Рішення від 20.12.2023 по справі 560/13557/23

Справа № 560/13557/23

РІШЕННЯ

іменем України

20 грудня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області (Кам'янець-Подільська районна військова адміністрація Хмельницької області) , Голови Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області (начальник Кам'янець-Подільської районної військової адміністрації Хмельницької області) Анур'єв Олександр Вячеславов про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , після усунення недоліків позовної заяви, подала до суду позов від 24.08.2023 в якому просить: 1) визнати протиправними дії голови Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області (начальника Кам'янець-Подільської районної військової адміністрації Хмельницької області) Анур'єва Олександра Вячеславовича щодо не присвоєння ОСОБА_1 7 рангу державного службовця категорії «В» з 26.05.2023; 2 зобов'язати голову Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області (начальника Кам'янець-Подільської районної військової адміністрації Хмельницької області) Анур'єва Олександра Вячелавовиа присвоїти Зелінській Лілії Михайлівні 7 ранг державного службовця категорії «В» та внести відповідний запис у трудову книжку з 26.05.2023; 3) визнати протиправними дії Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області (Кам'янець-Подільської районної військової адміністрації Хмельницької області) щодо не проведення відповідного перерахунку заробітної плати ОСОБА_1 з урахуванням 7 рангу державного службовця з 26.05.2023; 4) зобов'язати Кам'янець-Подільську районну державну адміністрацію Хмельницької області (Кам'янець-Подільську районну військову адміністрацію Хмельницької області) здійснити відповідний перерахунок заробітної плати ОСОБА_1 з врахуванням 7 рангу державного службовця з 26.05.2023, з урахуванням раніше виплачених сум.

У позові пояснила, що до 30.11.2016 займала посаду державного службовця якому був присвоєний 13 ранг з 01.02.2008, відповідно до наказу №1 директора Кам'янець-Подільського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації. Вважає, що директор Кам'янець-Подільського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації помилково у 2016 році не присвоїв позивачці 7 ранг державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу", який набрав законної сили 01.05.2016. Наказом Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області №65/2021-нк від 30.09.2021 позивачку призначено на посаду головного спеціаліста відділу з питань цивільного захисту населення, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами та п.3 цього наказу встановлено 9 ранг державного службовця категорії "В". Вона зверталась із заявою від 22.05.2022 до голови Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області з проханням присвоїти належний позивачці 7 ранг державного службовця, але отримала відмову. Вважає, що при виданні наказу №65/2021-нк від 30.09.2021 ОСОБА_1 не обгрунтовано присвоєно 9 ранг державного службовця замість 7 рангу державного службовця категорії "В". Оскільки, надбавка за ранг державного службовця є складовою зарплати, то не присвоєння позивачці 7 рангу державного службовця впливає на її майнові права (арк. спр.92-97).

Відповідно до ухвали від 11.09.2023 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та витребував докази (арк. спр.103-104).

Кам'янець-Подільська районна державна адміністрація Хмельницької області надала суду лист за №1364/01-19 від 05.10.2023 за підписом начальника районної військової адміністрації Олександра Анур'єва, який по суті є Відзивом на позов в якому вказує, що при прийнятті рішення покладається на розсуд суду. Пояснює, що позивачці наказом №65/2021-нк від 30.09.2021 присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії "В". Її посада відноситься до категорії "В", а підставою для прийняття рішення про присвоєння чергового рангу є подання служби управління персоналом суб'єктові призначення. Вважає, що наступний 8 ранг державного службовця позивачці може бути присвоєно через 3 роки з дня призначення на посаду (01.10.2024) (арк. спр.110-112).

Встановивши обставини (факти), якими сторони пояснюють вимоги та заперечення, оцінивши надані учасниками справи докази, беручи до уваги норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд робить такі висновки, враховуючи наступне.

Відповідно до наказу директора Кам'янець-Подільського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації за №1 від 05.02.2008 головному спеціалісту відділу соціальних програм Зелінській Л.М. з 01.02.2008 присвоєно 13 ранг (арк. спр.117).

Згідно з наказом Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області №65/2021-нк від 30.09.2021 ОСОБА_1 з 01.10.2021 призначено на посаду головного спеціаліста відділу з питань цивільного захисту населення, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами (п.1), а також призначено 9 ранг державного службовця в межах "В" категорії посад (п.3) (арк. спр.118).

При цьому, позивачка не оскаржує наказ №65/2021-нк від 30.09.2021 в частині присвоєння 9 рангу державного службовця, однак вважає протиправними дії голови Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області (начальника Кам'янець-Подільської районної військової адміністрації Хмельницької області) Анур'єва Олександра Вячеславовича щодо не присвоєння ОСОБА_1 7 рангу державного службовця категорії «В» з 26.05.2023.

Сторонами не оспорюється стаж державної служби позивачки з дати прийняття присяги державного службовця (09.11.2005) по 31.08.2023 - 12 років 11 місяців 22 дні, відповідно до письмової інформації Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області за №1365/01-36 від 05.10.2023 (арк. спр. 119-120) та копії Трудової книжки НОМЕР_1 з датою заповнення 19.07.2000 (арк. спр.122-126) та продовження служби на посаді головного спеціаліста відділу з питань цивільного захисту населення, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами.

Отже, Кам'янець-Подільська районна державна адміністрація Хмельницької області прийняла на посаду позивачку і присвоїла їй 9 ранг державного службовця категорії «В», тому відповідачем у цій справі є саме Кам'янець-Подільська районна державна адміністрація Хмельницької області. При цьому, до призначення на посаду позивачка мала стаж державної служби 11 років 22 дні на посаді головного спеціаліста - соціального педагога Кам'янець-Подільського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, якій був присвоєний 13 ранг державного службовця з 01.02.2008.

Частиною 2 ст.1 Закону України "Про державну службу" (далі - Закон) визначено, що державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов'язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Згідно з ч.1 ст.6 Закону, посади державної служби в державних органах поділяються на категорії та підкатегорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень, змісту роботи та її впливу на прийняття кінцевого рішення, ступеня посадової відповідальності, необхідного рівня кваліфікації та професійних компетентностей державних службовців.

Пунктом 5 ч. 2 ст.17 Закону визначено, що керівник державної служби: присвоює ранги державним службовцям державного органу, які займають посади державної служби категорій "Б" і "В".

До 01.05.2016 діяла редакція Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року N 3723-XII (далі - Закон N 3723-XII).

Відповідно до ст.26 Закону N3723-XII, встановлюються такі ранги державних службовців:

службовцям, які займають посади, віднесені до першої категорії, може бути присвоєно 3, 2 і 1 ранг;

службовцям, які займають посади, віднесені до другої категорії, може бути присвоєно 5, 4 і 3 ранг;

службовцям, які займають посади, віднесені до третьої категорії, може бути присвоєно 7, 6 і 5 ранг;

службовцям, які займають посади, віднесені до четвертої категорії, може бути присвоєно 9, 8 і 7 ранг;

службовцям, які займають посади, віднесені до п'ятої категорії, може бути присвоєно 11, 10 і 9 ранг;

службовцям, які займають посади, віднесені до шостої категорії, може бути присвоєно 13, 12 і 11 ранг;

службовцям, які займають посади, віднесені до сьомої категорії, може бути присвоєно 15, 14 і 13 ранг.

Відповідно до ч.3 ст.39 Закону державним службовцям присвоюються такі ранги:

державним службовцям, які займають посади державної служби категорії "А", - 1, 2, 3 ранг;

державним службовцям, які займають посади державної служби категорії "Б", - 3, 4, 5, 6 ранг;

державним службовцям, які займають посади державної служби категорії "В", - 6, 7, 8, 9 ранг.

Позивачка до прийняття на посаду головного спеціаліста відділу з питань цивільного захисту населення, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами, згідно з наказом №65/2021-нк від 30.09.2021, мала 13 ранг 7 категорії державної служби за Законом N3723-XII, що повинен був враховувати відповідач при прийнятті цього наказу з урахуванням вимог п.10 Порядку присвоєння рангів державних службовців затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 року N 306 (далі - Порядок №306) та ч.9 ст.39 Закону.

Згідно з п.10 Порядку №306, державним службовцям, яким присвоєно ранг відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 р. N 3723-XII "Про державну службу", присвоюється найнижчий ранг у межах категорії посад, до якої належить посада державної служби. При цьому строк відпрацювання для присвоєння чергового рангу включає попередній період роботи державного службовця на займаній посаді.

Частиною 6 ст.39 Закону визначено, що черговий ранг у межах відповідної категорії посад присвоюється державному службовцю через кожні три роки з урахуванням результатів оцінювання його службової діяльності.

Відповідно до ч.9 ст.39 Закону у разі переходу на посаду нижчої категорії або звільнення з державної служби за державним службовцем зберігається раніше присвоєний йому ранг.

Отже, відповідач прийняв позивачку на посаду категорії "В", яка включає: 6, 7, 8, 9 ранги. Згідно з вимогами п.10 Порядку №306 та ч.9 ст.39 Закону, наявного у ОСОБА_1 13 рангу, призначеного за Законом N3723-XII, відповідно до Закону, який діяв на час спірних правовідносин та діє в даний час, позивачці повинен був бути призначений найнижчий ранг категорії "В", яким є 9 ранг. Відтак, відповідач при визначенні ОСОБА_1 9 рангу державної служби категорії "В" наказом №65/2021-нк від 30.09.2021 не порушив прав позивачки та законодавство, тому немає протиправних дій відповідача та підстав для задоволення зобов'язальних вимог, які є похідними. Цей висновок суду не спростовується посиланням позивачки на співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями, адже позивачка не має цих звань (військове звання, дипломатичний ранг, інше). Крім цього, потрібно враховувати, що у позові немає нормативного обгрунтування, чому саме 7 ранг повинен призначатись ОСОБА_1 , а не 6 чи 8 ранги, які входять у категорію "В" і це, також підтверджує вищевказаний висновок суду.

При цьому, суд критично оцінює висновок відповідача вказаний у Відзиві на позов про те, що позивачці наступний 8 ранг може бути присвоєно через 3 роки з дня призначення на посаду. Адже, з урахуванням вимог п.10 Порядку №306, позивачка має право на присвоєння їй чергового рангу з урахуванням стажу державної служби, який вона має до 30.09.2021 за час роботи на посаді головного спеціалісту відділу соціальних програм та роботи на посаді яку займає в даний час.

Згідно з ч.2 ст. КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд робить висновок, що ОСОБА_1 не довела позовні вимоги, адже прийнявши позивачку на посаду головного спеціаліста відділу з питань цивільного захисту населення, оборонної роботи та взаємодії з правоохоронними органами, згідно з наказом №65/2021-нк від 30.09.2021 та визначивши їй 9 ранг категорії "В" державного службовця, суб'єкт владних повноважень не порушив її прав та законодавство, що підтверджено доказами, які перевірено судом. При цьому, суд критично оцінює висновок відповідача, вказаний у Відзиві на позов про те, що позивачці наступний 8 ранг може бути присвоєно через 3 роки з дня призначення на посаду - 01.10.2024. Адже, з урахуванням вимог п.10 Порядку №306, позивачка має право на присвоєння їй чергового рангу з урахуванням стажу державної служби, який вона має до 30.09.2021 за час роботи на посаді головного спеціаліста відділу соціальних програм (12 років 11 місяців 22 дні) та роботи на посаді яку займає в даний час. При цьому, судом встановлено, що позивачка має більше 3-х років стажу державної служби після призначення на посаду з 9 рангом категорії "В", тому суд вважає за потрібне вийти за межі позовних вимог, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України. Зокрема, зобов'язати відповідача невідкладно (у розумний термін, не зволікаючи) відповідно до Закону та Порядку №306 вирішити питання присвоєння чергового рангу у межах відповідної категорії посад позивачу з урахуванням наявного у ОСОБА_1 стажу державної служби на даний час (більше 3-х років) та результатів оцінювання її службової діяльності, що є дискреційними повноваженнями суб'єкта владних повноважень.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 від 24.08.2023, задовольнити частково.

Зобов'язати Кам'янець-Подільську районну державну адміністрацію Хмельницької області невідкладно відповідно до вимог Закону України "Про державну службу" і встановлених обставин у цій справі, вирішити питання присвоєння ОСОБА_1 чергового рангу у межах відповідної категорії посад, зокрема, з урахуванням наявного у ОСОБА_1 9 рангу категорії "В" і стажу державної служби на даний час (більше 3-х років) та результатів оцінювання її службової діяльності.

В решті вимог позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 20 грудня 2023 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідачі:Кам'янець-Подільська районна державна адміністрація Хмельницької області (Кам'янець-Подільська районна військова адміністрація Хмельницької області) (вул. Троїцька, 4,м. Кам'янець-Подільський,Хмельницька обл., Кам'янець-Подільський р-н,32301 , код ЄДРПОУ - 21316591) Голова Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області (начальник Кам'янець-Подільської районної військової адміністрації Хмельницької області) Анур'єв Олександр Вячеславов (вул. Троїцька, 4,м. Кам'янець-Подільський,Хмельницька обл., Кам'янець-Подільський р-н,32301 , код ЄДРПОУ - 21316591)

Головуючий суддя А.І. Петричкович