 КУпАП,у вигляді передачі неповнолітнього під нагляд батькам .

Передати неповнолітнього ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на період до досягнення ним 18-ти років під нагляд матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Івано-Франківського апеляційного суду через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Суддя Т.А.Бурдун