Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Харків
21 грудня 2023 р. справа № 520/30612/23
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Біленський О.О., розглянувши адміністративну справу за позовом Державного агентства водних ресурсів України (вул. Велика Васильківська, буд. 8, м. Київ, 01024, код ЄДРПОУ 37472104) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харків-Капітал" (пр. Льва Ландау, буд. 33, м. Харків, 61105, код ЄДРПОУ 32562659), треті особи: Головне управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495), Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (вул. Бориса Грінченка, буд. 1, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 41037901) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування, -
ВСТАНОВИВ:
Державне агентство водних ресурсів України звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харків-Капітал", в якому просить суд:
- анулювати дозвіл на спеціальне водокористування від 22.11.2019 №890/ХР/49д-19, виданий Товариству з обмеженою відповідальністю "Харків-Капітал" (код ЄДРПОУ 32562659).
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 30.10.2023 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження на підставі п. 10 ч. 6 ст. 12, ч. 1 ст. 257 КАС України.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно з положеннями ч. 2, 3, 4, 5 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Перше судове засідання у справі проводиться не пізніше тридцяти днів із дня відкриття провадження у справі. За клопотанням сторони суд може відкласти розгляд справи з метою надання додаткового часу для подання відповіді на відзив та (або) заперечення, якщо вони не подані до першого судового засідання з поважних причин. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 22.11.2019 Державним агентством водних ресурсів України виданий Товариству з обмеженою відповідальністю "Харків-Капітал" дозвіл на спеціальне водокористування №890/ХР/49д-19 до 21.11.2022, строк дії якого продовжено на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування. Головним управлінням ДПС у Харківській області на адресу Держводагентства направлений лист від 29.09.2023 №19219/5/20-40-04-01-10 про наявність станом на 01.09.2023 у ТОВ "Харків-Капітал" заборгованості з оплати рентної плати за спеціальне використання води в сумі 18002,87 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою узгоджених податкових зобов'язань і значиться більше ніж 6 місяців, та вжиття Держводагентвом заходу реагування у вигляді анулювання дозволу у разі систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати рентної плати за спеціальне водокористування у встановлені законом строки. Датою виникнення податкового боргу зазначено 20.05.2022. Таким чином, підставою для звернення Держводагентства з позовом до суду про анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 22.11.2019 №890/ХР/49д-19, виданого ТОВ "Харків-Капітал", є факт отримання від контролюючого органу зазначеного листа з інформацією про несплату рентної плати суб'єктом господарювання в сумі 18002,87 грн. протягом шести місяців та вжиття заходів відповідно до законодавства.
Від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування відзиву зазначає, що позивачем не надана належна правова оцінка фактичним обставинам та нормативним актам, які регулюють терміни воєнного стану та порядок провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану, зокрема, пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2022 №314 «Деякі питання забезпечення провадження господарської діяльності в умовах воєнного стану» в частині того, що строки дії діючих строкових ліцензій та документів дозвільного характеру автоматично продовжуються на період воєнного стану та три місяці з дня його припинення чи скасування, а періодичні, чергові платежі за ними відстрочуються на строк, зазначений у цьому підпункті (крім строку дії ліцензій у сфері діяльності з організації та проведення азартних ігор та плати за такі ліцензії). Таким чином, на думку відповідача, позивач заявив передчасні позовні вимоги щодо наявності заборгованості у ТОВ "Харків-Капітал" та про анулювання дозволу, строк закінчення якого, з урахуванням вищевказаних норм, не наступив. Представник відповідача зазначає, що позивачем не прийнято до уваги, що обставини непереборної сили звільняють суб'єкта господарювання від фінансової відповідальності як за невиконання договірних, господарських зобов'язань, так і за вчинення податкових правопорушень (несплата податків тощо). Відповідно до пп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПК України обставинами, що звільняють від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, є вчинення діяння (дії або бездіяльності) внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажору). З моменту початку повномасштабної агресії РФ в Україні для ТОВ "Харків-Капітал" настали пов'язані з введенням в Україні воєнного стану форс-мажорні обставини, внаслідок чого немає можливості в повній мірі проводити законну господарську діяльність, частково зупинені договори оренди, зокрема, по об'єктам, що знаходяться в зоні активних бойових дій, від орендарів не надходять чи надходять в незначних розмірах кошти, які необхідні для оплати щомісячних зобов'язань перед бюджетом, контрагентами, працівниками, тобто, ТОВ "Харків-Капітал" не має фінансової можливості виконувати належним чином свої зобов'язання, в тому числі перед позивачем, третьою особою. Крім того, представник відповідача зазначає, що через наявність арештів майна ТОВ "Харків-Капітал" в рамках досудового розслідування призвело сумарна заборгованість підприємства 28 884 084,10 грн.
Від представника третьої особи - Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів надійшли письмові пояснення, згідно яких Національне агентство заперечує щодо обставин, викладених у позовній заяві, вважає їх безпідставними та просить суд відмовити у задоволенні позову, оскільки позивачем не врахована правова оцінка обставин, викладених у листі Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, яким повідомлено, що військова агресія РФ проти України є форс-мажорною обставиною (обставиною непереборної сили) для всіх суб'єктів господарювання. Крім того зазначає, що Національним агентством здійснюється підготовка арештованого активу до передачі та пошук управителя і анулювання ліцензії ТОВ "Харків-Капітал" негативно вплине на долю активу та його ліквідність.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Харків-Капітал", ідентифікаційний код юридичної особи - 32562659, місцезнаходження юридичної особи: пр. Льва Ландау, буд. 33, м. Харків, 61105, зареєстроване у передбаченому законом порядку як суб'єкт господарювання, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Основним видом господарської діяльності ТОВ "Харків-Капітал" за КВЕД є 68.20 - Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Позивачем 22.11.2019 отримано дозвіл на спеціальне водокористування №890/ХР/49д-19 терміном дії до 21.11.2022. На підставі зазначеного вище дозволу відповідач здійснює спеціальне водокористування для питних і санітарно-гігієнічних потреб, виробничих потреб.
Згідно листа Головного управління ДПС у Харківській області від 29.09.2023 №19219/5/20-40-04-01-10 ТОВ "Харків-Капітал" станом на 01.09.2023 має заборгованість з рентної плати за спеціальне використання води в сумі 18002,87 грн., яка виникла 20.05.2022 та значиться більше ніж 6 місяців.
Зважаючи на надану Головним управлінням ДПС у Харківській області інформацію, з метою недопущення втрат бюджету в частині надходження рентної плати Державне агентство водних ресурсів України звернулось до суду з даним позовом про анулювання дозволу на спеціальне водокористування ТОВ "Харків-Капітал".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними приписами норм чинного законодавства.
Відповідно до ст.ст. 16, 55 Водного кодексу України та Положення про Державне агентство водних ресурсів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №393, органом, який має право звернення до суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу є саме Державне агентство водних ресурсів України (Держводагентство), яке є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики та захисту довкілля і який реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства та гідротехнічної меліорації земель, управління, використання та відтворення поверхневих водних ресурсів.
Отже, Державне агентство водних ресурсів України наділено правом звернення до суду з позовом про вжиття заходів реагування у вигляді анулювання дозволу на спеціальне водокористування.
Статтею 42 Водного кодексу України визначено, що водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Згідно з ст. 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
Спеціальне водокористування є платним та здійснюється на підставі дозволу на спеціальне водокористування (ст. 49 Водного кодексу України).
Згідно з п. 11 ч. 1 ст. 44 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані, зокрема, своєчасно сплачувати збори за спеціальне водокористування та інші збори відповідно до законодавства.
Відповідно до ст. 30 Водного кодексу України збори за спеціальне водокористування справляються з метою стимулювання раціонального використання і охорони вод та відтворення водних ресурсів і включають рентну плату за спеціальне використання води та екологічний податок за скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, які встановлюються Податковим кодексом України.
Пунктом 255.1 статті 255 Податкового кодексу України визначено, що платниками рентної плати за спеціальне використання води є: первинні водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують та/або передають вторинним водокористувачам воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів; суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи, постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.
Об'єктом оподаткування рентною платою за спеціальне використання води є фактичний обсяг води, який використовують водокористувачі (п. 255.3 ст. 255 Податкового кодексу України).
Згідно підпункту 255.11.1 пункту 255.11 ст. 255 Податкового кодексу України водокористувачі самостійно обчислюють рентну плату за спеціальне використання води та за спеціальне використання води для потреб гідроенергетики і рибництва щокварталу наростаючим підсумком з початку року, а за спеціальне використання води для потреб водного транспорту - починаючи з першого півріччя поточного року, у якому було здійснено таке використання.
Порядок подання декларації, строки сплати, відповідальність платників рентної плати та контроль за її справлянням визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу (п. 255.12 ст. 255 Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 257.1 ст. 257 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати (п. 257.2 ст. 257 Податкового кодексу України).
Згідно п. 257.5 ст. 255 Податкового кодексу України сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.
Пунктом 258.1 статті 258 Податкового кодексу України встановлена відповідальність платників рентної плати. Так, визначено, що на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.
При цьому, підпунктом 258.2.5 пункту 258.2 ст. 258 Податкового кодексу України передбачено, що у разі несплати рентної плати або сплати її не в повному обсязі протягом шести місяців контролюючі органи подають інформацію про платників рентної плати до органів, що видають дозволи на спеціальне водокористування, для вжиття до них заходів згідно із законом.
Судом встановлено, що про несплату рентної плати за спеціальне водокористування ТОВ "Харків-Капітал" Держводагентству стало відомо з листа Головного управління ДПС у Харківській області від 29.09.2023 №19219/5/20-40-04-01-10, то, відповідно, тримісячний строк для звернення до суду обчислюється із 29.09.2023. До суду позивач звернувся 24.10.2023 (згідно поштового відправлення).
Статтею 55 Водного кодексу України визначено підстави для припинення права спеціального водокористування. Згідно вказаної статті припинення права спеціального водокористування здійснюється шляхом анулювання дозволу на спеціальне водокористування. Орган, що видав дозвіл на спеціальне водокористування, звертається до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з підстав, серед іншого систематичної, протягом двох і більше податкових (звітних) періодів, несплати збору за спеціальне водокористування в установлені законом строки.
Так, позивач звернувся до суду з цим позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання дозволу з огляду на наявність інформації, отриманої від ГУ ДПС у Харківській області про несплату рентної плати за спеціальне водокористування більше шести місяців відповідачем та вжиття заходів відповідно до законодавства.
Відповідач при цьому, не вжив/вживає заходів погашення наявної заборгованості за минулий період.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для анулювання дозволу на спеціальне водокористування від 22.11.2019 №890/ХР/49д-19, виданого Товариству з обмеженою відповідальністю "Харків-Капітал".
Щодо посилань представника відповідача та третьої особи на лист Торгово-промислової палати України №2024/02.0-7.1 від 28.02.2022, яким повідомлено, що військова агресія РФ проти України є форс-мажорною обставиною, суд зазначає наступне.
Пунктом 6 Регламенту засвідчення Торгово-промисловою палатою України (далі - ТПП) та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженого Рішенням Президії ТПП України 18 грудня 2014 року №44(5) (далі - Регламент ТПП) визначено, що підставою для засвідчення форс-мажорних обставин є наявність однієї або більше форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), перелічених у ст. 141 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», а також визначених сторонами за договором, законодавчими, відомчими та/чи іншими нормативними актами, які вплинули на зобов'язання таким чином, що унеможливили його виконання у термін, передбачений відповідним договором, законодавчими та/чи іншими нормативними актами.
Згідно з Регламентом ТПП, форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) засвідчуються за зверненням суб'єктів господарської дiяльностi по кожному окремому договору, виконання якого настало згідно з умовами договору i виконання якого стало неможливим через наявність зазначених обставин, шляхом видачу сертифікату ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством та Регламентом.
ТПП України веде єдиний Реєстр сертифікатів, виданих ТПП України та регіональними ТПП (Реєстр сертифікатів), про засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) та Реєстр уповноважених осіб.
Торгово-промислова палата України листом від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 засвідчила форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію російської федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні».
Згодом Указами Президента України строк дії воєнного стану в Україні продовжувався: з 26 березня 2022 року строком на 30 діб; з 25 квітня 2022 року - на 30 діб, з 25 травня 2022 року - на 90 діб, з 23 серпня 2022 року - на 90 діб.
Тобто, ТПП України листом повідомила «всіх, кого це стосується» про те, що з 24 лютого 2022 року зазначені обставини є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської дiяльностi України. Але Регламентом ТПП лист не визначено таким документом як сертифікат, що засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), виданий ТПП України або регіональною торгово-промисловою палатою згідно з чинним законодавством, умовами договору (контракту, угоди тощо) та цим Регламентом.
Отже, лист ТПП України не є сертифікатом, що засвідчує настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Таким чином, вимоги Закону №2473 і Регламенту ТПП, а також початок бойових дій на території України, для можливого звільнення платників податків від відповідальності за порушення граничних строків розрахунків, встановлених НБУ, обґрунтування неможливості виконання зобов'язань у термін, передбачений відповідним договором, законодавчими та/чи іншими нормативними актами, засвідчується ТПП України сертифікатом про наявність форс-мажорних обставин із зазначенням періоду дії таких обставин.
Однак, ТОВ "Харків-Капітал" не надало суду доказів звернення до ТПП із заявою про засвідчення форс-мажорних обставин та отримання відповідного Сертифікату.
Судом враховується, що згідно п. 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Державного агентства водних ресурсів України (вул. Велика Васильківська, буд. 8, м. Київ, 01024, код ЄДРПОУ 37472104) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Харків-Капітал" (пр. Льва Ландау, буд. 33, м. Харків, 61105, код ЄДРПОУ 32562659), треті особи: Головне управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ 43983495), Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (вул. Бориса Грінченка, буд. 1, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 41037901) про анулювання дозволу на спеціальне водокористування - задовольнити.
Анулювати дозвіл на спеціальне водокористування від 22.11.2019 №890/ХР/49д-19, виданий Товариству з обмеженою відповідальністю "Харків-Капітал" (код ЄДРПОУ 32562659).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення, з урахуванням приписів п. 3 Прикінцевих положень КАС України.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Біленський О.О.