Справа № 643/12440/23
Провадження № 3/643/5026/23
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.12.2023 м. Харків
Суддя Московського районного суду м. Харкова Крівцов Д.А., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку м. Краматорськ Донецької області, громадянку України, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ВСТАНОВИВ
До Московського районного суду м. Харкова надійшов матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. ч. 1 ст. 178 КУпАП.
Як вбачається з матеріалів справи, постановою Московського районного суду м. Харкова від 28.11.2023 вказаний матеріал був повернутий Харківському районному управлінню поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області для належного оформлення.
Проте жодний з недоліків, зазначених в постанові Московського районного суду м. Харкова від 28.11.2023, не усунений, а саме. Будь-яких даних, які б дозволили суду встановити особу законного представника ОСОБА_1 та його місце проживання або перебування, матеріали справи не містять. Так, адміністративний матеріал не містить даних щодо прізвища, ім'я, по батькові матері (або батька) ОСОБА_1 , їх місця проживання або перебування, що унеможливлює виклик вказаних осіб до суду в порядку, визначеному КУпАП. Будь-яких документів, які б підтверджували, що вказані особи є законними представниками ОСОБА_1 , зокрема свідоцтва про народження або витягу з відповідного реєстру, суду не надано.
Між тим відповідно до ч. 1 ст. 270 КУпАП інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники).
Законні представники, виходячи із змісту Глави 21 КУпАП, є особами, які беруть участь у провадженні у справі про адміністративне правопорушення, та згідно положень ч. 2 ст. 277-2 КУпАП повинні повідомлятись про дату і місце розгляду справи.
Згідно з ч. 3 ст. 270 КУпАП законні представники та представники мають право знайомитися з матеріалами справи; заявляти клопотання; від імені особи, інтереси якої вони представляють, приносити скарги на рішення органу (посадової особи), який розглядає справу.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відсутність в матеріалах справи відомостей щодо законних представників ОСОБА_1 (прізвища, ім'я, по батькові, адреси місця проживання або перебування) свідчить про неналежне оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення та унеможливлює розгляд судом вказаного матеріалу по суті у зв'язку із неможливістю здійснення виклику вказаних осіб до суду.
Суд звертає увагу, що положеннями ч. 2 ст. 251 КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Аналогічні положення фактично висловлені Європейським судом з прав людини в остаточному рішенні від 06.06.2018 року у справі «Михайлова проти України», який зазначав, що в ситуації, коли суд за відсутності прокурора та особи, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, вимушений взяти на себе функцію пред'явлення та, що є більш важливим, нести тягар підтримки обвинувачення під час усного розгляду справи, можуть виникнути сумніви в наявності достатніх гарантій, здатних усунути обґрунтовані сумніви щодо негативного впливу такого процесу на безсторонність суду.
Таким чином, саме на працівників поліції, які склали протокол про адміністративне правопорушення, покладений обов'язок надання суду доказів у справі про адміністративне правопорушення, у тому числі доказів, які містять відомості щодо законних представників особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Як зазначено у Постанові № 11 Пленуму Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
У постанові Великої Палати Верховного суду від 02.09.2021 у справі № 11-97сап20 також зроблений висновок, що повернення протоколу про адміністративне правопорушення для дооформлення не суперечить чинному законодавству України.
Вказані вище недоліки, а саме відсутність в матеріалах справи даних щодо законних представників особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, унеможливлює виконання судом завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення, визначених ст. 245 КУпАП, а саме завдань своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, та свідчить про неналежне оформлення матеріалу про адміністративне правопорушення.
За таких обставин, матеріали справи підлягають поверненню для належного оформлення.
Керуючись ст. 278, 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ПОСТАНОВИВ
Протокол серія ВАВ № 552688 від 09.11.2023 про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 178 КУпАП, складений відносно ОСОБА_1 - повернути до Харківського районного управління поліції № 2 Головного управління Національної поліції в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Д.А. Крівцов