ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2023 року м.Дніпросправа № 211/5252/23 2-а/211/38/23
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Баранник Н.П.,
суддів: Малиш Н.І., Щербака А.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 11 жовтня 2023 року у справі № 211/5252/23 (2-а/211/38/23) (суддя Ніколаєнко Д.М.) за адміністративним позовом ОСОБА_1 до начальника Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного центру комплектування та соціальної підтримки підполковника Бойка Олександра Григоровича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення та закриття провадження у справі,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом про визнання протиправною та скасування постанови начальника Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного центру комплектування та соціальної підтримки підполковника Бойка Олександра Григоровича (далі - відповідач) № 357 від 25.07.2023 у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.210 КУпАП, якою на позивача накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1 360 грн. та закриття провадження у справі.
Рішенням Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 11 жовтня 2023 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Із рішенням суду не погодився позивач та подав апеляційну скаргу. Посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, позивач просить скасувати рішення Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 11 жовтня 2023 року та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
В апеляційній скарзі зазначає, що суд першої інстанції не звернув уваги на те, що позивача притягнуто до адміністративної відповідальності з порушенням двомісячного строку, передбаченого ст.38 КУпАП. Позивач стверджує, що відповідачем не підтверджено належними доказами вказане правопорушення.
Відповідачем було подано до суду апеляційної інстанції відзив на апеляційну скаргу позивача. У відзиві відповідач стверджує, що судом повно встановлені обставини справи, прийнято законне і обґрунтоване рішення, підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Представник позивача надіслав відповідь на відзив відповідача, в якій вказав, що 20.11.2023 позивач отримав тимчасове посвідчення військовозобов'язаного та останнього виключеного з військового обліку за станом здоров'я.
Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст.311 КАС України.
Перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, колегія судів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи встановлено, що 25.07.2023 стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.210 КУпАП та винесено постанову №357, якою на позивача накладене адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 1 360 грн. за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 210 КУпАП (а.с. 35, 36).
Згідно постанови, складеної начальником Металургійно-Довгинцівського об'єднаного районного центра комплектування та соціальної підтримки підполковником Бойком О.Г., 25.07.2023 було виявлено триваюче правопорушення військовозобов'язаним ОСОБА_1 , який протягом місяця не прибув до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для постановки на військовий облік військовозобов'язаних та не замінив приписне посвідчення на тимчасове посвідчення військовозобов'язаного. Та в подальшому не перебував на військовому обліку військовозобов'язаних в період з 15.06.2007 по 25.07.2023, чим порушував Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (а.с. 4-6).
Вважаючи постанову протиправною, позивач звернувся до суду з позовом про її скасування.
Рішення суду мотивовано тим, що оскаржена постанова прийнята уповноваженим на те органом, відповідно до вимог КУпАП, права позивача, як під час складання протоколу, так і під час розгляду справи були дотримані, а вина позивача у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною другою ст.210-1 КУпАП, є доведеною та підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних регламентовано Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу», Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, та Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154.
Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає, зокрема, дотримання правил військового обліку. Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом. Громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані: прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов'язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів; проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України; проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 33 цього Закону військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до вимог абз. 8 п. 2 ч. 1 ст. 37 цього Закону взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають, зокрема, особи, які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників (в редакції Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», яка діяла на час виникнення спірних відносин - які досягли 25-річного віку).
За змістом п. 1 ч. 1 Додатку 2 до Порядку Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні перебувати на військовому обліку:
-за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані Служби зовнішньої розвідки - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад;
-за місцем роботи (навчання) - в центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності;
-у разі вибуття за межі України на строк більше трьох місяців - за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України.
Призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки (п.10 ч. 1 Додатку 2 до Порядку Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів).
Відповідно до п. 21 цього Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, взяттю на персонально-первинний та персональний військовий облік в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях підлягають громадяни України з числа, зокрема, військовозобов'язаних та резервістів, які не досягли граничного віку перебування у запасі, у тому числі жінок, які мають медичну або фармацевтичну спеціальність, а також за власним бажанням жінок, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, перелік яких затверджений Міноборони.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки було утворено на базі діючих на той час військових комісаріатів шляхом їх перетворення відповідно до Закону України від 30.03.2021 № 1357-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку».
Окремих законів, згідно яких утворили територіальні центри комплектування та соціальної підтримки та які регламентують їх діяльність, немає.
Відповідно до частини восьмої статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154.
Пунктом 79 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, визначено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:
- організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
- здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
- виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;
- розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням призовниками, військовозобов'язаними та резервістами, посадовими особами державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій правил військового обліку, законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, а також зіпсуттям або недбалим зберіганням військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними та резервістами, які перебувають у запасі СБУ, Служби зовнішньої розвідки).
Згідно копії витягу з книги протоколів засідань призовної комісії, протокол №12 від 15.05.2007 (а.с. 7), позивача, ОСОБА_1 , 1982 р.н., рішенням призовної комісії, згідно абз. 3 ч. 1 ст. 18 та абз. 8 ст. 16 Закону України «Про ВО і ВС» - 2006 року, звільнено від призову на строкову військову службу у зв'язку з досягненням 27-річного (25-річного) віку та взято на військовий облік військовозобов'язаних (на час виникнення спірних правовідносин призовників звільняли від призову на строкову військову службу у зв'язку з досягненням 25-річного віку).
З вказаного витягу вбачається, що позивач після звільнення від призову на строкову військову службу у зв'язку з досягненням 25-річного віку мав стати на військовий облік військовозобов'язаних. Як доказ виконання вказаної вимоги позивачем надано копії запитів та направлення, наданих позивачу Дзержинсько-Довгицівським об'єднаним районним військовим комісаріатом 12.02.2009, згідно яких призовник ОСОБА_2 направлявся на амбулаторне обстеження, на вимогу військового комісаріату повинен був отримати медичні документи, необхідні для обстеження, та характеристику з місця проживання (а.с. 10).
Проте, доказів того, що ОСОБА_2 пройшов амбулаторне обстеження та став на військовий облік суду не надано.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення та оспорюваної постанови у справі про адміністративне правопорушення № 357 від 25.07.2023, ОСОБА_1 з 15.06.2007 по 25.07.2023 не перебував на військовому обліку в РТЦК та СП за місцем проживання.
Як вже зазначалося вище, відповідно до п. 79 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством. Таким чином, саме на районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки покладається обов'язок прийняття рішення щодо виключення особи з військового обліку. Проте, щодо позивача не приймалось рішення територіальним центром комплектування та соціальної підтримки про його виключення з військового обліку, а отже він був зобов'язаний дотримуватись Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487, та Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, до цього Порядку.
Слід зазначити, що протокол про адміністративне правопорушення містить підпис позивача, зазначене підтверджує, що останнього ознайомлено про час і місце розгляду справи та роз'яснено його права та обов'язки.
Аналізуючи обставини справи та досліджені матеріали, колегія суддів дійшла висновку про наявність в діях позивача складу правопорушення, передбаченого ч.2 ст.210 КУпАП, за яке його було притягнуто до адміністративної відповідальності.
Щодо строку притягнення позивача до адміністративної відповідальності, колегія суддів зазначає наступе.
Відповідно до ч.1 ст.38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через два місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через два місяці з дня його виявлення, за винятком випадків, коли справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу підвідомчі суду (судді).
З матеріалів справи встановлено, що факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 210 КУпАП, відповідачем було виявлено 25.07.2023, про те що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться об 09:15 год 25.07.2023 в приміщенні Металургійно-Довгинцівського ОРЦК та СП було зазначено у протоколі, в якому міститься підпис позивача. 25.07.2023 було прийнято постанову №357 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Правопорушення є триваючим і позивача притягнуто до адміністративної відповідальності у день виявлення такого правопорушення, тому колегія суддів відхиляє доводи позивача щодо не дотримання відповідачем строку, передбаченого ч.1 ст.38 КУпАП.
Колегія суддів зазначає, що обставини щодо отримання позивачем тимчасового посвідчення військовозобов'язаного та виключення останнього з військового обліку не спростовує факт вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.210 КУпАП.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, без порушень норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому рішення суду першої інстанції у цій справі необхідно залишити без змін, а апеляційну скаргу позивача без задоволення.
Керуючись ч.3 ст.272, ст.286, ст.311, п.1 ч.1 ст.315, ч.1 ст.316, ст.322 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Довгинцівського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 11 жовтня 2023 року у справі № 211/5252/23 (2-а/211/38/23) - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає відповідно до ч.3 ст.272 КАС України.
Головуючий - суддя Н.П. Баранник
суддя Н.І. Малиш
суддя А.А. Щербак