Ухвала від 21.12.2023 по справі 520/15070/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

УХВАЛА

21 грудня 2023 року № 520/15070/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панова М.М., розглянувши у порядку письмового провадження заяву представника позивача про заміну відповідача (боржника) у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "ГЛАЗГО-08" до Дніпровської митниці Держмитслужби про скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із заявою, в якій просить суд замінити відповідача (боржника) у справі №520/15070/21 з Дніпровської митниці Держмитслужби (49038, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Ольги княгині, буд. 22, код ЄДРПОУ 43350935) на Полтавську митницю як відокремлений підрозділ Державної митної служби України (36022, Полтавська обл., м. Полтава, вул. Кукоби Анатолія, буд. 28, код ЄДРПОУ ВП: 43997576).

Відповідно до ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”, затвердженого Законом України “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб. Указом Президента України від 18 серпня 2023 року №541/2023, "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 18 серпня 2023 року строком на 90 діб, тобто до 15 листопада 2023 року, Указом Президента України від 6 листопада 2023 року № 734/2023 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", який затверджено Верховною Радою України, передбачено продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 16 листопада 2023 року на 90 діб.

Відповідно до підпункту 1.8. пункту 1 розділу І Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, Харківська міська територіальна громада належить до території можливих бойових дій з 15.09.2022.

Суд зазначає, що судове засідання по даній справі не призначається у зв'язку з тим, що на території м. Харкова, яке є місцем розташування сторін, ведуться бойові дії, прибуття у судове засідання не є безпечним для їх здоров'я та життя, ускладнює процес прибуття у судове засідання, подання документів по справі (заяв та клопотань).

Дослідивши подане представником позивача клопотання та матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Як вбачається з програми ДСС, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 12.10.2022 адміністративний позов Приватного підприємства "ГЛАЗГО-08" (вул. Дарвіна, буд. 12, кв. 49, м. Харків, 61002, ЄДРПОУ 35974177) до Дніпровської митниці Держмитслужби (вул. Княгині Ольги, буд. 22, м. Дніпро, 49038, ЄДРПОУ 43350935) про скасування рішення - задоволено. Скасовано рішення Дніпровської митниці Держмитслужби про визначення коду товару від 10.02.2021 №КТ-UА110000-0015-2021. Скасовано картку відмови Дніпровської митниці Держмитслужби в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UА110320/2021/00019. Стягнуто на користь Приватного підприємства "ГЛАЗГО-08" (ЄДРПОУ 35974177) судові витрати пов'язані зі сплатою вартості судової товарознавчої експертизи в загальному розмірі 11500 (одинадцять тисячі п'ятсот) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці Держмитслужби (ЄДРПОУ 43350935). Стягнуто на користь Приватного підприємства "ГЛАЗГО-08" (ЄДРПОУ 35974177) судові витрати пов'язані зі сплатою судового збору в загальному розмірі 4540 (чотири тисячі п'ятсот сорок) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці Держмитслужби (ЄДРПОУ 43350935).

Судом встановлено, що дане судове рішення набрало законної сили 12.11.2022.

На виконання вказаного рішення судом було видано два виконавчих листи про стягнення з відповідача понесених позивачем судових витрат на оплату судової товарознавчої експертизи в сумі 11500,00 грн та судових витрат на оплату судового збору в сумі 4540,00 грн.

Вказані виконавчі листи були пред'явлені позивачем для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області.

Однак, листами від 05.04.2023 №04-06-06/4701 та від 05.04.2023 №04-06-06/4702 ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області було повернуто виконавчі листи без виконання з наступних підстав: "Повідомляємо, що боржник Дніпровська митниця Держмитслужби (ЄДРПОУ 43350935) не має відкритих рахунків в Головному управлінні та в базі даних Єдиного реєстру розпорядників та одержувачів бюджетних коштів не зареєстрований. Окремо зазначаємо, що Наказом Державної митної служби України від 19.10.2020 року № 460 «Про утворення територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів» утворено відокремлені підрозділи Державної митної служби України."

У зв'язку з цим, представником позивача до Харківського окружного адміністративного суду було подано заяву про заміну боржника за виконавчим листом, за результатом розгляду якої судом було постановлено ухвалу від 10.05.2023 про заміну боржника у виконавчих листах виданих по справі № 520/15070/21 з Дніпровської митниці Держмитслужби (49038, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Ольги княгині, буд. 22, код ЄДРПОУ 43350935) на Дніпровську митницю як відокремлений підрозділ Державної митної служби України (49038, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Ольги княгині, буд. 22, код ЄДРПОУВП: 43971371).

Однак, Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 05.10.2023 вказану Ухвалу від 10.05.2023 було скасовано.

Колегія суддів зазначила, що виходячи зі змісту ст.ст. 52, 379 КАС України, процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв'язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб'єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов'язанні.

Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

Отже, ухвала про здійснення процесуального правонаступництва на стадії виконання судового рішення є документом, що забезпечує виконання рішення та фактично є його невід'ємною частиною, а тому заміна сторони в зобов'язанні (правонаступництво) на стадії виконання судового рішення є зміною судового рішення, передбаченою чинним законодавством, що оформлюється ухвалою (стаття 52 КАС України). Оскарження такої ухвали варто розуміти як оскарження судового рішення.

Питання правонаступництва в сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) було предметом розгляду Верховним Судом, який у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду ухвалив постанову від 11.10.2019 у справі № 812/1408/16, фактичні обставини у якій хоча і не є подібними, проте, безпосередній підхід до розуміння спірного у цій справі питання колегія суддів застосувала до справи.

Так, Верховний Суд у цій постанові здійснив системне тлумачення норм Закону України від 02.06.2016 №1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404-VIII) у взаємозв'язку зі статтями 52 і 379 КАС України і сформулював висновок, відповідно до якого публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов'язків одного суб'єкта права іншому. При цьому обов'язок по відновленню порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід щодо переходу до правонаступника обов'язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов'язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

У такому разі також відбувається вибуття суб'єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов'язків, що відбувається із суб'єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.

Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень (суб'єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб'єкта владних повноважень, припинення первісного суб'єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.

Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами) сторони чи третьої особи іншим суб'єктом, коли права та обов'язки суб'єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб'єкта владних повноважень, а також можливість суб'єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.

При визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суд повинен залучити до участі у справі їхніх правонаступників.

Отже, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб'єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб'єктом владних повноважень.

Також, аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 12.06.2018 у справі № 2а-23895/09/1270, від 13.03.2019 у справі № 524/4478/17, від 20.02.2019 у справі № 826/16659/15, від 10.09.2020 у справі № 420/5772/18.

Колегія суддів Другого апеляційного адміністративного суду зазначила, що у межах вирішення питання, яке є предметом розгляду в цій справі, для встановлення факту публічного правонаступництва визначальним є встановлення або припинення первісного суб'єкта - Дніпровської митниці Держмитслужби, або перехід повністю чи частково його функцій (адміністративної компетенції) до Дніпровської митниці як відокремленого підрозділу Держмитслужби. Інакше відсутність підстав публічного правонаступництва доводить неможливість його здійснення.

Так, Дніпровську митницю Держмитслужби було створено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2019 року № 858 "Про утворення територіальних органів Державної митної служби України" згідно з додатком 1, при цьому, були реорганізовані територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної митної служби за переліком згідно з додатком 2.

До утвореної Дніпровської митниці Держмитслужби були приєднані реорганізовані Дніпропетровська митницю ДФС, Запорізька митницю ДФС, Кіровоградська митницю ДФС та Полтавська митницю ДФС.

Зоною діяльності Дніпровської митниці Держмитслужби визначено Дніпропетровську, Запорізьку, Кіровоградську та Полтавську області.

Постановою КМУ від 30 вересня 2020 року № 895 "Деякі питання територіальних органів Держмитслужби" реорганізовано територіальні органи згідно з переліком шляхом їх приєднання до Державної митної служби. Реорганізації підлягала, в тому числі, Дніпровська митниця Держмитслужби.

Згідно з наказом Держмитслужби від 19.10.2020 № 460 "Про утворення територіальних органів Державної митної служби України як відокремлених підрозділів" утворено серед іншого Дніпровську, Запорізьку, Кропивницьку та Полтавську митниці як відокремлені підрозділи Державної митної служби, про що внесено відповідні записи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Після проведення реорганізаційних заходів Державною митною службою України видано наказ від 30 червня 2021 року № 472 "Про початок здійснення митницями як відокремленими підрозділами Державної митної служби України покладених на них функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи", яким наказано митницям як відокремленим структурним підрозділам Держмитслужби розпочати з 01.07.2021 здійснювати покладені на них Митним кодексом України, законодавчими та іншими нормативно - правовими актами, Положеннями про митницю функцій і повноважень з реалізації державної митної політики, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань митної справи.

Дніпровська митниця Держмитслужби на теперішній час знаходиться у стадії припинення, про що внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

В свою чергу, в порядку публічного правонаступництва повноваження Дніпровської митниці Держмитслужби перейшли до новоутворених митниць як відокремлених підрозділів Держмитслужби, а саме: до Дніпровської митниці, Полтавської митниці, Запорізької митниці та Кропивницької митниці, які діють кожна в зоні своєї діяльності, визначеної межами області, відповідно до Положень, затверджених наказом Державної митної служби України від 29.10.2020 № 489 "Про затвердження положень про територіальні органи Держмитслужби".

Відповідно до п. 6 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабміну від 20.10.2011 №1074, права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади.

Колегія суддів зазначає, що коли відбувається публічне правонаступництво, вирішальним є встановлення факту переходу повністю чи частково функцій (адміністративної компетенції) від одного суб'єкта владних повноважень до іншого, а не факту державної реєстрації припинення суб'єкта владних повноважень як юридичної особи яка вибула з публічних правовідносин

Так, факт переходу повноважень від Дніпровської митниці Держмитслужби до новостворених митниць визначається наказом Держмитслужби від 30 червня 2021 року № 472, який визначає початок здійснення повноважень новоутвореними територіальними органами.

Водночас у випадку, коли відбувається утворення декількох суб'єктів владних повноважень, кожному з яких передається окрема частина повноважень, визначальним для визначення правонаступника є встановлення того обсягу повноважень, що передається новоствореному суб'єкту, в тому числі з урахуванням територіального розташування такого державного органу.

З огляду на матеріали справи, спірні правовідносини між ПП "ГЛАЗГО-08" та Дніпровською митницею Держмитслужби виникли з питань митного оформлення товарів, що відбувалось в межах Полтавської області (м/пост "Полтава" Дніпровської митниці Держмитслужби).

Отже, колегія суддів Другого апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що належним відповідачем (боржником) у цій справі є Полтавська митниця (код ЄДРПОУ ВП 43997576), оскільки саме до цього суб'єкта владних повноважень перейшли обов'язки, що раніше в межах Полтавської області здійснювалися Дніпровською митницею Держмитслужби.

Суд зазначає, що відповідно ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Згідно ч. 1 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Відповідно ч. 2 ст. 379 КАС України, суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно ч. 3 ст. 379 КАС України, ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно ч. 4 ст. 379 КАС України, положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувана у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав, передбачених ч. 4 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, для задоволення поданої представником позивача заяви та заміни відповідача (боржника) у справі №520/15070/21 з Дніпровської митниці Держмитслужби (49038, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Ольги княгині, буд. 22, код ЄДРПОУ 43350935) на Полтавську митницю як відокремлений підрозділ Державної митної служби України (36022, Полтавська обл., м. Полтава, вул. Кукоби Анатолія, буд. 28, код ЄДРПОУ ВП: 43997576).

Керуючись положеннями статей 205, 229, 295, 297, 376, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву представника позивача про заміну відповідача (боржника) правонаступником у справі за адміністративним позовом Приватного підприємства "ГЛАЗГО-08" до Дніпровської митниці Держмитслужби про скасування рішення - задовольнити.

Замінити відповідача (боржника) у справі №520/15070/21 з Дніпровської митниці Держмитслужби (49038, Дніпропетровська обл., м. Дніпро, вул. Ольги княгині, буд. 22, код ЄДРПОУ 43350935) на Полтавську митницю як відокремлений підрозділ Державної митної служби України (36022, Полтавська обл., м. Полтава, вул. Кукоби Анатолія, буд. 28, код ЄДРПОУ ВП: 43997576).

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково у випадках, визначених статтею 294 цього Кодексу. Оскарження ухвали суду, яка не передбачена статтею 294 цього Кодексу, окремо від рішення суду не допускається.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до Другого апеляційного адміністративного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Суддя Панов М.М.