Рішення від 21.12.2023 по справі 520/29693/23

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

21 грудня 2023 року № 520/29693/23

Харківський окружний адміністративний суд у складі: судді Білової О.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КОЛ ТРЕЙД" (вул. Б.Чичибабіна, буд. 3, кв. 39, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61058, код ЄДРПОУ 43874399) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, Харківська обл., Харківський р-н, 61057, код ЄДРПОУ 43983495) про визнання протиправними та скасування наказу, повідомлення, -

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач Товариство з обмеженою відповідальністю "КОЛ ТРЕЙД" з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Харківській області, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Наказ Державної податкової служби в Харківській області від 25.09.2023 № 4131-п про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Кол Трейд»;

- визнати протиправним та скасувати Повідомлення від 25.09.2023 № 461 про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Кол Трейд».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 10.10.2023 підприємство отримало рекомендований лист від Державної податкової служби в Харківській області з наказом від 25.09.2023 № 4131-п про проведення документальної планової перевірки підприємства ТОВ «Кол Трейд» та Повідомленням від 25.09.2023 № 461 про проведення документальної планової перевірки. Позивач з вищенаведеним Наказом та Повідомленням не згоден та вважає їх такими, що порушують норми Податкового кодексу України та права і законні інтереси підприємства, зазначаючи про наявність перешкод для її проведення, а також про порушення відповідачем порядку повідомлення про призначену перевірку.

Ухвалою судді від 27.10.2023 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.

Ухвалою суду від 08.11.2023 в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи в порядку загального провадження та про розгляд справи у відкритому судовому засіданні з викликом сторін - відмовлено.

Відповідач не погодився з позовними вимогами та направив до суду відзив, в якому проти задоволення позову заперечував в повному обсязі. В обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що наказ та повідомлення про проведення планової перевірки направлені ГУ ДПС 26.09.2023 з дотриманням вимог ст. 77 ПК України на адресу Позивача рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримані позивачем 10.10.2023. Позивача було включено до плану-графіку шляхом коригування на підставі наявних ризиків несплати податків за результатами господарської діяльності, що підтверджено інформаційно-аналітичною довідкою щодо діяльності підприємства. Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів Державної податкової служби. Відтак, податковим органом винесено наказ про проведення перевірки позивача згідно плану-графіку, затвердженому у встановленому законодавством порядку, який є чинним, жодні відомості щодо його оскарження та скасування відсутні. Позивачем жодним чином не обґрунтовується відсутність безпечного доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування такими платниками податків; доступу, допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншої інформації, пов'язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансової і статистичної звітності у порядку та на підставах, визначених законом. Саме по собі введення військового стану на території України не може бути достатньою підставою для обґрунтування відсутності такого безпечного доступу, і більше того, не свідчить про незаконність наказу на проведення перевірки. Щодо посилання позивача на вилучення первинних документів співробітниками головного слідчого управління СБУ, оскільки позивачем не повідомлено, які саме первинні документи були вилучені, та не надано жодних доказів цього, неможливо підтвердити факт вилучення первинних документів, пов'язаних саме з предметом даної перевірки.

Ухвалою суду від 15.12.2023 відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно з положеннями ч.4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.

Згідно з планом-графіком проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік, затвердженим Державною податковою службою України (опубліковано на офіційному сайті), прийнято наказ ГУ ДПС у

Харківській області від 25.09.2023 № 4131-п «Про проведення документальної планової перевірки ТОВ «КОЛ ТРЕЙД» (код за ЄДРПОУ 43874399)», згідно з яким з 16.10.2023 заплановано проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «КОЛ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 43874399) за період діяльності з 01.10.2020 по 30.06.2023.

Також відповідачем виписане Повідомлення від 25.09.2023 № 461 про проведення документальної планової перевірки ТОВ «Кол Трейд» з 16.10.2023 за адресою: вул.Чичибабіна, буд.3, кв. 39, м. Харків, додатком до якого є вказаний вище наказ про проведення документальної планової перевірки.

Судом встановлено, що вказані наказ та повідомлення відповідачем направлені 26.09.2023 на адресу реєстрації позивача засобами поштового зв'язку з повідомленням про вручення та отримані позивачем 10.10.2023. Вказані обставини визнаються сторонами.

Листом від 26.09.2023 № 2609 директор ТОВ «КОЛ ТРЕЙД» повідомив відповідача, що відповідно до протоколу обшуку від 08.02.2023, який був проведений старшим слідчим в ОВС 2 відділення 2 відділу 4 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України майором юстиції Кучер Альоною Миколаївною за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12018100100012786 від 03.12.2018, на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 28.01.2023, у справі №761/3334/23 за адресою: АДРЕСА_1 , вилучено печатку, ноутбук та первинні документи, опис яких вказано в додатку до протоколу обшуку (до листа не надано).

Відповідачем з метою отримання даних та документів направлено запит від 13.10.2023 № 20304/5/20-40-07-03-10 до Головного слідчого управління Служби безпеки України з проханням підтвердити або спростувати факт вилучення первинних документів позивача, та, в разі їх наявності в розпорядженні, надати Головному управлінню ДПС у Харківській області їх копії або забезпечити доступ до перевірки таких документів. Вказаний запит отриманий адресатом 19.10.2023.

На підставі направлень від 16.10.2023 № 8999, 9000, 9001, 9002, 9004, 9005, 9007, виданих Головним управлінням ДПС у Харківській області, посадовими особами відповідно до наказу ГУ ДПС від 25.09.2023 №4131-п «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ «КОЛ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 43874399)», 16.10.2023 приблизно об 11-30 год. здійснено виїзд за юридичною та фактичною адресою ТОВ «КОЛ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 43874399): вул. Чичибабіна, буд. 3, кв. 39, м. Харків, 61058, та вул. Велика Панасівська, буд. 96, м. Харків, 61052.

За результатами виїзду за адресою вул. Чичибабіна, буд. 3, кв. 39, м. Харків, жодних вивісок або інших ознак місцезнаходження контори (офісу) ТОВ «КОЛ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 43874399) не встановлено. Дана адреса є квартирою, двері ніхто не відчинив. За фактичною адресою (вул. Велика Панасівська буд. 96 м. Харків, 61052), зі слів охоронця, такого підприємства немає, після дзвінка охоронця невстановленому керівнику даного приміщення, інформація підтвердилась, та була надана відповідь про відсутність ТОВ «КОЛ ТРЕЙД» за цією адресою.

За результатом виходу на перевірку відповідачем складено акт про неможливість проведення перевірки ТОВ «КОЛ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 43874399) у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням контори (офісу), посадових осіб за юридичною та фактичною адресою від 16.10.2023 №6399/20-40-07-03-06/43874399.

У зв'язку з цим відповідачем було направлено в органи Національної поліції України запит на встановлення місцезнаходження платника податків від 17.10.2023 №20436/5/20-40-07-03-10.

Позивач не погоджується з вказаним наказом, вважає його таким, що порушує його права, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з тких приписів діючого законодавства.

Порядок призначення та проведення планових документальних перевірок унормований положеннями Податкового кодексу України.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з пунктом 75.1 ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

При цьому, підпунктом 75.1.2 цієї статті визначено, що документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Відповідно до п.77.1 ст.77 ПК України документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом (п.77.4 ст.77 Податкового кодексу України).

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

З метою забезпечення єдиного підходу до формування щоквартального плану- графіка проведення документальних планових перевірок платників податків наказом Міністерства фінансів України від 02 червня 2015 року № 524 затверджено Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - Порядок № 524).

За положеннями пункту 1 Порядку № 524, річний план-графік для документальних планових перевірок щодо дотримання податкового, валютного та іншого законодавства України, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, складається відповідно до вимог статті 77 розділу ІІ План-графік документальних планових перевірок щодо дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи, у тому числі своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, складається з квартальних планів-графіків відповідно до вимог статті 346 Митного кодексу України.

План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану-графіка здійснюється у разі його коригування.

Згідно з пунктом 4 розділу І цього Порядку до плану-графіка відбираються платники податків відповідно до вимог статті 77 Податкового кодексу України.

За правилами пункту 5 Порядку № 524 встановлено, що план-графік складається із планів-графіків територіальних органів ДПС та затверджується Головою ДПС.

Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС.

Належну якість формування плану-графіка та його коригування забезпечує територіальний орган ДПС, який сформував план-графік (коригування плану - графіка).

З аналізу вищевказаних норм свідчить, що планова документальна перевірка платника податків може бути призначена контролюючим органом лише у випадку, коли її проведення передбачене сформованим та затвердженим планом-графіком, який оприлюднений на офіціальному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику.

Відповідно до пункту 3 розділу III Порядку № 524, до плану - графіку включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів.

ТОВ «КОЛ ТРЕЙД» було включено до плану-графіку шляхом коригування, на підставі наявних ризиків несплати податків за результатами господарської діяльності, що підтверджено відповідачем інформаційно-аналітичною довідкою щодо діяльності підприємства, яке включається до плану-графіка перевірок.

В той же час, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 №3219-IX пункт 69 підрозділу 10 Податкового Кодексу України доповнено підпунктом 69.35, згідно з яким:

Установити, що тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок можуть бути включені виключно:

1) платники податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;

2) платники податків, які здійснюють діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);

3) платники податків, які надають фінансові, платіжні послуги.

При цьому формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок та внесення змін до нього здійснюються без урахування вимог, передбачених пунктом 77.2 статті 77 цього Кодексу.

Внесення змін до плану-графіка може здійснюватися щомісячно з урахуванням форс-мажорних обставин, обставин непереборної сили, наявності/відсутності безпечних умов для проведення перевірок, які визначені підпунктом 69.2-1 цього пункту, та з урахуванням вимог, встановлених цим підпунктом.

Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше останнього числа місяця, в якому було затверджено такий оновлений план-графік.

Документальні планові перевірки платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), та платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги, можуть розпочинатися не раніше ніж через 30 календарних днів, наступних за датою оприлюднення оновленого плану-графіка, за умови надіслання (вручення) таким платникам (їх представникам) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмового повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Вказаний Закон набув чинності з 01.08.2023.

З матеріалів справи вбачається, що позивача було включено до плану-графіку після 01.08.2023, за результатами внесення змін до плану-графіку на 2023 рік, які затверджені в.о. Голови ДПС України Кірієнко Т.П. та оприлюднені на офіційному веб-сайті ДПС України, про що територіальні підрозділи ДПС України було повідомлено Листом Департаменту податкового аудиту ДПС України від 08.08.2023 № 19209/7/99-00-07-03-02-07.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для включення до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2023 рік Товариства з обмеженою відповідальністю "КОЛ ТРЕЙ" стало те, що підприємство здійснює діяльність з імпорту та подальшої реалізації дизельного палива, що є підакцизною групою товарів.

Вказане підтверджується наданою до матеріалів справи схемою руху сум ПДВ щодо позивача.

Крім того, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, основним видом діяльності підприємства позивача є: 46.34 Оптова торгівля напоями. Цей клас включає: оптову торгівлю алкогольними напоями; оптову торгівлю безалкогольними напоями. Також серед додаткових видів діяльності зазначений: 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

Відтак, у ДПС України були наявні підстави, визначені п. 69.35 ПК України, для включення позивача до плану-графіку після 01.08.2023, з огляду на що в даних обставинах судом не встановлено порушень процедури внесення позивача до плану-графіку.

Затверджений план-графік є обов'язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів Державної податкової служби.

Як свідчать матеріали справи, на виконання п.1 розділу І Порядку № 524 план-графік документальних планових перевірок платників податків - юридичних осіб, з урахуванням щомісячних коригувань, розміщено відповідачем на офіційному веб-сайті ДПС України.

Відтак, податковим органом винесено наказ про проведення перевірки позивача згідно з планом-графіком, затвердженим у встановленому законодавством порядку, який є чинним, жодні відомості щодо його оскарження та скасування відсутні.

При цьому, під час дії воєнного стану враховуються особливості проведення документальних позапланових перевірок, визначені підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Кодексу, зокрема: документальні планові перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності під час проведення перевірок безпечного: доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування такими платниками податків; доступу, допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншої інформації, пов'язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансової і статистичної звітності у порядку та на підставах, визначених законом; проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.

Відповідачем у поданому до суду листі на адресу Головного слідчого управління СБУ від 13.10.2023 зазначено, що протягом 2023 року по позивачу вже проведено дві позапланові документальні виїзні перевірки, в ході яких посадовими особами на вимогу представників контролюючого органу в повному обсязі надавалися до перевірки первинні документи підприємства, а саме: документальна позапланова виїзна перевірка за наказом від 16.05.2023 №1871-п; документальна позапланова виїзна перевірка за наказом від 01.08.2023 №3247-п.

Отже, позивачем не обґрунтовано відсутність безпечного доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об'єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов'язані з іншими об'єктами оподаткування такими платниками податків; доступу, допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншої інформації, пов'язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансової і статистичної звітності у порядку та на підставах, визначених законом.

При цьому, саме по собі введення військового стану на території України не може бути достатньою підставою для обґрунтування відсутності такого безпечного доступу та не свідчить про незаконність наказу на проведення перевірки.

Обставини щодо дати отримання позивачем спірних наказу та повідомлення не беруться судом до уваги, оскільки у даній справі досліджується саме законність процедури призначення перевірки та видання відповідного наказу, а не дотримання вимог законодавства з приводу визначеної процедури проведення планової перевірки на підставі вказаних документів.

Вручення наказу та повідомлення відбувається вже після їх прийняття та складення, а відтак жодним чином не обґрунтовує заявлені позовні вимоги.

Посилання позивача на відсутність у нього первинних документів у зв'язку з їх виїмкою також не обґрунтовує протиправність прийняття наказу, оскільки впливає виключно на хід проведення перевірки, а не на підстави її призначення та винесення наказу. Крім того, вказані обставини зазначалися позивачем у листі від 26.09.2023 № 2609, направленому на адресу ГУ ДПС у Харківській області вже після призначення перевірки.

Отже, доводи позову ґрунтуються на обставинах, які не входять до предмету доказування у спірних правовідносинах, тому не впливають на оцінку правомірності видання спірного наказу.

Відтак, за умови дотримання відповідачем процедури прийняття спірного наказу про призначення планової перевірки, який на момент розгляду справи не реалізований, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про його скасування задоволенню не підлягають.

Щодо Повідомлення від 25.09.2023 № 461 про проведення документальної планової перевірки суд зазначає, що вказаний документ не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні приписів КАС України, тому окреме його оскарження не є належним способом захисту в адміністративному судочинстві. Враховуючи викладене, в задоволенні вимог про скасування вказаного Повідомлення також належить відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "КОЛ ТРЕЙД" - відмовити.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Повний текст рішення складено 21.12.2023.

Суддя Білова О.В.